Constatare amiabila si implicatii

Codul rutier, legislatia in vigoare, politia romana, Casco, RCA, alte plati
Avatar utilizator
Bogdan
Fondator
Mesaje:12602
Membru din:Vin Feb 09, 2007 5:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.4 16V, 2005
Localitate:Bucuresti
Contact:
Re: Constatare amiabila si implicatii

Mesaj de Bogdan » Mar Feb 22, 2011 11:14 am

Oricum daca te duci la politie si tu recunosti ca esti nevinovat, alalalt recunoaste ca e vinovat, va trimite pe amandoi pachet la asigurator, fara sa mai discute cineva !!
Octavia 3, Elegance, 2.0 TDI,DSG + Black Pack, 2013
C4 Coupe X 1.4, '05 ...a different one ...... ..
KartingClub | DS Spirit | MotorSportNews
Imagine

Avatar utilizator
alex82
Alex Ploiesteanu'
Mesaje:4529
Membru din:Sâm Mai 03, 2008 7:23 am
Marca si model masina:Peugeot 407 , 2.0 HDI
Localitate:Ploiesti

Re: Constatare amiabila si implicatii

Mesaj de alex82 » Mar Feb 22, 2011 11:52 am

pai da , dar daca la asigurator ala ma scoate culpa comuna??... sa`mi dea proces verbal ca sa`i inchid gura lu` idiot
Imagine
Se vinde leul - 2.0 HDI 190 cp fara FAP , an 2005

Avatar utilizator
Bogdan
Fondator
Mesaje:12602
Membru din:Vin Feb 09, 2007 5:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.4 16V, 2005
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Constatare amiabila si implicatii

Mesaj de Bogdan » Mar Feb 22, 2011 12:15 pm

Pai atunci probabil ca te duci la politie, dar daca te duci din prima nu sta nimeni de vorba cu tine!
Octavia 3, Elegance, 2.0 TDI,DSG + Black Pack, 2013
C4 Coupe X 1.4, '05 ...a different one ...... ..
KartingClub | DS Spirit | MotorSportNews
Imagine

Avatar utilizator
Bogdan98
Citroen Fan
Mesaje:2812
Membru din:Vin Mar 21, 2008 11:47 am
Marca si model masina:C4 1.6 e-HDI (nebotezat inca)
Localitate:Bucuresti / Militari
Contact:

Re: Constatare amiabila si implicatii

Mesaj de Bogdan98 » Mar Feb 22, 2011 12:31 pm

Pai atunci probabil ca NU mai ai ce cauta la Politie (vezi postul meu anterior). Ori te duci la firma ta de asigurari unde ai RCA si incepe Medierea, intre cele 2 firme de asigurari, sau daca nici asa nu te rezolva, instanta.
C4 1.6 e-HDI 110CP 5P Gris Fer = B 16 VBF

Avatar utilizator
mituc
Mesaje:9122
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 6:18 pm
Marca si model masina:Mazda 3 MPS BK
Localitate:Iasi
Contact:

Re: Constatare amiabila si implicatii

Mesaj de mituc » Mar Feb 22, 2011 2:00 pm

Bogdan98 scrie:Daca NU sunt vinovat de producerea accidentului rutier, dar s-a stabilit contrariul, cui ma pot adresa?
Era sa zic sa te adresezi autoritatilor competente care-s de-o incompetenta foarte rar intilnita pe planeta.

Sint pe cale sa-mi iau un set complet de placute de frina (fata+spate) de la corksport. Daca vrea cineva o jucarie de genul asta:
http://www.corksport.com/xcorder-auto-video-system.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Va rog sa-mi spuneti si pot aduce. Nu ma intereseaza sa scot nici un profit, poate doar mai injumatatim/intreim/etc costurile de transport.
Ideea e ca daca manelistul sau cocletele de la societatea de asugirari incep s-o ia pe ulei (sau se cunosc si vor sa ti-o traga) se ajunge la cuvintul tau contra cuvintului lor. Filmele de genul asta nu pot fi folosite ca probe in instante pentru ca spre deosebire de alte tari la noi orice altceva in afara de camerele de la tunurile de radar filmeaza inchipuiri. Insa macar ca sa-i dai peste ochi animalului si eventual la o constatare a unui politist rutier poate ajuta mult.
Rablamentul atomic C4 1.6i 110CP 5p (ex)

Visul meu cel mai umed sa e merg cu un kaiac cu visle de titan pe o mare de capete de prosti.
All I wanna do... is have some fucked! And I've got a feeling... that I'm not the only one!

Avatar utilizator
chainsaw
Mesaje:2733
Membru din:Lun Noi 24, 2008 11:28 pm
Numar Inmatriculare:B-58-HDY
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Constatare amiabila si implicatii

Mesaj de chainsaw » Mar Feb 22, 2011 3:56 pm

in nicio tara din lumea asta nu poti prezenta ca proba ceva inregistrat de tine

daca partile implicate in accident NU ajung amiabil la o concluzie, se merge la pulitie. daca ajung amiabil la o concluzie, da' asiguratoru' face pe nebunu' in cadru propriei investigatii ... iar pulitie.nu mi se pare asa abstract
2007 Citroën C4 VTR 1.6i 110cp
1988 Citroën BX 1.9 GTi 16V, 160cp ... din pacate, vandut.
_________________
Imagine

Avatar utilizator
vlad
CREATIVE TECHNOLOGIE
Mesaje:7482
Membru din:Vin Dec 21, 2007 12:10 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.6 HDI
Numar Inmatriculare:BH 57 ELA

Re: Constatare amiabila si implicatii

Mesaj de vlad » Mar Feb 22, 2011 5:08 pm

O sa caut legi, dar daca constatarea amiabila e facultativa eu am dreptul sa o refuz si sa merg la politie sa stabileasca ei vinovatul. Degeaba ma trimite el de acolo, pt ca daca sintem de acord cu vinovatia accidentului tot nu am rezolvat problema ca vinovatia o stabileste asiguratorul nu soferii; eu tocmai asta vreau sa elimin. Sa nu stabilieasca toti flaminzii cine e vinovat.
Black pearl, 1,6 HDI, 90 caluti.

ImagineImagineImagineImagine

Avatar utilizator
Bogdan98
Citroen Fan
Mesaje:2812
Membru din:Vin Mar 21, 2008 11:47 am
Marca si model masina:C4 1.6 e-HDI (nebotezat inca)
Localitate:Bucuresti / Militari
Contact:

Re: Constatare amiabila si implicatii

Mesaj de Bogdan98 » Mar Feb 22, 2011 5:17 pm

@chainsaw, asa cum am prezentat intr-un post anterior (ultimul pe pagina de dinainte), odata ajunsi cu CA-ul la asigurator, nu te mai poti intoarce la Politie. Daca asiguratorul (al lui, al vinovatului, unde te duci pentru despagubire) face figuri, este stipulat destul de clar... te duci la asiguratorul tau, urmand sa medieze intre ei printr-o comisie specializata. Daca ei nu ajung la un rezultat satisfacator pentru tine, te adresezi in instanta.

De preferat in cazul asta e sa nu ajungi la asiguratorul vinovatului, mai ales daca este vreo companie d-asta "minune" la care se stie ca fac figuri, etc.

Mai citeam azi de un caz, in care cei doi busiti erau asigurati la aceeasi companie, una din cele cu probleme. La stabilirea vinovatiei, s-a dat culpa comuna. Desi practic era totul in aceeasi curte. Dar asa, l-au obligat pe cel "nevinovat" sa apeleze la Casco.
C4 1.6 e-HDI 110CP 5P Gris Fer = B 16 VBF

Avatar utilizator
mituc
Mesaje:9122
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 6:18 pm
Marca si model masina:Mazda 3 MPS BK
Localitate:Iasi
Contact:

Re: Constatare amiabila si implicatii

Mesaj de mituc » Mar Feb 22, 2011 11:18 pm

chainsaw scrie:in nicio tara din lumea asta nu poti prezenta ca proba ceva inregistrat de tine
Nu poti folosi ca proba intr-un proces mai exact in multe tari (desi in multe altele poti, de exemplu cam in jumatate din statele americane, dar nu numai). Probabil voiai sa spui ca in nici o tara din UE (desi nu sint sigur ca e adevarat)
Insa poti aduce astfel de probe in faza de investigatie. Gindeste-te la camerele de supraveghere pe baza carora se identifica hoti din magazine sau chestii de genul, sau camerele on-board de pe masinile de salvare, pomperi, interventii, etc etc etc etc.
Rablamentul atomic C4 1.6i 110CP 5p (ex)

Visul meu cel mai umed sa e merg cu un kaiac cu visle de titan pe o mare de capete de prosti.
All I wanna do... is have some fucked! And I've got a feeling... that I'm not the only one!

Avatar utilizator
PsH
PasHa
Mesaje:1662
Membru din:Mar Feb 13, 2007 7:25 am
Numar Inmatriculare:B 58 HDI
Localitate:Bucuresti/Galati

Re: Constatare amiabila si implicatii

Mesaj de PsH » Mie Feb 23, 2011 9:56 am

proba video nu este admisa decat in anumite cazuri. ar putea fi considerata cel mult un inceput de dovada....
Imagine

C4 VTR 1.6 16v Bleu Oriental B 58 HDI - merg cu cioara vopsita doar numarul este de diesel, masina merge cu benzina

Avatar utilizator
navzar_x
Mesaje:651
Membru din:Mie Apr 08, 2009 8:27 am
Numar Inmatriculare:B-XX-DBR
Localitate:Bucuresti

Re: Constatare amiabila si implicatii

Mesaj de navzar_x » Mie Feb 23, 2011 11:07 am

la inregistrarea adusa ca proba apare pixelu' albastru curcubitaceu si s-a terminat cu smecheria :toothy9:
C4 facelift berlina 1.6i 122 de fugareti ... blue recife - albastra ca focul ... de la aragaz :)

Avatar utilizator
mituc
Mesaje:9122
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 6:18 pm
Marca si model masina:Mazda 3 MPS BK
Localitate:Iasi
Contact:

Re: Constatare amiabila si implicatii

Mesaj de mituc » Mie Feb 23, 2011 11:11 am

PsH scrie:proba video nu este admisa decat in anumite cazuri. ar putea fi considerata cel mult un inceput de dovada....
Asa cum am spus si mai sus si in nenumarate rinduri, ajuta la situatiile de genul "cuvintul tau contra cuvintul manelistului". Sau la situatiile cind esti lovit in parcare de diversi natarai care nu au bunul simt sa-ti lase un bilet in geam cu datele de contact.
Rablamentul atomic C4 1.6i 110CP 5p (ex)

Visul meu cel mai umed sa e merg cu un kaiac cu visle de titan pe o mare de capete de prosti.
All I wanna do... is have some fucked! And I've got a feeling... that I'm not the only one!

Avatar utilizator
Tomita
cre8or
Mesaje:4721
Membru din:Dum Feb 11, 2007 8:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4 coupe noir obsidien vtr pack +
Numar Inmatriculare:. . AG ... OPUS
Localitate:pitesti
Contact:

Re: Constatare amiabila si implicatii

Mesaj de Tomita » Mie Feb 23, 2011 1:54 pm

concluzie.
1. se apeleaza la constatare amiabila daca te stii cu musca pe caciula si eviti niste puncte de amenda
2. se apeleaza la politie direct, fara comentarii, cu parere de rau pt vinovat (sau NU, depinde de caz) cand ne stim nevinovati, caci altfel riscam sa apelam la casco.
bonus: chiar daca suntem la aceeasi firma (vinovat si victima) e convenabil pt firma sa faca 50-50, pt ca asa si victma are dauna pe casco si la anul plateste mai mult. de asemenea daca e si cu fransiza, deja se mai reduc niste bani.

cu stima,

PS: mituc tata as fi intrat eu la combinatie. prezinta niste avantaje interesante camaruta aia a ta, dar bani, ioc. :hi
Led there b:LIGHT
http://www.facebook.com/OPUSWorkshop

Discutii despre personalizari LED
viewtopic.php?f=49&t=6024

Oferte personalizare cu LED interior-exterior
viewtopic.php?f=95&t=6022&st=0&sk=t&sd=a&hilit=led

Scrie răspuns

Înapoi la “Legislatie si altele”