Asiguratori Casco

Codul rutier, legislatia in vigoare, politia romana, Casco, RCA, alte plati
Avatar utilizator
Mr_kokaa
Maniac
Mesaje:3491
Membru din:Lun Ian 14, 2008 9:45 am
Numar Inmatriculare:TSE
Localitate:Bucuresti - Ctza
Contact:

Mesaj de Mr_kokaa » Joi Apr 03, 2008 9:14 am

eu am Omniasig full casco
prefer sa arunc banii aia si sa nu am nevoie de vreo reparatie sau altceva ...
cel mai bine
viewtopic.php?f=80&t=2102&start=0&st=0& ... foto+video" onclick="window.open(this.href);return false;

candymann

Mesaj de candymann » Joi Apr 03, 2008 9:34 am

si eu am la Unita pt k chevi e pe leasing. nu sunt nici cei mai buni, dar nici cei mai rai!

Avatar utilizator
Deese
Omul cu plasticele
Mesaje:6710
Membru din:Joi Aug 02, 2007 12:27 pm
Numar Inmatriculare:B22DSM
Localitate:Bucuresti

Mesaj de Deese » Lun Apr 21, 2008 10:27 am

Masina e gata din partea ATS dar nu pot sa o iau pana nu primesc acceptul de plata de la BCR Asig.
Stiti cumva unde trebuie sa sun ca sa vad statusul sau sa urgentez lucrurile ?
Sta de o luna aproape pt 2 rahaturi de indoituri.
C4 Cactus 2017 Baltic Blue 1.2 puretech 110cv
C4 Hatchback 2007 Noir Obsidien 1.6i 110cv
Sandero Stepway 2017 Rouge de Feu 0,9 TCe 90cv

Avatar utilizator
onacus
Mesaje:660
Membru din:Mie Feb 28, 2007 3:54 pm
Localitate:Bucuresti Militauri
Contact:

Mesaj de onacus » Lun Apr 21, 2008 10:49 am

Pe viitor - pentru Citroen cel putin - faceti asigurarile la Generali - sunt foarte ok cei de acolo :).
Honda Civic Sedan ES 1.8 M/T New Red Pearl
Ex C4 Coupe UJ 1.6i Gri Aluminium ...

Avatar utilizator
PsH
PasHa
Mesaje:1662
Membru din:Mar Feb 13, 2007 7:25 am
Numar Inmatriculare:B 58 HDI
Localitate:Bucuresti/Galati

Mesaj de PsH » Lun Apr 21, 2008 2:52 pm

Deese scrie:Masina e gata din partea ATS dar nu pot sa o iau pana nu primesc acceptul de plata de la BCR Asig.
Stiti cumva unde trebuie sa sun ca sa vad statusul sau sa urgentez lucrurile ?
Sta de o luna aproape pt 2 rahaturi de indoituri.
Cauta pe siteul BCR numele sefului mare de la asigurari.
Da-i un telefon si sigur se va rezolva.
Imagine

C4 VTR 1.6 16v Bleu Oriental B 58 HDI - merg cu cioara vopsita doar numarul este de diesel, masina merge cu benzina

bgd81
Mesaje:62
Membru din:Joi Ian 17, 2008 4:53 pm

Mesaj de bgd81 » Lun Iun 16, 2008 9:45 pm

generali e cea mai mare teapa !!! Nu-mi mai fac asigurare la ei nici daca mi-o dau gratis.

De o saptamana ma tot plimb cu facturile intre service si asigurator. Facturile adunate fac 2700 ron. generali refuza sa plateasca, cei de la service refuza sa recalculeze facturile. Deja se implineste o luna de cand nu am masina :(
Culmea nesimtirii la generali este ca in loc ca dl de la daune sa-si miste fundul si sa se duca sa discute cu cei de la service, sau macar sa-i sune, sau fax, sau email, etc, ma pun pe mine sa ma plimb cu facturile alea. Deja am facut 3 drumuri complet aiurea !

Maine urmeaza o noua runde de negocieri cu partile implicate...

Prin urmare, daca aveti timp de pierdut si de alergat in cerc intre service si asigurari, luati-va casco la generali. Cu siguranta nu va veti plictisi !
C4 coupe Champion 1.6HDI 110CP

Avatar utilizator
Deese
Omul cu plasticele
Mesaje:6710
Membru din:Joi Aug 02, 2007 12:27 pm
Numar Inmatriculare:B22DSM
Localitate:Bucuresti

Mesaj de Deese » Lun Iun 16, 2008 9:47 pm

Detaliaza un pic...ce s-a intamplat de nu vor sa plateasca?
C4 Cactus 2017 Baltic Blue 1.2 puretech 110cv
C4 Hatchback 2007 Noir Obsidien 1.6i 110cv
Sandero Stepway 2017 Rouge de Feu 0,9 TCe 90cv

bgd81
Mesaje:62
Membru din:Joi Ian 17, 2008 4:53 pm

Mesaj de bgd81 » Mar Iun 17, 2008 9:58 am

Pai nu e nimic special.
De-a lungul timpului mi-am gasit masina usor lovita in parcare mai intai pe aripa stg spate, apoi aripa dr spate, apoi capota zgariata.
Am deschis dosarele de dauna la momentele respective, si acum 3 saptamani m-am decis sa duc masina in service ptr reparatii. Cei din service au reparat aripile si au revopsit aripile+capota.
Acum cei de la generali refuza sa plateasca pe motiv ca sunt prea mari facturile. Mai nou ei utilizeaza Audatex ptr evaluarea costurilor si cer ca facturile sa nu depaseasca ceea ce spune soft-ul. Cei din service sustin ca ei nu factureaza conform Audatex si ca nu pot face stornare sau recalculare la facturile respective deja emise.
Prin urmare pe masina mea se pune praful in service iar eu ma plimb de o saptamana cu facturile intre service si asigurari, poate-poate reusesc sa-i fac sa cada la o intelegere.

Eu inteleg ca facturile sunt umflate, dar ce vina am eu ?? Daca cei de la generali considera ca sunt nejustificate facturile, de ce nu se duc personal sa discute cu cei de la service ?!
Daca ei insista ca eu sa negociez cu cei de la service, atunci sa-mi dea banii inapoi pe care i-am platit acum 1 an pe polita casco si sa ma lase-n pace.
C4 coupe Champion 1.6HDI 110CP

Avatar utilizator
commandorsteel
PowerSteel
Mesaje:6538
Membru din:Lun Mai 28, 2007 2:59 pm
Numar Inmatriculare:B-88-
Localitate:Bucuresti
Contact:

Mesaj de commandorsteel » Mar Iun 17, 2008 10:09 am

hmm.. e naspa ce ti s-a intamplat.
si eu sunt cam in aceasi situatie ca tine, in sensul ca mi-au atins pe ici pe colo masina in parcari.... si am tot la generali facuta polita casco.

idiotii mi-au bagat polita pe 5 ani (eu in cerere am semnat ptr 1 an), dar partea ghidusa este ca am o rata de 121 euro timp de 5 ani la o valoare de 29500 euro, dar smecherii imi scad anual valoarea masinii, astfel incat dupa 5 ani masina este evaluata la vreo 17500 euro. in consecinta eu platesc per total 3000 euro in plus..... ptr ca ei nu-mi scad si rata lunara.
cand i-am sunat.....mi-au spus ca asa trebuie masina asigurata, ptr ca e pe leasing. le-am zis ca este normal ca masina sa fie asigurata casco 5 ani, dar sa-mi calculeze prima anuala in functie de valoarea masinii din anul respectiv, nu la valoarea de noua.
niste cacanari !!! :!:
le-am spus ca nu mai platesc nimic... si sa-mi suga ciorapii, ptr ca o sa-mi caut o alta firma de asigurari, agreata de citroen (ats). au inceput sa dea inapoi si ca imi trimit alta oferta.

sper sa nu am probleme cand ma duc la ei sa-mi repar micile zgarieturi :cry:
Citroen C4 Grand Picasso 1,6 HDI ... aproape full (adica are aproape toate rotile)
ImagineImagine
Imagine

Avatar utilizator
Deese
Omul cu plasticele
Mesaje:6710
Membru din:Joi Aug 02, 2007 12:27 pm
Numar Inmatriculare:B22DSM
Localitate:Bucuresti

Mesaj de Deese » Mar Iun 17, 2008 11:07 am

Ce fel; de zgarieturi sunt?
Parerea mea e ca daca nu sunt adanci sa le rezolvi prin detailing, nu prin casco.
Doar daca e nevoie de revopsire casco.
C4 Cactus 2017 Baltic Blue 1.2 puretech 110cv
C4 Hatchback 2007 Noir Obsidien 1.6i 110cv
Sandero Stepway 2017 Rouge de Feu 0,9 TCe 90cv

Avatar utilizator
Maverick
Mesaje:151
Membru din:Vin Apr 13, 2007 12:49 pm
Localitate:Constanta

Re: Asiguratori Casco

Mesaj de Maverick » Dum Iul 13, 2008 11:18 am

Am refacut polita de asigurare la Interamerican: Full Casco = 2250 RON incluzand 10% reducere ca am platit tot odata. Cadou: 14 zile casco extern gratuit...

Pana acum nu am avut nici un incident, thank GOD, deci nu a trebuit sa apelez la ei decat pentru cele 14 zile de casco extern, unde nu a fost nici o problema. Bafta!
_____________Citroën C4 berlina 1.6i 16V 110cp SX + MP3_____________
Imagine
Your net worth to the world is usually determined by what remains after your bad habits are subtracted from your good ones.
Benjamin Franklin

Adrian
Membru 'tunat'
Mesaje:1296
Membru din:Mar Feb 13, 2007 10:23 pm
Localitate:Bucuresti

Re: Asiguratori Casco

Mesaj de Adrian » Dum Iul 13, 2008 2:38 pm

Asa am si eu la leasing.. Platesti la valoarea de noua a masinii.. Partea buna, pe care voi nu o prea stiti, este ca daca ai incidente cu masina, valoarea asigurarii nu creste deloc.. De exemplu, eu... Am lovit masina, reparatia a fost 8700lei, la Unita, mi s-a decontat imediat - 1 zi - si rata a ramas nemodificata la casco! In speta dau 185 lei pe luna!

Deci faza cu valoarea asigurarii la fiecare an, pentru mine nu ar mai fi buna acum, din moment ce am avut un incident! Deci mare grija, eu zic ca mai bine sa platesti la fel..

Inca o faza si mai misto.. Eu la leasing am dobanda de 7.5 la suta fixa... Acum, de cand au crescut peste tot dobanzile eu platesc tot la fel... Vreo 350 de lei rata.. Surioara mea si-a luat casa anul trecut si avea rata pana acum 1 luna 450 de euro.. Acum s-a recalculat dobanda si are 500 de euro :(
Mama avea un credit de 4000 de euro.. Acum nu mai da 350 de lei, da 410 lei..

Asa, ca cel mai bine e sa ai leasing cu dobanda fixa.. ASa a fost de natura economia, ca am avut de castigat.. MAi nasol era daca scadea dobanda ... dar...

citizenx
Mesaje:463
Membru din:Mie Apr 18, 2007 3:41 pm
Marca si model masina:CITROËN C4 (B7) 1.6 HDi
Numar Inmatriculare:IS-25-PAI
Localitate:Iasi

Re: Asiguratori Casco

Mesaj de citizenx » Lun Iul 21, 2008 11:44 am

Eu am la Omniasig. Pana acum am avut nevoie sa merg la ei de 2 ori. Prima factura 40mil si a doua 10 mil. Acceptul dat imediat, atat in Iasi(la factura de 10mil) cat si la Suceava pentru cea de 40 mil. Deoarece anul trecut au fost toate daunele, anul asta mi-au crescut putin suma pe care trebuie sa o dau: de la 6mil/3luni la 7mil/3 luni.

Avatar utilizator
Mr_kokaa
Maniac
Mesaje:3491
Membru din:Lun Ian 14, 2008 9:45 am
Numar Inmatriculare:TSE
Localitate:Bucuresti - Ctza
Contact:

Re: Asiguratori Casco

Mesaj de Mr_kokaa » Lun Iul 21, 2008 10:15 pm

.. eu am BCR Asig
astia nu mai au decontare directa cu ATS

avea dreptate aiurica!
viewtopic.php?f=80&t=2102&start=0&st=0& ... foto+video" onclick="window.open(this.href);return false;

Avatar utilizator
Motzoi C4
C4 Ya Yo
Mesaje:1079
Membru din:Mar Dec 09, 2008 4:15 pm
Numar Inmatriculare:PH-60-SMC
Localitate:Ploiesti

Re: Asiguratori Casco

Mesaj de Motzoi C4 » Vin Ian 30, 2009 11:48 am

Eu am full casco la BCR Asigurari. 560 de euro pe an. Abia l-am facut, deci nu pot sa zic cat de bine e.Nici nu vreau sa testez vreodata :):D
Citroen C4 Coupe, 1.6i, 16 valve,Jaune Scott, jante Bellone 17'' Polished Black, viewtopic.php?f=19&t=2681" onclick="window.open(this.href);return false;

Scrie răspuns

Înapoi la “Legislatie si altele”