Cine credeti ca este vinovat? (sau MAI vinovat)

Codul rutier, legislatia in vigoare, politia romana, Casco, RCA, alte plati

Cine este mai vinovat?

Profesoara... loveste un politist in exercitiul functiunii
32
62%
Politistul... nu trebuia sa riposteze in felul acesta
20
38%
 
Voturi totale: 52

Avatar utilizator
Bogdan98
Citroen Fan
Mesaje:2812
Membru din:Vin Mar 21, 2008 11:47 am
Marca si model masina:C4 1.6 e-HDI (nebotezat inca)
Localitate:Bucuresti / Militari
Contact:
Cine credeti ca este vinovat? (sau MAI vinovat)

Mesaj de Bogdan98 » Lun Feb 15, 2010 10:42 pm

Probabil toti ati vazut stirea:
http://observator.antena1.ro/social/S-a ... _4739.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Am postat aici la legislatie, pentru ca exista o oarecare dilema. Dupa mine, cei doi sunt amandoi vinovati, dar mi-ar place (in cazul de fata) ca politistul sa aibe dreptate, si sa nu fie sanctionat (desi...)
Va rog niste opinii...
C4 1.6 e-HDI 110CP 5P Gris Fer = B 16 VBF

Avatar utilizator
Exosphere
Supermoderator
Mesaje:1255
Membru din:Sâm Aug 29, 2009 7:49 pm
Marca si model masina:Citroen C4 1.6 VTi
Contact:

Re: Cine credeti ca este vinovat? (sau MAI vinovat)

Mesaj de Exosphere » Lun Feb 15, 2010 10:47 pm

Eu clar tin cu politistul. "Profesoara" aia este o curca nesimtita; dupa ce ca ii merge gura mai ceva ca la piata, mai are si tupeu sa loveasca un politist (= ultraj). Toata faza a fost filmata si sper ca tiganca va primi ceea ce merita.
Daca o femeie ca aia ar fi profesoara copilului meu, l-as muta la alta scoala.
C4 coupe Rouge Aden - 122 cai frumosi

Avatar utilizator
chainsaw
Mesaje:2733
Membru din:Lun Noi 24, 2008 11:28 pm
Numar Inmatriculare:B-58-HDY
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Cine credeti ca este vinovat? (sau MAI vinovat)

Mesaj de chainsaw » Lun Feb 15, 2010 10:49 pm

asta trebuia la fun, eu am ras de m-am prapadit :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

ratiunea zice ca profesoara e vinovata, insa daca depunde plangere, probabil vor fi repercusiuni grave ptr militian
2007 Citroën C4 VTR 1.6i 110cp
1988 Citroën BX 1.9 GTi 16V, 160cp ... din pacate, vandut.
_________________
Imagine

Avatar utilizator
Bogdan98
Citroen Fan
Mesaje:2812
Membru din:Vin Mar 21, 2008 11:47 am
Marca si model masina:C4 1.6 e-HDI (nebotezat inca)
Localitate:Bucuresti / Militari
Contact:

Re: Cine credeti ca este vinovat? (sau MAI vinovat)

Mesaj de Bogdan98 » Lun Feb 15, 2010 10:50 pm

Din pacate, nu trebuie sa depuna plangere. Politistul este deja anchetat :(.... sau cel putin asa au anuntat la stiri
C4 1.6 e-HDI 110CP 5P Gris Fer = B 16 VBF

Avatar utilizator
commandorsteel
PowerSteel
Mesaje:6538
Membru din:Lun Mai 28, 2007 2:59 pm
Numar Inmatriculare:B-88-
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Cine credeti ca este vinovat? (sau MAI vinovat)

Mesaj de commandorsteel » Lun Feb 15, 2010 10:52 pm

trebuia sa mai pui o optiune in care amandoi sunt vinovati
Citroen C4 Grand Picasso 1,6 HDI ... aproape full (adica are aproape toate rotile)
ImagineImagine
Imagine

Avatar utilizator
florinc4
Operat ESTetic
Mesaje:3251
Membru din:Dum Sep 28, 2008 4:55 pm
Numar Inmatriculare:B 94 URH
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Cine credeti ca este vinovat? (sau MAI vinovat)

Mesaj de florinc4 » Lun Feb 15, 2010 10:55 pm

Ar trebui sa ne ajute cineva care chiar stie legea ::P ...in primul rand profesoara este de vina...pentru ca a agresat un politist...mie unu imi vin in minte fazele de la americani...in care daca agresezi un politist...te ia pe sus de nu mai stii de tine...politistul putea reactiona mult mai dur zic eu
ps: suna atat de urat tiganca, exo....sa nu facem discriminarii pls :hi
C4 coupe facelift: 1.6l cu 122 de ponei

Avatar utilizator
wonka jr.
Mesaje:1533
Membru din:Sâm Apr 11, 2009 9:55 pm
Marca si model masina:Citroen DS3 1.6 hdi 92 cp
Numar Inmatriculare:GL 88 WNK
Localitate:Galati / Bucuresti

Re: Cine credeti ca este vinovat? (sau MAI vinovat)

Mesaj de wonka jr. » Lun Feb 15, 2010 10:56 pm

"ioooi, iooooi" :ok
in secunda doi, politistul trebuia sa ii puna catusele si sa o duca la sectie.
DS3 1.6 Hdi 92cp, 30.000km Imagine
ex DS4 So Chic 1.6 VTi 120cp, 67.110 km Imagine
ex C2 VTS 1.6i 125cp, 107.344 km Imagine
ex C4 Coupe VTR 1.6 Hdi 110cp, 216.164 km Imagine

Avatar utilizator
Bogdan98
Citroen Fan
Mesaje:2812
Membru din:Vin Mar 21, 2008 11:47 am
Marca si model masina:C4 1.6 e-HDI (nebotezat inca)
Localitate:Bucuresti / Militari
Contact:

Re: Cine credeti ca este vinovat? (sau MAI vinovat)

Mesaj de Bogdan98 » Lun Feb 15, 2010 10:57 pm

NU, pentru ca aia este cea corecta :) ... eu vreau sa aflu cine cu cine tine. Din pacate, asa cum am mai spus, politistul este si el vinovat. Desi, probabil ca nu numai eu mi-as dori ca el sa nu aibe nici o vina, legal vorbind.
Ma uit prin alte tari, daca ai injurat, lovit un politist, nu prea se mai uita nimeni, si ti-o trage politia de nu te vezi. Nu exista incalcarea drepturilor omului, nu exista abuz in serviciu. Ai agresat politia, ti-o iei fara drept de apel. Si mi se pare cea mai corecta situatie. Nu pentru ca mi-ar fi cei mai dragi, dar... am mai zis-o, si o repet: de foarte multe ori, au o meserie ingrata, periculoasa. Vezi si cazul politistului de la Iasi, care din fericire pentru el, s-a abtinut sa-l cafteasca pe ala de i-a dat un cap in gura.
C4 1.6 e-HDI 110CP 5P Gris Fer = B 16 VBF

Avatar utilizator
chainsaw
Mesaje:2733
Membru din:Lun Noi 24, 2008 11:28 pm
Numar Inmatriculare:B-58-HDY
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Cine credeti ca este vinovat? (sau MAI vinovat)

Mesaj de chainsaw » Lun Feb 15, 2010 11:00 pm

discriminare e "cineva mi-a furat bicicleta, n-am vazut cine, da' sigur era tigan!"
"aia e tiganca" e constatare, nu discriminare :D

nu cred ca legea ii permite politistului sa raspunda chiar cu aceeasi moneda, mai ales ca nu era vorba de cineva care se opunea arestului, sau sfida in vreun fel legea. doar avea gura mare. da' dupa cum am zis, ca OM a procedat firesc, insa trebuia intai sa se gandeasca la functie.
2007 Citroën C4 VTR 1.6i 110cp
1988 Citroën BX 1.9 GTi 16V, 160cp ... din pacate, vandut.
_________________
Imagine

Avatar utilizator
Exosphere
Supermoderator
Mesaje:1255
Membru din:Sâm Aug 29, 2009 7:49 pm
Marca si model masina:Citroen C4 1.6 VTi
Contact:

Re: Cine credeti ca este vinovat? (sau MAI vinovat)

Mesaj de Exosphere » Lun Feb 15, 2010 11:01 pm

@Florin: ii injur de nu stiu ce-i cu ei. Nu suport tiganii cu gura mare si creierul mic. Poti sa ma faci rasista, insa pentru mine tiganii nu merita statutul de "rasa". Sunt niste bube.


LE: Un coleg de clasa din liceu a fost omorat de un tigan si de atunci chiar mi s-a pus pata pe ei. Ghici ce? E anchetat in libertate (cica) de 3 ani de cand s-a intamplat fapta, iar politia sta degeaba. E inadmisibil !!!
C4 coupe Rouge Aden - 122 cai frumosi

Avatar utilizator
florinc4
Operat ESTetic
Mesaje:3251
Membru din:Dum Sep 28, 2008 4:55 pm
Numar Inmatriculare:B 94 URH
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Cine credeti ca este vinovat? (sau MAI vinovat)

Mesaj de florinc4 » Lun Feb 15, 2010 11:12 pm

Sincer in orice tara ne-am afla eu zic ca de bun simt sa ne gandim si sa actionam logic....nu te pui cu organul legii...clar...ca era comunitar ca nu era...ca era mic, mare sau stiu eu ce...nu te pui cu politia...repet eu zic ca politistul a actionat mult prea usor...cel putin la ce exista in UE

@exo...eu nu fac discriminarii...iti zic sigur...o dam in off-uri...iti zic ca stiu niste colegi care muncesc mult mai mult ca mine (rromi), nu generalizez, dar toti suntem oameni :hi
C4 coupe facelift: 1.6l cu 122 de ponei

Avatar utilizator
simply the lex
aLEX YO!...
Mesaje:3270
Membru din:Dum Iul 06, 2008 3:34 pm
Marca si model masina:Citroen C5 Exclusive 2.0 Hdi
Numar Inmatriculare:AG 85 LEX
Localitate:pitesti
Contact:

Re: Cine credeti ca este vinovat? (sau MAI vinovat)

Mesaj de simply the lex » Lun Feb 15, 2010 11:13 pm

Deci dati-mi voie : This was so fuckin' hilarious hahahaahahahaaa :ok yeahhhh

Ok sa revenim...NU pot vota asa ceva pt ca nu pot fi de acord cu doi dobitoci,pt ca that second hand kind of a woman e profesoara si pt ca terminatul ala e militian.Si de ce??Pt ca acea creatura trebuie sa invete niste copii ok?Si cretinul de militian daca la o faza de genul asta a clacat si nu a fost in stare sa ia atitudine cum trebuie,ce face in cazul in care intr-adevar trebuie aplanat un conflict serios,ca de exemplu o femeie e batuta de alcoolistu-i sotz???

1.Profesoara a reactionat intocmai educatiei si rationamentului ei
2.Tentativa aia de politist a actionat intocmai unui scolar,acel scolar tocilar care e agasat de o colega de clasa mai "coioasa",el frustrat fiind ii aplica o palma...i mean c'mon

Cum le-or da frate acces in institutii publice???Si nu asa oarecum,cadru didactic si organ al legii...organ,da...
Dezmembrari C4 Coupé/Hatchback 1.6i, 1.6 Hdi, 2.0 Hdi VTR/VTS : viewtopic.php?f=4&t=7439" onclick="window.open(this.href);return false;

Avatar utilizator
Bogdan98
Citroen Fan
Mesaje:2812
Membru din:Vin Mar 21, 2008 11:47 am
Marca si model masina:C4 1.6 e-HDI (nebotezat inca)
Localitate:Bucuresti / Militari
Contact:

Re: Cine credeti ca este vinovat? (sau MAI vinovat)

Mesaj de Bogdan98 » Lun Feb 15, 2010 11:38 pm

Repet... din punct de vedere legal, amandoi sunt vinovati, asta e clar. Din punct de vedere moral este interesant de dezbatut. Si nu neaparat pe principiul discriminator (sau nu) sau subiectiv (nu imi plac rromii, nu imi plac politistii). Strict moral.
C4 1.6 e-HDI 110CP 5P Gris Fer = B 16 VBF

Avatar utilizator
Mihay
Supermoderator
Mesaje:11065
Membru din:Lun Noi 19, 2007 10:45 pm
Localitate:Bucuresti

Re: Cine credeti ca este vinovat? (sau MAI vinovat)

Mesaj de Mihay » Lun Feb 15, 2010 11:46 pm

si eu as vota pct 3 ambii. fiecare va raspunde pentru fapta lui . politistul a clacat, trebuia sa o ia de o aripa ( ca e cioara) si s-o duca la sectie,post de unde e el .. si daca tot se opunea sa o si incatuseze . asa e si prost, stiind ca este filmat de ditamai camera de la antena1 nu a putut sa-si calmeze creierul..aia e , sa suporte consecintele. Asta in termeni romanesti se cheama "orientare" . nu a fost orientat acum si-o ia in brate. sigur se opunea aia cand o lua de mana si la incatusare si atunci se putea impiedica de ea sa se tavaleasca putin pe jos :mrgreen: cat despre ciori/cioare ...incerc sa ma abtin
LE: Un coleg de clasa din liceu a fost omorat de un tigan si de atunci chiar mi s-a pus pata pe ei. Ghici ce? E anchetat in libertate (cica) de 3 ani de cand s-a intamplat fapta, iar politia sta degeaba. E inadmisibil !!!
In cazurile in care infractiunea este de directa competenta a procurorului ( cum e omorul) inclusiv cercetarea la fata locului se efectueaza sub directa indrumare a acestuia. Politia nu face decat sa puna in executare sarcinile procurorului (Parchetul) si nu are decat ca obligatia IDENTIFICAREA si PRINDEREA autorului . De restul se ocupa Parchetul care face propunerile catre instanta de judecata competenta ( Tribunalul Galati) . De ce este ala cercetat in libertate numai politia nu poti s-o acuzi in acest caz explicat de tine ! Nu ma intelege gresit, doar iti explic , modul de functionare a institutiilor .

Avatar utilizator
PsH
PasHa
Mesaje:1662
Membru din:Mar Feb 13, 2007 7:25 am
Numar Inmatriculare:B 58 HDI
Localitate:Bucuresti/Galati

Re: Cine credeti ca este vinovat? (sau MAI vinovat)

Mesaj de PsH » Mar Feb 16, 2010 9:25 am

mihai, in romania procuror =politie in acceptiunea populara :D

sa revenim, atata tupeu cat avea profesoara aia doar in tara noastra este posibil. este genul clasic de profesoara care crede ca este mult peste restul lumii (ma rog, era o vorba: cine nu poate sa faca ceva in viata, preda altora, sau cam asa ceva).
cat despre politist, tot ce spune mihai este cat se poate de adevarat, cat de stupid sa reactionezi asa cand stii ca esti filmat? macar pentru atat si tot merita sa si-o fure. daca nu ai macar atata minte, atunci meriti...
Imagine

C4 VTR 1.6 16v Bleu Oriental B 58 HDI - merg cu cioara vopsita doar numarul este de diesel, masina merge cu benzina

Scrie răspuns

Înapoi la “Legislatie si altele”