Sfat pentru actionare in justitie

Codul rutier, legislatia in vigoare, politia romana, Casco, RCA, alte plati
Scrie răspuns
Avatar utilizator
mituc
Mesaje:9122
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 6:18 pm
Marca si model masina:Mazda 3 MPS BK
Localitate:Iasi
Contact:
Sfat pentru actionare in justitie

Mesaj de mituc » Mie Iun 08, 2011 11:48 pm

Stiu ca sint citiva avocati/juristi pe forum si as avea nevoie de un sfat despre cum sa incep sau macar sa vad daca ce vreau eu sa fac are temei legal cit de cit.

In Iasi a devenit o obisnuinta ca asfaltul si trotuarele sa fie distruse cu ocazia unor lucrari diverse (sa zicem ca sint necesare, nu neg acest lucru) insa ce se strica nu se mai reface decit dupa citeva luni, uneori chiar ani. Din cite stiu eu conform legii administratorul drumului public este obligat sa mentina carosabilul (si cred ca si trotuarele) intr-o stare care sa asigure deplasarea in siguranta a autovehicolelor (si eventual pietonilor). Teoretic asta presupune refacerea imediata a segmentului/portiunii afectate.

Firmele ce efectueaza lucrari in asfalt (cei de la electrica, rajac, posibil altii) astupa aceste gropi ramase in urma lucrarilor cu materiale nepotrivite (nisip, pietris) care tin la primele citeva masini dupa care acele pietre se transforma in mici proiectile ce pot lovi trecatori, alte masini, etc.

In "vest" toate aceste distrugeri neurmate de reparatiile ce se impun constituie cazuri penale pentru cei implicati (si la noi la fel, insa la noi legea e facuta pentru a fi incalcata sau ocolita).

Dupa nenumarate sesizari catre primarie si politia rutiera (multe dintre ele solutionate, foarte multe nu) am ajuns la concluzia ca cei ce reprezinta primaria numai de primarie nu le arde, ci doar de hartuielile politice cu care ne-am obisnuit, iar politia rutiera nu va face altceva decit sa stea cu radarul pe cei 6-7 kilometri de asfalt rezonabil din Iasi. Ce doresc eu sa realizez este sa ii fortez sa-si faca treaba cum trebuie si sa refaca ceea ce strica sau ce se uzeaza (din cauza calitatii proaste, nu a uzurii normale). Nu doresc sa obtin vreun profit, nici macar despagubiri (mai putin achitarea cheltuielilor de judecata).

Ce s-ar putea face si cum ar trebui sa incep?
Rablamentul atomic C4 1.6i 110CP 5p (ex)

Visul meu cel mai umed sa e merg cu un kaiac cu visle de titan pe o mare de capete de prosti.
All I wanna do... is have some fucked! And I've got a feeling... that I'm not the only one!

Avatar utilizator
commandorsteel
PowerSteel
Mesaje:6538
Membru din:Lun Mai 28, 2007 2:59 pm
Numar Inmatriculare:B-88-
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Sfat pentru actionare in justitie

Mesaj de commandorsteel » Joi Iun 09, 2011 7:53 am

ideea este laudabila, dar eu cred ca te lupti cu morile de vant #-o
o sa dai in judecata primaria si firma care nu si-a indeplinit obligatiile contractuale cu privire la astuparea carosabilului in timp util, o sa te judeci ani de zile si intre timp, ori astupa gaurile (si in consecinta actiunea nu mai are obiect), ori ii obliga instanta sa refaca carosabilul.
in cazul asta, trebuie sa-i obligi prin executor sa refaca la starea initiala carosabilul, ceea ce implica alt proces de executare si in consecinta timp pierdut
in cel mai bun caz, firma va fi amendata si ...o sa plateasca amenda cine stie cand, daca o va plati vreodata.
in mod normal, in momentul in care primaria se implica in asfaltarea drumurilor ar trebui sa faca publica intentia si sa ia legatura cu toti care pot fi implicati pe tronsonul respectiv: cei de la gaze, electrica, canalizare.. etc, ptr a face impreuna lucrarile, dar niciodata nu o sa vezi asa ceva (ptr ca nu se vrea :wink: )
Citroen C4 Grand Picasso 1,6 HDI ... aproape full (adica are aproape toate rotile)
ImagineImagine
Imagine

Avatar utilizator
dimabogdan
Mesaje:916
Membru din:Mie Feb 14, 2007 9:43 am
Localitate:CONSTANTA

Re: Sfat pentru actionare in justitie

Mesaj de dimabogdan » Joi Iun 09, 2011 8:37 am

Intai trebuie sa ai calitate procesuala.Daca in urma unei astfel de gropi iti avariezi masina si poti dovedi asta, dupa ani de expertize, scandal si tone de bani pierduti , S-AR PUTEA ca instanta sa ii oblige sa iti repare masina si ATAT.
Daca vrei sa te judeci cu ei doar ca un bun cetatean al urbei, pentru faptul ca si-au batut joc de un bun comun apartinand domeniului statului, nu poti, pentru ca nu tu ai calitate de parte vatamata ci, paradoxal, are aceasta calitate tocmai statul caruia, prin reprezentantii sai de 2 lei, putin ii pasa.
Mai bine sa taci si sa pari prost, decat sa vorbesti si sa spulberi toate indoielile.

Avatar utilizator
Tomita
cre8or
Mesaje:4721
Membru din:Dum Feb 11, 2007 8:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4 coupe noir obsidien vtr pack +
Numar Inmatriculare:. . AG ... OPUS
Localitate:pitesti
Contact:

Re: Sfat pentru actionare in justitie

Mesaj de Tomita » Joi Iun 09, 2011 10:11 am

mituc, sunt intru sentimentul tau.
sa incepem normal
sesizezi un transeu facut azi de niste dobitoci de la nustu ce firma in mijlocul bulevardului unde sigur iti afectezi intr-un grad mai mare decat normal elementele de rulare ale masinii. nu iti convine. faci sesizare scrisa catre primarie ca drumul X este afectat si neconform rularii cu autovehicolele si ceri remedierea imediata conform legii. (aici as vrea sa stiu care este legea si articolul care obliga mentinerea asfaltului la nivelul normal si in cat timp au voie niste lucratori sa il aduca la starea de conformitate pt a fi deschis traficului (caci poate fi o lucrare pe Y luni care distruge complt carosabilul dar acesta fiind inchis traficului pana la finalizare, logic)
de asemenea faci sesizarea si la politie ca portiunea de drum pune in pericol raficul prin xxxxxxxx.
Ei iti vor da un raspuns in 30 de zile prin care ii doare in cur sau au remediat situatia.
Daca in alea 30 de zile nu au raspuns mai depui inca o sesizare prin care ceri un raspuns la sesizarea precedenta (ceri si nr de inregistrare cand depui hartiile si le tii ca pe biblie).
Daca ii doare in cur de problema te duci mai sus si faci plangere la DNA cum conform legii A institutia publica B e partinitoare cu firma C responsabila pt crearea unor perturbari si nu aplica amenzile necesare. Nu ai cum sa ai dovezile necesare ca e ceva dubios, dar din moment ce nu se amendeaza acea firma si pusa sa repare pot fi la mijloc interese oculte, si ceri nr de inregistrare.
Si uite asa iei tot sistemul birocratic la puricat.
Iti doresc bafta, timp si vointa de fier, caci o sa ai de luptat. Chiar daca sunt mori de vant, o amenda si o futere in plus sigur nu le convine.
Led there b:LIGHT
http://www.facebook.com/OPUSWorkshop

Discutii despre personalizari LED
viewtopic.php?f=49&t=6024

Oferte personalizare cu LED interior-exterior
viewtopic.php?f=95&t=6022&st=0&sk=t&sd=a&hilit=led

Avatar utilizator
mituc
Mesaje:9122
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 6:18 pm
Marca si model masina:Mazda 3 MPS BK
Localitate:Iasi
Contact:

Re: Sfat pentru actionare in justitie

Mesaj de mituc » Joi Iun 09, 2011 1:14 pm

Ce spune Tomita pare logic, insa cum la noi legea doar logica nu este mai poate cineva confirma ca ar fi o procedura viabila?

O alta intrebare ar fi despre cum pot sa-i fortez pe cei dintr-o masina de inutilitie sa-si faca treaba in urmatoarea situatie: ei stau cu radarul intre masini parcate ilegal (si nu doar ilegal, ci ilegal si incurcind traficul, ca nu e nimeni absurd sa se lege de oamenii care parcheaza pe portiuni unde nu e permisa oprirea dar totusi nu se incurca circulatia)?
Desigur, ei au dispozitie de la un buhai dintr-un birou care sta cu scaunul lipit de cur sa mearga cu radarul in punctul X, insa totusi sint politisti si ar trebui sa aplice legea in toate situatiile, nu doar cum le spune un mincator de seminte dintr-un birou.
Rablamentul atomic C4 1.6i 110CP 5p (ex)

Visul meu cel mai umed sa e merg cu un kaiac cu visle de titan pe o mare de capete de prosti.
All I wanna do... is have some fucked! And I've got a feeling... that I'm not the only one!

Avatar utilizator
dimabogdan
Mesaje:916
Membru din:Mie Feb 14, 2007 9:43 am
Localitate:CONSTANTA

Re: Sfat pentru actionare in justitie

Mesaj de dimabogdan » Joi Iun 09, 2011 1:51 pm

Treaba cu DNA este un basm.Ca si treaba cu petitia si rezolvarea ei in 30 de zile.Alea sunt pentru catei.Pentru "dulai" e altceva.Voi realizati ce implica o astfel de sesizare(la DNA) ptr. a i se da curs?
De asemenea, despre masinile de politie, care sunt puse intr-un loc cu radar si fac numai asta.Asta sunt pusi sa faca conform unui plan de actiune.Daca se apuca sa sanctioneze masini parcate ilegal, in primul rand se trezesc cu sanctiune din partea sefilor, apoi, in cazul in care cineva va face contestatie la decizia lor, de altfel poate chiar indreptatita, de sanctionare a parcarii ilegale, procesul verbal se va anula in fond, datorita faptului ca ordinul de serviciu prevedea doar misiunea radar, iar nu remedierea parcarilor neregulamentare.De afara( din afara sistemului MAI) totul pare posibil si politistii mereu rau intentionati, dar va spun ca sistemul este la pamant, lumea pleaca pe capete, dar sefii vor rezultate cu orice pret, sa dea bine in statistici, desi situatia infractionala este la niste cote nemaiintalnite.Adica intr-un fel dau la Bucuresti, o suta de amenzi ptr. viteza si in altul o suta de amenzi ptr. parcare neregulamentara.Si sa nu mai spun, ca in ciuda a tot ce apare la TV, politisti in strada sunt cu mult sub necesar, adica intr-un oras ca Iasiul, aveti MAXIM 2 patrule de politie rutiera pe tura.Sa mai continui?
Oameni buni, intr-un sistem de rahat, destabilizat si haotic, in care niste mizerii de politicieni fac legi numai pentru a concura cu interesele
lor economice, vreti voi sa instaurati legea si ordinea?Va doresc succes, dar va spun de acum ca sunteti perdanti.
Mai bine sa taci si sa pari prost, decat sa vorbesti si sa spulberi toate indoielile.

Avatar utilizator
mituc
Mesaje:9122
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 6:18 pm
Marca si model masina:Mazda 3 MPS BK
Localitate:Iasi
Contact:

Re: Sfat pentru actionare in justitie

Mesaj de mituc » Joi Iun 09, 2011 2:07 pm

Politistii de pe strada sint si insuficienti si sint si neputinciosi in fata manelistilor. Asta nu contesta nimeni. Insa traim, nu-i asa, intr-un stat de drept, cu legi si cacaturi (mai mult cacaturi) in care toata lumea-si face treaba, desigur. Deci sa ne bazam pe asta.
Rablamentul atomic C4 1.6i 110CP 5p (ex)

Visul meu cel mai umed sa e merg cu un kaiac cu visle de titan pe o mare de capete de prosti.
All I wanna do... is have some fucked! And I've got a feeling... that I'm not the only one!

Avatar utilizator
dimabogdan
Mesaje:916
Membru din:Mie Feb 14, 2007 9:43 am
Localitate:CONSTANTA

Re: Sfat pentru actionare in justitie

Mesaj de dimabogdan » Joi Iun 09, 2011 2:12 pm

Nu, imi pare rau sa-ti spun,stat de drept NU suntem.Fara discutie.S-a ajuns la stadiul in care, daca te iei de x sau y( un tigan/manelist ordinar) sa ti se spuna,"bre, stai locului ca asta e in cutare partid, e prieten cu cutare si amine esti delegat la Soncuta daca esti zmeu."Sau daca te impingi un pic mai tare intr-un proxenet cautat cu mandat european de arestare, sa dai o jumatate de an declaratii la Parchet.Iti vine acru.Crezi ca cineva se gandeste la cetatean, la binele public etc.?Din partidele care s-au perindat pana acum la putere?Nu.Vremurile interbelice cand lumea a avut cei mai tari diplomati si politicieni roamani, s-a dus.Suntem terminati, dar inca n-o stim.
Mai bine sa taci si sa pari prost, decat sa vorbesti si sa spulberi toate indoielile.

joeadrianblack
Mesaje:912
Membru din:Vin Mai 22, 2009 5:58 pm
Localitate:Bucuresti

Re: Sfat pentru actionare in justitie

Mesaj de joeadrianblack » Joi Iun 09, 2011 4:11 pm

Don Quixote si morile de vant...

o revolutie (dar de data asta pe bune) ar fi bine venita.

Avatar utilizator
catalin4u24
StarShip Pilot
Mesaje:5749
Membru din:Dum Iul 26, 2009 10:58 pm
Marca si model masina:Lancer Sportback
Contact:

Re: Sfat pentru actionare in justitie

Mesaj de catalin4u24 » Joi Iun 09, 2011 4:16 pm

Daaa... cu siguranta!
Ai fi gata sa mori pentru un popor de manelisti nespalati ?
That iz za question

Avatar utilizator
mituc
Mesaje:9122
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 6:18 pm
Marca si model masina:Mazda 3 MPS BK
Localitate:Iasi
Contact:

Re: Sfat pentru actionare in justitie

Mesaj de mituc » Joi Iun 09, 2011 9:53 pm

Da.

Nu ma intereseaza ce faci unii sau nu fac pentru ca se cred mai smecheri decit legea. Eu vreau doar sa vad ce se intimpla cind le atrag atentia lor si celor din jurul lor ca exista legi pe care ei le incalca. De aici daca voi avea sau nu succes voi vedea pe timpul si eventual cheltuiala mea.

Apoi ginditi-va ca e posibil sa am norocul sa dau peste vreun manelist care nu e la putere si vrea sa ajunga, si sa inceapa sa latre ca un dulau ce este cot la cot cu ciinele pisica doar asa ca s-o puna de o campanie electorala inainte de a incepe. Asadar nu ziceti "fleosc" inainte de a va ck de la etaj, fleosc-ul auzit live e posibil sa fie de mult mai mare efect mai ales ca poate fi multiple, in functie de pe cite capete si umeri ricoseaza treaba mare pina a se lafai semet pe asfaltul proaspat spalat.
Rablamentul atomic C4 1.6i 110CP 5p (ex)

Visul meu cel mai umed sa e merg cu un kaiac cu visle de titan pe o mare de capete de prosti.
All I wanna do... is have some fucked! And I've got a feeling... that I'm not the only one!

Avatar utilizator
cisu
Mesaje:856
Membru din:Lun Apr 06, 2009 9:40 pm
Numar Inmatriculare:AG1.6HDI

Re: Sfat pentru actionare in justitie

Mesaj de cisu » Joi Iun 09, 2011 11:49 pm

Asculta-ma putin:
Traim intr-un fel de ''stat'', dar sigur unul mafiot (si camataresc)! Toate institutiile statului sunt saturate de rude si afini ale celor de la putere. Nimeni nu iti va face dreptate, unii vor raspunde formal in 30 de zile, inventand fel de fel de scuze si interpretari ale legii!
In instanta ai ceva sanse, dar nu mai mult de 60-70% (sunt optimist)... Pt ca singura speranta pe care o mai avem este totusi JUSTITIA .... asa cum este ea. Pana la urma e greu sa dea spaga sau telefon la 4-7 judecatori... sau sa faca presiuni asupra lor, javrele astea de politicieni corupti, care au capusat administratia cu acolitii lor!
Suntem in KKT rau de tot, doar ca nu ne mai dam seama....
Nu inteleg de ce nu dam foc la tot si nu plecam draq din tzara asta care deja apartine unui numar de numai de 5-600 de ''oameni''... ultimele jigodii!
se schimba ceva la citroen service ... sau numai la CARTEC?
( hmmm....)

Scrie răspuns

Înapoi la “Legislatie si altele”