AMENZI de circulatie primite prin posta

Codul rutier, legislatia in vigoare, politia romana, Casco, RCA, alte plati
Avatar utilizator
dimabogdan
Mesaje:916
Membru din:Mie Feb 14, 2007 9:43 am
Localitate:CONSTANTA
Re: AMENZI de circulatie primite prin posta

Mesaj de dimabogdan » Mie Apr 20, 2011 9:58 pm

Ce ai facut, ce prevedere ai incalcat?Cand ai primit recomandata etc...Detaileaza,te rog, sa incerc sa-ti intocmesc o contestatie, cu care, sa speram ca poti avea sorti de izbanda in instanta.
Mai bine sa taci si sa pari prost, decat sa vorbesti si sa spulberi toate indoielile.

Avatar utilizator
navzar_x
Mesaje:651
Membru din:Mie Apr 08, 2009 8:27 am
Numar Inmatriculare:B-XX-DBR
Localitate:Bucuresti

Re: AMENZI de circulatie primite prin posta

Mesaj de navzar_x » Joi Apr 21, 2011 8:53 am

am stationat in zona cu oprirea interzisa (30 min) - Piata Sudului (recunosc si nu-mi pare rau ca trebuie sa platesc o amenda pt asta @cpv_13 - am gresit platesc) ... in plus mi-au ridicat si masina (500 ron recuperare) - dubla sanctiune ... nu am incurcat circulatia :roll: ... stiu ca pot face plangere in instanta ca s-a facut un abuz prin ridicarea masinii intrucat nu au fost respectate cele 2 conditii esentiale: 1. nerespecatrea semnelor de circulatie - oprire interzisa - asta e adevarat; 2. blocarea/stanjenirea traficului - asta nu e adevarata
in plus ... acum de dimineatza trecand prin zona am vazut si un semn de ridicare :oops: probabil ca era si saptamana trecuta acolo .. nu stiu , eu nu l-am vazut :| .... in cazul asta cred ca nu prea mai am sanse mari cu plangerea sa-mi recuperez banii #-o
cand am fost sa-mi ridic masina am semnat si o comunicare prin care ma instiinta ca voi primi procesul verbal de contraventie (4-5 pct de amenda si 3 pct de penalizare)
acum am gasit pe usa scarii de la bloc un biletel adresat mie ca am o scrisorica ... am sunat si mi-au spus ca e de la brigada de politie .. trebuie sa ma duc eu sa o ridic de la ei :evil:
intrebarea e ce se intampla daca nu ma duc sa o ridic - in mod normal eu stiu ca daca pv nu a fost comunicat in termen de 1 luna de la constatarea contraventiei, sanctiunea se prescrie - dupa logica mea, daca nu ridic scrisoarea inseamna ca nu mi s-a comunicat pv si la 1 luna ar trebui sa se prescrie ... dar mi se pare prea simplu, nu stiu, prea banal, adica majoritatea amenzilor trimise prin posta ar fi sortite prescrierii :roll:
am gresit ... mai mult sau mai putin ... asta e .. trebuie sa platesc ... dar am si sentimentul ca se fac si abuzuri tocmai din acest aspect ... legi si proceduri ambigue ... birocratie cat cuprinde => decat sa te lupti cu un astfel de sistem te resemnezi, platesti si nu te mai stresezi - ceea ce nu e tocmai normal :roll:
in sfarsit ... partea plina a paharului e ca de acum voi fi mult mai atent si asta nu e decat un lucru bun ... pacat ca e pe bani :mrgreen:
C4 facelift berlina 1.6i 122 de fugareti ... blue recife - albastra ca focul ... de la aragaz :)

Avatar utilizator
Romeno
Mesaje:290
Membru din:Mie Sep 16, 2009 9:45 am

Re: AMENZI de circulatie primite prin posta

Mesaj de Romeno » Joi Apr 21, 2011 8:57 am

Mie mi-a ridicat masina din parcarea de la expozitie, poarta A.
Am platit 435 Ron sa recuperez masina si inca 125 Ron amenda.
Am fost acolo unde se platesc impozitele si nu stiu ce pe Grivitei 208-210, am platit acolo si langa era si politia locala si acolo mi-au scanat chitanta de plata si au zis ca nu trebuie sa imi fac probleme ca nu o sa mai primesc acasa.

Sa vedem.... :drive
C4 VTS 2.0 L, 180 HP - BLACK - A.K.A CITRO
Imagine

Avatar utilizator
dimabogdan
Mesaje:916
Membru din:Mie Feb 14, 2007 9:43 am
Localitate:CONSTANTA

Re: AMENZI de circulatie primite prin posta

Mesaj de dimabogdan » Joi Apr 21, 2011 10:24 am

navzar, in instanta dureaza cam 2-3 luni si va trebui sa te duci la toate termenele.Politia nu va trimite pe nimeni ci va face o simpla intampinare, prin urmare va depinde de cat de convingator vei fi tu in fata judecatorului ca sa iti anuleze sanctiunea.
Semnatura ta de pe un proces verbal in josul paginii, inseamna ca ai luat la cunostinta de procesul contraventional, ceea ce tu ai si facut cand ai semnat instiintarea aceea, deci acum, fie ca ridici sau nu recomandata ( procesul verbal in fapt) este acelasi lucru.Acum ramai cu 2 optiuni :1. Platesti in 48 de ore jumatate din minim si 2.contesti procesul verbal, suspenzi astfel executarea pv-ului si la terminarea procesului in functie de cat de bun orator ai fost, platesti jumatatea minimului in 48 de ore de la pronuntare sau nu mai platesti nimic.
Mai bine sa taci si sa pari prost, decat sa vorbesti si sa spulberi toate indoielile.

Avatar utilizator
navzar_x
Mesaje:651
Membru din:Mie Apr 08, 2009 8:27 am
Numar Inmatriculare:B-XX-DBR
Localitate:Bucuresti

Re: AMENZI de circulatie primite prin posta

Mesaj de navzar_x » Joi Apr 21, 2011 10:38 am

1. am inteles ca pot solicita sa se judece in lipsa, deci sa nu ma prezint la termenele de judecata
2. nu am semnat pv ... este o comunicare prin care mi se aduce la cunostinta ca urmeaza sa fiu sanctionat - asta inseamna ca eu deja am luat la cunostinta si semnat procesul verbal? :? nu prea cred :roll:
C4 facelift berlina 1.6i 122 de fugareti ... blue recife - albastra ca focul ... de la aragaz :)

Avatar utilizator
Shadow
AfterDark Racing Club
Mesaje:3159
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 11:53 am
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: AMENZI de circulatie primite prin posta

Mesaj de Shadow » Joi Apr 21, 2011 11:30 am

Man...e f simplu...ai semnat ceva cum ca ai luat la cunostina...atunci nu ai ce face...
Nu ai semnat nimic...nu au cum sa ti-o bage pe gat ca asa au ei chef...
Astea sunt legile de kko din RO...
Mitsubishi Evolution X MR - Wicked White

Honda Civic Type-R FN2 - Milano Red (ex)

C4 coupe - Inferno Red (ex)

Avatar utilizator
dimabogdan
Mesaje:916
Membru din:Mie Feb 14, 2007 9:43 am
Localitate:CONSTANTA

Re: AMENZI de circulatie primite prin posta

Mesaj de dimabogdan » Joi Apr 21, 2011 12:18 pm

Exact : ai semnat ca ai fost instiintat despre procesul verbal.Este aceeasi treaba cu a semna PV-ul.Semnatura din PV, in josul paginii inseamna doar ca ai luat la cunostinta nu si ca esti de acord cu ce scrie acolo.Ai dreptul sa faci obiectiuni, insa fiind primit prin posta, nu poti face asta decat in instanta.
Chiar daca nu o semnezi, ti-o vor trimite printr-un agent procedural, in cazul tau Serv. de Taxe si Impozite, intrucat nedepunand contestia in termenul legal, vei fi executat silit.In alte cazuri, se trimite un agent la tine acasa si daca tot nu esti de gasit, este afisata la locul unde domiciliezi, punand un martor care locuieste in imobilul respectiv, iar afisarea publica inseamna in fata instantei ca au fost folosite toate caile legale prin care puteai fi anuntat si nu vei mai putea justifica in niciun fel ca nu stii nimic despre vreun PV.
Poti sa nu te duci in instanta deloc, insa daca nu te duci sa aburesti o scuza , sa abordezi o mina spasita etc., tu crezi ca judecatorul, din simpatie pentru un contravenient pe care nu-l cunoaste ( poti fi un tocilar cu lentile cat fundul sifonului, sau al mai tare interlop, el nu are de unde sa stie) o sa anuleze sanctiunea?Niciodata.
Mult noroc.
Mai bine sa taci si sa pari prost, decat sa vorbesti si sa spulberi toate indoielile.

Avatar utilizator
navzar_x
Mesaje:651
Membru din:Mie Apr 08, 2009 8:27 am
Numar Inmatriculare:B-XX-DBR
Localitate:Bucuresti

Re: AMENZI de circulatie primite prin posta

Mesaj de navzar_x » Joi Apr 21, 2011 12:47 pm

ok, am inteles. multam frumos de informatii :hi
C4 facelift berlina 1.6i 122 de fugareti ... blue recife - albastra ca focul ... de la aragaz :)

Avatar utilizator
chainsaw
Mesaje:2733
Membru din:Lun Noi 24, 2008 11:28 pm
Numar Inmatriculare:B-58-HDY
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: AMENZI de circulatie primite prin posta

Mesaj de chainsaw » Joi Apr 21, 2011 5:56 pm

Romeno scrie:Mie mi-a ridicat masina din parcarea de la expozitie, poarta A.
Am platit 435 Ron sa recuperez masina si inca 125 Ron amenda.
Am fost acolo unde se platesc impozitele si nu stiu ce pe Grivitei 208-210, am platit acolo si langa era si politia locala si acolo mi-au scanat chitanta de plata si au zis ca nu trebuie sa imi fac probleme ca nu o sa mai primesc acasa.

Sa vedem.... :drive
si mie fix din acelasi loc si am platit 800 si ceva... stiu ca a venit aproape 1000 cu tot cu amenda ...
:?
2007 Citroën C4 VTR 1.6i 110cp
1988 Citroën BX 1.9 GTi 16V, 160cp ... din pacate, vandut.
_________________
Imagine

Scrie răspuns

Înapoi la “Legislatie si altele”