rovinieta pt. 9 km DN - da sau nu?

Codul rutier, legislatia in vigoare, politia romana, Casco, RCA, alte plati
Scrie răspuns
crys
Mesaje:3
Membru din:Sâm Feb 20, 2010 10:02 am
rovinieta pt. 9 km DN - da sau nu?

Mesaj de crys » Sâm Feb 20, 2010 10:13 am

Intamplator, am auzit astazi (de la cineva care lucreaza pe TIR) ca, pentru distante sub 20-25 km pe DN/autostrazi NU trebuie sa cumperi rovinieta, chiar daca circuli pe DN, stiti cumva daca este prevazut in vre-o norma asa ceva?

Intreb acest lucru pentru ca, drumul de acasa si pana la parinti trece aprox. 9 km pe DN, intre localitati si, numai pentru aceasta portiune de drum de 9 km pe DN, sunt obligat sa cumpar rovinieta pentru tot anul (in afara de aceste vizite la parinti, nu parasesc localitatea).

Avatar utilizator
Mihay
Supermoderator
Mesaje:11065
Membru din:Lun Noi 19, 2007 10:45 pm
Localitate:Bucuresti

Re: rovinieta pt. 9 km DN - da sau nu?

Mesaj de Mihay » Sâm Feb 20, 2010 10:41 am

http://www.legestart.ro/Ordonanta-15-20 ... jk-%29.htm" onclick="window.open(this.href);return false;

eu nu vad o astfel de exceptie in lege si ti-as sugera sa nu te bazezi pe ce spune un tirist

Avatar utilizator
Deese
Omul cu plasticele
Mesaje:6710
Membru din:Joi Aug 02, 2007 12:27 pm
Numar Inmatriculare:B22DSM
Localitate:Bucuresti

Re: rovinieta pt. 9 km DN - da sau nu?

Mesaj de Deese » Sâm Feb 20, 2010 10:49 am

Cumpara, pe mine m-au oprit in Jilava si nu aveam rovinieta, DN5 (E85)
Iar Jilava e la cativa km de Bucuresti.
C4 Cactus 2017 Baltic Blue 1.2 puretech 110cv
C4 Hatchback 2007 Noir Obsidien 1.6i 110cv
Sandero Stepway 2017 Rouge de Feu 0,9 TCe 90cv

crys
Mesaje:3
Membru din:Sâm Feb 20, 2010 10:02 am

Re: rovinieta pt. 9 km DN - da sau nu?

Mesaj de crys » Sâm Feb 20, 2010 11:00 am

multumesc pentru raspunsuri.

am incercat sa descopar si eu vre-o exceptie in acest sens dar negasind, m-am gandit ca nu stiu unde sa caut...
am crezut ca e ceva de genul celor 10 km "permisi" peste viteza legala in cazul radarelor... si poate ma ajuta cineva :?: :!:

Avatar utilizator
DMX
Fan C4
Mesaje:1900
Membru din:Vin Feb 09, 2007 8:18 pm
Marca si model masina:Saab
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: rovinieta pt. 9 km DN - da sau nu?

Mesaj de DMX » Sâm Feb 20, 2010 11:27 am

Nu are cum sa fie asa ceva stipulat in nici o lege . E aiurea gandestete ca toti am spune ...domne doar 25 km ...am facut ....masina am adus`o pana aici pe rampa ....demonstreaza ca am mers mai mult de 25 km ....

Pe mine pana in momentul de fata nu m-a intrebat nimeni nimic de rovinieta ...si sper nici sa nu ma intrebe prea curand !!

asa ca ptr cei ce vor sa fie in regula ....singura solutie ramane BUY IT

Avatar utilizator
vlad
CREATIVE TECHNOLOGIE
Mesaje:7482
Membru din:Vin Dec 21, 2007 12:10 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.6 HDI
Numar Inmatriculare:BH 57 ELA

Re: rovinieta pt. 9 km DN - da sau nu?

Mesaj de vlad » Sâm Feb 20, 2010 11:31 am

Mi-am cumparat si eu saptamina trecuta. 110 lei. Pt atit prefer sa o iau si sa stau relaxat tot anul, decit sa tresar cind vad un echipaj, riscind sa imi dea 550 lei amenda si talonul ridicat pina cumpar rovigneta, deci 660 in total. Nu se merita sa risti daca iesi mult din localitati.
Black pearl, 1,6 HDI, 90 caluti.

ImagineImagineImagineImagine

Avatar utilizator
B25BUY
Mesaje:1287
Membru din:Mar Dec 09, 2008 10:54 am
Numar Inmatriculare:B-BUY
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: rovinieta pt. 9 km DN - da sau nu?

Mesaj de B25BUY » Sâm Feb 20, 2010 12:59 pm

Poti sa mergi si la noroc.. :mrgreen:
De exemplu am doi prieteni care nu si-au luat nicodata rovineta si nu i-a intrebat nimeni de ea... ei fac cam un drum-doua pe luna in afara localitatii...
Nici pe mine nu m-a intrebat nimeni niciodata de rovineta in 5 ani de cand au bagat-o...dar am cumparat-o mereu...
*
Dar cum se zicea mai sus...daca iesi mult in afara, mai bine o iei, sa fii in litera legii..
C4 berlina 5 usi, culoare: Mativoire/2.0 HDI VTR Pack 140 CP - 2009

Avatar utilizator
navzar_x
Mesaje:651
Membru din:Mie Apr 08, 2009 8:27 am
Numar Inmatriculare:B-XX-DBR
Localitate:Bucuresti

Re: rovinieta pt. 9 km DN - da sau nu?

Mesaj de navzar_x » Mie Feb 24, 2010 3:18 pm

se fac filtre special pentru roviniete ... eu am prins unul intre pitesti si valcea ... doar rovinieta voia sa o vada ... si injurasem la max de cand ii vazusem si pana sa vad despre ce era vorba ... era la iesire din localitate iar eu o cam calcasem ca ma grabeam in draci ...
deci .. in concluzie ... da stiu ... trist .. buy it :evil: ******** pe drumurile lor pline de gropi
C4 facelift berlina 1.6i 122 de fugareti ... blue recife - albastra ca focul ... de la aragaz :)

crys
Mesaje:3
Membru din:Sâm Feb 20, 2010 10:02 am

Re: rovinieta pt. 9 km DN - da sau nu?

Mesaj de crys » Vin Feb 26, 2010 8:46 am

Si eu am cumparat in fiecare an rovinieta si nu m-a intrebat nimeni de ea. Ma gandeam ca poate scap cu aceasta distanta scurta pe DN, dar v-am ascultat sfatul si am luat-o si pe anul asta (nu merita sa risc, dar ar fi bine sa vedem si drumurile reparate cu acesti bani!)
O zi buna tuturor!

Scrie răspuns

Înapoi la “Legislatie si altele”