Modificari cod rutier

Codul rutier, legislatia in vigoare, politia romana, Casco, RCA, alte plati
Avatar utilizator
chainsaw
Mesaje:2733
Membru din:Lun Noi 24, 2008 11:28 pm
Numar Inmatriculare:B-58-HDY
Localitate:Bucuresti
Contact:
Re: Modificari cod rutier

Mesaj de chainsaw » Vin Mar 25, 2011 7:09 pm

btw, am inteles ca au facut mizeriile alea de pe dn1 spre valea prahovei, al'de balotesti, 70 in loc de 50?
2007 Citroën C4 VTR 1.6i 110cp
1988 Citroën BX 1.9 GTi 16V, 160cp ... din pacate, vandut.
_________________
Imagine

Avatar utilizator
Shadow
AfterDark Racing Club
Mesaje:3159
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 11:53 am
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Modificari cod rutier

Mesaj de Shadow » Vin Mar 25, 2011 7:59 pm

@history & chainsaw: Nu vreti voi sa va sinucideti sarind de pe un pod in loc sa mergeti impreuna cu restul populatiei prin trafic... Poate intr-o zi intra unul in voi si din cauza ca voi ati fost smecheri si nu ati purtat centura...o sa zburati prin parbriz... si atunci il baga pe ala la omor...
Cat despre telefon...in mine erau sa intre f f multi idioti care vb la tel in timp ce conduceau si bineinteles ca ori numai puteau sa-si tina banda pt ca schimbau cu o mana si cu cealalta tineau tel ori numai aveau cu ce mana sa dea semnal si te trezesti cu el peste tine ca asa au vrut muschii lui...
Asa ca lasati-ma cu teoria scobitorii atata timp cat mergeti pe drumurile publice si mai sunt si alti in jurul vostru...
Mitsubishi Evolution X MR - Wicked White

Honda Civic Type-R FN2 - Milano Red (ex)

C4 coupe - Inferno Red (ex)

Avatar utilizator
vlad
CREATIVE TECHNOLOGIE
Mesaje:7482
Membru din:Vin Dec 21, 2007 12:10 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.6 HDI
Numar Inmatriculare:BH 57 ELA

Re: Modificari cod rutier

Mesaj de vlad » Vin Mar 25, 2011 8:19 pm

Shadow scrie:@history & chainsaw: Nu vreti voi sa va sinucideti sarind de pe un pod in loc sa mergeti impreuna cu restul populatiei prin trafic... Poate intr-o zi intra unul in voi si din cauza ca voi ati fost smecheri si nu ati purtat centura...o sa zburati prin parbriz... si atunci il baga pe ala la omor...
Cat despre telefon...in mine erau sa intre f f multi idioti care vb la tel in timp ce conduceau si bineinteles ca ori numai puteau sa-si tina banda pt ca schimbau cu o mana si cu cealalta tineau tel ori numai aveau cu ce mana sa dea semnal si te trezesti cu el peste tine ca asa au vrut muschii lui...
Perfect de acord cu tine la problemele astea.
Black pearl, 1,6 HDI, 90 caluti.

ImagineImagineImagineImagine

Avatar utilizator
chainsaw
Mesaje:2733
Membru din:Lun Noi 24, 2008 11:28 pm
Numar Inmatriculare:B-58-HDY
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Modificari cod rutier

Mesaj de chainsaw » Vin Mar 25, 2011 8:25 pm

scuza-ma daca tonul meu pare putin agresiv, da' tu ai o masina de cel putin 300 de cai -
in romania NICAIERI nu ai voie sa mergi cu mai mult de 139 (iar cu 139 ai voie pe doua autostrazi si jumatate, din care una duce de nicaieri, nicaieri), exceptand spatiile (curti, terenuri, mosii, etc) private. in rest, in orase ai voie cu maxim 69 (in zonele cu (60)) iar pe E-uri cu maxim 109. asta poti sa faci si cu o dacie berlina, la ce-ti trebuie 300 de cai? pentru acceleratii de la x la 109//139? sau te duci saptamanal pe hungaroring, cel mai apropiat circuit de bucuresti?

asa ca, in caz ca nu ti-ai cumparat cateva sute de hectare pe care ti-ai construit propriul tau circuit, in momentu' in care ai mers cu mai mult de 140, ai incalcat legea. cam la fel de grav ca nepurtatu' centurii sau vorbitului la telefon.

evident ca aceste exemple sunt niste exagerari ridicole (insa in deplin context legal) ... ce vreau sa spun este:
1. sunt CONVINS ca fiecare din voi a vorbit macar o data la telefon si a uitat sa dea un semnal si si-a luat un claxon ...
2. cum ar fi sa arunc io cu kkt spre unu' care merge cu cat vor muschii lui pe autostrada sau pe E, pentru ca mi-a taiat mie o data calea cineva care depasise clar limita legala si a trebuit sa fac o miscare de evitare mai brusca ...

haideti sa nu fim ipocriti ...

tin sa mentionez ca eu port intotdeauna centura pentru ca ii inteleg utilitatea, dar nu inteleg de ce trebuie sa mi se IMPUNA acest lucru. e vorba numai de siguranta MEA, si atata timp cat nu-i deranjez pe altii, pot sa fac orice vreau. sau ar trebui ...
2007 Citroën C4 VTR 1.6i 110cp
1988 Citroën BX 1.9 GTi 16V, 160cp ... din pacate, vandut.
_________________
Imagine

Avatar utilizator
vlad
CREATIVE TECHNOLOGIE
Mesaje:7482
Membru din:Vin Dec 21, 2007 12:10 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.6 HDI
Numar Inmatriculare:BH 57 ELA

Re: Modificari cod rutier

Mesaj de vlad » Vin Mar 25, 2011 8:36 pm

S-a exemplificat mai sus ca nu e vorba doar de siguranta ta. In trafic pot fi "n" motive pe care le intilnim toti si sa intru in tine; tu neavind centura mori sau te ranesti grav. Puritind-o, pe linga faptul ca poti scapa, scapa si celalalt care nu a facut accidentul intentionat sau din teribilism sau mai stiu si eu ce motiv. Si de ce sa iti fie platita spitalizare si pensie de handicapat pt ca nu ai purtat centura si ai ramas infirm ?
Centura salveaza vieti (nu vb de Dacia 1310), daca nu vrei sa intelegi asta trebuie sa fii obligat.

Ahh si eu sint printre putini care nu a vb niciodata la telefon in modul normal in timp ce conduc; folosesc RT3, doar refuzind apelul e directionat catre masina. ::P
Black pearl, 1,6 HDI, 90 caluti.

ImagineImagineImagineImagine

Avatar utilizator
commandorsteel
PowerSteel
Mesaje:6538
Membru din:Lun Mai 28, 2007 2:59 pm
Numar Inmatriculare:B-88-
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Modificari cod rutier

Mesaj de commandorsteel » Vin Mar 25, 2011 8:57 pm

chainsaw scrie:scuza-ma daca tonul meu pare putin agresiv, da' tu ai o masina de cel putin 300 de cai -
in romania NICAIERI nu ai voie sa mergi cu mai mult de 139 (iar cu 139 ai voie pe doua autostrazi si jumatate, din care una duce de nicaieri, nicaieri), exceptand spatiile (curti, terenuri, mosii, etc) private. in rest, in orase ai voie cu maxim 69 (in zonele cu (60)) iar pe E-uri cu maxim 109. asta poti sa faci si cu o dacie berlina, la ce-ti trebuie 300 de cai? pentru acceleratii de la x la 109//139? sau te duci saptamanal pe hungaroring, cel mai apropiat circuit de bucuresti?

asa ca, in caz ca nu ti-ai cumparat cateva sute de hectare pe care ti-ai construit propriul tau circuit, in momentu' in care ai mers cu mai mult de 140, ai incalcat legea. cam la fel de grav ca nepurtatu' centurii sau vorbitului la telefon.

...
si care-i treaba celor 300 cp ai lui siviu cu viteza pe sosea?
bravo lui ca a putut sa-si ia masina care si-o doreste. :hi ca are multi cai sub capota... iar e discutabil, ptr ca eu il cunosc mai de multisor pe silviu si chiar nu este genul de vitezoman, doar daca are herghelii pe masina si sa inceapa raliuri pe sosele
eu cu samrtul am doar cateva martoage amarate (800 cc diesel) si pe autostrada am mers max, adica 140 km/h. cazul asta a fost rarisim, ptr ca nu prea fac din astea, dar voiam sa-ti demonstrez ca si cu un junghi de masina poti prinde viteza si nu trebuia sa te iei de un coleg de forum doar ptr ca el are o masina mai puternica :roll:
oricum, faci niste comparatii ciudate... #-o
respect :hi
Citroen C4 Grand Picasso 1,6 HDI ... aproape full (adica are aproape toate rotile)
ImagineImagine
Imagine

Avatar utilizator
chainsaw
Mesaje:2733
Membru din:Lun Noi 24, 2008 11:28 pm
Numar Inmatriculare:B-58-HDY
Localitate:Bucuresti
Contact:

Modificari cod rutier

Mesaj de chainsaw » Vin Mar 25, 2011 9:15 pm

Dar nu "m-am luat" de el; imi place evo de mor, bravo lui ca si l-a permis :)

Subliniam ca e putin ipocrit ca cineva care sigur nu o data a depasit vmax legala sa se ia de cei care vorbesc la telefon si nu poarta centura in oras...

D-aia am zis ca exagerez cu paralela mea, insa pastrand cadru legal :p
2007 Citroën C4 VTR 1.6i 110cp
1988 Citroën BX 1.9 GTi 16V, 160cp ... din pacate, vandut.
_________________
Imagine

Avatar utilizator
Mihay
Supermoderator
Mesaje:11065
Membru din:Lun Noi 19, 2007 10:45 pm
Localitate:Bucuresti

Re: Modificari cod rutier

Mesaj de Mihay » Vin Mar 25, 2011 9:55 pm

un forum plin de deontologi :mrgreen:

@Shadow daca eu dau cu tancu in tine din VINA MEA da e ucidere , dar daca am dat in tine din VINA TA ca esti berbec si nici nu porti centura e fix pix pentru mine :mrgreen:

vizavi de viteza eu ma feresc sa spun limitele mele, ca de vreun an sunt limitat de pretul benzinei :mrgreen: fiecare are un nivel de "confort" in cazul vitezei, interval in care el se simte safe...(vorbim de oameni normali la cap). pentru mine e ok un 80-90 in localitati si 140 pe drumuri d-astealalte, daca e loc. Pe autostrazi ma simt confortabil pe la 160 :hi

Avatar utilizator
alex82
Alex Ploiesteanu'
Mesaje:4529
Membru din:Sâm Mai 03, 2008 7:23 am
Marca si model masina:Peugeot 407 , 2.0 HDI
Localitate:Ploiesti

Re: Modificari cod rutier

Mesaj de alex82 » Vin Mar 25, 2011 9:56 pm

buey , scrieti la offtopic , ca io am zis primul de faza cu centura si omorul :lol:
@chainsaw sunt o gramda care merg legal cu multi cai sub capota... comparatia ta e cel putin ciudata...in cazul unui accident e f serioasa treaba daca tu nu porti centura si eu sunt vinovat... te baga naibii la omor pt ca tu ( ca si exemplu nu neaparat tu ca pers ) esti prea "smecher" sa porti centura... o explozie de cauciuc , un crater neobservat , un caine sare in fata , un copil sare in fata , etc etc... asta e toata treaba , ca tu nu ai chef sa porti centura , si io intru la omor, cand totul se putea rezuma la un accident , poate chiar banal...
mai maresc si astia "limitele" desi raman aceleasi , poti sa vb linistit la telefon , ce sa mai , e de vis , ROMANIA TE IUBESC
Imagine
Se vinde leul - 2.0 HDI 190 cp fara FAP , an 2005

Avatar utilizator
stevey
Mesaje:781
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 9:44 pm
Marca si model masina:C4 1.6i BLACK
Localitate:Iasi/Bucuresti
Contact:

Re: Modificari cod rutier

Mesaj de stevey » Vin Mar 25, 2011 10:10 pm

Buna asta cu semnalizarea care nu va fi obligatorie :) Cred ca va aparea si prima masina cu semnalizari optionale si cu siguranta va fi logan.

Avatar utilizator
Juliu
Mesaje:689
Membru din:Dum Oct 11, 2009 8:50 am
Numar Inmatriculare:B-14-KWD
Localitate:Bucuresti

Re: Modificari cod rutier

Mesaj de Juliu » Vin Mar 25, 2011 10:16 pm

Chainsaw, nu te verifica prin PDA, te verifica prin statiile Motorola, care au acces prin internet la portalul DEPABD (Evidenta populatiei).
Cel putin DEPABD folosim noi la Sectia 2.
Sau, daca sunt probleme legate de conexiune cere prin statie la dispecer sa verifice el.
Citroen C4, 1.6 vti
Imagine

Avatar utilizator
Shadow
AfterDark Racing Club
Mesaje:3159
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 11:53 am
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Modificari cod rutier

Mesaj de Shadow » Sâm Mar 26, 2011 11:41 am

@Chainsaw: Vezi ca tu cu o pagina inainte ai spus ca ai 6 amenzi pt viteza doar intre 64-75km/h... culmea...cu aia 300cp...eu am luat anul trecut O SINGURA AMENDA pentru viteza... Concluzia: Detectorul meu este mai bun ca al tau... :ok

Acum lasand gluma la o parte...mie mi se pare ca legile in momentul asta in Romania sunt mult prea indulgente...si nu ca ar trebuii micsorate...ci ar trebuii inasprite si amenzile dublate...
Noi nu avem drumuri in Romania...cand o sa avem mai discutam atunci...
Chestia cu centura, telefonul, semnalizarea...sunt niste aberatii care doar niste retarzi de la puterea tarii noastre de kko puteau sa le scoata pentru a mai "da bine la TV"...
Mitsubishi Evolution X MR - Wicked White

Honda Civic Type-R FN2 - Milano Red (ex)

C4 coupe - Inferno Red (ex)

Avatar utilizator
alex82
Alex Ploiesteanu'
Mesaje:4529
Membru din:Sâm Mai 03, 2008 7:23 am
Marca si model masina:Peugeot 407 , 2.0 HDI
Localitate:Ploiesti

Re: Modificari cod rutier

Mesaj de alex82 » Sâm Mar 26, 2011 11:51 am

dar acum nu mai scapi ieftin la amenda..pana acuma te prindea cu viteza sau cu altele , ii dadeai ceva si te baga cu cea mai mica amenda , ca n`ai avut centura :wink:
Imagine
Se vinde leul - 2.0 HDI 190 cp fara FAP , an 2005

Avatar utilizator
Mihay
Supermoderator
Mesaje:11065
Membru din:Lun Noi 19, 2007 10:45 pm
Localitate:Bucuresti

Re: Modificari cod rutier

Mesaj de Mihay » Sâm Mar 26, 2011 2:07 pm

Legile sunt bune, modalitatea de recuperare a amenzilor e deficitara. La fel ca si statutul celor care aplica amenzi. Cineva zicea mai sus ca de ce politistii de la rutiera fac diferente intre parlamentari si soferii normali sau mai stiu eu ce alte exemple. Pai le fac, este omenesc, altfel a doua zi ar dirija oile in tarc pe la Balea Lac...procurorii si judecatorii beneficiaza de protectie buna din partea legii,politia nu. asta trebuie schimbat, protectia agentilor constatatori si recuperarea creantelor sa zic asa

history
Mesaje:167
Membru din:Mie Iun 03, 2009 7:48 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.4i +
Numar Inmatriculare:DJ-26-DIN
Localitate:Craiova

Re: Modificari cod rutier

Mesaj de history » Sâm Mar 26, 2011 3:13 pm

[quote="Shadow"]@history & chainsaw: Nu vreti voi sa va sinucideti sarind de pe un pod in loc sa mergeti impreuna cu restul populatiei prin trafic... Poate intr-o zi intra unul in voi si din cauza ca voi ati fost smecheri si nu ati purtat centura...o sa zburati prin parbriz... si atunci il baga pe ala la omor...
Explicatia este cel putin puerila, ca sa nu zic altfel... Pe principiul acesta, de ce sa nu-mi impuna statul sa port chiloti de tabla pe strada, ca poate ma loveste unul si...
Fac precizarea sincera ca eu port centura permanent, fara exceptie indiferent pe ce scaun stau(in fata). Era vorba doar de un principiu, nu-mi place sa mi se impuna ceva, fara argumente solide. Sa fac ceva ce nu-mi convine, doar ca sa fie protejat cel care ma va lovi?

Scrie răspuns

Înapoi la “Legislatie si altele”