c4 vs megane 3

Citroen C4 sau altceva?
Avatar utilizator
b-10-ake
Mesaje:294
Membru din:Mie Oct 24, 2007 7:51 am
Re: c4 vs megane 3

Mesaj de b-10-ake » Lun Apr 27, 2009 12:26 pm

Parerea mea este ca faza cu motoarele este o chestie de management prost.
Sau bun, depinde din ce punct de vedere privesti problema.
Francezii au vandut foarte multe masini cu motoare mici 1.2 1.4 si 1.6 la noi in tara, motoare care nu sunt asa de cautate la ei, ma refer la cele de 8 valve de pe clio, kangoo, logan etc.
Daca cineva vrea sa isi ia megane 3 ca ii place masina, o sa conteze prea putin ca nu isi poate lua cu motorul de 140 sau 180 de CP.
Dupa parerea mea motoarele 1.5 dCI si 1.9 dCi se vor vinde in Romania si peste 3 ani de zile pentru ca va exista cerere pentru ele.
Motorul de 1.4 8valve exista la renault de prin 92 daca nu ma insel iar cel de 1.6 16valve din 95 deci de vreo 15 ani au aceleasi motoare si daca nu s-au obosit sa le schimbe inseamna ca nu le-a cerut piata sa faca asta.
Ei oricum vand masini si 80 la suta din cei care cumpara o masina de clasa asta indiferent de marca o sa aleaga oricum o motorizare in jur de 100 de CP, factorul cel mai hotarator fiind pretul si dotarile standard.
Deci nu cred ca e vreun motiv ca pentru o piata asa de "pretentioasa" cum e Romania sa se aduca motoare suplimentare pentru 10-20 la suta din potentiali cumparatori din care oricum jumatate se vor "multumi" de voie de nevoie cu oferta existenta.
Ex C4 coupe 2.0 HDI Vtr Pack 273.273 km
Opel Astra J Notchback 1.6 115

http://www.youtube.com/watch?v=C3CGmguw_MU - top speed la mine

Avatar utilizator
Gibonski_wnb
Mesaje:289
Membru din:Lun Feb 02, 2009 11:21 am
Localitate:Galati

Re: c4 vs megane 3

Mesaj de Gibonski_wnb » Lun Apr 27, 2009 4:51 pm

e cam aiurea sa compari C4 - aparitie in piata 2004 cu megane 3 2008 ......doar ca sa faci megane de rusine ca n a venit cu mai multe in mai putini bani................vitezometru va aduce aminte de ceva?.......calitate la interior de laguna no comment ......daca citro va pastra linia C5,C3 Picasso,....Viitorul C4 suna deja bine.....In plus n am mers dar am auzit ca nu e deloc grozav megane-ul.....vreau sa confirm zvonistica sa merg si eu cu el .....untill then....liniste si pace

Scrie răspuns

Înapoi la “Citroen C4 Vs ...”