C4 vs Octavia2

Citroen C4 sau altceva?
Scrie răspuns
Avatar utilizator
tibi
Mesaje:101
Membru din:Dum Mar 04, 2007 12:57 am
Localitate:ploiesti

Mesaj de tibi » Sâm Aug 25, 2007 7:06 pm

va salut pe toti.sunt hotarat pt c4 coupe(in ciuda discutiilor despre anumita problema a masinii),sincer designul ma atrage mult. o sa mai am de asteptat putin,4-5 luni,si o sa o am si eu . credeti-ma ca sunt f f f nerabdator,dar pana cand o sa-l vad in curte trebuie sa ma multumesc cu golfu meu.va multumesc pt sfaturi,au avut un rol major in decizia luata
seat leon 2.0tdi 140cp stylence si fan c4 coupe

Avatar utilizator
SAMmy
My C4 Rocks!
Mesaje:731
Membru din:Mar Feb 13, 2007 9:56 am
Marca si model masina:Citroën C6 Exclusive
Citroën C4 Coupé VTR
Numar Inmatriculare:VN 29 SAM
Localitate:Bucuresti
Contact:

Mesaj de SAMmy » Lun Sep 03, 2007 12:25 pm

PS: fratele meu a avut pe mana o Octavia II 1.6 MPI cu climatronic bi-zona, radio cd cu 6 incinte acustice, jante aliaj,
dotari de c4 champion, singura diferenta fiind aceea ca eu la C4 am volan imbracat in piele iar octavia nu...

Cu ocazia asta, m-am dat si eu cu ea destul de mult prin Bucuresti... masina e foarte agila, considering...
nu e deloc puturoasa cum sustin unii, desi presupun ca FSI-ul e si mai sprinten, insa si mai scump...


PROS Octavia II:
- Pozitia de sofat ideala e mai usor de gasit si este mai joasa...
- Cutia de viteze este silky smooth, are schimbul scurt si precis, iar pozitia levierului este mai inspirata...
- Sistemul audio standard este mai performant... se aude mai bine, mai tare si nu distorsioneaza/bazaie/vibreaza,
decat daca plusezi bassul sau utilizezi limita superioara a volulului...
- Suspensia este setata pentru a fi mai confortabila si este mai putin zgomotoasa
- Insonorizare mai buna, motorul suna foarte bine ca tonalitate dar este mai putin vocal (se aude mai incet)
CONS Octavia II:
- Ambreiajul e usor supradimensionat... masina trebuie turata mai mult pentru a pleca de pe loc si chiar dupa ce te obisnuiesti,
tot se mai intampla sa vibreze la punerea in miscare...
- Frana e mai putin dinamica (nu as vrea sa vad cum se comporta in situatii de criza...)
- Greutatea mai mare si profilul mai putin aerodinamic atenueaza sprintul specific benzinarelor, insa masina are un comportament liniar placut...
- Greutatea mare si suspensia setata pe confort fac masina un pic instabila (ca feeling, insa nu mi-am propus, si ca atare nici nu am reusit
sa derapez, insa as opta cu siguranta pentru ESP)
- Masina este mare si chestia asta se simte... se conduce un pic mai greu... feeling-ul este mai apropiat de cel din C4 1.6 HDi,
decat de cel din C4 1.6i
- Desi nu are mai multe optiuni/comenzi, pe consola exista o multitudine de luminitze, butoane si rotite... lipseste aerul de minimalism elegant
din C4 insa unora chestia asta ar putea sa le placa...

Pe langa toate cele scrise mai sus - care sunt mai mult sau mai putin detalii, masinile sunt foarte asemanatoare,
insa banii pe care ii dai in plus ii dai doar pentru ca e o masina mare (si masinile mari trebuie sa coste mai mult),
pentru ca dpdv tehnologic nu am sesizat vre-un rafinament deosebit... geamurile fac zgomot cand sunt
intredeschise (nu atat de strident ca la c4 dar exista), suspensia e mai moale dar tot se aude zgomot
cand treci peste o sina de tramvai sau cand circuli pe piatra cubica (aici ma asteptam la o diferenta mult
mai mare dar se pare ca pe drumurile noastre... asta e), greieri exista, insa ca si in cazul C4-ului meu
nu sunt multi si apar doar cand drumul e imperfect...

Deci, lasand la o parte stilul inconfundabil al C4, lasand la o parte lipsa de personalitate specifica entry-level-urilor VAG,
dar tinand cont de diferenta de pret de aproximativ 3500 de Euro, nici daca as purta trening si sapca de la 08:00 la 18:00
nu mi-as lua Octavia II in detrimentul C4...
Citroën C6 Exclusive 2.7 V6 HDi Gris Fer Claudia Alezane nicknamed Jax
Citroën C4 Coupé VTR 1.6i 16V Noir Obsidian nicknamed Tux

Avatar utilizator
muntos
Mesaje:797
Membru din:Lun Mar 26, 2007 3:34 pm
Numar Inmatriculare:B-333-VTS
Contact:

Mesaj de muntos » Joi Sep 20, 2007 9:49 am

Vin si eu cu cateva impresii personale legate de C4 vs Octavia, de data acesta Octavia Tour 1.9 TDI, masina mamei mele. Eu unul stiu ca are 90CP, m-am uitat pe site la Skoda si nu vad decat model diesel de 101CP.
Desi parerea mea este ca sunt masini care se adreseaza unor segmente de piata diferite (adica cineva care se uita la C4 nu va avea in vedere niciodata o Skoda Tour si invers) am sa incerc sa spun impresiile mele :

Pro Skoda
- cutia de viteze - intra mult mai usor si exact in viteza
- putere - am simtit-o ca trage mai tare decat C4 la 110CP
- suspensia mult mai confortabila
- portbagaj - mult mai mare ca la C4

Contra Skoda Octavia Tour
- design - nu ma atrage cu nimic, ca sa nu zic ca e urata
- franele - slabute, mi-a fost frica uneori ca nu o sa ma opresc la timp
- finisajul bordului - sub C4
- in versiunea standard vine cu mult mai putine dotari decat C4

Cam atat...daca imi mai amintesc ceva, revin :)
C4 1.6i 16v 110CP berlina...restul e istorie
B-333-VTS

Avatar utilizator
mituc
Mesaje:9122
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 6:18 pm
Marca si model masina:Mazda 3 MPS BK
Localitate:Iasi
Contact:

Mesaj de mituc » Joi Sep 20, 2007 11:40 am

Din Pro Skoda:

- suspensie mai confortabila - te risti sa te tii dupa un C4 prin niste serpentine? Aaa... sa merg mai incet? Nu ma intereseaza.
- Cutie mai exacta - cred ca e singurul pro. Cutiile de la VAG sint rezonabile.
- putere mai mare, trage mai bine - sa mai zic ceva?:) Am mers zilele trecute cu o octavia tour, 30k km, 1.9TDI 90CP (exact ca cea de care pomeneai). Se smunnceste mai tare dar NU trage mai bine.
- Portbagajul - l-ai putea compara doar cu cel de la C4 sedan, ala care se vinde in china. In rest daca vrei octavia Hatch uita-te la un golf 5 si ai sa vezi exact ce portbagaj are.

La frine stiu ca statea destul de bine, acum ceva timp, vreo 2-3 ani in urma, era prin topuri. Octavia tour se oprea de la 100 la 0 in 40m, C4 se opreste in 39, mazda 3 mps in 37m, subaru wrx 2008 in 39.5, porche carerra GT in 36.5. Deci atit C4 cit si octavia stau bine cu 39 respectiv 40m.
Rablamentul atomic C4 1.6i 110CP 5p (ex)

Visul meu cel mai umed sa e merg cu un kaiac cu visle de titan pe o mare de capete de prosti.
All I wanna do... is have some fucked! And I've got a feeling... that I'm not the only one!

Avatar utilizator
Deese
Omul cu plasticele
Mesaje:6710
Membru din:Joi Aug 02, 2007 12:27 pm
Numar Inmatriculare:B22DSM
Localitate:Bucuresti

Mesaj de Deese » Joi Sep 20, 2007 11:46 am

Din cate stiu Octavia Tour e Octavia 1, ori aici e c4 vs o 2
C4 Cactus 2017 Baltic Blue 1.2 puretech 110cv
C4 Hatchback 2007 Noir Obsidien 1.6i 110cv
Sandero Stepway 2017 Rouge de Feu 0,9 TCe 90cv

Avatar utilizator
mituc
Mesaje:9122
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 6:18 pm
Marca si model masina:Mazda 3 MPS BK
Localitate:Iasi
Contact:

Mesaj de mituc » Joi Sep 20, 2007 11:47 am

Foarte corecta observatia ta. Foarte defect faptul ca se compara mere cu pepeni si alune.
Rablamentul atomic C4 1.6i 110CP 5p (ex)

Visul meu cel mai umed sa e merg cu un kaiac cu visle de titan pe o mare de capete de prosti.
All I wanna do... is have some fucked! And I've got a feeling... that I'm not the only one!

Avatar utilizator
Deese
Omul cu plasticele
Mesaje:6710
Membru din:Joi Aug 02, 2007 12:27 pm
Numar Inmatriculare:B22DSM
Localitate:Bucuresti

Mesaj de Deese » Joi Sep 20, 2007 11:52 am

Spun asta deoarece O 2 e o generatie mai noua fata de O 1 si are niste imbunatatiri (cel putin la bord, unde O 1 mi se pare a avea design a la anii `90 iar materialele mi s-au parut de slaba calitate)

Deci lasati Octavia 1, aia se mai vinde la noi probabil ca au ramas stocuri si au denumi-o Tour.
C4 Cactus 2017 Baltic Blue 1.2 puretech 110cv
C4 Hatchback 2007 Noir Obsidien 1.6i 110cv
Sandero Stepway 2017 Rouge de Feu 0,9 TCe 90cv

Avatar utilizator
tibi
Mesaje:101
Membru din:Dum Mar 04, 2007 12:57 am
Localitate:ploiesti

Re: C4 vs Octavia2

Mesaj de tibi » Mar Iun 24, 2008 2:57 pm

de o luna si jumatate sunt posesorul unui seat leon 2.0tdi.
mai multi m-au sfatuit sa aleg varianta asta.
tin sa multumesc tuturor celor care au incercat sa ma indrume spre un c4 coupe,motiv pt care raman fan c4 c :lol: upe.

Imagine

Imagine
seat leon 2.0tdi 140cp stylence si fan c4 coupe

Avatar utilizator
Bogdan98
Citroen Fan
Mesaje:2812
Membru din:Vin Mar 21, 2008 11:47 am
Marca si model masina:C4 1.6 e-HDI (nebotezat inca)
Localitate:Bucuresti / Militari
Contact:

Re: C4 vs Octavia2

Mesaj de Bogdan98 » Mar Iun 24, 2008 3:04 pm

Felicitari. S-o stapanesti sanatos, km cat mai multi si fara evenimente.
C4 1.6 e-HDI 110CP 5P Gris Fer = B 16 VBF

Avatar utilizator
nero
Robotizat
Mesaje:843
Membru din:Mie Aug 08, 2007 9:45 am
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: C4 vs Octavia2

Mesaj de nero » Mar Iun 24, 2008 3:04 pm

Sa-ti traiasca, sper sa ai reduceri de preturi la ulei :D
Citroen C4 - 1.6HDI - SX Pack

Avatar utilizator
DMX
Fan C4
Mesaje:1900
Membru din:Vin Feb 09, 2007 8:18 pm
Marca si model masina:Saab
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: C4 vs Octavia2

Mesaj de DMX » Mar Iun 24, 2008 3:31 pm

tibi sa te bucuri de masina ....si ai grija de ea , cati mai multi kilometrii fara probleme .....

Avatar utilizator
tibi
Mesaje:101
Membru din:Dum Mar 04, 2007 12:57 am
Localitate:ploiesti

Re: C4 vs Octavia2

Mesaj de tibi » Vin Iun 27, 2008 12:44 pm

nero scrie:Sa-ti traiasca, sper sa ai reduceri de preturi la ulei :D
inteleg unde bati... :wink: dar sa stii ca faza cu mancatul uleiului e pt motoarele pana in 40mii km,dupa ce se aseaza scade si consumul de carburant cat si cel de ulei.
si e normal sa manance ulei la ce turbina are fata de cel de 1.9tdi.
al meu are 53mii km si 0,5l de ulei intre revizii.
trage tu concluzia... :lol:
seat leon 2.0tdi 140cp stylence si fan c4 coupe

Avatar utilizator
stevey
Mesaje:781
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 9:44 pm
Marca si model masina:C4 1.6i BLACK
Localitate:Iasi/Bucuresti
Contact:

Re: C4 vs Octavia2

Mesaj de stevey » Lun Mar 22, 2010 1:09 pm

M-am dat si eu aseara cu o skoda octavia 2 facelift (lung nume mai are) de firma, a unui prieten, (masina e noua) motor de 1.6 diesel 102 cp parca.Ce mi-a placut este pozitia la sofer, care pot sa o dau foarte jos, nu ca as utiliza chiar asa exagerat dar e util,deasemeni masina pare foarte solida.Scaunele in schimb sunt nasoale, tari ,inguste si sustinerea laterala ma cam deranja.Pt un om mai lat cred ca era cam jale.Dimensiunea laterala, find mai mica ca la c4, ma deranja la coate, stateam cam aiurea cu mana in special la pasager unde scaunul pe inaltime nu e reglabil.Motorul este chiar vioi, dar la cuplare nu se simtea prea bine iti dadea senzatia ca se destrama masina (nu e rafinat) si in ambreiaj se simtea foarte tare.In curbe cam slabutz se inclina cam mult, dar oricum ca optiune, daca ar fi sa iti iei un diesel incapator( pe lungime si portbagaj :) ) in categoria de pret de 16.ooo eur merita luata in considerare.

Avatar utilizator
Shadow
AfterDark Racing Club
Mesaje:3159
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 11:53 am
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: C4 vs Octavia2

Mesaj de Shadow » Mar Mar 23, 2010 12:49 pm

1. Ambreajul este gandit pentru confort si pt schimbari cat mai line tocmai de aia are si volanta cu dubla masa... cam asa sunt toate dieselurile de la Skoda (mai putin cel de pe RS)
2. Suspensia si ea este orientata f mult catre confort mai ales ca majoritatea octavia vin cu pachetul de "drumuri grele" care chiar este genial pt drumurile noastre... asta o spun din proprie experienta, dar nu are nici o treaba cu sportivitatea
Mitsubishi Evolution X MR - Wicked White

Honda Civic Type-R FN2 - Milano Red (ex)

C4 coupe - Inferno Red (ex)

Avatar utilizator
kidd46
c4 lover
Mesaje:272
Membru din:Lun Apr 26, 2010 9:12 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 16i, COUPE
Numar Inmatriculare:B-62-THF
Localitate:Bucuresti, Turnu Magurele(TR)
Contact:

Re: C4 vs Octavia2

Mesaj de kidd46 » Lun Aug 02, 2010 4:26 pm

am condus si eu vreo 1400km octavia 2! Ce are mai bun decat c4:
suspensiile - confort deosebit pe drumurile mai proaste
insonorizarea(nu prea auzeam motorul nici macar la turatii mari) + mega portbahajul :)
In rest c4 mi se pare "peste" la toate capitolele! :ya
slalom printre cretini...

Scrie răspuns

Înapoi la “Citroen C4 Vs ...”