Despre ITP

Codul rutier, legislatia in vigoare, politia romana, Casco, RCA, alte plati
Scrie răspuns
Avatar utilizator
mituc
Mesaje:9122
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 6:18 pm
Marca si model masina:Mazda 3 MPS BK
Localitate:Iasi
Contact:
Despre ITP

Mesaj de mituc » Sâm Noi 28, 2009 8:23 am

Daca la o masina care are verificarea ITP valida mergi si refaci testul de noxe doar asa, saa vezi daca totul e ok, si-l pici, iti ridica aia certificarea? Sau o verificare de noxe in afara ITP "nu se pune"? :)
Rablamentul atomic C4 1.6i 110CP 5p (ex)

Visul meu cel mai umed sa e merg cu un kaiac cu visle de titan pe o mare de capete de prosti.
All I wanna do... is have some fucked! And I've got a feeling... that I'm not the only one!

Avatar utilizator
DMX
Fan C4
Mesaje:1900
Membru din:Vin Feb 09, 2007 8:18 pm
Marca si model masina:Saab
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Despre ITP

Mesaj de DMX » Sâm Noi 28, 2009 1:34 pm

ITP e una .... si verificarea care o faci tu aleatoriu , e altceva .

Ii dai unuia care face IPT o bere , si`l pui sa`ti verifice noxele ..... simplu ...

Iti scoate fum "vaca" ??

Avatar utilizator
mituc
Mesaje:9122
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 6:18 pm
Marca si model masina:Mazda 3 MPS BK
Localitate:Iasi
Contact:

Re: Despre ITP

Mesaj de mituc » Sâm Noi 28, 2009 2:40 pm

Nu scoate deloc si nici nu va scoate, de cind o am uleiul nu l-a piscat nici 1mm de pe joja.
Insa daca voi ajunge cu bine pina la vara sa fac modificarile pe care le propun, desi cerinta mea la tuner va fi ca nivelul de noxe si zgomot sa se pastreze sau sa scada intentionez sa mai fac inca odata testul de noxe in tara. Altii cu modificari mai drastice au trecut de testul de noxe conform TUV, insa romanul stim cu totii ca e mai neamt decit papa si mai catolic decit japonezul.
Rablamentul atomic C4 1.6i 110CP 5p (ex)

Visul meu cel mai umed sa e merg cu un kaiac cu visle de titan pe o mare de capete de prosti.
All I wanna do... is have some fucked! And I've got a feeling... that I'm not the only one!

joeadrianblack
Mesaje:912
Membru din:Vin Mai 22, 2009 5:58 pm
Localitate:Bucuresti

Re: Despre ITP

Mesaj de joeadrianblack » Sâm Noi 28, 2009 9:33 pm

din cate stiu eu doar ITP-ul este valabil, chiar daca mergi la unul doar pt noxe.

problema e valabila si invers. daca mergi la unul smecher sa-ti verifice noxele, chiar daca i-ti da o hartie ca esti ok, degeaba mergi cu documentul de la o super firma, nu-ti recunoaste si reface testul ITP.

Avatar utilizator
florinc4
Operat ESTetic
Mesaje:3251
Membru din:Dum Sep 28, 2008 4:55 pm
Numar Inmatriculare:B 94 URH
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Despre ITP

Mesaj de florinc4 » Dum Noi 29, 2009 12:10 am

Eu stiu ca itp-ul e una...se trece in certificat, l-au luat felicitari...ca dupa a fost "tunata" masina sau mai stiu eu ce si vrei sa faci, noxe etc.... nu are treaba :ya
C4 coupe facelift: 1.6l cu 122 de ponei

Avatar utilizator
Dan pasare
Supermoderator
Mesaje:6120
Membru din:Joi Noi 01, 2007 12:01 pm
Numar Inmatriculare:B 35 DOX
Localitate:Bucuresti/Cernica
Contact:

Re: Despre ITP

Mesaj de Dan pasare » Mar Dec 01, 2009 9:12 pm

Se vehicula pe aici ideea ca daca trec mai mult de 30 de zile de la expirarea IT-ului, acesta nu se mai poate face decat la RAR. Va informez sigur ca nu este adevarat, m-am informat direct la sursa. Doar daca talonul este ridicat de politie si ITP-ul e expirat, este obligatorie efectuarea acestuia la RAR :wink:
Imagine viewtopic.php?f=19&t=1547" onclick="window.open(this.href);return false;

Avatar utilizator
mituc
Mesaje:9122
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 6:18 pm
Marca si model masina:Mazda 3 MPS BK
Localitate:Iasi
Contact:

Re: Despre ITP

Mesaj de mituc » Lun Mar 01, 2010 2:37 pm

Mai baieti, tocmai mi-am dat seama ca itp-ul meu expira pe 13 mai, nu pe 31 martie cum stiam initial. Mi-am dat seama = am vazut pe cartea de identitate cind am luat-o sa ma duc cu ea la ITP. E vreo problema daca fac itp-ul cu 2 luni inainte? Ma primesc aia? La urma urmei e alegerea mea daca vreau sa renunt la 2 luni de omologare. Nu de alta dar in urmatoarele 2 luni se vor aglomera o droaie de lucruri (+ plecat din tara), si numai de ITP n-o sa am timp.
Rablamentul atomic C4 1.6i 110CP 5p (ex)

Visul meu cel mai umed sa e merg cu un kaiac cu visle de titan pe o mare de capete de prosti.
All I wanna do... is have some fucked! And I've got a feeling... that I'm not the only one!

Avatar utilizator
Bogdan
Fondator
Mesaje:12602
Membru din:Vin Feb 09, 2007 5:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.4 16V, 2005
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Despre ITP

Mesaj de Bogdan » Lun Mar 01, 2010 3:26 pm

Poti sa faci fara probleme! Eu am facut cu 1 luna jumate inainte si nu a fost nicio problema! Alegerea este strict a ta!
Octavia 3, Elegance, 2.0 TDI,DSG + Black Pack, 2013
C4 Coupe X 1.4, '05 ...a different one ...... ..
KartingClub | DS Spirit | MotorSportNews
Imagine

Avatar utilizator
Mihay
Supermoderator
Mesaje:11065
Membru din:Lun Noi 19, 2007 10:45 pm
Localitate:Bucuresti

Re: Despre ITP

Mesaj de Mihay » Lun Mar 01, 2010 5:13 pm

si eu tot cu 2 luni ca asa am avut "programare" :ok

LE: stai langa ei ca la mine le placea cum se facea turometrul rosu in limitare :twisted:

Scrie răspuns

Înapoi la “Legislatie si altele”