Accident.. cu victima

Codul rutier, legislatia in vigoare, politia romana, Casco, RCA, alte plati
Avatar utilizator
Bogdan98
Citroen Fan
Mesaje:2812
Membru din:Vin Mar 21, 2008 11:47 am
Marca si model masina:C4 1.6 e-HDI (nebotezat inca)
Localitate:Bucuresti / Militari
Contact:
Re: Accident.. cu victima

Mesaj de Bogdan98 » Lun Feb 08, 2010 7:16 pm

Dovada te duci si-o prelungesti. Si vei merge cu dovada pana cand se va stabili: iti da permisu inapoi sau ti-l ia. In concluzie pana la luarea deciziei definitive.
C4 1.6 e-HDI 110CP 5P Gris Fer = B 16 VBF

Avatar utilizator
Victor.VR
Teh STIG
Mesaje:1823
Membru din:Mie Noi 25, 2009 7:33 pm
Marca si model masina:Leon FR 2015 (+Audi)
Localitate:București
Contact:

Re: Accident.. cu victima

Mesaj de Victor.VR » Mar Feb 09, 2010 2:41 pm

Yo!

Dovada nu se mai poate prelungi de acum, nu dupa ce mi-au trimis acasa ca s-a terminat.

Am sunat la Parchet si mi-a zis ca urmatorul pas e sa ma duc la IPJ Prahova in audienta la Seful Politiei Rutiere. De la Parchet au trimis rezolutie (ordonanta, dosar, nu mai tin minte exact), iar in audienta sa ma duc cu rezolutia primita prin posta de mine ca sa imi dea permisul (banuiesc ca nu mi-l da pur si simplu, trebuie sa se hotarasca ceva anume). La ce sa ma astept...

Cei de la Politia Sinaia mi-au zis ca daca nu scrie pe rezolutia primita acasa ca sunt sanctionat.. inseamna ca nu ma sanctioneaza, ulterior m-am gandit si eu, trebuia sa scrie CONFIRM propunerea organelor de politie ptr neinceperea urmaririi penale si sanctionarea bla bla.

Idei..
Citroen C4 Coupe Facelift, 2009
Chevrolet Nubira CDX, 2005

Avatar utilizator
Victor.VR
Teh STIG
Mesaje:1823
Membru din:Mie Noi 25, 2009 7:33 pm
Marca si model masina:Leon FR 2015 (+Audi)
Localitate:București
Contact:

Re: Accident.. cu victima

Mesaj de Victor.VR » Joi Feb 11, 2010 12:09 am

Se poate inchide topicul. Am rezolvat.

90 de zile permis suspendat.
Citroen C4 Coupe Facelift, 2009
Chevrolet Nubira CDX, 2005

Avatar utilizator
IceRidder
Uichi Sec
Mesaje:1111
Membru din:Joi Noi 27, 2008 11:45 am
Marca si model masina:Citroen C4 1.6HDi 92 cai
Numar Inmatriculare:. . . B 113 RDR
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Accident.. cu victima

Mesaj de IceRidder » Joi Feb 11, 2010 9:29 am

poti sa detaliezi ce s-a intamplat?
Marele Alb - 1.6 HDI 90 CP

Avatar utilizator
Bogdan98
Citroen Fan
Mesaje:2812
Membru din:Vin Mar 21, 2008 11:47 am
Marca si model masina:C4 1.6 e-HDI (nebotezat inca)
Localitate:Bucuresti / Militari
Contact:

Re: Accident.. cu victima

Mesaj de Bogdan98 » Joi Feb 11, 2010 9:52 am

@Ice, e toata patania la inceputul topicului... chiar in primul post.
C4 1.6 e-HDI 110CP 5P Gris Fer = B 16 VBF

Avatar utilizator
IceRidder
Uichi Sec
Mesaje:1111
Membru din:Joi Noi 27, 2008 11:45 am
Marca si model masina:Citroen C4 1.6HDi 92 cai
Numar Inmatriculare:. . . B 113 RDR
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Accident.. cu victima

Mesaj de IceRidder » Joi Feb 11, 2010 1:07 pm

am citit tot topicul dar parca zicea ca nu ramane fara si cum face sa intre in posesia lui.
Marele Alb - 1.6 HDI 90 CP

Avatar utilizator
Victor.VR
Teh STIG
Mesaje:1823
Membru din:Mie Noi 25, 2009 7:33 pm
Marca si model masina:Leon FR 2015 (+Audi)
Localitate:București
Contact:

Re: Accident.. cu victima

Mesaj de Victor.VR » Lun Feb 22, 2010 8:49 pm

Io!

Eram bazat ca mi-l dau astia inapoi.. dar ma amageam singur ::P

Dar:

Art.103. - (1) Suspendarea exercitării dreptului de a conduce autovehicule se dispune
c) pentru o perioadă de 90 de zile când fapta conducătorului de autovehicul sau tramvai a fost urmărită ca infracţiune la regimul circulaţiei pe drumurile publice, precum şi în cazul accidentului de circulaţie din care a rezultat decesul sau vătămarea corporală a unei persoane şi instanţa de judecată sau procurorul a dispus neînceperea urmăririi penale, scoaterea de sub urmărire penală sau încetarea urmăririi penale, dacă pentru regula de circulaţie încălcată prezenta ordonanţă de urgenţă prevede suspendarea exercitării dreptului de a conduce.
(11) În situaţia prevăzută la alin.(1) lit.c), suspendarea exercitării dreptului de a conduce autovehicule sau tramvaie se dispune de către şeful poliţiei rutiere pe raza căreia a fost săvârşită fapta.


Astazi e prima zi! Mai sunt 89!

Dar tot mai am cateva nedumeriri.. am fost la politie.. si am inteles ca am suspendare 22.02-21.05 . huh?? 21? cand il pot ridica? tre sa mai dau examinare?
Citroen C4 Coupe Facelift, 2009
Chevrolet Nubira CDX, 2005

Avatar utilizator
Victor.VR
Teh STIG
Mesaje:1823
Membru din:Mie Noi 25, 2009 7:33 pm
Marca si model masina:Leon FR 2015 (+Audi)
Localitate:București
Contact:

Re: Accident.. cu victima

Mesaj de Victor.VR » Mie Apr 14, 2010 10:33 am

am fost azi la politie si mi-au dat o veste grozava.. cica trebuie sa dau testare.

Dar nu cred, unde scrie in regulament ca ptr 103/1/c se da test de verificare?

Aia habar n-aveau ptr ce mi-e suspendat..
Citroen C4 Coupe Facelift, 2009
Chevrolet Nubira CDX, 2005

Avatar utilizator
mituc
Mesaje:9122
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 6:18 pm
Marca si model masina:Mazda 3 MPS BK
Localitate:Iasi
Contact:

Re: Accident.. cu victima

Mesaj de mituc » Mie Apr 14, 2010 5:33 pm

Pai daca dai testare poate ti-l dau mai devreme, ca asa era sistemul la un moment dat pentru cei care aveau permisul suspendat 90 de zile (dadeau testare si-l luam dupa o luna).
Rablamentul atomic C4 1.6i 110CP 5p (ex)

Visul meu cel mai umed sa e merg cu un kaiac cu visle de titan pe o mare de capete de prosti.
All I wanna do... is have some fucked! And I've got a feeling... that I'm not the only one!

Avatar utilizator
Victor.VR
Teh STIG
Mesaje:1823
Membru din:Mie Noi 25, 2009 7:33 pm
Marca si model masina:Leon FR 2015 (+Audi)
Localitate:București
Contact:

Re: Accident.. cu victima

Mesaj de Victor.VR » Dum Apr 25, 2010 2:40 pm

Nu am cum sa reduc perioada de suspendare, sub nicio forma.

Am fost pana la Politia Rutiera Iasi sa ma interesez daca trebuie sa dau testare pentru redobandire. Mi-au zis ca da (dupa ce mi-au citit dovada). Ma duc, astept, intru in sala, dupa ce intru imi spune ca imi lipseste scris pe spate ceva legat de NUP si ca mi s-a suspendat permisul (nu aveam hartia venita de acolo prin care eram instiintat).

Sun la Prahova, ma cauta dupa CNP si surpriza: cica nu trebuie sa dau testare. Ma duc inapoi la Politia Rutiera din Iasi, unde se dau permisele suspendate. Imi analizeaza domnul ofiter iar dovada (pe care o mai analizase si mi-a spus ca dau testare), si ma intreaba daca am lovit masina pe care o depaseam, la care eu ii spun ca nu. "Atunci nu trebuie sa dati testare."

Pe mine nu ma deranjeaza faptul ca sunt fatait de colo-colo, ci mi-e teama sa nu ma trezesc cu 30 de zile adaugate ca nu m-am prezentat la test. Chiar e asa o chestie de interpretare? Daca dovada aia veche incurca treaba, mai bine o distrug si imi fac o declaratie pe proprie raspundere ca n-o mai am, si nu mai negociez cu ofiterul de acolo. Ce pot face sa stiu EXACT (daca se poate chiar si semnat) daca dau testare sau nu?
Citroen C4 Coupe Facelift, 2009
Chevrolet Nubira CDX, 2005

Avatar utilizator
mituc
Mesaje:9122
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 6:18 pm
Marca si model masina:Mazda 3 MPS BK
Localitate:Iasi
Contact:

Re: Accident.. cu victima

Mesaj de mituc » Mie Apr 28, 2010 7:50 am

Pai deja ti-au spus ambii politai ca nu tre' sa dai testare pentru redobindirea permisului.
Rablamentul atomic C4 1.6i 110CP 5p (ex)

Visul meu cel mai umed sa e merg cu un kaiac cu visle de titan pe o mare de capete de prosti.
All I wanna do... is have some fucked! And I've got a feeling... that I'm not the only one!

Scrie răspuns

Înapoi la “Legislatie si altele”