Citoren C4 coupe

Prezinta-ti masina chiar daca e stock sau are modificari. Obligatoriu poze
Reguli forum
Aceasta sectiune va contine prezentari ale masinilor(fie ele stock sau modificate), iar pozele sunt obligatorii!
Restul aspectelor, gen consum, probleme, nemultumiri etc etc, vor fi dezbatute in sectiunea "Jurnal de Bord"!
Scrie răspuns
razvan22
Mesaje:5
Membru din:Mie Ian 17, 2018 1:28 am
Marca si model masina:Citoren C4 VTS
Citoren C4 coupe

Mesaj de razvan22 » Mie Ian 17, 2018 2:20 am

Salutare tuturor si bine v-am gasit!
Sunt posesor de 5 luni al unui C4 coupe 1.6 16v(NFU)
Povsestea masinii mele e putin diferita fata de a multora de aici.Probabil multi cunosteau C4 au cautat asa ceva etc.Eu nu stiam foarte multe legate despre Citroen decat vorbe de la fel si fel de "cunoscatori care aveau clasicele vorbe"masini frantuzesti proaste cu piese scumpe"
Intr-o zi discutand cu o cunostinta faptul ca intentionez sa imi cumpar o masina mai noua avand in trecut un opel vectra acea perosna s-a nimerit sa aibe de vanzare C4 care urma sa fie al meu.Eu eram ca sceptic cand am auzit citroen dar am zis ok hai sa vad masina stiind ca o cumparase din reprezentanta din Germania in 2007(am scapat de frica samsarilor a km dati inapoi si etc)
Pot spune ca a fost dragoste la prima vedere si nici nu a mai contat faptul ca masina era coupe(eu dorind sa cumpar un sedan sau un break)
Masina are urmatoarele dotari:
-Cilmatronic
-Oglinzi pliabile electric
-Senzori lumina,ploaie,parcare
-Follow me home
-ESP
-Jante 17"
Sunt foarte multumit de masina si intentionez pe viitor sa ii aduc unele imbunatatiri
Nu am apucat sa citesc fiecare postare de pe acest grup insa am si eu cateva intrebari daca cineva a facut si daca imi poate da niste sfaturi pentru ideeile care as vrea sa le aplic pe viitor
1.As dori sa schimb becurile clasice de pozitii cu niste bezi neon (am vazut pe youtube ca au facut nsite baieti si aveau chiar si functia de semnalizare) sunt curios daca a facut cienva sau daca are vreo idee cat de greu se desface geamul de la far
2.As dori sa schimb casetofonul original cu ceva cu usb dar sa ramana comenzile de pe volan functionale.
3. Am citit ca daca oginzile se pliaza electric se paote activa functia aceea cand se merge cu spatele sa coboare automat oglinda de la pasager dar nu stiu cum se activeaza aceasta functie,unii spun ca se activeaza cu lexia altii ca direct pe masina din butoane dar pana acum nimic concret si de asemenea as vrea sa stiu daca mai exista si alte functii care e posibil ca masina sa le aiba si se pot activa de ex inchiderea geamurilor din telecomanda.
Va multumesc!
Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Avatar utilizator
Norishor
Mesaje:2240
Membru din:Dum Mar 01, 2009 9:10 pm
Marca si model masina:Citroen C2 VTS - 1.6 16V (Track and Hillclimb car)
Numar Inmatriculare:NOR
Localitate:Bucuresti / Campina

Re: Citoren C4 coupe

Mesaj de Norishor » Joi Ian 18, 2018 2:46 pm

Felicitari si bine ai venit. Ne bucuram sa vedem ca sunt oameni care nu pun "botul" la toate aberatiile din piata. Motorul ales este unul bullet proof, foarte ok. Sa va bucurati unul de celalalt!

Ca si sugestie: Fa-i revizia si distributia. Urgent.

Pentru punctul 2 - cauta RD45 si cablu de USB pentru el - cu programarea pe masina o rezolvam.
Pentru punctul 3 - nu este posibil decat daca ai calculatorul care stie sa faca asa ceva, si mi-e greu sa cred ca il ai.
:idea: Diagnoza computerziata - Lexia/DiagBox: Activari/dezactivari optiuni (centuri, DRL, AUX, etc..) /Update soft ECU /Resetare auto-adaptivi /Programare cheie noua /Programare RD/RT CD/Mp3 /Diagnoza pre-achizitie auto
:idea: Reparatii diverse cheie telecomanda
:arrow: http://www.facebook.com/ClubCitroenC4

razvan22
Mesaje:5
Membru din:Mie Ian 17, 2018 1:28 am
Marca si model masina:Citoren C4 VTS

Re: Citoren C4 coupe

Mesaj de razvan22 » Joi Ian 18, 2018 7:40 pm

Iti multumesc pentru toate sfaturile.Distributia e prima mare revizie care va fii facuta cat de curand.Am schimbat imediat ce am cumparat-o kitul de frana (discuri+placute) ca sa am eu o liniste si o siguranta mai mare ca e totul ok.Mereu am fost obsedat sa vad eu cu ochii mei ca am frane noi si directia fara probleme.In vechea masina (Opel vectra A) am bagat bani cat sa imi cumpar 5 masini la fel ca ea:)))
Drumuri bune iti doresc Norishor! :hi

Scrie răspuns

Înapoi la “C4-ul tau”