C4 CACTUS 1.6 BlueHDI

Prezinta-ti masina chiar daca e stock sau are modificari. Obligatoriu poze
Reguli forum
Aceasta sectiune va contine prezentari ale masinilor(fie ele stock sau modificate), iar pozele sunt obligatorii!
Restul aspectelor, gen consum, probleme, nemultumiri etc etc, vor fi dezbatute in sectiunea "Jurnal de Bord"!
DragosD
Mesaje:59
Membru din:Joi Ian 28, 2016 12:02 am
Marca si model masina:Citroen C4 Cactus 1.6 HDI
Numar Inmatriculare:B440CCC
C4 CACTUS 1.6 BlueHDI

Mesaj de DragosD » Joi Ian 28, 2016 1:23 am

Salutare!

Intentionez sa-mi prezint si eu masinuta aici.

Imagine

Domnisoara este un C4 Cactus 1.6 Blue HDI, 100 de caluti, cutie manuala in 5 viteze, jenti Cross de 17", nivel de echipare de top (Shine), are cam tot pe ea in afara de plafon panoramic, scaune incalzite si sistemul acela care iti parcheaza singur masina.

Am cumparat-o noua in octombrie 2015, dupa ce a fost expusa la Salonul Auto Bucuresti. Pentru a o achizitiona, am apelat la serviciile celor de la SD Prestige din Berceni, care au fost foarte draguti si serviabili vazandu-mi hotararea de a-mi lua un Cactus si m-au ajutat sa o iau pe cea expusa la salon la un pret foarte convenabil 15.500 euro, redus de la 18.200 cat e pretul de lista.

Imi doream de pe la inceputul lui 2015 sa-mi schimb masina, pentru una noua, dar tot ezitam ce sa-mi iau. Sigur, mi-au placut dintotdeauna Citroenurile, mai ales pentru ca mi se par niste masini care nu te pot lasa indiferent, dar c3 nu se punea problema sa-mi iau, parca noul C4 nu e la fel de spectaculos ca primul, iar de C5 sigur nu aveam bani. Incepusem sa ma uit pe la alte marci si sa gasesc motive pentru care nu-mi plac pana cand si eram ezitant. Pana atunci nu vazusem Cactusi decat pe alb sau gri, care nu mi se par deloc spectaculoase, iar masina nu mi-a atras deloc atentia.

Asta pana cand, in concediu fiind, am vazut pe viu primul Cactus verde si mi-a placut la nebunie. M-am uitat pe site si am vazut ca era o promotie la masinile din stock. Imediat ce m-am intors din concediu m-am dus la cel mai apropiat dealer Citroen de mine si, dupa un test cu un Cactus verde, tot 1.6 diesel, i-am zis vanztorului ca trebuie sa am aceasta masina si vreau sa-mi gaseasca una cat mai buna la un pret cat mai interesant. Vroiam neaparat masina cu 1.6 diesel (nu cu un 1.2 anemic cum erau cele mai multe de pe stoc - 1.2 turbo nu era) si cu jenti de aliaj. Erau 2 pe stoc care sa corespunda : una de la ei din showroom gri sobolan, care nu mi-a placut, si aceea turcoaz, expusa la salon, pe care m-am dus in aceeasi zi sa o vad, si a fost dragoste la prima vedere. Am platit avansul, a venit masina de la salon dupa ce s-a terminat (abia asteptam treaba asta), am platit si restul si eram mai fericit ca un copil atunci cand e zi libera la scoala cand m-au chemat sa o iau. :)

Culoarea se numeste Blue Lagoon, si mi se pare ca se potriveste de minune cu formele masinii, iar in combinatie cu negrul de pe Air Bump, oglinzi si barele de acoperis cred ca se obtine un contrast chiar frumos.

Interiorul este o opera de confort si de minimalism, cu tableta te obisnuiesti rapid, portbagajul este suficient de incapator iar in spate se sta (din cate am intrebat :)) confortabil si la distante mai lungi. Pozitia un pic mai inalta la volan iti ofera o buna vizibilitate de jur imprejur.

Masina este extrem de placuta la condus, dar nu are nici o gena sportiva in ADN-ul ei, :)) E usurica si se infige acceptabil daca ii ceri asta, dar eu personal ma simt mult mai bine atunci cand merg calm cu ea, pentru ca exact pentru asta a si fost conceputa. Si este extraordinara atunci, pentru ca nici nu simti kilometrii trecand. Mi-as fi dorit poate si treapta a 6-a pentru un mers un pic mai silentios si economic pe autostrada, dar nici asa nu e chiar rau.

Pana acum am aproape 3700 km in aproape 4 luni, cu 4 drumuri in afara orasului si restul mers in Bucuresti. Consumul este decent (6.5 mediu de cand e masina, pe tableta), dar astept sa mai scada o data cu kilometrii.

Eu sunt extrem de incantat de masina si sper sa fiu la fel si cu cat se aduna mai multi km la bordul masinutei.

Oare mai sunt si alti proprietari de Cactusi prin zona? Daca da, ce versiune aveti, cum se comporta, sunteti multumiti?

(uau cat am scris... va multumesc pentru rabdare daca ati stat sa cititi tot ce am batut eu campii) :D
Ex:
- Skoda Fabia Combi 1.9 TDI 2003 (condusa din 2011 pana in 2015)
- Dacia Logan Prestige 1.6 16V 2007 (condusa din 2007 pana in 2011)
- Dacia Solenza Scala 1.4 MPI 2004 (condusa din 2004 pana in 2007)

Avatar utilizator
simply the lex
aLEX YO!...
Mesaje:3270
Membru din:Dum Iul 06, 2008 3:34 pm
Marca si model masina:Citroen C5 Exclusive 2.0 Hdi
Numar Inmatriculare:AG 85 LEX
Localitate:pitesti
Contact:

Re: C4 CACTUS 1.6 BlueHDI

Mesaj de simply the lex » Joi Ian 28, 2016 7:09 am

Salut si bine ai venit printre noi, frumoasa prezentare.
Sa o stapanesti sanatos si fara probleme, din cate stiu nu mai sunt Cactusi pe aici dar nu se stie niciodata.

Enjoy your stay :hi
Dezmembrari C4 Coupé/Hatchback 1.6i, 1.6 Hdi, 2.0 Hdi VTR/VTS : viewtopic.php?f=4&t=7439" onclick="window.open(this.href);return false;

foxbat
Mesaje:352
Membru din:Sâm Sep 22, 2012 6:32 am
Marca si model masina:C4 Coupe, 1.6 Hdi, no FAP
Numar Inmatriculare:FOX
Localitate:Bucuresti

Re: C4 CACTUS 1.6 BlueHDI

Mesaj de foxbat » Joi Ian 28, 2016 8:00 am

minunata masinuta

cateva idei

- visez si eu la una ( cand o sa ii scoata FAP-ul si o sa fie la un pret decent o iau- m-a convins c4-ul coupe ca merita.) recunosc, sa dai pe o masina banii aia e o treaba, felicitari ca i ai
- culoarea e fantastica, chiar nu o sa scape neremarcata in trafic. deja caut pentru motocicleta fetei acceasi nuanta pt la vara. ! bettttooooon!
- nu iti bate joc de ea si nu o f.. in oras. Asta e masina de facut turul europei in ea.

Felicitari inca odata !

PS ti-as face o oferta insa cata vreme ai FAP-ul pe ea..nu te incurc :)

Avatar utilizator
Norishor
Mesaje:2240
Membru din:Dum Mar 01, 2009 9:10 pm
Marca si model masina:Citroen C2 VTS - 1.6 16V (Track and Hillclimb car)
Numar Inmatriculare:NOR
Localitate:Bucuresti / Campina

Re: C4 CACTUS 1.6 BlueHDI

Mesaj de Norishor » Joi Ian 28, 2016 8:13 am

Foarte tare!!
Bine ai venit si multumim pentru intro-ul perfect.
Esti primul posesor de Cactus care-si prezinta bijuteria aici. :ya
:idea: Diagnoza computerziata - Lexia/DiagBox: Activari/dezactivari optiuni (centuri, DRL, AUX, etc..) /Update soft ECU /Resetare auto-adaptivi /Programare cheie noua /Programare RD/RT CD/Mp3 /Diagnoza pre-achizitie auto
:idea: Reparatii diverse cheie telecomanda
:arrow: http://www.facebook.com/ClubCitroenC4

silviu.david
Mesaje:159
Membru din:Mie Oct 01, 2014 5:17 pm
Marca si model masina:Citroen C4 1.6 e-HDI
Numar Inmatriculare:VN xx DAV
Localitate:Focsani

Re: C4 CACTUS 1.6 BlueHDI

Mesaj de silviu.david » Joi Ian 28, 2016 8:34 am

Felicitări, sa te poarte sănătos, km mulți fără probleme. Culoarea e demențiala.

Avatar utilizator
hosminus
Mesaje:52
Membru din:Vin Aug 16, 2013 12:13 pm
Marca si model masina:Citroen C4 II 1.6VTI
Citroen C5 Aircross
Localitate:Galati
Contact:

Re: C4 CACTUS 1.6 BlueHDI

Mesaj de hosminus » Joi Ian 28, 2016 9:17 am

Sa o stăpânești cu plăcere, frumoasa prezentare, felicitări!

Avatar utilizator
commandorsteel
PowerSteel
Mesaje:6538
Membru din:Lun Mai 28, 2007 2:59 pm
Numar Inmatriculare:B-88-
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: C4 CACTUS 1.6 BlueHDI

Mesaj de commandorsteel » Joi Ian 28, 2016 9:44 am

Bine ai venit printre noi si sa te plimbe cu placere masina
De curiozitate, poate urci niste poze si cu interiorul... :hi
Citroen C4 Grand Picasso 1,6 HDI ... aproape full (adica are aproape toate rotile)
ImagineImagine
Imagine

DragosD
Mesaje:59
Membru din:Joi Ian 28, 2016 12:02 am
Marca si model masina:Citroen C4 Cactus 1.6 HDI
Numar Inmatriculare:B440CCC

Re: C4 CACTUS 1.6 BlueHDI

Mesaj de DragosD » Joi Ian 28, 2016 11:53 pm

Salut.

Va multumesc pentru primirea calduroasa. :)

O sa mai urc poze in weekend dupa ce dau o tura pe la spalatorie si face si masinuta un dus binemeritat dupa toata mizeria de afara. :)
Ex:
- Skoda Fabia Combi 1.9 TDI 2003 (condusa din 2011 pana in 2015)
- Dacia Logan Prestige 1.6 16V 2007 (condusa din 2007 pana in 2011)
- Dacia Solenza Scala 1.4 MPI 2004 (condusa din 2004 pana in 2007)

Avatar utilizator
fanut
Mesaje:1812
Membru din:Sâm Iul 31, 2010 5:14 pm
Numar Inmatriculare:LGR
Localitate:IASI
Contact:

Re: C4 CACTUS 1.6 BlueHDI

Mesaj de fanut » Vin Ian 29, 2016 11:44 am

Sa te bucuri de ea ! Cactusul cum a fost si c4 varianta coupe e genul de masina pe care ori o iubesti ori o urasti mie imi plac ambele . Faina si culoarea!

Trimis de pe al meu SM-N9005 folosind Tapatalk

Avatar utilizator
mihai ham
Mesaje:290
Membru din:Mie Iul 06, 2011 11:36 pm
Marca si model masina:Citroen C3 Picasso,1.6 HDI
Numar Inmatriculare:VL
Localitate:Vâlcea
Contact:

Re: C4 CACTUS 1.6 BlueHDI

Mesaj de mihai ham » Vin Ian 29, 2016 11:44 pm

:hi Sa o stapanesti sanatos!

Albastru
Mesaje:213
Membru din:Lun Noi 22, 2010 10:02 am
Marca si model masina:Citroen C4 II Exclusive 2.0 HDI
Numar Inmatriculare:B 909 LOL
Localitate:Bucuresti

Re: C4 CACTUS 1.6 BlueHDI

Mesaj de Albastru » Sâm Ian 30, 2016 10:17 am

Superba! :)

foxbat
Mesaje:352
Membru din:Sâm Sep 22, 2012 6:32 am
Marca si model masina:C4 Coupe, 1.6 Hdi, no FAP
Numar Inmatriculare:FOX
Localitate:Bucuresti

Re: C4 CACTUS 1.6 BlueHDI

Mesaj de foxbat » Sâm Ian 30, 2016 8:45 pm

Albastru scrie:Superba! :)
cat i'ai dat fata ?

baga 200 ?

DragosD
Mesaje:59
Membru din:Joi Ian 28, 2016 12:02 am
Marca si model masina:Citroen C4 Cactus 1.6 HDI
Numar Inmatriculare:B440CCC

Re: C4 CACTUS 1.6 BlueHDI

Mesaj de DragosD » Mar Feb 02, 2016 12:14 am

Am revenit cu niste poze cu masinuta, atat din interior cat si din exterior. Este proaspat iesita de sub dus, dar inca mai e nevoita sa poarte cizmele alea urate de iarna inca vreo luna. :)

Si nu i-am dat foarte tare pe autostrada sa vad cat poate. M-am surprins ajungand pana pe la 170 la un moment dat fara nici macar sa-mi dau seama, dar nu am incercat mai mult desi clar putea. Oricum, lucru bun, cel putin pe autostrada nu trebuie sa fii foarte insistent in spatele cuiva ca sa se dea la o parte (cu masina veche aveam o reala problema la capitolul asta). :P


Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine
Ex:
- Skoda Fabia Combi 1.9 TDI 2003 (condusa din 2011 pana in 2015)
- Dacia Logan Prestige 1.6 16V 2007 (condusa din 2007 pana in 2011)
- Dacia Solenza Scala 1.4 MPI 2004 (condusa din 2004 pana in 2007)

WhiZaH
Mesaje:208
Membru din:Vin Mai 29, 2009 3:52 pm
Marca si model masina:Honda Civic Sedan 1.8 i-VTEC
Numar Inmatriculare:B 57 WHZ
B 55 WHZ

Re: C4 CACTUS 1.6 BlueHDI

Mesaj de WhiZaH » Mar Feb 02, 2016 1:09 pm

Mie unul imi place, felicitari! :hi
Honda Civic 1.8 i-VTEC
C4 2006 1.6HDI 110 CP SX Pack

costin07
Mesaje:141
Membru din:Dum Feb 02, 2014 1:22 pm
Marca si model masina:Citroen C4 1.6 HDI, 92cp
Localitate:Bucuresti

Re: C4 CACTUS 1.6 BlueHDI

Mesaj de costin07 » Mar Feb 02, 2016 7:41 pm

Oare poti clona display-ul telefonului pe afisajull central, ca la alte marci?

Scrie răspuns

Înapoi la “C4-ul tau”