Regula prioritatii de dreapta !

Codul rutier, legislatia in vigoare, politia romana, Casco, RCA, alte plati
Scrie răspuns
Avatar utilizator
Deese
Omul cu plasticele
Mesaje:6710
Membru din:Joi Aug 02, 2007 12:27 pm
Numar Inmatriculare:B22DSM
Localitate:Bucuresti
Re: Regula prioritatii de dreapta !

Mesaj de Deese » Sâm Sep 04, 2010 11:53 am

Exista, langa mine e una (zona stad National Lia Manoliu) semnalizata cu acel semn pe care tu nu il stiai :)
C4 Cactus 2017 Baltic Blue 1.2 puretech 110cv
C4 Hatchback 2007 Noir Obsidien 1.6i 110cv
Sandero Stepway 2017 Rouge de Feu 0,9 TCe 90cv

rova
Mesaje:34
Membru din:Vin Mar 09, 2007 6:33 pm
Localitate:Focsani

Re: Regula prioritatii de dreapta !

Mesaj de rova » Sâm Sep 04, 2010 11:57 am

Din punct de vedere legal, în situația dată prioritate are B în baza regulii priorității de dreapta.
Dar, responsabilitatea stabilirii priorității de circulație într-o intersecție revine administratorului drumului principal (în cazul intersecțiilor dintre drumuri de categorii diferite - ex. drum național, drum județean, drum comunal sau drum vicinal) sau administratorului străzilor în localități, respectiv autoritatea publică locală. Prioritatea de circulație într-o intersecție se stabilește pe baza unor studii de specialitate în care se analizează categoria drumurilor, traficul rutier implicat, viteza de circulație, distanța de vizibilitate și caracteristicile geometrice în plan, profil longitudinal și profil transversal ale fiecărui drum care se intersectează.
Dacă administratorul drumului decide că nu este necesară dirijarea circulației într-o intersecție, în acea intersecție se va aplica regula priorității de dreapta.
În asemenea situații se poate sesiza administratorul drumului pentru luarea măsurilor necesare pentru asigurarea siguranței circulației.
C4 Urban Jungle 1,6 HDi 16V 110 5p 2006 Rosu Lucifer

Avatar utilizator
catalin4u24
StarShip Pilot
Mesaje:5749
Membru din:Dum Iul 26, 2009 10:58 pm
Marca si model masina:Lancer Sportback
Contact:

Re: Regula prioritatii de dreapta !

Mesaj de catalin4u24 » Sâm Sep 04, 2010 12:10 pm

Multumim rova :hi

Avatar utilizator
SonyAD
Mesaje:338
Membru din:Joi Mai 21, 2009 4:34 pm
Numar Inmatriculare:B 07 VDL
Localitate:Bucureşti

Re: Regula prioritatii de dreapta !

Mesaj de SonyAD » Sâm Sep 04, 2010 12:23 pm

Deese scrie:Sony, tu esti? :D

http://www.realitatea.net/un-avocat-i-a ... 40464.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Nu, eu am robă de judecător.

Ok. Uite cum procedăm. Eu o încep să car aparatul foto cu mine și mă apuc să documentez intersecții numai bune de aplicat codul rutier din Absurdistan.

Voi, susținătorii priorității absurde, vă veți aplica CU TUPEU convingerile în acele intersecții, cu riscul de accident lateral violent în portiera șoferului, sau vă veți retrage toate afirmațiile.

E bine?
Imagine
Le lion flatulent est revenu.

Avatar utilizator
Deese
Omul cu plasticele
Mesaje:6710
Membru din:Joi Aug 02, 2007 12:27 pm
Numar Inmatriculare:B22DSM
Localitate:Bucuresti

Re: Regula prioritatii de dreapta !

Mesaj de Deese » Sâm Sep 04, 2010 12:28 pm

Tu nu intelegi ca regulamentul nu se poate aplica tocmai din cauza alora care nu il cunosc?
Chiar daca am dreptate (adica sunt B) prefer sa il las pe A care vine ca vantul sa treaca pentru ca sunt 99.99% convins ca el NU STIE regulamentul si facem POC?
Cu ce ma incalzeste daca imi lovesc masina dar politistul imi da dreptate? N-am nevoie de asigurarea aluia sa imi repar fierul.
Prefer sa fiu mai intelept si sa cedez, DESI REGULAMENTUL E DE PARTEA MEA.
C4 Cactus 2017 Baltic Blue 1.2 puretech 110cv
C4 Hatchback 2007 Noir Obsidien 1.6i 110cv
Sandero Stepway 2017 Rouge de Feu 0,9 TCe 90cv

Avatar utilizator
SonyAD
Mesaje:338
Membru din:Joi Mai 21, 2009 4:34 pm
Numar Inmatriculare:B 07 VDL
Localitate:Bucureşti

Re: Regula prioritatii de dreapta !

Mesaj de SonyAD » Sâm Sep 04, 2010 12:34 pm

De ce te eschivezi? :)

Uite, facem altfel atunci. Eu am să pun poze cu intersecții unde cred eu că ai zice tu că se aplică prioritatea de dreapta și tu ai să îmi spui cine are prioritate și cine trebuie să cedeze trecerea, conform regulamentului. Apoi ai să îmi spui dacă este o mare imbecilitate sau nu.
Ultima oară modificat Sâm Sep 04, 2010 12:41 pm de către Mihay, modificat 1 dată în total.
Imagine
Le lion flatulent est revenu.

Avatar utilizator
cisu
Mesaje:856
Membru din:Lun Apr 06, 2009 9:40 pm
Numar Inmatriculare:AG1.6HDI

Re: Regula prioritatii de dreapta !

Mesaj de cisu » Sâm Sep 04, 2010 9:18 pm

Pentru ca e discutabil, o comisie de tembeli de la primaria in cauza, cu acordul politiei rutiere ( alti tembeli), erau obligati sa planteze semne clare de circulatie in intersectii de genul asta! Sunt zeci de astfel de intersectii in orase... corect ar fi ca ''B'' sa aiba cel putin ''cedeaza'' daca nu chiar ''stop''. (daca A merge legal cu 50/h si B tot cu 50/h, care dintre ei ar fi nevoit (de configuratia drumului si schimbarea directiei de mers -manevra) sa reduca viteza??? Nu tocmai ''B''-erbecul, care oricum nu ar putea lua curba cu 50/h???! Daca tot e obligat sa incetineasca, de ce sa nu piarda si prioritatea, sa nu stanjeneasca circulatia pe drumul drept, pe care eu il consider si ''principal''???
Astea sunt doar argumente...dar pt ca exista si altele contrare cu destula forta si suport legal, tocmai d-aia exista organu' abilitat sa semnalizeze intersectiile, in care se pot intalni doi avocati, un avocat si un judecator, politist... si care ar intra fiecare cu forta in intersectie, convins ca argumentele lui sunt mai tari... :ok
se schimba ceva la citroen service ... sau numai la CARTEC?
( hmmm....)

Avatar utilizator
SonyAD
Mesaje:338
Membru din:Joi Mai 21, 2009 4:34 pm
Numar Inmatriculare:B 07 VDL
Localitate:Bucureşti

Re: Regula prioritatii de dreapta !

Mesaj de SonyAD » Sâm Sep 04, 2010 11:52 pm

Sunt zeci și zeci sau sute de astfel de intersecții numai în Dr. Taberei. Și, în fiecare, drumul cu prioritate NU ARE NICI UN SEMN DE DRUM CU PRIORITATE pe el. Numai drumul SECUNDAR are cedează și, eventual, obligatoriu la dreapta, dacă nu l-a ciordit careva.

Oare de ce? Ăia de pe drumul cu prioritate nu trebuie să știe că NU TREBUIE SĂ CEDEZE PRIORITATEA dacă SIMULACRUL ĂSTA RIDICOL DE COD RUTIER sau această interpretare este corectă?
Imagine
Le lion flatulent est revenu.

Avatar utilizator
Deese
Omul cu plasticele
Mesaje:6710
Membru din:Joi Aug 02, 2007 12:27 pm
Numar Inmatriculare:B22DSM
Localitate:Bucuresti

Re: Regula prioritatii de dreapta !

Mesaj de Deese » Dum Sep 05, 2010 12:25 am

Nu inteleg care e problema.
In poza din primul post e vorba de 2 drumuri fara nici un semn de reglementare a prioritatii.
Tu spui de intersectii in care unul din drumuri are cedeaza trecerea.
Ce legatura au?
Care parte din 'iconform pozei din primul post B are prioritate' nu e clara? :)
C4 Cactus 2017 Baltic Blue 1.2 puretech 110cv
C4 Hatchback 2007 Noir Obsidien 1.6i 110cv
Sandero Stepway 2017 Rouge de Feu 0,9 TCe 90cv

Avatar utilizator
SonyAD
Mesaje:338
Membru din:Joi Mai 21, 2009 4:34 pm
Numar Inmatriculare:B 07 VDL
Localitate:Bucureşti

Re: Regula prioritatii de dreapta !

Mesaj de SonyAD » Dum Sep 05, 2010 1:06 am

Deese scrie:Nu inteleg care e problema.
In poza din primul post e vorba de 2 drumuri fara nici un semn de reglementare a prioritatii.
Tu spui de intersectii in care unul din drumuri are cedeaza trecerea.
Ce legatura au?
Care parte din 'iconform pozei din primul post B are prioritate' nu e clara? :)
Cum, ce legătură au? Fac tot efortul să mă exprim cât de clar se poate.

Eu, care circul pe bulevard, nu trebuie să cedez trecerea celor care îmi ies dintre blocuri de pe partea dreaptă, conform regulii priorității de dreapta, dacă nu văd de fiecare dată semnul de drum cu prioritate adresat mie în intersecții în formă de T?

Cum știu că nu se aplică regula priorității de dreapta dacă nu am nici un semn care să mi se adreseze informându-mă că circul pe drum cu prioritate față de potecile care dau în bulevard dintre blocuri?

Cum știu eu că nu este o intersecție nedirijată ( caz în care trebuie să cedez trecerea celor care vor să intre pe bulevard de pe poteca din dreapta )? Eu nu văd nici un semn. Deci trebuie să opresc și să cedez trecerea ori de câte ori văd pe cineva că vrea să intre pe bulevard de pe potecuță.

E clar ce întreb?

Uite poze, să nu vorbim vorbe în vânt:

A
http://www.norc.ro/pano/XubU7ysn/" onclick="window.open(this.href);return false;
Semn "trecere de pietoni". Atât.

B
http://www.norc.ro/pano/3anzsDy1/" onclick="window.open(this.href);return false;
Semn "cedează trecerea" + "obligatoriu la dreapta". Pesemne că nu am voi să traversez bulevardul. Gangul ăla din față e acolo de amorul artei.

Cum știe A că e pe drum cu prioritate.
Simplu. La obiect.

Răspuns?
Ultima oară modificat Dum Sep 05, 2010 1:19 am de către SonyAD, modificat 1 dată în total.
Imagine
Le lion flatulent est revenu.

Avatar utilizator
Deese
Omul cu plasticele
Mesaje:6710
Membru din:Joi Aug 02, 2007 12:27 pm
Numar Inmatriculare:B22DSM
Localitate:Bucuresti

Re: Regula prioritatii de dreapta !

Mesaj de Deese » Dum Sep 05, 2010 1:15 am

Discutia asta cred ca era intre 2 strazi nu intre o strada si o alee dintre blocuri care nici nu poarta numele de strada.
Arata-mi o alee intre blocuri care iese intr-un bulevard si care nu are semn de cedare a prioritatii catre cei care circula pe bulevard.
C4 Cactus 2017 Baltic Blue 1.2 puretech 110cv
C4 Hatchback 2007 Noir Obsidien 1.6i 110cv
Sandero Stepway 2017 Rouge de Feu 0,9 TCe 90cv

Avatar utilizator
SonyAD
Mesaje:338
Membru din:Joi Mai 21, 2009 4:34 pm
Numar Inmatriculare:B 07 VDL
Localitate:Bucureşti

Re: Regula prioritatii de dreapta !

Mesaj de SonyAD » Dum Sep 05, 2010 1:26 am

Deese scrie:Discutia asta cred ca era intre 2 strazi nu intre o strada si o alee dintre blocuri care nici nu poarta numele de strada.
Arata-mi o alee intre blocuri care iese intr-un bulevard si care nu are semn de cedare a prioritatii catre cei care circula pe bulevard.
Acum o dai la întors, cu categoria drumurilor, că are sau nu nume, etc. Aleea se numește Poiana Vadului. Acolo am stat din 2003 până anul ăsta.

Dar NU CONTEAZĂ. Pot să îți găsesc N exemple numai în drumul taberei.

Uite unul mai frumos:

A - circulă pe strada Brașov
http://www.norc.ro/pano/qkdP5q1B/" onclick="window.open(this.href);return false;

B - circulă pe aleea Bucșenești
http://www.norc.ro/pano/rcuGfrSo/" onclick="window.open(this.href);return false;

Cum știe A că nu trebuie să cedeze trecerea lui B? Din punctul de vedere al lui A, este o intersecție nedirijată.

Dacă vrei pot să îți dau un exemplu și de stradă cu stradă, să nu zici că e alee cu stradă și e altfel schema.

A - oricine circulând regulamentar pe strada Valea Oltului
http://www.norc.ro/pano/kal1bVn3/" onclick="window.open(this.href);return false;

B - eu venind de pe strada Valea Furcii
http://www.norc.ro/pano/Z2ed6Pey/" onclick="window.open(this.href);return false;

Dacă TU ai dreptate:

1. Cum știe A că NU TREBUIE SĂ ÎMI CEDEZE TRECEREA.

SAU

2. De ce nu se pun semne de DRUM CU PRIORITATE pe drumul cu prioritate, să știe A că nu este o intersecție nedirijată.

Sunt curios.

Ajunge cu permalink-uri de pe norc că m-am plictisit.
Imagine
Le lion flatulent est revenu.

Avatar utilizator
mituc
Mesaje:9122
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 6:18 pm
Marca si model masina:Mazda 3 MPS BK
Localitate:Iasi
Contact:

Re: Regula prioritatii de dreapta !

Mesaj de mituc » Dum Sep 05, 2010 7:32 am

Deese scrie:Discutia asta cred ca era intre 2 strazi nu intre o strada si o alee dintre blocuri care nici nu poarta numele de strada.
Tocmai asta era problema, ca nu vorbeam de drumuri de categorii diferite ci din aceeasi categorie. Iar bulevardul nu e drum national, iar aleea dintre blocuri nu e comunal. Se mai intimpla ca bulevardul sa fie european/national/whatever, dar nu in 100% din cazuri.
De asta si spuneam ca depinde de la situatie la situatie si trebuie evaluate fiecare in parte, si practic asta incearca sa-ti spuna si Sony doar ca lui ii place sa chinuie lumea mai mult.
Deese scrie: Arata-mi o alee intre blocuri care iese intr-un bulevard si care nu are semn de cedare a prioritatii catre cei care circula pe bulevard.
Treceri de pietoni marcate care nu mai au indicator, sau invers, sau stradute la capatul carora lipsesc semnele astea de pierdere a prioritatii, etc etc etc, patria manelismului idiotic e plina de ele.
Rablamentul atomic C4 1.6i 110CP 5p (ex)

Visul meu cel mai umed sa e merg cu un kaiac cu visle de titan pe o mare de capete de prosti.
All I wanna do... is have some fucked! And I've got a feeling... that I'm not the only one!

Avatar utilizator
SonyAD
Mesaje:338
Membru din:Joi Mai 21, 2009 4:34 pm
Numar Inmatriculare:B 07 VDL
Localitate:Bucureşti

Re: Regula prioritatii de dreapta !

Mesaj de SonyAD » Dum Sep 05, 2010 10:20 am

mituc scrie:Treceri de pietoni marcate care nu mai au indicator, sau invers, sau stradute la capatul carora lipsesc semnele astea de pierdere a prioritatii, etc etc etc, patria manelismului idiotic e plina de ele.
Astea sunt excepția de la regulă. Și totuși, nicăieri (dar nicăieri) nu reușim să găsim "drum cu prioritate" sau "intersecție cu un drum fără prioritate" pe traseul lui A. Numai "cedează trecerea" pe traseul lui B.

Oare de ce?
Oare pt. că Deese are dreptate, sau pt. că eu am dreptate?

Este o bătaie de joc legislația în țara asta.

Și totuși, există bunul simț care îți spune că B(erbecul) de pe strada care se termină în intersecție NU are prioritate.
Imagine
Le lion flatulent est revenu.

Avatar utilizator
Deese
Omul cu plasticele
Mesaje:6710
Membru din:Joi Aug 02, 2007 12:27 pm
Numar Inmatriculare:B22DSM
Localitate:Bucuresti

Re: Regula prioritatii de dreapta !

Mesaj de Deese » Dum Sep 05, 2010 10:59 am

Sony, vad ca toate stradutele alea au semn de cedare a prioritatii.
Am spus, astept sa vad stradute care ies in strazi/bulevarde care NU au acel semn.
C4 Cactus 2017 Baltic Blue 1.2 puretech 110cv
C4 Hatchback 2007 Noir Obsidien 1.6i 110cv
Sandero Stepway 2017 Rouge de Feu 0,9 TCe 90cv

Scrie răspuns

Înapoi la “Legislatie si altele”