Este oare legal?

Codul rutier, legislatia in vigoare, politia romana, Casco, RCA, alte plati
Scrie răspuns
Avatar utilizator
Bogdan98
Citroen Fan
Mesaje:2812
Membru din:Vin Mar 21, 2008 11:47 am
Marca si model masina:C4 1.6 e-HDI (nebotezat inca)
Localitate:Bucuresti / Militari
Contact:
Este oare legal?

Mesaj de Bogdan98 » Mar Sep 13, 2011 7:50 pm

O intrebare pe care nu stiu unde s-o incadrez la subiectele deja existente...

Am alimentat de la o benzinarie (azi), si la pompa, pretul 5.83. La alte benzinarii ale aceleiasi firme - nu-i dau numele - benzina era "****99+" :oops: benzina este 5.74
La casa, il intreb pe baiatu de acolo: s-a scumpit cumva de ieri pana azi benzina? El: NUUUU.
Dar de ce la Dvs este 5.83 si la alte benzinarii ale aceleiasi firme este 5.74? A... pai la noi este mai scumpa.

Daca stiti ceva de asta, dati-mi de stire. Vreau si o s-o fac (daca nu au voie) sa fac o mica sesizare la OPC.
C4 1.6 e-HDI 110CP 5P Gris Fer = B 16 VBF

LowProfile
Mesaje:115
Membru din:Mie Mar 10, 2010 3:15 pm

Re: Este oare legal?

Mesaj de LowProfile » Mar Sep 13, 2011 7:58 pm

Da e legal, fiecare statie are dreptul sa isi modifice pretul! Plus sau minus 5%... Ma rog, mereu este plus! Fata de pretul de referinta al companiei!

Asa ceva este valabil si in magazine.. Va invit sa vedeti cat de diferite pot fi preturile in Carrefour Orhideea si Grand Arena! Am fost intr-o zi in ambele si intr-unul erau strugurii 4 lei, iar in altul 2.8. Acelasi cod de bare, aceeasi marfa, etc...

Doar ce apare in reviste au pretul la fel. Sefii de raion de la ORICE hyper-market pot modifica pretul la produse pentru a-si realiza marja, targetul, cifrele.. Stiu, pentru ca asa faceam si eu odata! [-X
Fost user: Adrian

Avatar utilizator
Bogdan98
Citroen Fan
Mesaje:2812
Membru din:Vin Mar 21, 2008 11:47 am
Marca si model masina:C4 1.6 e-HDI (nebotezat inca)
Localitate:Bucuresti / Militari
Contact:

Re: Este oare legal?

Mesaj de Bogdan98 » Mar Sep 13, 2011 8:04 pm

Am inteles. Merci.
Sincer, speram sa pot sa le fac "un bine" :)
C4 1.6 e-HDI 110CP 5P Gris Fer = B 16 VBF

Avatar utilizator
simply the lex
aLEX YO!...
Mesaje:3270
Membru din:Dum Iul 06, 2008 3:34 pm
Marca si model masina:Citroen C5 Exclusive 2.0 Hdi
Numar Inmatriculare:AG 85 LEX
Localitate:pitesti
Contact:

Re: Este oare legal?

Mesaj de simply the lex » Mar Sep 13, 2011 9:13 pm

Iti confirm si eu,in Pitesti sunt 4(parca) statii peco ale acestei companii si la fiecare au cate un pret.De legal nu stiu cat de legal sau nu e,ideea e ca se practica.

Seara buna domnilor :hi
Dezmembrari C4 Coupé/Hatchback 1.6i, 1.6 Hdi, 2.0 Hdi VTR/VTS : viewtopic.php?f=4&t=7439" onclick="window.open(this.href);return false;

Avatar utilizator
cisu
Mesaje:856
Membru din:Lun Apr 06, 2009 9:40 pm
Numar Inmatriculare:AG1.6HDI

Re: Este oare legal?

Mesaj de cisu » Mar Sep 13, 2011 10:19 pm

Bogdan98 scrie:O intrebare pe care nu stiu unde s-o incadrez la subiectele deja existente...

Am alimentat de la o benzinarie (azi), si la pompa, pretul 5.83. La alte benzinarii ale aceleiasi firme - nu-i dau numele - benzina era "****99+" :oops: benzina este 5.74
La casa, il intreb pe baiatu de acolo: s-a scumpit cumva de ieri pana azi benzina? El: NUUUU.
Dar de ce la Dvs este 5.83 si la alte benzinarii ale aceleiasi firme este 5.74? A... pai la noi este mai scumpa.

Daca stiti ceva de asta, dati-mi de stire. Vreau si o s-o fac (daca nu au voie) sa fac o mica sesizare la OPC.
Desi au aceeasi firma afisata, ''petrox'' asta poate fi doar franciza, iar in spate e alt SRL, astfel ca fiecare poate fixa pretul si in functie de prevederile din contractul de franciza (firma sub care vand). Important e sa nu fie diferenta intre pretul afisat si cel de pe bon!
Cel mai bine e sa nu cumperi, mai ales daca e si proasta. Intre statiile Petrom am vazut diferenta de calitate la motorina...
Nu mai vorbesc de cat de enervanti sunt, cand vor sa-ti bage pe gat cate o Magura, un baton de ciocolata si alte dulciuri, cand alimentezi. Macar de le-ar da bonus la benzina, dar ei cer bani si au preturi duble.
se schimba ceva la citroen service ... sau numai la CARTEC?
( hmmm....)

Avatar utilizator
Bogdan98
Citroen Fan
Mesaje:2812
Membru din:Vin Mar 21, 2008 11:47 am
Marca si model masina:C4 1.6 e-HDI (nebotezat inca)
Localitate:Bucuresti / Militari
Contact:

Re: Este oare legal?

Mesaj de Bogdan98 » Mar Sep 13, 2011 10:24 pm

Mda, la asta cu fransiza nu m-am gandit, si se cam practica.
Interesant e ca mai peste tot pe drumul Buc - Piatra Neamt, Petrom** avea acelasi pret la benzina pe care o pun de obicei 99+, cu care nu am avut niciodata probleme, indiferent de unde am alimentat.
Benzinaria de care zic, este Petrom-ul de la Metro Militari, langa McDonald's. Este posibil sa fie asa cum zice @cisu, vreo fransiza ceva.
Cat despre Magura sau alte minuni, cam la toate benzinariile se intampla. Si OMV, si Petrom, Rompetrol si la MOL. Chiar si la Shell in Bulgaria :D
Se pare ca e la moda....
C4 1.6 e-HDI 110CP 5P Gris Fer = B 16 VBF

Avatar utilizator
cisu
Mesaje:856
Membru din:Lun Apr 06, 2009 9:40 pm
Numar Inmatriculare:AG1.6HDI

Re: Este oare legal?

Mesaj de cisu » Mar Sep 13, 2011 10:25 pm

Ma Bogdane, fransiza e altceva (vezi asigurari) eu ziceam de franciza!
Pe mine m-au furat la rest la Petrom si la Agip (intre 1 si 5 lei). asta mai ales cand iei si cate ceva de mancare sau de baut, pe langa benzina...
Cand ii aud cu dulciurile, alea iau foc! Mai rau decat aia cu parbrizele la semafor!
Ultima oară modificat Mar Sep 13, 2011 10:30 pm de către cisu, modificat de 2 ori în total.
se schimba ceva la citroen service ... sau numai la CARTEC?
( hmmm....)

Avatar utilizator
simply the lex
aLEX YO!...
Mesaje:3270
Membru din:Dum Iul 06, 2008 3:34 pm
Marca si model masina:Citroen C5 Exclusive 2.0 Hdi
Numar Inmatriculare:AG 85 LEX
Localitate:pitesti
Contact:

Re: Este oare legal?

Mesaj de simply the lex » Mar Sep 13, 2011 10:28 pm

[/quote]
Desi au aceeasi firma afisata, ''petrox'' asta poate fi doar franciza, iar in spate e alt SRL, astfel ca fiecare poate fixa pretul si in functie de prevederile din contractul de franciza (firma sub care vand). Important e sa nu fie diferenta intre pretul afisat si cel de pe bon!
Cel mai bine e sa nu cumperi, mai ales daca e si proasta. Intre statiile Petrom am vazut diferenta de calitate la motorina...
Nu mai vorbesc de cat de enervanti sunt, cand vor sa-ti bage pe gat cate o Magura, un baton de ciocolata si alte dulciuri, cand alimentezi. Macar de le-ar da bonus la benzina, dar ei cer bani si au preturi duble.[/quote]

:ok Asta cu magura e cea mai tare,mare dreptate ai,si eu patesc la fel.
Un baton de ciocolata la oferta? Wtf??? Nuuuu .
Ca sa nu mai zic ca am dezvoltat o manie in a astepta bonul de benzina la sfarsit si vad ura in privirea casierei ca nu poa' sa il faca ea bani mai departe.E penibil sincer...
Dezmembrari C4 Coupé/Hatchback 1.6i, 1.6 Hdi, 2.0 Hdi VTR/VTS : viewtopic.php?f=4&t=7439" onclick="window.open(this.href);return false;

Scrie răspuns

Înapoi la “Legislatie si altele”