Cine credeti ca este vinovat? (sau MAI vinovat)

Codul rutier, legislatia in vigoare, politia romana, Casco, RCA, alte plati

Cine este mai vinovat?

Profesoara... loveste un politist in exercitiul functiunii
32
62%
Politistul... nu trebuia sa riposteze in felul acesta
20
38%
 
Voturi totale: 52

Avatar utilizator
Bogdan
Fondator
Mesaje:12602
Membru din:Vin Feb 09, 2007 5:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.4 16V, 2005
Localitate:Bucuresti
Contact:
Re: Cine credeti ca este vinovat? (sau MAI vinovat)

Mesaj de Bogdan » Mar Feb 16, 2010 9:29 am

La cum a decurs discutia dintre cei doi, eu cred ca profesoara si-o cauta demult, si acum nenea politistul n-a mai suportat!!

Dar dupa ce a lovit profesoara, asta nu inseamna ultraj? Ultrajul asta nu e inchisoare?
Octavia 3, Elegance, 2.0 TDI,DSG + Black Pack, 2013
C4 Coupe X 1.4, '05 ...a different one ...... ..
KartingClub | DS Spirit | MotorSportNews
Imagine

Avatar utilizator
PsH
PasHa
Mesaje:1662
Membru din:Mar Feb 13, 2007 7:25 am
Numar Inmatriculare:B 58 HDI
Localitate:Bucuresti/Galati

Re: Cine credeti ca este vinovat? (sau MAI vinovat)

Mesaj de PsH » Mar Feb 16, 2010 9:36 am

ultraj cu lovire = amenda penala sau inchisoare 6 luni-3 ani (adk cu suspendare)
Imagine

C4 VTR 1.6 16v Bleu Oriental B 58 HDI - merg cu cioara vopsita doar numarul este de diesel, masina merge cu benzina

Avatar utilizator
IceRidder
Uichi Sec
Mesaje:1111
Membru din:Joi Noi 27, 2008 11:45 am
Marca si model masina:Citroen C4 1.6HDi 92 cai
Numar Inmatriculare:. . . B 113 RDR
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Cine credeti ca este vinovat? (sau MAI vinovat)

Mesaj de IceRidder » Mar Feb 16, 2010 9:37 am

poate in alte tari bogdan nu si la noi. clar tin cu politstul. in urma cu ceva ani am fost martorul unui inceput de asemenea patanie doar ca acolo politistul a avut mai multa diplomatie si a stiut sa evite un conflict.
Marele Alb - 1.6 HDI 90 CP

Avatar utilizator
Mihay
Supermoderator
Mesaje:11065
Membru din:Lun Noi 19, 2007 10:45 pm
Localitate:Bucuresti

Re: Cine credeti ca este vinovat? (sau MAI vinovat)

Mesaj de Mihay » Mar Feb 16, 2010 9:39 am

dar cum noi romanii am fost invatati sa vedem toate mizeriile astea si toate cancanurile de 2 lei , nimeni nu acorda atentie subiectului aluia de la Valcea : Primar din partea partidului aflat la putere, CONDAMNAT SI INCARCERAT pentru LUARE DE MITA este ales CETATEAN DE ONOARE al orasului!! Ce e mai imoral asta sau femeia de etnie rroma vs politistul ?

Avatar utilizator
emicald
Mesaje:1042
Membru din:Mie Iun 10, 2009 2:35 pm
Marca si model masina:Citroen C4 thp
Localitate:Rm. Vilcea

Re: Cine credeti ca este vinovat? (sau MAI vinovat)

Mesaj de emicald » Mar Feb 16, 2010 11:16 am

Asta e cea mai mare palma data orasului, legii si bunului simt.
Mafia este atit de tare, incit nu stii ce se mai poate face, daca se mai poate face ceva...
C4

Avatar utilizator
PsH
PasHa
Mesaje:1662
Membru din:Mar Feb 13, 2007 7:25 am
Numar Inmatriculare:B 58 HDI
Localitate:Bucuresti/Galati

Re: Cine credeti ca este vinovat? (sau MAI vinovat)

Mesaj de PsH » Mar Feb 16, 2010 11:31 am

mihai, scoate capul pe geam si uitate in jur, poate ai uitat unde traiesti
Imagine

C4 VTR 1.6 16v Bleu Oriental B 58 HDI - merg cu cioara vopsita doar numarul este de diesel, masina merge cu benzina

Avatar utilizator
Mihay
Supermoderator
Mesaje:11065
Membru din:Lun Noi 19, 2007 10:45 pm
Localitate:Bucuresti

Re: Cine credeti ca este vinovat? (sau MAI vinovat)

Mesaj de Mihay » Mar Feb 16, 2010 12:06 pm

eu sunt perfect constient in ce lume traim ... doar asa ziceam ce e mai nasol... ce s-a intamplat la valcea sau cancanul asta de 2 lei cu cioara si politistul.

personal regret ca politistul nu a avut un reflex imediat si ca nu i-a dat palma instant dupa ce si-a primit-o. Acea femeie sigur sufera de isterie si singurul mod de a o scoate dintr-o criza de isterie este sa-i dai o palma. Practic politistul i-a facut un bine si a tratat-o cum scrie la carte. Reactia ei dupa palma primita este 100% specifica crizelor de isterie, izbucneste in plans si se calmeaza. Oricum merita remarcat si faptul ca s-a tinut bine pe picioare la ce zmetie si-a luat

Avatar utilizator
Pixel
Mesaje:258
Membru din:Mie Feb 28, 2007 7:24 pm
Numar Inmatriculare:B-60-WRU
Localitate:Cluj-Napoca

Re: Cine credeti ca este vinovat? (sau MAI vinovat)

Mesaj de Pixel » Mar Feb 16, 2010 1:42 pm

Exemplu clar ca in tara asta nu mai exista nici un strop de respect fata de uniforma. Nu vreau sa le iau apararea politistilor, ca si ei au o gramada de probleme, dar intr-o tara cu pretentii de uniunea europeana, asa ceva n-ar trebui sa se intample.

Tot mai des vad la stiri cocalari si pitipoance cu un tupeu si o nesimtire de neimaginat. Il opreste echipaju de politie ca l-o vazut trecand pe rosu, si el se da jos din masina si ii pune mana in gat la politist si ii spune clar ca el se grabeste, si sa isi vada de girofar pana nu-i f**e una...

Is de-a dreptu scarbit
Imi traiam restu vietii mai fericit daca nu vedeam stirea asta...
Imagine Citroen C4 VTR 1.6i 110 CP Rouge Lucifer

Avatar utilizator
simply the lex
aLEX YO!...
Mesaje:3270
Membru din:Dum Iul 06, 2008 3:34 pm
Marca si model masina:Citroen C5 Exclusive 2.0 Hdi
Numar Inmatriculare:AG 85 LEX
Localitate:pitesti
Contact:

Re: Cine credeti ca este vinovat? (sau MAI vinovat)

Mesaj de simply the lex » Mar Feb 16, 2010 3:09 pm

Mihay scrie:eu sunt perfect constient in ce lume traim ... doar asa ziceam ce e mai nasol... ce s-a intamplat la valcea sau cancanul asta de 2 lei cu cioara si politistul.

personal regret ca politistul nu a avut un reflex imediat si ca nu i-a dat palma instant dupa ce si-a primit-o. Acea femeie sigur sufera de isterie si singurul mod de a o scoate dintr-o criza de isterie este sa-i dai o palma. Practic politistul i-a facut un bine si a tratat-o cum scrie la carte. Reactia ei dupa palma primita este 100% specifica crizelor de isterie, izbucneste in plans si se calmeaza. Oricum merita remarcat si faptul ca s-a tinut bine pe picioare la ce zmetie si-a luat
Poftim?Adica la carte scrie ca trebuie sa folosesti violenta ca si politist?Asta luand in considerare faptul ca exista o multitudine de alte cai de a calma agitatu,respectiv cazul de fatza.
Dezmembrari C4 Coupé/Hatchback 1.6i, 1.6 Hdi, 2.0 Hdi VTR/VTS : viewtopic.php?f=4&t=7439" onclick="window.open(this.href);return false;

Avatar utilizator
Mihay
Supermoderator
Mesaje:11065
Membru din:Lun Noi 19, 2007 10:45 pm
Localitate:Bucuresti

Re: Cine credeti ca este vinovat? (sau MAI vinovat)

Mesaj de Mihay » Mar Feb 16, 2010 3:24 pm

da ma in manualul doctorului priceput la pag 245 gasesti isteria ,metode de diagnosticare si tratament neconvential

Avatar utilizator
Dan pasare
Supermoderator
Mesaje:6120
Membru din:Joi Noi 01, 2007 12:01 pm
Numar Inmatriculare:B 35 DOX
Localitate:Bucuresti/Cernica
Contact:

Re: Cine credeti ca este vinovat? (sau MAI vinovat)

Mesaj de Dan pasare » Mar Feb 16, 2010 7:48 pm

Revenind la profa si politist......cam cum ar fi reactionat un politist in SUA???? :roll: Probabil daca nu ar fi impuscat-o imediat in cap, in mod sigur ar fi dat cu ea de pamant, catuse si arest :lol:
Imagine viewtopic.php?f=19&t=1547" onclick="window.open(this.href);return false;

Avatar utilizator
Bogdan
Fondator
Mesaje:12602
Membru din:Vin Feb 09, 2007 5:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.4 16V, 2005
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Cine credeti ca este vinovat? (sau MAI vinovat)

Mesaj de Bogdan » Mar Feb 16, 2010 7:50 pm

In SUA, sunt convins ca nici nu apuca maimuta sa ridice mana si deja era cu fata la podea!
Octavia 3, Elegance, 2.0 TDI,DSG + Black Pack, 2013
C4 Coupe X 1.4, '05 ...a different one ...... ..
KartingClub | DS Spirit | MotorSportNews
Imagine

Avatar utilizator
chainsaw
Mesaje:2733
Membru din:Lun Noi 24, 2008 11:28 pm
Numar Inmatriculare:B-58-HDY
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Cine credeti ca este vinovat? (sau MAI vinovat)

Mesaj de chainsaw » Mar Feb 16, 2010 8:22 pm

in sua politistu' ajungea asa jos in serviciu (daca avea norocu' sa ramana in) ca ii zicea si aluia de sterge pe jos si face cafele "yes sir".

si nu ptr ca ar fi lovit un civil, sau mai rau, o femeie. ci ptr ca a lovit o minoritate, si acolo astia au gura atat de mare, inct discriminarea a ajuns sa fie in sensu' celalalt - toti sunt rasisti fata de albi.

eu nu vad de ce n-ai avea tot dreptu' sa nu suporti politistii. SAU MEDICII. trecand peste dispretu' fata de autoritate care e atat de mioritic, incat aproape a devenit normal, majoritatea de'aici n-a avut de'aface cu politia decat pe post de inculpati, ptr diferite mizerii prin trafic, sau baut vreo bere prin parc, etc. nu e relativ normal sa nu-i suporti? a zis cineva ca's prosti? nu cred. s-a zis doar "nu-i suport". dand un pic zoom out de la cazurile particulare, si ajungand la imaginea de ansamblu, nu vedem cu totii cata coruptie e fix in acest sector? nu voi veni acum cu exemple cliseice, ca le gasiti in orice ziar. evident toate povestile au doua versiuni, insa imaginea ce ramane intiparita in general in minte e clara: politia e corupta, la nivel national/general, politia are numai cu mine ceva (pe ala de ce nu l-a oprit? / pe ala de ce nu l-a luat la sectie) in particular. <-- e un mod simplist de gandire, da' nu e ca si cum s-ar chinui cineva cu contraexemple sa ne scoata prejudecatile din cap, referitoare la acest subiect delicat.
2007 Citroën C4 VTR 1.6i 110cp
1988 Citroën BX 1.9 GTi 16V, 160cp ... din pacate, vandut.
_________________
Imagine

Avatar utilizator
Mihay
Supermoderator
Mesaje:11065
Membru din:Lun Noi 19, 2007 10:45 pm
Localitate:Bucuresti

Re: Cine credeti ca este vinovat? (sau MAI vinovat)

Mesaj de Mihay » Mar Feb 16, 2010 8:58 pm

si nu ptr ca ar fi lovit un civil, sau mai rau, o femeie. ci ptr ca a lovit o minoritate, si acolo astia au gura atat de mare, inct discriminarea a ajuns sa fie in sensu' celalalt - toti sunt rasisti fata de albi.
chiar azi am stat de vb cu un amic cu dubla cetatenie Romana si americana si fix asta mi`a spus!

si ca sa nu fiu offtopic nu cred ca daca asta se intampla in SUA ca tot o mentionati politistul ajungea la coada vacii ... acolo este o diferentiere mai mare intre "abatere disciplinara" si "abuz in serviciu" . la noi...ca la nimeni :mrgreen:

am mai sters ce am mai scris ca scriu degeaba

Avatar utilizator
stevey
Mesaje:781
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 9:44 pm
Marca si model masina:C4 1.6i BLACK
Localitate:Iasi/Bucuresti
Contact:

Re: Cine credeti ca este vinovat? (sau MAI vinovat)

Mesaj de stevey » Mar Feb 16, 2010 10:49 pm

In SUA poate nu o palmuia, dar cu sigurantza o lua de par, o trantea la podea ii punea catusele si cred ca o mai si curenta :) Totusi sa nu comparam SUA cu RO...

Scrie răspuns

Înapoi la “Legislatie si altele”