Regula prioritatii de dreapta !

Codul rutier, legislatia in vigoare, politia romana, Casco, RCA, alte plati
Scrie răspuns
Avatar utilizator
Deese
Omul cu plasticele
Mesaje:6710
Membru din:Joi Aug 02, 2007 12:27 pm
Numar Inmatriculare:B22DSM
Localitate:Bucuresti
Re: Regula prioritatii de dreapta !

Mesaj de Deese » Sâm Sep 04, 2010 10:05 am

Si mai e un motiv pentru care eu, B fiind prefer sa il las pe A sa treaca.
Nu ai cum sa stii cum peste noapte pe drumul de pe care veneam eu (B-ul) nu rasare un indicator de cedare a prioritatii. Cine stie cine ce personalitate importanta conduce masina A. Pentru ca deh, avem placute de inmatriculare cu RO si nu cu UK sau DE.
Voi nu stiti cum se muta trecerile de pietoni cu cativa m ca ala care a accidentat pe cineva sa scape de urmarire penala? :D

Daaaar...cu toate astea necunoasterea legii ramane necunoasterea legii.
Ultima oară modificat Sâm Sep 04, 2010 10:07 am de către Deese, modificat de 2 ori în total.
C4 Cactus 2017 Baltic Blue 1.2 puretech 110cv
C4 Hatchback 2007 Noir Obsidien 1.6i 110cv
Sandero Stepway 2017 Rouge de Feu 0,9 TCe 90cv

Avatar utilizator
B25BUY
Mesaje:1287
Membru din:Mar Dec 09, 2008 10:54 am
Numar Inmatriculare:B-BUY
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Regula prioritatii de dreapta !

Mesaj de B25BUY » Sâm Sep 04, 2010 10:05 am

Asta cu curte,gang ori garaj e tare... :)
Oameni buni sunt 2 drumuri identice ca latime care se intalnesc. Cum sa zici ca un drum e gang?? De ce n-ar fi celalalt drum un gang? :ok
Nicaieri nu se stipuleaza in lege aplicabilitatea restrictiva a regulii de dreapta in intersectii in T sau Y sau care e mai lat mai lung mai ingust,etc ... asta e dupa mine o interpretare made in Romania cum zice Deese... indiferent de geometria intersectiei nedirijate se aplica REGULA DE DREAPTA.
Si, da in intersectiile dintre blocuri se aplica aceeasi regula.Cel ce vine pe aleea dreapta se opreste sa-i lase pe cei ce vin din dreapta. Am avut o colega care avea un BMW si a fost lovita in stalp de o dacie veche care-i venea din dreapta printre blocuri.
BMW-ul n-a mai iesit masina dupa reparatie, chiar a fost dauna totala daca nu ma insel.
*
Voi face o scrisoare la Politia Rutiera cu aceasta intrebare sa-i vedem ce ne raspund (cu exemplul concret cu numele strazilor). :D
Cat despre faze gen...de bun simt e sa treaca A si sa-l lase B...asta iar e o poveste.
Asa a murit ieri si biciclistul din Rahova (el avea prioritate de dreapta si autoturismul nu i-a acordat-o probabil ca era tot o faza de "bun simt").
*
Revenind la exemplul nostru, daca A care vine cu 40-50 km/h se tamponeaza cu B care patrunde si el in intersectie cu 30km/h si sunt victime omenesti cine e vinovat ?
Credeti ca ramane tot la bunul simt aprecierea ? Eu sunt convins ca NU.
C4 berlina 5 usi, culoare: Mativoire/2.0 HDI VTR Pack 140 CP - 2009

Avatar utilizator
catalin4u24
StarShip Pilot
Mesaje:5749
Membru din:Dum Iul 26, 2009 10:58 pm
Marca si model masina:Lancer Sportback
Contact:

Re: Regula prioritatii de dreapta !

Mesaj de catalin4u24 » Sâm Sep 04, 2010 10:07 am

SonyAD scrie:Miami e în Florida.
Stiu man, ca e in Florida, am dat si eu un exemplu la nimereala ca-mi place cum suna si mi-ar placea sa ajung p-acolo :D
Stai linistit ca nu faceam eu greseli d-astea elementare ca stiu ca forumu'-i plin de "critici" :mrgreen:

Avatar utilizator
B25BUY
Mesaje:1287
Membru din:Mar Dec 09, 2008 10:54 am
Numar Inmatriculare:B-BUY
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Regula prioritatii de dreapta !

Mesaj de B25BUY » Sâm Sep 04, 2010 10:27 am

Ridic acceasi problema si pentru aleile dintre blocuri. acolo cum credeti ca este ?
C4 berlina 5 usi, culoare: Mativoire/2.0 HDI VTR Pack 140 CP - 2009

Avatar utilizator
SonyAD
Mesaje:338
Membru din:Joi Mai 21, 2009 4:34 pm
Numar Inmatriculare:B 07 VDL
Localitate:Bucureşti

Re: Regula prioritatii de dreapta !

Mesaj de SonyAD » Sâm Sep 04, 2010 10:39 am

Deese scrie:Nu gresesc, prioritatea de dreapta e clara ca lumina zilei.
E din părți și bucățele. E legea proastă. Se lasă interpretată cum o interpretezi tu.
Deese scrie:Ca eu prefer sa il las pe A sa treaca pentru ca sunt convins ca el nu stie de regula asta, e altceva.
Îl lași pt. că în subconștient știi că nu ai dreptate. ::P
Deese scrie:Chiar mi-as dori sa te vad explicandu-i politistului roman regula intersectiei in T :D
Polițistul român este adesea un imbecil. La fel ca mecanicul român, funcționarul român, etc. Tot așa în sus până la BocPoc și Băsel.
Deese scrie:Si ca legile rutiere romanesti pot fi imbunatatie (poate chiar cu regulile din Florida) e clar, dar pana or sa se schimbe ceva in intersectia aia cu 2 drumuri, ambele fara semne de reglementare a prioritatii, B are prioritate.
E legea proastă... sunt străduțe de genul ăla care dau în bulevardul Timișoara, de ex. Fără nici un fel de semn de cedează sau stop în favoarea celor de pe bulevard. Vrei să zici că au prioritate cei de pe străduța dintre blocuri? Codul rutier nu face diferență de categorie între drumurile astea. Și partea cu "zona rezidențială" e un fel de c*c*t românesc.

Ideea e să treci și prin filtrul rațiunii. Altfel am fi toți melețieni sau BociPoci care măresc TVA-ul în recesiune economică.
Deese scrie:PS:totusi intersectiile astea nu sunt chiar la tot drumul, de regula drumul de pe care vine B are semn de cedare.
Sunt la tot drumul. Genul ăsta de intersecțe e în capătul străzii pe care stau. În capăt dă în Valea oltului.

NUMAI în România pot avea loc asemenea discuții și mai și rămâne nelămurite.
B25BUY scrie:Ridic acceasi problema si pentru aleile dintre blocuri. acolo cum credeti ca este ?
Fix la fel. La intersecții în cruce se aplică regula de dreapta.
Scrie și în îndrumătorul DMV Cali.
Imagine
Le lion flatulent est revenu.

Avatar utilizator
B25BUY
Mesaje:1287
Membru din:Mar Dec 09, 2008 10:54 am
Numar Inmatriculare:B-BUY
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Regula prioritatii de dreapta !

Mesaj de B25BUY » Sâm Sep 04, 2010 10:54 am

Eu raman la convingerea mea ca nu conteaza ca e in + sau T sau Y...tot intersectie este si regula de dreapta e aceeasi; nu conteaza ca e in Romania sau in alta parte..codul rutier e in mare acelasi
!!!
Cat despre "bun simt" la prioritate nu prea tine...ca e cam nasol de obicei daca se "pupa" doi cu sau fara "bun simt".
Nu stiu ce e DMV Cali, nu am auzit de asa ceva.
Nu-mi da exemple de la "american idiots" ca nu mare respect fata de ei...si fata de legile lor.
Eventual citeaza din codul rutier de pe la noi, ca suntem in Ro; pildele de peste mari si tari ma lasa rece.
Ultima oară modificat Sâm Sep 04, 2010 11:10 am de către B25BUY, modificat de 2 ori în total.
C4 berlina 5 usi, culoare: Mativoire/2.0 HDI VTR Pack 140 CP - 2009

Avatar utilizator
Deese
Omul cu plasticele
Mesaje:6710
Membru din:Joi Aug 02, 2007 12:27 pm
Numar Inmatriculare:B22DSM
Localitate:Bucuresti

Re: Regula prioritatii de dreapta !

Mesaj de Deese » Sâm Sep 04, 2010 11:03 am

Daca SonyAD care e un tip citit nu are habar de reguli, ce pot sa ii ceri unui meltean care vine cu 80 kmh din BMW ? :)
Sa te respecte? Sa respecte regula de dreapta? Probabil pentru cand ii spui 'regula de dreapta' primul lucru la care se gandeste e ca dreapta e mana cu care si-o ia la laba.
C4 Cactus 2017 Baltic Blue 1.2 puretech 110cv
C4 Hatchback 2007 Noir Obsidien 1.6i 110cv
Sandero Stepway 2017 Rouge de Feu 0,9 TCe 90cv

Avatar utilizator
SonyAD
Mesaje:338
Membru din:Joi Mai 21, 2009 4:34 pm
Numar Inmatriculare:B 07 VDL
Localitate:Bucureşti

Re: Regula prioritatii de dreapta !

Mesaj de SonyAD » Sâm Sep 04, 2010 11:12 am

B25BUY scrie:Eu raman la convingerea mea ca nu conteaza ca e in + sau T sau Y...tot intersectie este si regula de dreapta e aceeasi; nu conteaza ca e in Romania sau in alta parte..codul rutier e in mare acelasi
Ba contează pentru că numai în România absurdul este lege și bunul simț este împotriva legii. Și noi nu vorbim de tot codul rutier. Vorbim de problema în speță.
B25BUY scrie:Cat despre "bun simt" la prioritate nu prea tine...ca e cam nasol de obicei daca se "pupa" doi cu sau fara "bun simt".
E cam nasol să ai bun simț într-o țară care aplică regula de drepta în intersecții în T.
B25BUY scrie:Nu stiu ce e DMV Cali, nu am auzit de asa ceva.
Eventual citeaza din codul rutier de pe la noi, ca suntem in Ro; pildele de peste mari si tari ma lasa rece.
Vai de sufletul meu. Cred că de 3 sau patru ori am dat link-ul ăsta și am extras seva și tradus-o. :angryfire:

http://www.dmv.ca.gov/pubs/hdbk/right_of_way.htm" onclick="window.open(this.href);return false;

Department of Motor Vehicles, Ca(lifornia), .gov(ernment) / pub(lication)s / handbook / prioritate
Dapartamentul Vehicule Motorizate, California, .guv / publice / îndrumător / prioritate
At “T” intersections without “STOP” or “YIELD” signs, yield to vehicles and/or bicycles on the through road. They have the right-of-way.
Care înseamnă:

La intersecții în formă de "T" fără semnul "STOP" sau "cedează trecerea", cedează trecerea vehiculelor și/sau bicicletelor de pe drumul care trece prin intersecţie (continuă după). EI au prioritate.

Nu am ce să citez din mizeria noastră de cod rutier.
Deese scrie:Daca SonyAD care e un tip citit nu are habar de reguli, ce pot sa ii ceri unui meltean care vine cu 80 kmh din BMW ? :)
Sa te respecte? Sa respecte regula de dreapta? Probabil pentru cand ii spui 'regula de dreapta' primul lucru la care se gandeste e ca dreapta e mana cu care si-o ia la laba.
Într-o țară civilizată eu am dreptate.

Dar, hehe! Trăim în România, opposite world.
Imagine
Le lion flatulent est revenu.

Avatar utilizator
Deese
Omul cu plasticele
Mesaje:6710
Membru din:Joi Aug 02, 2007 12:27 pm
Numar Inmatriculare:B22DSM
Localitate:Bucuresti

Re: Regula prioritatii de dreapta !

Mesaj de Deese » Sâm Sep 04, 2010 11:17 am

Si tu, in Romania, unde se aplica codul nostru rutier circuli dupa codul Floridei ? :roll:
Nu zice nimeni ca a lor nu e mai bun dar ce ar fi cu totii sa circulam dupa codul rutier al tarii care ne place? :help
Pana cand se va schimba codul rutier si la noi, tu esti bun de plata in cazul unui accident ca in schema, daca tu esti A si asta e tot ce conteaza.
N-ai decat sa te certi cu militianul si sa ii arati codul rutier al Floridei si sa te juri ca tu ai dreptate :D
Ultima oară modificat Sâm Sep 04, 2010 11:19 am de către Deese, modificat de 2 ori în total.
C4 Cactus 2017 Baltic Blue 1.2 puretech 110cv
C4 Hatchback 2007 Noir Obsidien 1.6i 110cv
Sandero Stepway 2017 Rouge de Feu 0,9 TCe 90cv

Avatar utilizator
B25BUY
Mesaje:1287
Membru din:Mar Dec 09, 2008 10:54 am
Numar Inmatriculare:B-BUY
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Regula prioritatii de dreapta !

Mesaj de B25BUY » Sâm Sep 04, 2010 11:17 am

De acord cu tine SonyAD dar faptul ca in alte tari e reglementata altfel o astfel de situatie este irelevant pentru speza noastra.
*
Tocmai pentru ca este oarecum discutabil din ceva pct. de vedere si pt. ca A-urile trec fara niciun fel de menajamente, am ridicat aceasta problema.
Fac eu o scrisoare, o trimit la BPR Bucuresti si va tin la curent cu raspunsul lor, OK ?
C4 berlina 5 usi, culoare: Mativoire/2.0 HDI VTR Pack 140 CP - 2009

Avatar utilizator
mituc
Mesaje:9122
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 6:18 pm
Marca si model masina:Mazda 3 MPS BK
Localitate:Iasi
Contact:

Re: Regula prioritatii de dreapta !

Mesaj de mituc » Sâm Sep 04, 2010 11:27 am

B25BUY scrie:Asta cu curte,gang ori garaj e tare... :)
Oameni buni sunt 2 drumuri identice ca latime care se intalnesc. Cum sa zici ca un drum e gang?? De ce n-ar fi celalalt drum un gang? :ok
Daca sint 2 drumuri mari atunci sint sigur ca acolo vei avea indicatoare pentru unii sau altii. Sau o banda de accelerare sa nu se incurce aiurea traficul. Sau ceva.

Daca sint alei dintre blocuri, si e de fapt cel mai intilnit caz in situatia de care spui (incluzind aici lipsa oricarui indicator sau marcaj), B tre' sa fie cel putin cretin sa iasa in fata lui A de dupa masini si ziduri de blocuri de unde nu e vizibil. Si da, aici poate aparea situatia in care B de fapt iese dintr-o parcare de dupa blocuri.

Noi facem greseala sa transpunem acel desen in viata reala in situatii cu care ne-am mai confruntat, avind incapacitatea de a trece prin toate situatiile posibile.

Ca sa fie clar:
- conform legii B are prioritate de dreapta;
- in functie de situatie (alei dintre blocuri, drumuri de aceeasi categorie, etc, dar lipsa marcajelor/indicatoarelor) e nevoie de discernamint, si anume B nu poate sari in fata lui A daca B e vizibil lui A abia cind e deja in intersectie, iar A ar trebui sa mearga cu buteliile de NOS deconectate, nu de alta dar sa nu darime vreun bloc daca evita o mita sau un ciine sau un B. Nu poti da prioritate unui vehicul pe care nu-l vezi, iar cel care nu e vazut ar trebui sa aiba ceva creier sa-si dea seama de asta (de obicei un creier cel putin la fel de mare cit al unei mite e suficient, dar unii piloti de pe la noi au doar de porumbel).

In viata reala astfel de situatii ar trebui sa nu existe (adica ar trebui ca hotii si manelistii de la p0rnmarie sa traga niste dungi pe asfalt, sa puna niste table-n virf de bat, etc).

Sony: vezi ca in US regulile de circulatie sint putin diferite. Iar legile nu sint facute doar ca sa fie, in bataia de joc, cum sint multe de pe la noi.
De exemplu la ei motociclistii (si doar ei) pot trece pe rosu in anumite conditii (daca prind de 3 ori rosu si ei ar putea trece dar ii incomodeaza masinile din coloana care se misca inevitabil mai incet) - si asta e un exemplu pe care nu-l vei regasi nicaieri in europa.
Rablamentul atomic C4 1.6i 110CP 5p (ex)

Visul meu cel mai umed sa e merg cu un kaiac cu visle de titan pe o mare de capete de prosti.
All I wanna do... is have some fucked! And I've got a feeling... that I'm not the only one!

Avatar utilizator
SonyAD
Mesaje:338
Membru din:Joi Mai 21, 2009 4:34 pm
Numar Inmatriculare:B 07 VDL
Localitate:Bucureşti

Re: Regula prioritatii de dreapta !

Mesaj de SonyAD » Sâm Sep 04, 2010 11:37 am

Deese scrie:Si tu, in Romania, unde se aplica codul nostru rutier circuli dupa codul Floridei ? :roll:
Nu, circul după cum dictează bunul simț.
Deese scrie:Nu zice nimeni ca a lor nu e mai bun dar ce ar fi cu totii sa circulam dupa codul rutier al tarii care ne place? :help
Codul nostru rutier are hibe serioase. Ca cea de față, de exemplu. Imbecilul care l-a copiat a uitat să trateze intersecțiile în T ca excepție de la regula de dreapta.
Deese scrie:Pana cand se va schimba codul rutier si la noi, tu esti bun de plata in cazul unui accident ca in schema, daca tu esti A si asta e tot ce conteaza.
Și dacă ieșim dintr-o zonă rezidențială? Atunci se schimbă troaca.

Art. 134. - La iesirea din zonele rezidentiale sau pietonale, conducatorii de vehicule sunt obligati sa acorde prioritate de trecere tuturor vehiculelor cu care se intersecteaza

Numai în Ro. se schimbă regula de prioritate dar doar la ieșirea din zonă rezidențială. Opa, dar ce e o zonă rezidențială?

Am mai descoperit o hibă!
Deese scrie:N-ai decat sa te certi cu militianul si sa ii arati codul rutier al Floridei si sa te juri ca tu ai dreptate :D
Normal. Că doar trăim în Românica, Bizarro World.

În unele locuri din țările civlizate (nu e cazul nostru) ai/aveai voie chiar să treci pe roșu pe drumul principal dintr-o intersecție în T, după ce te-ai asigurat că nu vine nimeni de pe drumul secundar.
Ultima oară modificat Sâm Sep 04, 2010 11:44 am de către SonyAD, modificat de 2 ori în total.
Imagine
Le lion flatulent est revenu.

Avatar utilizator
Deese
Omul cu plasticele
Mesaje:6710
Membru din:Joi Aug 02, 2007 12:27 pm
Numar Inmatriculare:B22DSM
Localitate:Bucuresti

Re: Regula prioritatii de dreapta !

Mesaj de Deese » Sâm Sep 04, 2010 11:41 am

Habar ai de reguli Sony :)
Pune mana pe un Cod Rutier si invata regulile astea bune-proaste pana sa aplici ce reguli vrei tu.
Asta defineste o zona rezidentiala.
http://www.ecursuri.ro/imagini/zona-rezidentiala.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;
Iar prin lege intr-o zona rezidentiala:
34. Zona rezidentiala si pietonala

Art. 191. - (1) In zona rezidentiala, semnalizata ca atare, pietonii pot folosi toata latimea partii carosabile, iar jocul copiilor este permis.
(2) Conducatorii de vehicule sunt obligati sa circule cu o viteza maxima de 20 km/h, sa nu stationeze sau sa parcheze vehiculul in afara spatiilor anume destinate si semnalizate ca atare, sa nu stanjeneasca sau sa impiedice circulatia pietonilor chiar daca, in acest scop, trebuie sa opreasca.

Art. 192. - In zona pietonala, semnalizata ca atare, conducatorul poate intra numai daca locuieste in zona sau presteaza servicii publice "din poarta in poarta" si nu are alta posibilitate de acces. Acesta este obligat sa circule cu viteza maxima de 5 km/h, sa nu stanjeneasca sau sa impiedice circulatia pietonilor si, daca este necesar, sa opreasca.

Art. 193. - La iesirea din zonele prevazute la art. 191si 192, conducatorii de vehicule sunt obligati sa acorde prioritate de trecere tuturor vehiculelor cu care se intersecteaza.
C4 Cactus 2017 Baltic Blue 1.2 puretech 110cv
C4 Hatchback 2007 Noir Obsidien 1.6i 110cv
Sandero Stepway 2017 Rouge de Feu 0,9 TCe 90cv

Avatar utilizator
Mihay
Supermoderator
Mesaje:11065
Membru din:Lun Noi 19, 2007 10:45 pm
Localitate:Bucuresti

Re: Regula prioritatii de dreapta !

Mesaj de Mihay » Sâm Sep 04, 2010 11:47 am

incetati cu tampeniile ! Voi sterge tot ce tine de California, pe strada se circula dupa legi SI EVENTUAL bun simt, a doua varianta exclusiv nu se aplica nicaieri . Nu-ti place legea, strange cate semnaturi ai nevoie si modific-o . Pana atunci lasati-o naibii cu California,Miami, USA ca traim in romania cu r mic !

Avatar utilizator
catalin4u24
StarShip Pilot
Mesaje:5749
Membru din:Dum Iul 26, 2009 10:58 pm
Marca si model masina:Lancer Sportback
Contact:

Re: Regula prioritatii de dreapta !

Mesaj de catalin4u24 » Sâm Sep 04, 2010 11:49 am

Dle SonyAD
1. Nu e nevoie sa traduci nimic pentru ca fac pariu ca toti cei de aici din discutie cunoastem poate nu la fel de bine ca tine dar ne descurcam la limba engleza.
2. Simt ca mor, deja o iau razna cu tine si legea din California, esti total offtopic, ce dracu treaba avem noi cu legea lor cand noi suntem in Romania si circulam pe drumurile din Romania, asadar, respectam legea din Romania.
3. Deja devii obositor cu citatele si cu linkurile catre legile tale din California care nu intereseaza pe nimeni...
Nu mi-o lua in nume de rau, nu vreau sa supar pe nimeni dar hai sa ne bazam pe realitati si nu pe aberatii.
Realitate = discutie de intersectie care se afla in Romania, si deci, se aplica legea din Romania
Fictiune = citate si legi din alte tari si state, in legatura cu intersectia mai sus mentionata

Nu contesta nimeni ca nu ai avea vaste cunostinte generale, dar...., nu ne intereseaza, cel putin nu in acest contex !!!

Scrie răspuns

Înapoi la “Legislatie si altele”