Regula prioritatii de dreapta !

Codul rutier, legislatia in vigoare, politia romana, Casco, RCA, alte plati
Scrie răspuns
Avatar utilizator
Exosphere
Supermoderator
Mesaje:1255
Membru din:Sâm Aug 29, 2009 7:49 pm
Marca si model masina:Citroen C4 1.6 VTi
Contact:
Re: Regula prioritatii de dreapta !

Mesaj de Exosphere » Dum Sep 05, 2010 11:12 am

@Deese: "Stradute care ies in strazi?" Parca nu conta latimea drumului, categoria de drum e aceeasi. Ceea ce incearca Sony sa iti explice, este cum naiba stii tu ca sofer A daca trebuie sa cedezi trecerea, dupa asa-zisa prioritate de dreapta in T, daca nu iti este vizibil niciun semn de circulatie prioritara ori ba. Acel "cedeaza trecerea" din lateral putea fi sau nu putea fi acolo, tu cum reactionai? Stateai pana maine in intersectie?
C4 coupe Rouge Aden - 122 cai frumosi

Avatar utilizator
Deese
Omul cu plasticele
Mesaje:6710
Membru din:Joi Aug 02, 2007 12:27 pm
Numar Inmatriculare:B22DSM
Localitate:Bucuresti

Re: Regula prioritatii de dreapta !

Mesaj de Deese » Dum Sep 05, 2010 11:21 am

Am inteles ce vrea sa spuna Sony si are si el in felul lui dreptate, legile sunt perfectibile.
Insa daca B nu are semn de cedeaza atunci B are prioritate, eu asta incerc sa zic.
Asta e regula, o respecti si abia apoi faci gura ca de ce nu exista semne bla bla.

In imaginea din primul post e clar ca lumina zilei ca B are prioritate cf. Codul Rutier Roman (Regula prioritatii de dreapta), de la asta s-a plecat.
Sony a inceput discutia zicand ca nu, A are prioritate conform codului rutier al Californiei pentru ca acum sa imi arate imagini de pe norc.ro
Necunoasterea regulamentului nu te absolva de vina (la fel ca si in cazul zonei rezidentiale de care mr. Sony nu stia :)
C4 Cactus 2017 Baltic Blue 1.2 puretech 110cv
C4 Hatchback 2007 Noir Obsidien 1.6i 110cv
Sandero Stepway 2017 Rouge de Feu 0,9 TCe 90cv

Avatar utilizator
Exosphere
Supermoderator
Mesaje:1255
Membru din:Sâm Aug 29, 2009 7:49 pm
Marca si model masina:Citroen C4 1.6 VTi
Contact:

Re: Regula prioritatii de dreapta !

Mesaj de Exosphere » Dum Sep 05, 2010 11:53 am

E clar. Concluzia este ca fiecare va merge dupa modul in care interpreteaza pe moment o intersectie. B25BUY, nu stiu daca te-au lamurit cu ceva aceste 5 pagini de posturi, in consecinta, drive safe! :) Fiecare ramane la parerea lui.
C4 coupe Rouge Aden - 122 cai frumosi

Avatar utilizator
SonyAD
Mesaje:338
Membru din:Joi Mai 21, 2009 4:34 pm
Numar Inmatriculare:B 07 VDL
Localitate:Bucureşti

Re: Regula prioritatii de dreapta !

Mesaj de SonyAD » Dum Sep 05, 2010 11:59 am

Vai ce încăpățânt ești, domn Doctor.
Deese scrie:Am inteles ce vrea sa spuna Sony si are si el in felul lui dreptate, legile sunt perfectibile.
Legile sunt o mizerie. Eu, ca programator, văd numai lacune și uneori chiar contradicții.

În programare, dacă nu tratezi FIECARE ECOLUȚIE POSIBILĂ a algoritmului și FIECARE IMBECILITATE POSIBILĂ a utilizatorului, inevitabil o să iasă O PORCĂRIE. Fie și că pui doar un simplu catch-all pt. majoritatea cazurilor posibile de EPIC FAIL, trebuie să le tratezi.
Deese scrie:Insa daca B nu are semn de cedeaza atunci B are prioritate, eu asta incerc sa zic.
Asta e regula, o respecti si abia apoi faci gura ca de ce nu exista semne bla bla.
Iar o dăm la întors. Întrebarea mea e cu totul alta și știi f. bine dar nu vrei să răspunzi. :)

DACĂ ai dreptate și REGULA PRIORITĂȚII DE DREAPTA SE APLICĂ ÎN INTERSECȚII ÎN FORMĂ DE T,

DE CE NU ARE A parte de curtoazia care i se arată lui B. Adică să aibă și el acolo un SEMN DE DRUM CU PRIORITATE sau INTERSECȚIE CU UN DRUM FĂRĂ PRIORITATE când B ARE SEMN DE CEDEAZĂ TRECEREA, ca să știe și el să nu oprească precum boul la fiecare alee și potecuță?
Deese scrie:In imaginea din primul post e clar ca lumina zilei ca B are prioritate cf. Codul Rutier Roman (Regula prioritatii de dreapta), de la asta s-a plecat.
Nu are... este O IMBECILITATE. De aceea, TOATĂ LUMEA O IGNORĂ. Inclusiv ADMINISTRATORII DE DRUM. Care NU PUN SEMN DE DRUM CU PRIORITATE LA FIECARE INTERSECȚIE ÎN T. Doar CEDEAZĂ PENTRU BIZONII CARE AU IMPRESIA CĂ SE APLICĂ REGULA PRIORITĂȚII DE DREAPTA.

Dar cum melețienii, procurii, parlamentarii și senatorii, etc. sunt mai imbecili sau mai secături decât românul de rând, legea ESTE CUM ESTE.
Deese scrie:Sony a inceput discutia zicand ca nu, A are prioritate conform codului rutier al Californiei pentru ca acum sa imi arate imagini de pe norc.ro
Necunoasterea regulamentului nu te absolva de vina (la fel ca si in cazul zonei rezidentiale de care mr. Sony nu stia :)
Ba știam de ea. Nu mai știam că NU SE CONSIDERĂ ZONĂ REZIDENȚIALĂ FĂRĂ SEMNUL LUI PEȘTE ȘI RESTRICȚIILE DE VITEZĂ ALE LUI MOLUSCĂ.

Nu pot decât să remarc ce ușor înfulecă românii orice prostie care le este aruncată. :(
Ultima oară modificat Dum Sep 05, 2010 12:09 pm de către Exosphere, modificat 1 dată în total.
Imagine
Le lion flatulent est revenu.

Avatar utilizator
Mihay
Supermoderator
Mesaje:11065
Membru din:Lun Noi 19, 2007 10:45 pm
Localitate:Bucuresti

Re: Regula prioritatii de dreapta !

Mesaj de Mihay » Dum Sep 05, 2010 7:32 pm

uite o celebra intersectie in T incercuita pe harta din dreapta . Cei care vin pe Bd Preciziei au prioritate fata de cei de pe Valea Cascadelor . Valea Cascadelor are 2 benzi, Preciziei 1 in mod normal doar cu 100 de metri inainte de intersectie se lateste la 2-3 benzi


Imagine

Avatar utilizator
Deese
Omul cu plasticele
Mesaje:6710
Membru din:Joi Aug 02, 2007 12:27 pm
Numar Inmatriculare:B22DSM
Localitate:Bucuresti

Re: Regula prioritatii de dreapta !

Mesaj de Deese » Dum Sep 05, 2010 8:06 pm

Bun, s-a redeschis topicul asta, atata mai zic pe el.

Intrebarea din I post are ca raspuns dpdv al regulamentul aplicabil astazi, 5 septembrie 2010 ora 21: masina B are prioritate conform regulii prioritatii de dreapta.
Nu exista in regulamentul nostru nici un punct care sa prevada prioritati pentru intersectii in T, in Y, in Z, in etc.
Daca ai nesansa ca intr-o intersectie ca in poza sa fi masina A atunci ghinion, trebuie sa dai prioritate masinii B pentru ca altfel esti bun de plata in cazul unui accident.
Ca e logic, ca nu e logic, pe militist nu il intereseaza. El aplica legea (buna,proasta).

Pe de alta parte, Sony are dreptate, regulile codului rutier roman nu sunt deloc clare si logice in multe privinte. Eu n-am zis niciodata ca varianta lui nu-i mai logica sau mai buna. Am zis doar ca nu-i aia din regulament.
Si nu numai lacunele regulamentului rutier sunt de vina, dar si multe cazuri in care cei care au construit drumurile parca au vrut sa le faca in ciuda politistilor cu regulamentul lor si viceversa.
Dar ce e scris in regulament e una, ce e logic e alta si nu mereu coincid.
C4 Cactus 2017 Baltic Blue 1.2 puretech 110cv
C4 Hatchback 2007 Noir Obsidien 1.6i 110cv
Sandero Stepway 2017 Rouge de Feu 0,9 TCe 90cv

Avatar utilizator
mituc
Mesaje:9122
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 6:18 pm
Marca si model masina:Mazda 3 MPS BK
Localitate:Iasi
Contact:

Re: Regula prioritatii de dreapta !

Mesaj de mituc » Dum Sep 05, 2010 8:22 pm

Eu zic sa ne dam intilnire undeva si sa ne smocaim binisor din cauza lipsei indicatoarelor si marcajelor de pe drumurile la nivelul evului mediu de prin anumite zone din romania.
Si daca Deese mai vine cu pletele alea ale lui superb de crete eu promit ca vin nud.
Rablamentul atomic C4 1.6i 110CP 5p (ex)

Visul meu cel mai umed sa e merg cu un kaiac cu visle de titan pe o mare de capete de prosti.
All I wanna do... is have some fucked! And I've got a feeling... that I'm not the only one!

Avatar utilizator
vladut_v
Mesaje:711
Membru din:Mar Feb 27, 2007 5:33 pm
Contact:

Re: Regula prioritatii de dreapta !

Mesaj de vladut_v » Dum Sep 05, 2010 8:36 pm

N-am citit toate cele 5 pagini de raspuns, dar A are prioritate, pentru ca isi pastreaza traiectoria dreapta. B-ul trebuie sa vireze ca sa intre pe drum, deci pierde prioritatea.

NUMAI in cazul in care drumul de pe care vine B-ul avea continuitate inainte, doar atunci acesta avea prioritate de dreapta, in cazul asta - indiferent de directia pe care ar fi luat-o.
C4 1.6i 16V Berlina

viorel
Mesaje:19
Membru din:Mar Ian 12, 2010 1:20 pm
Numar Inmatriculare:B 123 VIO
Localitate:Bucuresti

Re: Regula prioritatii de dreapta !

Mesaj de viorel » Dum Sep 05, 2010 10:26 pm

Daca nu este dirijata (politist, semafor, indicatoare), se aplica prioritatea de dreapta.

Acum un an cu instructorul in masina, fiind pus in situatia lui B, am oprit sa treaca "A" (care oprise si el), desi instructorul a spus sa nu opresc. Pana cand nu i-a multmit si apoi i-a facut cu mana lui "A" sa treaca, "A" a asteptat cuminte si a dat prioritade de dreapta.

Acum, in general am observat ca pe strazile unde nu ai vizibilitate si esti in postura lui "B" ai si semn de stop sau cedeaza trecerea, ceea ce duce la pierderea prioritatii.
Din cate am vazut pana acum, situatia asta (am un caz chiar la doi pasi de unde parchez) este destul de rara, si nu in locuri fara vizibilitate si in locuri unde drumul drept este intens circulat.
Cand ies si sunt in pozitia lui "B" dau prioritate (ca m-e frica ca celalalt nu stie) si cand ies si sunt in postura lui "A" cateodata nu dau prioritate, mai ales cand "B" este destul de departe.
Am inercat o data sa fortez pe prioritate de dreapta (B), dar nu ai cu cine :). Dar sunt convins ca in caz de accident are dreptate cel care avea prioritate de dreapta.
C4 Coupe 1.6 VTi

Avatar utilizator
catalin4u24
StarShip Pilot
Mesaje:5749
Membru din:Dum Iul 26, 2009 10:58 pm
Marca si model masina:Lancer Sportback
Contact:

Re: Regula prioritatii de dreapta !

Mesaj de catalin4u24 » Dum Sep 05, 2010 10:46 pm

Ba fratilor, in legea aia (buna sau rea) care v-a dat voua permisul sa va plimbati cu frumuasele C4 scrie negru pe alb ca in ORICE intersectie nesemnalizata, nedirijata se aplica regula prioritatii de dreapta. Aici nu mai e loc de subintelegere, de bun simt si alte deviatii aburitoare. Nu scrie cu exceptia intersectiilor in T sau alte forme geometrice.
De ce ne mai contrazicem cand situatia e atat de clara?
B are prioritate - Get used to it
Si unii dintre voi, mai cititi si voi codul rutier ca n-as vrea sa ne intalnim intr-o astfel de intersectie ca eu n-am bun simt si eu aplic legea din Romania, nu propria mea logica sau legea din California sau mai stiu eu ce alte aberatii si n-are rost sa ne tamponam sa stau cu masina prin service!

Avatar utilizator
B25BUY
Mesaje:1287
Membru din:Mar Dec 09, 2008 10:54 am
Numar Inmatriculare:B-BUY
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Regula prioritatii de dreapta !

Mesaj de B25BUY » Lun Sep 06, 2010 9:53 am

DA.. era clar de la inceput ca se aplica legea prioritatii de dreapta care e una dintre cele mai puternice chestii din codul rutier dupa parerea mea.
*
Am deschis insa acest topic tocmai pentru ca experienta din trafic a dovedit ca multe astfel de intersectii sunt un pic contraintuitive si cei mai multi participanti la trafic, pe seama neatentiei la volan sau a necunoasterii regulilor de circulatie sunt tentati sa nu se opreasca intrucat nu schimba directia de mers; astfel, se nasc multe discutii pe marginea acestui subiect, dar solutia exista si este unica: B trece iar A se opreste si acorda prioritate.

@vladut_v: Ai consultat codul rutier si ai gasit asa ceva?
Eu unul nu am auzit de regula expusa de tine.
C4 berlina 5 usi, culoare: Mativoire/2.0 HDI VTR Pack 140 CP - 2009

Avatar utilizator
mituc
Mesaje:9122
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 6:18 pm
Marca si model masina:Mazda 3 MPS BK
Localitate:Iasi
Contact:

Re: Regula prioritatii de dreapta !

Mesaj de mituc » Lun Sep 06, 2010 10:08 am

vladut_v scrie:N-am citit toate cele 5 pagini de raspuns, dar A are prioritate, pentru ca isi pastreaza traiectoria dreapta. B-ul trebuie sa vireze ca sa intre pe drum, deci pierde prioritatea.
Alt kamikaze pe sosele... :roll: Prioritatea de drum drept, prioritatea de NOS, prioritatea de "ma uitam la telefon si n-am vazut ca am ajuns in intersectie, dar eu oricum aveam prioritate pentru ca mergeam ca trenu'".
Rablamentul atomic C4 1.6i 110CP 5p (ex)

Visul meu cel mai umed sa e merg cu un kaiac cu visle de titan pe o mare de capete de prosti.
All I wanna do... is have some fucked! And I've got a feeling... that I'm not the only one!

Avatar utilizator
Tomita
cre8or
Mesaje:4721
Membru din:Dum Feb 11, 2007 8:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4 coupe noir obsidien vtr pack +
Numar Inmatriculare:. . AG ... OPUS
Localitate:pitesti
Contact:

Re: Regula prioritatii de dreapta !

Mesaj de Tomita » Lun Sep 06, 2010 10:17 am

de ce se tot dezbate aici? adica in doua zile s-au scris vreo 3 pagini. si pt ce? cand ceva este clar ca buna ziua.
dar nu mai bine cautam un politist de la rutiera sa ne dea o parere avizata. si nu o creta din mijlocul intersectiei, ci unul care pare sa aiba habar.
Led there b:LIGHT
http://www.facebook.com/OPUSWorkshop

Discutii despre personalizari LED
viewtopic.php?f=49&t=6024

Oferte personalizare cu LED interior-exterior
viewtopic.php?f=95&t=6022&st=0&sk=t&sd=a&hilit=led

Avatar utilizator
Tomita
cre8or
Mesaje:4721
Membru din:Dum Feb 11, 2007 8:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4 coupe noir obsidien vtr pack +
Numar Inmatriculare:. . AG ... OPUS
Localitate:pitesti
Contact:

Re: Regula prioritatii de dreapta !

Mesaj de Tomita » Lun Sep 06, 2010 10:42 am

si daca tot discutam de prioritate de dreapta. avem cazul urmator.

Drum urban 3 benzi, pe fiecare cate un autovehicul.
Autovehicolul de pe banda 1, generic numit 1 circula cu viteza mai mare decat cel de pe banda 2.
Autovehicolul 3, adica cel de pe banda 3 merge si mai repede ca 1.
1, nu conteaza cum, doreste sa intre pe banda 2. De asemenea si 3 doreste acelasi lucru.
Dar tinem cont ca 3 vine mai tare si este pe banda de viteza mai mare. Amandoi semnalizeaza si se asigura in acelasi timp de trafic (adica pe cel de pe banda 2) ca locatie, si nu in timp, adica 3 nu vede dinainte nici un fel de semnal de la 1 cum ca ar dori sa foloseasca banda 2 (adica 1 este mai agresiv in semnalizare si incadrare in banda, mergand mai incet ca 3, ca sa soseasca amandoi exact in acelasi punct la mijlocul benzii 2)
1 si 3 fac accident in mijlocul benzii 2 la acelasi nivel cu botul masinilor, si amandoi cu semnalizarea pusa, amandoi asigurandu-se de trafic.
Se aplica aici prioritate de dreapta? Sau in mod normal 1 nu are ce sa depaseasca p1 banda 1 deci cand comuta pe banda 2 nu are prioritate.
Cine are prioritate si de ce?
1 sau 3
Imagine

si poza...
Led there b:LIGHT
http://www.facebook.com/OPUSWorkshop

Discutii despre personalizari LED
viewtopic.php?f=49&t=6024

Oferte personalizare cu LED interior-exterior
viewtopic.php?f=95&t=6022&st=0&sk=t&sd=a&hilit=led

Avatar utilizator
B25BUY
Mesaje:1287
Membru din:Mar Dec 09, 2008 10:54 am
Numar Inmatriculare:B-BUY
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Regula prioritatii de dreapta !

Mesaj de B25BUY » Lun Sep 06, 2010 10:46 am

Vedeti ca pentru chestiunea aceasta exista articol in lege: cel ce vine de pe banda 3 catre banda 2 are prioritate fata de cel care vine de pe banda 1 catre banda 2 !!!
Deci aici e pe dos, cel ce vine din stanga are prioritate !! Imi amintesc eu de cand am recuperat carnetul de sofer anul trecut.
PS
Revin cu citat din lege cand il gasesc.
C4 berlina 5 usi, culoare: Mativoire/2.0 HDI VTR Pack 140 CP - 2009

Scrie răspuns

Înapoi la “Legislatie si altele”