Despre detectoarele radar in europa

Codul rutier, legislatia in vigoare, politia romana, Casco, RCA, alte plati
Scrie răspuns
Avatar utilizator
mituc
Mesaje:9122
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 6:18 pm
Marca si model masina:Mazda 3 MPS BK
Localitate:Iasi
Contact:
Despre detectoarele radar in europa

Mesaj de mituc » Mar Apr 21, 2009 9:58 am

http://newsiasi.ro/eveniment/Stirea-zil ... uropa.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Acolo zice "Detinerea si folosirea", ceea ce inseamna ca daca ma gasesc cu el in bagaje pot s-o incasez. Stie cineva in care tari e vorba si de detinere, nu doar de utilizare? Majoritatea sintem la distante destul de lungi de iesirile din tara catre tari cu oameni, si pina strabatem tara cu hoti si manelisti e recomandabil sa mai ai un detector la indemina, mai ales ca idiotii statului au pus limitele total aiurea de multe ori (iesiri de 1-2km din localitati pe unde nu sint nici case nici pietoni, si stai si mergi cu 50Kmph ina crapi). Si evident dupa ce trec granita vreau sa-l pun in bagaje, insa nu am chef s-o incasez din cauza asta (desi probabil in bagaje nu se uita nici draq').
Rablamentul atomic C4 1.6i 110CP 5p (ex)

Visul meu cel mai umed sa e merg cu un kaiac cu visle de titan pe o mare de capete de prosti.
All I wanna do... is have some fucked! And I've got a feeling... that I'm not the only one!

Avatar utilizator
alex82
Alex Ploiesteanu'
Mesaje:4529
Membru din:Sâm Mai 03, 2008 7:23 am
Marca si model masina:Peugeot 407 , 2.0 HDI
Localitate:Ploiesti

Re: Despre detectoarele radar in europa

Mesaj de alex82 » Mar Apr 21, 2009 10:14 am

@mituc din ce am citit eu in articol , e vb de antiradar ( cel care bruiaza frecventa radarelor ) nu de detector... prin germania si austria stiu ca nu ai voie nici cu detector , dar amenda nue chiar asa mare ca la antiradar

LE: ei de fapt scriu in titlu de detectoare , iar in articol de antiradar...

"De asemenea, ca si in cazul Romaniei, legislatiile rutiere ale tuturor statelor europene interzic folosirea dispozitivelor antiradar."
la noi din cate stiu , nu e interzisa folosirea detectoarelor... ci doar a antiradarelor
Imagine
Se vinde leul - 2.0 HDI 190 cp fara FAP , an 2005

Avatar utilizator
Aiurica
Supermoderator
Mesaje:11244
Membru din:Joi Aug 30, 2007 10:54 am
Marca si model masina:C4 2.0 VTS by Loeb
Numar Inmatriculare:B 32 WRC
Contact:

Re: Despre detectoarele radar in europa

Mesaj de Aiurica » Mar Apr 21, 2009 10:36 am

eu am folosit doar GPS ul updatat cu toate radarele in Europa si mi le-a aratat pe toate!
face cat toate detectoarele de radar din lume.
asta e ...te expui si tu la niste radare mobile......dar te scoate la 95% din cazuri din ala maro... :mrgreen:

recomand GPS
By Loeb no.1882 2.0 16 VVT-VTS 180 hp
By Aiurica 1.6 16v 110 hp -Sold

Avatar utilizator
commandorsteel
PowerSteel
Mesaje:6538
Membru din:Lun Mai 28, 2007 2:59 pm
Numar Inmatriculare:B-88-
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Despre detectoarele radar in europa

Mesaj de commandorsteel » Mar Apr 21, 2009 11:44 am

in austria nu ai voie nici cu gps care are bagate camerele sau radarele fixe
in rest, daca ai detectoru in bagaje , nu e problema
sa nu-l ai in buzunarul usii... sau prin torpedou... unde se poate uita usor politia sau cei de la granita
Citroen C4 Grand Picasso 1,6 HDI ... aproape full (adica are aproape toate rotile)
ImagineImagine
Imagine

Avatar utilizator
Mihay
Supermoderator
Mesaje:11065
Membru din:Lun Noi 19, 2007 10:45 pm
Localitate:Bucuresti

Re: Despre detectoarele radar in europa

Mesaj de Mihay » Mar Apr 21, 2009 11:52 am

alex e vorba "DEASEMENI si de anti-radare" adica nu ai voie cu detectoare de radar deasemeni nici cu antiradare...stiu ca in Turcia si in Grecia tot vreo 2 000 de euro e amenda. Noi l-am folosit in turcia. eram vreo 7 masini in coloana si cel de la mijloc avea detectorul :mrgreen: ne-a oprit totusi : cica aveam 110 desi mergeam pe pilot cu 160 :mrgreen: sa vezi cata tiganeala ...de la 150 euro am ajuns la 50 ptr 2 masini...asa ca peste tot sunt hoti...

Avatar utilizator
alex82
Alex Ploiesteanu'
Mesaje:4529
Membru din:Sâm Mai 03, 2008 7:23 am
Marca si model masina:Peugeot 407 , 2.0 HDI
Localitate:Ploiesti

Re: Despre detectoarele radar in europa

Mesaj de alex82 » Mar Apr 21, 2009 12:10 pm

mda...asa o fii... nu stiu cu siguranta...dar in cazul asta inseamna ca am cea mai inspirata varianta de gps , si anume pe telefon...daca ar fii sa ma opreasca , apas un buton si se stinge tot... iar daca ma intreaba ce`i cu telefonul in geam , le spun frumos ca e pt vb pe speaker :mrgreen:
si am pe el si gps si radare si camere :mrgreen: :mrgreen:
Imagine
Se vinde leul - 2.0 HDI 190 cp fara FAP , an 2005

Avatar utilizator
Mihay
Supermoderator
Mesaje:11065
Membru din:Lun Noi 19, 2007 10:45 pm
Localitate:Bucuresti

Re: Despre detectoarele radar in europa

Mesaj de Mihay » Mar Apr 21, 2009 12:17 pm

si eu am la fel dar nu ma dau mare :mrgreen: chiar cum or interpreta asta...telefon cu gps? :roll:

Avatar utilizator
commandorsteel
PowerSteel
Mesaje:6538
Membru din:Lun Mai 28, 2007 2:59 pm
Numar Inmatriculare:B-88-
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Despre detectoarele radar in europa

Mesaj de commandorsteel » Mar Apr 21, 2009 9:15 pm

bah... vi-l confisca si ramaneti fara el :shock:
mai bine il cotizati la mine si stati linistiti ::P ... si faceti si o fapta buna unui copil amarat ca mine :oops:
Citroen C4 Grand Picasso 1,6 HDI ... aproape full (adica are aproape toate rotile)
ImagineImagine
Imagine

Adrian
Membru 'tunat'
Mesaje:1296
Membru din:Mar Feb 13, 2007 10:23 pm
Localitate:Bucuresti

Re: Despre detectoarele radar in europa

Mesaj de Adrian » Mar Apr 21, 2009 9:26 pm

Hai frate, ca afara mergi lejer cu 140-150 si nu se ia nimeni de tine.. Mergi si tu cu traficul.. Tin minte, in DE, daca mergeai cu mai putin de 130 in weekend ii incurcai pe restul participantilor la trafic :D
Sa vezi viteza acolo, viata mea :mrgreen:
In Ungaria mergi si tu cu 130-140, Austria la fel.. Dar nu vad de ce sa mergi mai repede.. Acolo, sa fii mult prea fraier sa iei amenda [-o< .. Politia te arde doar in Romania, stau cu radarul pus pe un drum lat cat o autostrada pe 3 benzi!
Nu s-o face ma si la noi o autostrada pana in vest, sa scapam de ciubucarii nostri!

Avatar utilizator
chainsaw
Mesaje:2733
Membru din:Lun Noi 24, 2008 11:28 pm
Numar Inmatriculare:B-58-HDY
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Despre detectoarele radar in europa

Mesaj de chainsaw » Mie Apr 22, 2009 1:02 am

commandorsteel scrie:sa nu-l ai in buzunarul usii... sau prin torpedou... unde se poate uita usor politia sau cei de la granita
cum sa se uite politia acolo? :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:
fara mandat n-au voie sa atinga nimic!

De asemenea, ca si in cazul Romaniei, legislatiile rutiere ale tuturor statelor europene interzic folosirea dispozitivelor antiradar.

"de asemenea" ala e pus acolo pentru ca dispozitivele antiradar si detectoarele de radar sunt oarecum related. e pus cu sens de "also" din engleza, adica "daca tot suntem pe subiectu asta" ... multi folosesc pe "de asemenea" complet gresit.
2007 Citroën C4 VTR 1.6i 110cp
1988 Citroën BX 1.9 GTi 16V, 160cp ... din pacate, vandut.
_________________
Imagine

Avatar utilizator
Mihay
Supermoderator
Mesaje:11065
Membru din:Lun Noi 19, 2007 10:45 pm
Localitate:Bucuresti

Re: Despre detectoarele radar in europa

Mesaj de Mihay » Mie Apr 22, 2009 1:58 pm

chainsaw scrie:
commandorsteel scrie: cum sa se uite politia acolo? :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:
fara mandat n-au voie sa atinga nimic!
eu zic sa mai citesti putin legile...

Avatar utilizator
chainsaw
Mesaje:2733
Membru din:Lun Noi 24, 2008 11:28 pm
Numar Inmatriculare:B-58-HDY
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Despre detectoarele radar in europa

Mesaj de chainsaw » Mie Apr 22, 2009 4:07 pm

scuze de offtopic, dar daca ma opreste politia, c'am depasit viteza legala, sau am taiat banda continua, etc etc, ARE VOIE SA-MI DESCHIDA TORPEDOUL SI SA SE UITE ACOLO? asa ceva mi se pare strigator la cer, nu pot sa cred ca e adevarat ... fara mandat n-ar trebui sa nici buzunarele sa mi le golesc. eu stiu ca ei au voie sa-ti ceara doar acte.
2007 Citroën C4 VTR 1.6i 110cp
1988 Citroën BX 1.9 GTi 16V, 160cp ... din pacate, vandut.
_________________
Imagine

Avatar utilizator
Bogdan
Fondator
Mesaje:12602
Membru din:Vin Feb 09, 2007 5:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.4 16V, 2005
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Despre detectoarele radar in europa

Mesaj de Bogdan » Mie Apr 22, 2009 4:21 pm

Te controleaza peste tot si au voie sa faca asta! Cand a fost cu armele alea furate, pe mine m-a controlat si sub scaune..
Octavia 3, Elegance, 2.0 TDI,DSG + Black Pack, 2013
C4 Coupe X 1.4, '05 ...a different one ...... ..
KartingClub | DS Spirit | MotorSportNews
Imagine

Avatar utilizator
eduardo_didi
Edi Talent
Mesaje:1602
Membru din:Dum Feb 18, 2007 8:37 pm
Localitate:Bucuresti

Re: Despre detectoarele radar in europa

Mesaj de eduardo_didi » Joi Apr 23, 2009 12:42 pm

in situatii normale adica nu controale dastea exceptionale nu au voie in masina sa te contoleze, dar daca vor ei neaparat se sigileaza masina unde te opreste cheama platforma si tot ti-o controleaza asa ca ... decat sa o iei pe jos acasa
http://www.motorsportnews.ro" onclick="window.open(this.href);return false;

Scrie răspuns

Înapoi la “Legislatie si altele”