montare mufa alimentare USB

Avatar utilizator
ingfrancisc
Mesaje:917
Membru din:Sâm Mar 28, 2009 11:37 am
Marca si model masina:C4 Picasso, 1.6 HDI
Numar Inmatriculare:TM04DVF
Localitate:Timisoara
Contact:
montare mufa alimentare USB

Mesaj de ingfrancisc » Dum Aug 09, 2009 8:24 pm

M-am gandit cu ceva vreme in urma sa-mi montez priza suplimentara de 12 V, langa bricheta , sa nu mai umblu cu cabluri si splintere> In final m-am gandit ca nu ar arata pre bine acolo si mi-a venit ideea sa montez o mufa USB in partea stanga, sub bord. Cum n-ma gasit mufa singura am cumparat un slot USB extensie de la PC, cu doua mufe pe el.
Imagine
DIn ea am scos mufele care au deja si suport si cabluri mufate, asa ca am scapat de unele grji cu doar 7 lei.
Am luat tot cu 7 lei si doua 7805 (intrare 7 - 35 Vcc si iesire stabilizata 5 Vcc)
Schema folodita de mine a fost cea din imaginea de jos, dar ar merge foarte bine si fara condensatoare deoarece tensiunea din auto este foarte bine stabilizata.
Imagine
Cum eu am vrut doua iesiri USB am facut un montaj cu doua 7805, cablajul este in figura de mai jos. Tot pe cablaj am pus si o siguranta de 500 mA, ca sa nu ma mai complica sa o pun pe cablu.
Imagine
Cam asta e tot ... modulul realizat si un test cu GPSul sunt inimaginile urmatoare
Imagine
Imagine
Eu mi-am pozitionat mufele pe montaj in asa fel incat sa intre bine in capacul de vizitare a sigurantelor de sub bord (in stanga), unde am facut decupajele necesare.
Imagine
Imagine

In final arata foarte bine, chiar foarte bine. Mufele nu sunt vizibile decat daca te apleci, dar si atunci nu arata rau.
Imagine

Eu am ales locul acela pentru ca tin GPSul pe gemuletul fix de la portiera fata stanga si-mi era peste mana sa trag cabluri peste bord. Tot acolo, dar pe gura de ventilare din stanga imi tin si celularul cand sunt la drum lung, de aia am pus doua mufe. Dar se pot monta oriunde si se poate alimenta orice echipament portabil cu mufa USB (adica GPS, telefoane, etc.)

De legat la 12 V o sa-l leg la dealear (Eveman) ca masina e in garantie. Sper sa nu ma coste mai mult de 14 lei cat m-au costat celelate piese ... :?

Toate bune,
:hi
C4 Picasso, 1.6 HDI 109 CP
C3 Picasso, 1.6 HDI 92 CP

Avatar utilizator
justme
addicted
Mesaje:729
Membru din:Mar Iun 24, 2008 1:55 pm
Numar Inmatriculare:B-82-HRE
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: montare mufa alimentare USB

Mesaj de justme » Dum Aug 09, 2009 8:36 pm

Nu inteleg ceva... ai facut un reductor de curent doar ca sa alimentezi aparatul prin mufa USB? Adica ai redus de la 12V la 5V, corect?

PS: Intrebarea mea nu este o critica, notiunile mele de electronica sunt atat de rudimentare incat nu sunt sigur daca am citit bine schema.
C4 1.6i, berlin, gri iridis, acum cu sticker...:)!

Eu nu sufar de nebunie...ma bucur de ea in fiecare minut!

Avatar utilizator
vlad
CREATIVE TECHNOLOGIE
Mesaje:7482
Membru din:Vin Dec 21, 2007 12:10 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.6 HDI
Numar Inmatriculare:BH 57 ELA

Re: montare mufa alimentare USB

Mesaj de vlad » Dum Aug 09, 2009 9:04 pm

Pai daca aparatul se alimenteaza la 3-4 volti si masina furnizeaza 12 volti nu ar fi necesar un reductor ?! ::P
Black pearl, 1,6 HDI, 90 caluti.

ImagineImagineImagineImagine

Avatar utilizator
ingfrancisc
Mesaje:917
Membru din:Sâm Mar 28, 2009 11:37 am
Marca si model masina:C4 Picasso, 1.6 HDI
Numar Inmatriculare:TM04DVF
Localitate:Timisoara
Contact:

Re: montare mufa alimentare USB

Mesaj de ingfrancisc » Dum Aug 09, 2009 9:15 pm

da, e doar o reductie de la 12 la 5 volti. Totul e facut de integratul 7805. Eu am folosit cate unul pe fiecare mufa, dar se poate folosii unul singur pentru mai multe mufe USB. Toate aparate portabile care se conecteaza prin mufa USB la un calculator sunt alimentate cu 5 volti.
Integratul se poate monta direct pe mufa (nu cum am facut eu pe clablaj): pinul 1 la 12 volti (la masina), pinul 2 la masa masina si masa mufa USB si pinul 3 la mufa USB de 5 volti.
C4 Picasso, 1.6 HDI 109 CP
C3 Picasso, 1.6 HDI 92 CP

Avatar utilizator
MaaS
Mesaje:179
Membru din:Mie Noi 21, 2007 10:54 pm
Numar Inmatriculare:B 73 ZFB
Localitate:Galati
Contact:

Re: montare mufa alimentare USB

Mesaj de MaaS » Mie Aug 12, 2009 10:11 am

Offff !!!!, ai nenorocit masina....
Nu era, oare, mai simplu sa dai 10 RON pe un adaptor de bricheta la usb cum este cel de mai jos?


Imagine
Imagine
"Did you ever observe to whom the accidents happen? Chance favors only the prepared mind" - Louis Pasteur

Avatar utilizator
ingfrancisc
Mesaje:917
Membru din:Sâm Mar 28, 2009 11:37 am
Marca si model masina:C4 Picasso, 1.6 HDI
Numar Inmatriculare:TM04DVF
Localitate:Timisoara
Contact:

Re: montare mufa alimentare USB

Mesaj de ingfrancisc » Mie Aug 12, 2009 12:50 pm

nu, nu era mai bine ... :?
evident ca am din alea, unul de la GPS, unul de la mobil ... etc. Dar n-am decat o priza de 12 V la masina si aia de fapt e bricheta. La un drum mai lung am nevoie de cel putin doua prize, GPS si detectorul radar. Pentru asta aveam un splinter cu trei prize. Nu-mi placea pentru ca pur si simplu era masina plina de cabluri. Iar cum GPSul il tin pe stanga (din motive ergonomice) unul din fire imi trecea peste volon ... si chiar nu imi placea. Asa, in varianta de acum alimentez GPSul din partea stanga, din mufa USB, cu un fir ondulat foarte scurt, nu atarna nimic. Arata bine si nici nu ma incomodeaza cu nimic.
Plus ca atunci cand n-am GPS mufele chiar nu se vad, si mie sincer imi place asa.
C4 Picasso, 1.6 HDI 109 CP
C3 Picasso, 1.6 HDI 92 CP

Avatar utilizator
justme
addicted
Mesaje:729
Membru din:Mar Iun 24, 2008 1:55 pm
Numar Inmatriculare:B-82-HRE
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: montare mufa alimentare USB

Mesaj de justme » Mie Aug 12, 2009 12:59 pm

ma gandesc sa ma apuc de montat si asa ceva. se elimina astfel si incarcatoarele auto pentru diverse dispozitive. ma opreste doar faptul ca nu am gasit inca locul potrivit pentru sloturile usb.
C4 1.6i, berlin, gri iridis, acum cu sticker...:)!

Eu nu sufar de nebunie...ma bucur de ea in fiecare minut!

Avatar utilizator
commandorsteel
PowerSteel
Mesaje:6538
Membru din:Lun Mai 28, 2007 2:59 pm
Numar Inmatriculare:B-88-
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: montare mufa alimentare USB

Mesaj de commandorsteel » Lun Aug 17, 2009 9:02 pm

mie-mi place cum a iesit :hi
felicitari si... mare lucru sa te pricepi putin la electronica =D> . in ceea ce priveste locul unde pui mufele... este la latitudinea fiecaruia, adica fiecare le pune unde crede de cuviinta ca-i sunt mai la indemana.
Citroen C4 Grand Picasso 1,6 HDI ... aproape full (adica are aproape toate rotile)
ImagineImagine
Imagine

Avatar utilizator
ingfrancisc
Mesaje:917
Membru din:Sâm Mar 28, 2009 11:37 am
Marca si model masina:C4 Picasso, 1.6 HDI
Numar Inmatriculare:TM04DVF
Localitate:Timisoara
Contact:

Re: montare mufa alimentare USB

Mesaj de ingfrancisc » Lun Aug 17, 2009 11:40 pm

corect, comandor steel.
Un loc bun de ascuns mufe/prize este sub capacul scrumierei centrale. Evident, doar pentru cei care nu fumeaza in masina.
C4 Picasso, 1.6 HDI 109 CP
C3 Picasso, 1.6 HDI 92 CP

Avatar utilizator
lelu_z
Eolian
Mesaje:375
Membru din:Joi Iul 09, 2009 11:01 am
Numar Inmatriculare:PH 88 SIA
Localitate:Ploiesti
Contact:

Re: montare mufa alimentare USB

Mesaj de lelu_z » Mar Dec 28, 2010 9:15 pm

am incercat azi, neavand acces la bateria masinii, prin intermediul unui redresor(cred ca asa ii zice? cel cu care se mai incarca bateriile de la masina) daca incarcatoarul de camera al telefonului, merge alimentat la cei 12V pe care ii are o baterie auto.
spre surprinderea mea, incarcatorul a functionat...
un incarcator de camera, transforma cei 220V pe care ii avem la priza, in 4.75 - 5.5 V deci, atata timp cat curentul cu care e alimentat incarcatorul e mai mare de 5.5 V, ar trebuii sa mearga.
Aberez in ceea ce zic?
voiam sa fac ceea ce ai facut tu, insa intr'un mod mai simplu...fara sa mai fac eu circuite...si alte nebunii, ci pur si simplu sa cumpar un adaptor din ala de priza cu mufa USB pe care sa il leg la baterie...practic sa ii folosesc integratul din interior.
credeti ca o sa fie ok?
de unde as putea sa iau curent? tu de unde ai alimentat pana la urma mufele tale?
Si totusi se invarte!

Avatar utilizator
vlad
CREATIVE TECHNOLOGIE
Mesaje:7482
Membru din:Vin Dec 21, 2007 12:10 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.6 HDI
Numar Inmatriculare:BH 57 ELA

Re: montare mufa alimentare USB

Mesaj de vlad » Mar Dec 28, 2010 9:41 pm

Dupa electronica mea nu ar trebui sa mearga. Ma mir ca a si scos tensiunea necesara de la un redresor de 12V continuu (chiar si filtrat prost) in loc de 220V alternativ.
Black pearl, 1,6 HDI, 90 caluti.

ImagineImagineImagineImagine

Avatar utilizator
lelu_z
Eolian
Mesaje:375
Membru din:Joi Iul 09, 2009 11:01 am
Numar Inmatriculare:PH 88 SIA
Localitate:Ploiesti
Contact:

Re: montare mufa alimentare USB

Mesaj de lelu_z » Mar Dec 28, 2010 9:49 pm

sau, fara alte complicatii, stricat un adaptor din ala de bricheta-usb, in locul adaptorului de priza-usb, insa legat permanent la curent, fara sa tinem priza brichetei ocupate :)
insa ramane intrebarea, de unde luam curent intr'un mod elegant :)
Si totusi se invarte!

Avatar utilizator
Aiurica
Supermoderator
Mesaje:11244
Membru din:Joi Aug 30, 2007 10:54 am
Marca si model masina:C4 2.0 VTS by Loeb
Numar Inmatriculare:B 32 WRC
Contact:

Re: montare mufa alimentare USB

Mesaj de Aiurica » Mie Dec 29, 2010 9:09 am

direct din tabloul de sigurante.
By Loeb no.1882 2.0 16 VVT-VTS 180 hp
By Aiurica 1.6 16v 110 hp -Sold

Avatar utilizator
lelu_z
Eolian
Mesaje:375
Membru din:Joi Iul 09, 2009 11:01 am
Numar Inmatriculare:PH 88 SIA
Localitate:Ploiesti
Contact:

Re: montare mufa alimentare USB

Mesaj de lelu_z » Mie Dec 29, 2010 11:10 am

gata, promisesem niste poze..insa produsul nu este finit :)

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine
asta e ceea ce vreau sa fac..am integrat suportul de telefon la suportul pt bagaje, si acum, in golul ala din centrul suportului, pe care il avem toti, sa pun o mufa de alimntare USB mergand la sugestia lui catalin24 si vlad, in paralel cu bricheta :d
astept critici..e estetic?
Si totusi se invarte!

Avatar utilizator
alex82
Alex Ploiesteanu'
Mesaje:4529
Membru din:Sâm Mai 03, 2008 7:23 am
Marca si model masina:Peugeot 407 , 2.0 HDI
Localitate:Ploiesti

Re: montare mufa alimentare USB

Mesaj de alex82 » Mie Dec 29, 2010 1:56 pm

mai ai omnia ala ?
ca al meu nu merge decat cu suportul invers ca sa pot sa bag si mufa de la incarcator...
Imagine
Se vinde leul - 2.0 HDI 190 cp fara FAP , an 2005

Scrie răspuns

Înapoi la “Tips&Tricks”