C4 1.6 Benzina vs Megane Bicorp II 1.5 dCi

Citroen C4 sau altceva?
Avatar utilizator
SAMmy
My C4 Rocks!
Mesaje:731
Membru din:Mar Feb 13, 2007 9:56 am
Marca si model masina:Citroën C6 Exclusive
Citroën C4 Coupé VTR
Numar Inmatriculare:VN 29 SAM
Localitate:Bucuresti
Contact:

Mesaj de SAMmy » Mie Dec 19, 2007 4:24 pm

Am vazut si A4 cu motor de 1.6 si desi e clar subdimensionat nu mi se pare penal...
Poate omul nu se grabeste nicaieri... Care e problema? Mie chiar mi se pare caterinca
un Lancer de 1.5... are aspect de masina de om serios.

Plus, daca esti amator de japoneze/koreene, pe langa Cee'd, tot in banii astia iti iei
i30 de la Hyundai si mai noul 2 de la Mazda, despre care, parerea mea personala
e ca sunt mai frumoase decat Cee'd-ul...
Citroën C6 Exclusive 2.7 V6 HDi Gris Fer Claudia Alezane nicknamed Jax
Citroën C4 Coupé VTR 1.6i 16V Noir Obsidian nicknamed Tux

Avatar utilizator
Mihay
Supermoderator
Mesaje:11065
Membru din:Lun Noi 19, 2007 10:45 pm
Localitate:Bucuresti

Mesaj de Mihay » Mie Dec 19, 2007 5:04 pm

daca tot vrei sa faci compromisuri uita`te si la variantele de baza pe benzina ale Toyota Auris sau noua Corolla si poate ne tii si pe noi la curent cu ce alegere ai facut asa ca sa nu ne zbatem degeaba pe aici .am glumit :D

Avatar utilizator
Tomita
cre8or
Mesaje:4721
Membru din:Dum Feb 11, 2007 8:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4 coupe noir obsidien vtr pack +
Numar Inmatriculare:. . AG ... OPUS
Localitate:pitesti
Contact:

Mesaj de Tomita » Mie Dec 19, 2007 5:14 pm

auris si corola nu sunt japoneze, au doar numele. corola se face in africa si auris in uk si turcia :shock: ... de asemenea si civic HB e tot din uk :?
dar de la 14k DDP ai sarit la 16k CIP?????
am o interbare. ce buget ai pt achizitie si apoi venitul lunar.
este f important sa iti definesti criteriile de cumparare inainte de a face asta. postasem pe undeva un tutorial de achizitie. nu stiu daca si pe aici...
ce fel de persoana esti, cate persoane vor merge preponderent. ce personalitate ai. ce pretenti ai de la masina...etc...
Led there b:LIGHT
http://www.facebook.com/OPUSWorkshop

Discutii despre personalizari LED
viewtopic.php?f=49&t=6024

Oferte personalizare cu LED interior-exterior
viewtopic.php?f=95&t=6022&st=0&sk=t&sd=a&hilit=led

Avatar utilizator
Mihay
Supermoderator
Mesaje:11065
Membru din:Lun Noi 19, 2007 10:45 pm
Localitate:Bucuresti

Mesaj de Mihay » Mie Dec 19, 2007 5:17 pm

nu s`or face el in japonia dar sincer si cu parere de rau o spun ca sunt mai bune decat ale noastre dar si mai scumpe.cel mai bun prieten are un avensis si sincer mereu ma oftic desi pe dealu negru nu s`a tinut dupa mine

Avatar utilizator
dimabogdan
Mesaje:916
Membru din:Mie Feb 14, 2007 9:43 am
Localitate:CONSTANTA

Mesaj de dimabogdan » Mie Dec 19, 2007 8:12 pm

Pai daca astea nu sunt japoneze, inseamna ca si Passatul e turcesc, Skoda ucrainieana etc... :lol: :lol: :lol:
Mai bine sa taci si sa pari prost, decat sa vorbesti si sa spulberi toate indoielile.

Avatar utilizator
Deese
Omul cu plasticele
Mesaje:6710
Membru din:Joi Aug 02, 2007 12:27 pm
Numar Inmatriculare:B22DSM
Localitate:Bucuresti

Mesaj de Deese » Mie Dec 19, 2007 10:05 pm

Avensis oricum e clasa superioara lui C4, e in clasa cu C5.
C4 Cactus 2017 Baltic Blue 1.2 puretech 110cv
C4 Hatchback 2007 Noir Obsidien 1.6i 110cv
Sandero Stepway 2017 Rouge de Feu 0,9 TCe 90cv

ducu
Mesaje:16
Membru din:Joi Dec 06, 2007 9:41 pm
Localitate:Craiova
Contact:

Mesaj de ducu » Vin Dec 21, 2007 10:30 am

caut masini ... inca caut :D
live fast.die young

Avatar utilizator
Deese
Omul cu plasticele
Mesaje:6710
Membru din:Joi Aug 02, 2007 12:27 pm
Numar Inmatriculare:B22DSM
Localitate:Bucuresti

Mesaj de Deese » Vin Dec 21, 2007 10:40 am

Ai fost la drivetest cu C4?
C4 Cactus 2017 Baltic Blue 1.2 puretech 110cv
C4 Hatchback 2007 Noir Obsidien 1.6i 110cv
Sandero Stepway 2017 Rouge de Feu 0,9 TCe 90cv

alecu260579
Mesaje:210
Membru din:Mar Oct 23, 2007 12:35 pm
Localitate:Bucuresti

Mesaj de alecu260579 » Vin Dec 21, 2007 12:01 pm

ca sa nu mai zicem ca in curand apare noul megane, care va cobora mult pretul de masina second la actualele megane.
sunt foarte curios cu ce va iesi pe piata faceliftul de focus...cam in cateva luni.
1,6 Hdi coupe rouje lucifer 110CP, Champion

ducu
Mesaje:16
Membru din:Joi Dec 06, 2007 9:41 pm
Localitate:Craiova
Contact:

Mesaj de ducu » Vin Dec 21, 2007 2:32 pm

Sincer sa fiu ... nu-mi place de nici o culoare de ce fac nenii astia de la Citroen din Craiova.
Stau de nush cat timp programat pt. un test drive si nimik.
Ce incredere imi inspira ?
Daca acum cand trebuie sa isi vanda marfa nu-si dau tot interesul, dar cand tre` sa faca ceva pe garantzie(nu revizie ca la aia ia bani), ce o sa faca ?
live fast.die young

Avatar utilizator
dimabogdan
Mesaje:916
Membru din:Mie Feb 14, 2007 9:43 am
Localitate:CONSTANTA

Mesaj de dimabogdan » Vin Dec 21, 2007 2:51 pm

Din cate stiu eu, sau poate doar la mine, NU au masini de drive test.tare nu?La Cta aveau un C1 amarat diesel, pe post de demo-car.Acum , s-ar putea sa mai fie prin tara vreun C4 Sable de Langrune 1.6i, folosit pe post de masina de test.CT-XX-ABD.Care mergeti cu ea, sa-mi spuneti si mie cum merge :lol: :lol: :lol:
De ce nu sunt masini?Pentru ca ATS, in goana lor nebuna dupa cat mai mult profit cu cat mai putini bani bagati in afacere, s-au gandit sa mai " cut down some expenses".De unde de ne-unde asta este.Asa ca s-ar putea sa stai mult si bine in atare situatie.De ce nu faci altceva: baga un drum pana la targul de masini, trebuie sa dai de un C4 pe acolo.Faci cu ala un drive -test si te-ai lamurit. :D
Mai bine sa taci si sa pari prost, decat sa vorbesti si sa spulberi toate indoielile.

Avatar utilizator
nero
Robotizat
Mesaje:843
Membru din:Mie Aug 08, 2007 9:45 am
Localitate:Bucuresti
Contact:

Mesaj de nero » Vin Dec 21, 2007 3:25 pm

ducu scrie:Sincer sa fiu ... nu-mi place de nici o culoare de ce fac nenii astia de la Citroen din Craiova.
Stau de nush cat timp programat pt. un test drive si nimik.
Ce incredere imi inspira ?
Daca acum cand trebuie sa isi vanda marfa nu-si dau tot interesul, dar cand tre` sa faca ceva pe garantzie(nu revizie ca la aia ia bani), ce o sa faca ?
Du-te la ei, spune-le ca vrei sa cumperi masina dar nu fara sa o testezi inainte. Sunt convins ca au pe acolo un C4 care poate fi folosit la drive test, iar daca te vad ca esti interesat sa cumperi uita imediat de toate regulile respective.

Eu inainte sa-mi cumpar masina, am facut un drive test standard pe un 1.4i, dupa care le-am zis ca nu iau masina pana nu testez un 1.6HDi in echipare minima SX. Au facut rost de masina si am testat-o o zi intreaga.
Citroen C4 - 1.6HDI - SX Pack

ducu
Mesaje:16
Membru din:Joi Dec 06, 2007 9:41 pm
Localitate:Craiova
Contact:

Mesaj de ducu » Dum Dec 23, 2007 11:06 am

Ma oameni buni ... stau si astept ... pana acum nu sunt hotarat la ce masina sa aleg ... au intrat in calcul o multzime de variante, dar ma gandesc in felul urmator :
Scopul unui dealer este sa vanda cat mai multe masini, nu ?
Daca ei acum cand vreau sa o cumpar sau macar sa fac un test drive cu ea pentru a-mi forma o parere nu-mi acorda atentie and stuff, cand o sa vin cu ea in service.
Oricum sincer daca as cumpara Citroen l-as cumpara de la Mugurel din Valcea.
Inca nu sunt hotarat ce masina sa-mi cumpar!
live fast.die young

Avatar utilizator
gonty
Profu'
Mesaje:151
Membru din:Dum Feb 11, 2007 7:19 pm
Numar Inmatriculare:IS96DEA
Localitate:Iasi
Contact:

Mesaj de gonty » Dum Dec 23, 2007 12:26 pm

Pai ...., si cati km ai pana la Valcea. Daca vrei neaparat, te duci pana acolo. In Iasi avem un dealer care nici macar showroom nu are. Eu eram fixat pe C4 si mi-am luat. Clar, fara prea multe ezitari. Si, daca totusi te fixezi pe Megane, eu ti-as sugera sa te uiti mai intai si pe la Nissan. Mie imi place mai mult decat Megane-ul si au aceleasi motorizari (in mare)
C4 2.0 HDI, SX Pack, bixenon directionale, pavilion vitrat

Avatar utilizator
Mihay
Supermoderator
Mesaje:11065
Membru din:Lun Noi 19, 2007 10:45 pm
Localitate:Bucuresti

Mesaj de Mihay » Dum Dec 23, 2007 12:31 pm

eu sunt din bz stau in buc 90% din timp si am luat de la valcea.s`oi fii vazut fata aluia de la service cand am fost la prima revizie.zicea:"de la Buzau ati venit la revizie tocmai pana la Valcea.apoi i`am explicat eu ce si cum asa ca...

Scrie răspuns

Înapoi la “Citroen C4 Vs ...”