Schimbare domiciliu in alta tara din UE

Codul rutier, legislatia in vigoare, politia romana, Casco, RCA, alte plati
Scrie răspuns
Avatar utilizator
mituc
Mesaje:9122
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 6:18 pm
Marca si model masina:Mazda 3 MPS BK
Localitate:Iasi
Contact:
Schimbare domiciliu in alta tara din UE

Mesaj de mituc » Lun Sep 20, 2010 11:55 pm

Stie cineva ce trebuie sa faci daca vrei sa-ti muti catrafusele in alta tara din UE? Ma intereseaza ce tre' sa faci doar ca sa mergi sa locuiesti acolo, nimic altceva (cel putin deocamdata, pina la gasirea unui job in zona). Masina va ramine inmatriculata in tara manelismului cleptomanic idiotic cretinoid extrem, unde am de gind sa ma declar persoana fara venit si sa las totul intr-un nor de spray fin de ckt. Ce tre' sa faci acolo? Sa platesti niste asigurari de sanatate banuiesc, ceva impozite, chestii de genul asta.
Daca sint persoane care pot furniza aceste informatii sau o sursa deunde sa ma pot documenta singur as fi recunoscator.
Rablamentul atomic C4 1.6i 110CP 5p (ex)

Visul meu cel mai umed sa e merg cu un kaiac cu visle de titan pe o mare de capete de prosti.
All I wanna do... is have some fucked! And I've got a feeling... that I'm not the only one!

Avatar utilizator
wonka jr.
Mesaje:1533
Membru din:Sâm Apr 11, 2009 9:55 pm
Marca si model masina:Citroen DS3 1.6 hdi 92 cp
Numar Inmatriculare:GL 88 WNK
Localitate:Galati / Bucuresti

Re: Schimbare domiciliu in alta tara din UE

Mesaj de wonka jr. » Mar Sep 21, 2010 12:00 am

depinde si in ce tara mergi. eu de exemplu sunt la studii in Belgia acum si am de gand sa raman aici dupa ce termin. in cazul meu, trebuie sa duc o adeverinta de la facultate cum ca studiez aici, asta pentru cartea de identitate. dupa ce imi fac cartea de identitate trebuie sa ma inscriu la un fel de asigurare medicala. pana acum atat pot sa iti spun, sunt si eu la inceput de drum si mai aflu pe parcurs ce si cum. daca mai ai intrebari, nelamuriri, da toate detaliile problemei si te ajut care cu ce poate.
DS3 1.6 Hdi 92cp, 30.000km Imagine
ex DS4 So Chic 1.6 VTi 120cp, 67.110 km Imagine
ex C2 VTS 1.6i 125cp, 107.344 km Imagine
ex C4 Coupe VTR 1.6 Hdi 110cp, 216.164 km Imagine

Avatar utilizator
Deese
Omul cu plasticele
Mesaje:6710
Membru din:Joi Aug 02, 2007 12:27 pm
Numar Inmatriculare:B22DSM
Localitate:Bucuresti

Re: Schimbare domiciliu in alta tara din UE

Mesaj de Deese » Mar Sep 21, 2010 1:00 am

Pai in primul rand trebuie sa ai un domiciliu acolo aka o proprietate.
Altfel e un fel de viza de flotant :)
C4 Cactus 2017 Baltic Blue 1.2 puretech 110cv
C4 Hatchback 2007 Noir Obsidien 1.6i 110cv
Sandero Stepway 2017 Rouge de Feu 0,9 TCe 90cv

Avatar utilizator
Bogdan
Fondator
Mesaje:12602
Membru din:Vin Feb 09, 2007 5:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.4 16V, 2005
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Schimbare domiciliu in alta tara din UE

Mesaj de Bogdan » Mar Sep 21, 2010 8:49 am

mituc scrie:Stie cineva ce trebuie sa faci daca vrei sa-ti muti catrafusele in alta tara din UE? Ma intereseaza ce tre' sa faci doar ca sa mergi sa locuiesti acolo, nimic altceva (cel putin deocamdata, pina la gasirea unui job in zona). Masina va ramine inmatriculata in tara manelismului cleptomanic idiotic cretinoid extrem, unde am de gind sa ma declar persoana fara venit si sa las totul intr-un nor de spray fin de ckt. Ce tre' sa faci acolo? Sa platesti niste asigurari de sanatate banuiesc, ceva impozite, chestii de genul asta.
Daca sint persoane care pot furniza aceste informatii sau o sursa deunde sa ma pot documenta singur as fi recunoscator.
1. Despre ce tara e vorba?
2. Pentru o perioada de 6 luni poti sta neinregistrat intr-o tara. In momentul in care te hotarasti sa te inregistrezi, ti se va acorda un SSN (social security number, un CNP de-al nostru Romanesc).
3. Fara SSN-ul (care are diverse denumiri in functie de tara) nu prea poti sa faci mai nimic pe acolo.
4. SSN-ul il obtii doar daca faci dovada ca ai de ce sa stai acolo, adica ai un contract de munca fie ca angajat, fie contractor, etc etc. Daca tu ai contract de munca, esti inregistrat la ei in sistemul de asigurari de sanatate, de pensii, platesti impozite etc, te poate urma fara probleme si sotia, si cum ai si un bebe mic, se poate inscrie in sistemul de asigurari, si chiar va primi o suma de bani pentru asta, fara ca ea sa aiba nevoie de contract de munca.

Zi concret tara si poate obtii mai multe informatii..
Octavia 3, Elegance, 2.0 TDI,DSG + Black Pack, 2013
C4 Coupe X 1.4, '05 ...a different one ...... ..
KartingClub | DS Spirit | MotorSportNews
Imagine

tony.iordache
,,crazy pilot ,,
Mesaje:554
Membru din:Dum Sep 06, 2009 6:20 pm
Marca si model masina:citroen c4 II 1,6 hdi 110hp
Numar Inmatriculare:CT-83-TIA
Localitate:constanta

Re: Schimbare domiciliu in alta tara din UE

Mesaj de tony.iordache » Mar Sep 21, 2010 8:55 am

asa cum a zis si bogdan zi o tara concret , daca e ptr norvegia te ajut eu cu informatiile necesare :hi
c4 II 1,6 HDI 110 caluti
honda accord 2,2 i-DTEC 180 hp si ceva dupa resoftare la DIMSPORT, in curs de transformare

Avatar utilizator
adrian_c
Mesaje:362
Membru din:Vin Iul 10, 2009 1:43 pm
Numar Inmatriculare:710-B_D
Contact:

Re: Schimbare domiciliu in alta tara din UE

Mesaj de adrian_c » Mar Sep 21, 2010 9:03 am

Ia uite wonka jr. este in belgia si nu da nici un semn. Iti dau un PM cu nr. meu de telefon, poate ne vedem pe aici. :)

Mituc, te pot ajuta cu informatii daca vrei sa pleci in Franta, Belgia, Germany, presupun ca pentru Italia si Spania gasesti multe informatii in tara.

Primul lucru pe care trebuie sa il ai este un contract de munca (fie de munca bruta :D sau de studii). Pe baza acestui contract de munca (sau conventie de stagiu in cazul studiilor), autoritatile iti vor da un permis de munca, iar cu permisul de munca vei primi carte de sejur (ceea ce altii numesc si rezidenta). Cartea de sejur nu o poti avea daca nu ai o locuinta (inchiriata de cele mai multe ori) si o asigurare medicala (bine sunt mai multe chestii de facut).

Un caz particular in Franta : daca ai minim o diploma de studii superioare (master, doctorat) nu mai ai nevoie de contract de munca si nici de carte de sejur, insa tre sa iti faci asigurare medicala. In Belgia se va aplica dupa 1 ianuarie 2012 regula asta.

Trebuie tinut minte ca, in Europa occidentala, atunci cand nu ai servici este super nasol, adica nu poti avea nici asigurare medicala, esti tratat precum un gunoi. Ca sa va faceti o idee, o noapte petrecuta la spital costa intre 100 si 300 de euro in functie de spital si de problema voastra.
1.6HDI 110 CP cu volant bi-masa

Avatar utilizator
catalin4u24
StarShip Pilot
Mesaje:5749
Membru din:Dum Iul 26, 2009 10:58 pm
Marca si model masina:Lancer Sportback
Contact:

Re: Schimbare domiciliu in alta tara din UE

Mesaj de catalin4u24 » Mar Sep 21, 2010 9:49 am

Doamne, ce-as pleca si eu cu catel cu purcel cu tot, sa scap de
mituc scrie:tara manelismului cleptomanic idiotic cretinoid extrem

Avatar utilizator
Deese
Omul cu plasticele
Mesaje:6710
Membru din:Joi Aug 02, 2007 12:27 pm
Numar Inmatriculare:B22DSM
Localitate:Bucuresti

Re: Schimbare domiciliu in alta tara din UE

Mesaj de Deese » Mar Sep 21, 2010 9:52 am

Da dar pe mituc vad ca il intereseaza momentan problema locuitului, nu cea a serviciului.
C4 Cactus 2017 Baltic Blue 1.2 puretech 110cv
C4 Hatchback 2007 Noir Obsidien 1.6i 110cv
Sandero Stepway 2017 Rouge de Feu 0,9 TCe 90cv

Avatar utilizator
mituc
Mesaje:9122
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 6:18 pm
Marca si model masina:Mazda 3 MPS BK
Localitate:Iasi
Contact:

Re: Schimbare domiciliu in alta tara din UE

Mesaj de mituc » Mie Sep 22, 2010 7:45 am

Intr-adevar, ma intereas problema locuitului, sa zicem ca cea a serviciului e rezolvata pentru un timp. Insa asa cum spunea cineva mai sus se pare ca-ti trebuie si un contract de munca, nu poti sa mergi sa stai pur si simplu. Eu ma gindeam ca ma duc, inchiriez ceva, imi platesc asigurari si impozite si am rezolvat pentru un timp, 1-2 maxim 3 luni, dar se pare ca si pentru a inchiria iti trebuie SSN.

Ma gindeam la una dintre tarile: germania, austria, olanda. Spania si italia sar din schema, sint prea multi "cetateni romani" pe acolo, iar mai nou calitatea cetateanului roman este mult sub ceea ce imi imginam eu cind eram un tinar idealist cu creierii spalati cu optimism concentrat de 3 ori pe zi dupa o inmuiere de 8 ore in timpul noptii.
Rablamentul atomic C4 1.6i 110CP 5p (ex)

Visul meu cel mai umed sa e merg cu un kaiac cu visle de titan pe o mare de capete de prosti.
All I wanna do... is have some fucked! And I've got a feeling... that I'm not the only one!

Avatar utilizator
Deese
Omul cu plasticele
Mesaje:6710
Membru din:Joi Aug 02, 2007 12:27 pm
Numar Inmatriculare:B22DSM
Localitate:Bucuresti

Re: Schimbare domiciliu in alta tara din UE

Mesaj de Deese » Mie Sep 22, 2010 8:58 am

Poti sa mergi sa stai aproape cat vrei tu cred, dar nu iti poti schimba actele pe unele de UK sa zicem daca nu ai un domiciliu stabil acolo.
C4 Cactus 2017 Baltic Blue 1.2 puretech 110cv
C4 Hatchback 2007 Noir Obsidien 1.6i 110cv
Sandero Stepway 2017 Rouge de Feu 0,9 TCe 90cv

Avatar utilizator
Bogdan
Fondator
Mesaje:12602
Membru din:Vin Feb 09, 2007 5:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.4 16V, 2005
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Schimbare domiciliu in alta tara din UE

Mesaj de Bogdan » Mie Sep 22, 2010 9:03 am

Deese, e ok sa ne dam cu parerea, dar hai sa nu vb aberatii in necunostiinta de cauza :!:

Olanda e cea mai friendly dintre toate si cu cele mai mari beneficii(Gen iti plateste statul din chirie daca nu ai bani).
Poti inchiria pentru 1,2 maxim 3 luni ceva fara a avea SSN! Problema e cand depasesti cele 6 luni, si va trebui sa te inregistrezi!
Eu zic sa incerci..
Octavia 3, Elegance, 2.0 TDI,DSG + Black Pack, 2013
C4 Coupe X 1.4, '05 ...a different one ...... ..
KartingClub | DS Spirit | MotorSportNews
Imagine

Avatar utilizator
Deese
Omul cu plasticele
Mesaje:6710
Membru din:Joi Aug 02, 2007 12:27 pm
Numar Inmatriculare:B22DSM
Localitate:Bucuresti

Re: Schimbare domiciliu in alta tara din UE

Mesaj de Deese » Mie Sep 22, 2010 6:37 pm

Unde am vorbit aiurea?
Schimbarea domiciliu inseamna schimbarea actului de identitate pe noua adresa.
Pe mituc asta il intereseaza, nu angajarea imediata in acea tara.
Stie cineva ce trebuie sa faci daca vrei sa-ti muti catrafusele in alta tara din UE? Ma intereseaza ce tre' sa faci doar ca sa mergi sa locuiesti acolo, nimic altceva
Ma indoiesc ca statul olandez iti plateste din chirie fara sa fi angajat in Olanda.
C4 Cactus 2017 Baltic Blue 1.2 puretech 110cv
C4 Hatchback 2007 Noir Obsidien 1.6i 110cv
Sandero Stepway 2017 Rouge de Feu 0,9 TCe 90cv

Avatar utilizator
Bogdan
Fondator
Mesaje:12602
Membru din:Vin Feb 09, 2007 5:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.4 16V, 2005
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Schimbare domiciliu in alta tara din UE

Mesaj de Bogdan » Mie Sep 22, 2010 7:24 pm

Pai aici vb aiurea, ca nimeni nu iti da niciun act de identitate nou doar ca tu locuiesti acolo! Iti da acel SSN care e o hartie, sau daca esti si asigurat in sistemul social atunci ai un Card ..

In Romania da, iti schimbi domiciliul iti schimb si Buletinul teoretic, dar afara nu exista asa ceva!

Am prieteni plecati de 8 ani de zile si au inca ID Romanesc, + SSN (hartie sau dupa caz un card cu care te poti identifica acolo, dar in niciun caz nu vei avea aceleasi acte ca un cetatean al acelei tari, asta inseamna sa ai cetatenie)
Octavia 3, Elegance, 2.0 TDI,DSG + Black Pack, 2013
C4 Coupe X 1.4, '05 ...a different one ...... ..
KartingClub | DS Spirit | MotorSportNews
Imagine

Scrie răspuns

Înapoi la “Legislatie si altele”