Fără radare fixe

Codul rutier, legislatia in vigoare, politia romana, Casco, RCA, alte plati
Scrie răspuns
citizenx
Mesaje:463
Membru din:Mie Apr 18, 2007 3:41 pm
Marca si model masina:CITROËN C4 (B7) 1.6 HDi
Numar Inmatriculare:IS-25-PAI
Localitate:Iasi
Fără radare fixe

Mesaj de citizenx » Mar Mai 05, 2009 2:28 pm

Camerele video amplasate pe drumurile naţionale au fost oprite, din data de 24 aprilie, în baza unui ordin al chestorului Petre Tobă, şeful Poliţiei Române,. Radarele vor fi oprite până când va fi clarificat cadrul legal în baza căruia funcţionează.


Ordinul are la bază şi o solicitare a Agenţiei Naţionale pentru Reglementare şi Monitorizare a Achiziţiilor Publice (ANRMAP), care a anunţat că va solicita în instanţă anularea contractelor încheiate de mai multe primării din ţară cu firmele care montează aparatura de tip radar.

Săptămâna trecută, în urma controalelor efectuate în judeţele Cluj, Braşov şi Mureş au fost date amenzi de peste 140.000 de lei administraţiilor locale care nu au respectat legislaţia în vigoare când au încheiat contractele cu forma Codec, din Cluj
Articolul complet in Evenimentul Zilei

Avatar utilizator
alexchivu
Mesaje:688
Membru din:Joi Noi 01, 2007 9:30 pm
Localitate:Bucureşti
Contact:

Re: Fără radare fixe

Mesaj de alexchivu » Mar Mai 05, 2009 2:54 pm

si cei care s-au ars pana acum... :roll:
C4 Berlina 1,6HDI, 109.99 cp... (ex)

Avatar utilizator
Pixel
Mesaje:258
Membru din:Mie Feb 28, 2007 7:24 pm
Numar Inmatriculare:B-60-WRU
Localitate:Cluj-Napoca

Re: Fără radare fixe

Mesaj de Pixel » Mar Mai 05, 2009 7:05 pm

Interesant.

In 1 mai am plecat spre o cabana langa turda si in 3 m-am intors in cluj. Si cand am mers, si cand am venit 5 din cele 6 camere de pe traseu functionau.
Imagine Citroen C4 VTR 1.6i 110 CP Rouge Lucifer

Avatar utilizator
Bogdan
Fondator
Mesaje:12602
Membru din:Vin Feb 09, 2007 5:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.4 16V, 2005
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Fără radare fixe

Mesaj de Bogdan » Mar Mai 05, 2009 7:26 pm

Pai ele cica functioneaza numai ca informatia nu va mai fi procesata..
Octavia 3, Elegance, 2.0 TDI,DSG + Black Pack, 2013
C4 Coupe X 1.4, '05 ...a different one ...... ..
KartingClub | DS Spirit | MotorSportNews
Imagine

Avatar utilizator
Mr_kokaa
Maniac
Mesaje:3491
Membru din:Lun Ian 14, 2008 9:45 am
Numar Inmatriculare:TSE
Localitate:Bucuresti - Ctza
Contact:

Re: Fără radare fixe

Mesaj de Mr_kokaa » Mar Mai 05, 2009 8:49 pm

azi spre Giurgiu camerele si radarele fize erau toate in picioare si detectoru tipa la ele
sa speram ca functioneaza dar nu se proceseaza informatia cu zice Bogdan.
/bine ca le scot / si pe mine m-au ars de 2 ori/
viewtopic.php?f=80&t=2102&start=0&st=0& ... foto+video" onclick="window.open(this.href);return false;

Avatar utilizator
Mihay
Supermoderator
Mesaje:11065
Membru din:Lun Noi 19, 2007 10:45 pm
Localitate:Bucuresti

Re: Fără radare fixe

Mesaj de Mihay » Mar Mai 05, 2009 10:24 pm

pai si toti astia care au fost arsi pana acum le dau banii inapoi? :roll: ia sa`i zic lu tata ca e stresat are 14 puncte :ok :ok

oricum imi vine greu sa cred ca le vor demonta..le vor lasa asa pana cand se vor mai da bara-bara banii produsi ...ca totul aici se reduce vb unuia " la cat e par`andaratul" ...eu voi frana in continuare la ele ptr ca daca acum au anuntat in gura mare ca le`au oprit sigur le dau drumul pe muteste ::P

Sa speram ca nu ajungem ca in Italia ( exemplu de democratie si conduita civica :ok ) unde Politia&Primaria&Firma de camere fixe au umblat ei la timpii culorii verzi si galbene la semafoare..si treceai pe verde ..galben nu mai exista..si te filmau ca ai trecut pe rosu...astia meseriasi nu cioflingarii de la noi cu 3 radare care le stie toata lumea :applause

Avatar utilizator
Aiurica
Supermoderator
Mesaje:11244
Membru din:Joi Aug 30, 2007 10:54 am
Marca si model masina:C4 2.0 VTS by Loeb
Numar Inmatriculare:B 32 WRC
Contact:

Re: Fără radare fixe

Mesaj de Aiurica » Mie Mai 06, 2009 8:25 am

terminati mai cu porcariile.

nu se va demonta nimic....
noi ne bucuram ca prostii...nu vedeti ca vor altii sa puna mana pe ele???? ca aduc o caruta de bani...si intra in nu stiu ce buget al unui domn cu un A8L......

va dura 1 luna pana Statul ( ......) va pune in legalitate din nou aceste radare......
By Loeb no.1882 2.0 16 VVT-VTS 180 hp
By Aiurica 1.6 16v 110 hp -Sold

Avatar utilizator
Mihay
Supermoderator
Mesaje:11065
Membru din:Lun Noi 19, 2007 10:45 pm
Localitate:Bucuresti

Re: Fără radare fixe

Mesaj de Mihay » Mie Mai 06, 2009 8:37 am

oricum astia din presa se agita ca musca la kkt .In afara de radarele fixe de pe DN1 mai sunt si altele care nu sunt instalate de cele doua firme "contestate" (CODEC si BENEFIC).

Pe DN2 la Movilita, Cosereni, Cotorca, in Perieti (IL) si in Pitesti sunt radare fixe GATSO instalate de un ONG (IRSA Association) care sunt la fel de legale ca cele de pe DN1.

De ce nu se da un comunicat din partea politiei sau IGPR?

LE: http://www.politiaromana.ro/prima_pagina/index.aspx" onclick="window.open(this.href);return false; halal comunicat..

Avatar utilizator
alexchivu
Mesaje:688
Membru din:Joi Noi 01, 2007 9:30 pm
Localitate:Bucureşti
Contact:

Re: Fără radare fixe

Mesaj de alexchivu » Mie Mai 06, 2009 11:57 am

" Amenzile aplicate inainte de 24 aprilie raman in vigoare. "

http://www.hotnews.ro/stiri-esential-56 ... erzise.htm" onclick="window.open(this.href);return false;

deci cei care s-au ars raman cu banii dati chiar daca acele radare nu erau legale...asta-i romanica
C4 Berlina 1,6HDI, 109.99 cp... (ex)

Avatar utilizator
PsH
PasHa
Mesaje:1662
Membru din:Mar Feb 13, 2007 7:25 am
Numar Inmatriculare:B 58 HDI
Localitate:Bucuresti/Galati

Re: Fără radare fixe

Mesaj de PsH » Mie Mai 06, 2009 12:04 pm

doar daca esti prost le platesti si nu le contesti.
Atata vreme cat politia le-a suspendat avizul, mi se pare normal si corect ca sa se suspende si contraventiile aplicate in baza lor.
Dupa ce se rezolva situatia, mai vedem, dar pana atunci..
Imagine

C4 VTR 1.6 16v Bleu Oriental B 58 HDI - merg cu cioara vopsita doar numarul este de diesel, masina merge cu benzina

Avatar utilizator
Pixel
Mesaje:258
Membru din:Mie Feb 28, 2007 7:24 pm
Numar Inmatriculare:B-60-WRU
Localitate:Cluj-Napoca

Re: Fără radare fixe

Mesaj de Pixel » Mie Mai 06, 2009 12:24 pm

Afacerea asta cu radarele fixe apartine unor persoane care nu mai prezinta interes(nu mai sunt la putere). Le-au facut ilegale, si in scurt timp o sa se gaseasca vre-un bazat sa le faca legale din nou, eventual schimba cutia aia de metal sa inchida gura prostilor. Astfel, banii vor intra in alte conturi, a unor persoane care inca prezinta interes.

Sa nu ne imbatam cu apa rece ca toata treaba asta nu s-a facut sa ajute omu de rand. Chiar credeti ca ii pasa cuiva de populatia tarii...lor sa le intre banii in cont si la revedere...
Imagine Citroen C4 VTR 1.6i 110 CP Rouge Lucifer

Scrie răspuns

Înapoi la “Legislatie si altele”