C4 vs Toyota Auris

Citroen C4 sau altceva?
Avatar utilizator
nero
Robotizat
Mesaje:843
Membru din:Mie Aug 08, 2007 9:45 am
Localitate:Bucuresti
Contact:
Re: C4 vs Kia Ceed

Mesaj de nero » Vin Sep 19, 2008 10:15 am

Ca poate sa-ti aduca tie e una, dar pun pariu cu tine ca daca mergem intr-un showroom Toyota (fara sa cunoastem pe cineva) si intrebam de un Auris cu Xenon o sa ne raspunda ca nu se poate. BTW, cel pe care l-am intrebat este de fapt dealerul din Pitesti, asa ca pot lua raspunsul lui ca pe unul oficial. A mai fost un caz cand umblau pe la firme cu masinile de drive test si un discount de 5%, i-am intrebat si atunci cat ar costa ceva echivalent cu ce am eu, la fel mi-au zis ca nu se poate pune Xenon si jante de 17".
Citroen C4 - 1.6HDI - SX Pack

Avatar utilizator
onacus
Mesaje:660
Membru din:Mie Feb 28, 2007 3:54 pm
Localitate:Bucuresti Militauri
Contact:

Re: C4 vs Kia Ceed

Mesaj de onacus » Vin Sep 19, 2008 10:25 am

Eu fac pariu ca se poate. Mergi la el, ii spui ca aia este masina pe care o vrei si ca ai banii pentru ea si il astepti o saptamana cu un raspuns. Pariu ca a 2-a zi te suna si iti spune ca se poate.
Cunosc destule cazuri de genul asta.
Honda Civic Sedan ES 1.8 M/T New Red Pearl
Ex C4 Coupe UJ 1.6i Gri Aluminium ...

Avatar utilizator
nero
Robotizat
Mesaje:843
Membru din:Mie Aug 08, 2007 9:45 am
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: C4 vs Kia Ceed

Mesaj de nero » Lun Sep 29, 2008 1:57 pm

Mihay scrie:mugurel nu crezi ca exagerezi putin? sincer ... cu citroen vs toyota? eu merg destul de des cu un avensis de exemplu si sincer nu am ce sa-i reprosez la masina aia. am mers in concediu 7 masini in coloana 3 000 km si fara sa ma stresez mereu eram primul...in timp ce ceilalti se chinuiau putin sa tina pasul. au fost vreo 2 golf5, un ford focus, un golf4, fiat bravo. adica astia de la toyota chiar ptr asta sunt recunoscuti , ptr fiabilitate, nu ptr cine stie ce motoare, inventii sau dotari. strict fiabilitate
Si eu am facut mai multe drumuri de genul asta cu C4 si nici eu n-am ce sa-i reprosez. Pareri de genul "Am mers cu aia si n-are probleme, deci e mai buna" nu prea inseamna nimic.
Iar Toyota nu e marca mai fiabila, e marca cu mai putine dotari. Am mai zis de n'spe ori, daca nu aveam senzor de inaltime la faruri, sigur nu mi se strica senzorul de inaltime la faruri :P. Valabil pentru toate dotarile in plus pe care alte marci le ofera. Motoare, cutii de viteze sau casete de directie defecte n-am mai vazut in ultimii ani, decat la marci precum Toyota sau VW, percepute ca marci fiabile.
Citroen C4 - 1.6HDI - SX Pack

Avatar utilizator
onacus
Mesaje:660
Membru din:Mie Feb 28, 2007 3:54 pm
Localitate:Bucuresti Militauri
Contact:

Re: C4 vs Kia Ceed

Mesaj de onacus » Lun Sep 29, 2008 2:46 pm

Ca Toyota, Honda si Mazda sunt cele mai fiabile masini pe care le putem cumpara la preturi normale o spun statisticile, nu noi. Si da, sunt cele mai fiabile masini. Nu am vazut ca Citroen sa se apropie de topul vreunui clasament al fiabilitatii, pe cand cele 3 sunt acolo de fiecare data.
Honda Civic Sedan ES 1.8 M/T New Red Pearl
Ex C4 Coupe UJ 1.6i Gri Aluminium ...

Avatar utilizator
Mihay
Supermoderator
Mesaje:11065
Membru din:Lun Noi 19, 2007 10:45 pm
Localitate:Bucuresti

Re: C4 vs Kia Ceed

Mesaj de Mihay » Lun Sep 29, 2008 6:13 pm

hai frate ca prea exagerati cu citroenul asta de zici ca e cea mai buna cea mai tare, cea mai fiabila, cele mai bune motoare, suspensii si alte rahaturi!!! sunteti mai rau ca aia de pe club logan. daca tot sunt asta CEA MAI CEA MASINA E CITROEN de ce draq se vand asa putine?

candymann

Re: C4 vs Kia Ceed

Mesaj de candymann » Lun Sep 29, 2008 6:48 pm

de ce se vand asa de putine? pentru ca romanul nu stie decat nemtzeshti si k la frantzuseshti piesele sunt scumpe. pe langa asta citroenul are prostul renume k sunt probleme cu suspensia, asta de la BX. restul? intrebatzi-va shi voi cunoscutzii si vetzi afla ceea ce am spus eu si inca o sumedenie de alte "motive".

Avatar utilizator
dimabogdan
Mesaje:916
Membru din:Mie Feb 14, 2007 9:43 am
Localitate:CONSTANTA

Re: C4 vs Kia Ceed

Mesaj de dimabogdan » Lun Sep 29, 2008 6:58 pm

Bine, bine, am inteles, romanii ie putin ipocriti.Dar de ce in topurile de afara, chiar si in Jermania, acolo unde stie aia sa face masinuci( gura lumii) Honda se lafaie confortabil pe locul 1 de ceva ani buni, urmata indeaproape de Mazda si Toyota?....
De ce, la Top Gear ( poate un exemplu prost, dar care reflecta modul de gandire al unora de prin zona) spun despre Accord:" primul lucru bun, este ca este o Honda, deci nu se strica..."
Mai bine sa taci si sa pari prost, decat sa vorbesti si sa spulberi toate indoielile.

Avatar utilizator
stevey
Mesaje:781
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 9:44 pm
Marca si model masina:C4 1.6i BLACK
Localitate:Iasi/Bucuresti
Contact:

Re: C4 vs Kia Ceed

Mesaj de stevey » Lun Sep 29, 2008 8:30 pm

Eu cred ca sunt mai multe c4 decat golf5 sau honda civic.Pai de ce logan si renault vand asa de multe, doar sunt pe primul loc.Sunt cele mai fiabile si mai bune?Nu cred.

Avatar utilizator
mugurel
Mesaje:780
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 8:18 pm
Marca si model masina:DS3, DS4 Crossback, DS5 160HDi BVA.

Re: C4 vs Kia Ceed

Mesaj de mugurel » Lun Sep 29, 2008 8:48 pm

hai ca e distractiv!
in topurile fiabilitatii vedem de fapt topul multumirii clientilor si al nemultumirilor clientilor.
nu o sa vedeti niciodata numarul de intrari in service-uri si mai ales problemele reclamate.
in opinia mea, si va rog sa o considerati ca fiind personala, problemele adevarate sunt la nivel de motor blocat, cutie de viteze sincroane defectuoase, casete de directie si imobilizari in service prelungite.
daca apar greierasi in usi sau cat costa de fapt o revizie(lucruri enervante de altfel) nu reprezinta o defectiune majora!
am mai observat insa ceva extrem de interesant: de fapt sunt clienti care datorita faptului ca nu isi iau o marca de prestigiu(gen audi, etc) atunci cand sunt intrebati cat de fiabila este, raspunsul este invariabil ok daca este japoneza(k sa nu se faca de ras pt ca au o marca deosebita de cea a vecinului care a avut sau n-a avut bani de tuaregul pe care cu mandrie il parcheaza in fata blocului) sau nashpa rau daca e franceza sau italiana.
oare de ce?
pt k daca are seat sau skoda si zice ca l-a lasat motorul, turbina sau vreun geam de stg fata, sigur rad toti de el! asa mai bine tace din gura si spera ca a fost ghinion la el! daca are audi sau bmw, se duce la service prin usa din dos ca sa nu cumva sa-l vada vecinul! daca are japoneza si ii bate un piston, va face tot posibilul sa ascunda chestia asta, mai ales daca tine masina si vreo 6 sapt prin service!
apropos. am un prieten care si-a luat vestita avensis. a schimbat 2 cutii de viteze si caseta de directie cu aproape 18 saptamani de imobilizare in service. concluzia? i-a luat nevestei un yaris la care a schimbat de doua ori ambreiajul in 10km! daca il intrebi? masina e perfecta!
exemplele pot sa continue dar nu mai am baterie la telefon.
concluzia: cea mai buna masina e aia pe care o ai(cu conditia sa nu fie franceza) si toate masinile sunt ok si se strica!
asta va spune un dealer dezamagit profund de o marca de prestigiu ca subaru, unde m-am saturat de motoare, cutii si bucse schimbate!
DS3 1,6HDi 92CP

Avatar utilizator
Mihay
Supermoderator
Mesaje:11065
Membru din:Lun Noi 19, 2007 10:45 pm
Localitate:Bucuresti

Re: C4 vs Kia Ceed

Mesaj de Mihay » Lun Sep 29, 2008 9:06 pm

mugurel tu cu greu vei putea sa fii obiectiv in aceste topicuri deoarece tu ai o afacere cu Citroen, ai bagat bani, e principala ta activitate : sa vinzi Citroen. Eu chiar nu cred ca ai cum vreodata sa zici ceva foarte grav de ei pentru ca ai pierde niste bani (ipotetic vorbind) si crede-ma ca te inteleg. Exemple referitoare la problemele GRAVE ale altor marci de masini cu totii putem sa scriem. Dar la fel se pot spune destul de multe si despre Citroen sau c4 in speta.
De ce dupa 3 ani de la lansare nu i-au facut nimic la acest kit de ambreiaj care a cauzat cele mai multe probleme? Oare cat e de greu sa fi schimbat ceva la el dupa 1 an sau 2 de la lansarea modelului?
Daca vei face rost de o statistica cu ce zici tu ...nr de intrari in service...probleme reclamate...poate imi va mai disparea putin din aceasta senzatie " cu drobul de sare deasupra capului" sau poate doar vreau sa te maia aud laudand marca ca sa-mi mai treaca supararea pe micile probleme care mi le-a cauzat :mrgreen:

Avatar utilizator
dimabogdan
Mesaje:916
Membru din:Mie Feb 14, 2007 9:43 am
Localitate:CONSTANTA

Re: C4 vs Kia Ceed

Mesaj de dimabogdan » Lun Sep 29, 2008 9:30 pm

Motoare blocate...alte probleme de genul: arborele montat defectuos se pune- cu 2 seturi de cuzineti schimbati si apoi intr-o incercare nebuneasca de a-si demonstra tehnicitatea si priceperea in ale mecanicii o incercare ( nefinalizata din fericire) de a schimba pistoanele?Doua motoare cu supapele fisurate ( intr-un anume service Citroen ) se pune?Motoare cu setul motor schimbat la cateva mii de km se pune?Si vorba lui Mihay , kiturile de ambreiaj se pun?...
Intr-adevar despre Toyota am auzit si eu ceva mascari, dar nu am auzit nimic( inca, cine stie?- dar va zic eu ca nu veti auzi nimic rau) de HONDA si MAZDA...
Ultima oară modificat Lun Sep 29, 2008 9:32 pm de către dimabogdan, modificat 1 dată în total.
Mai bine sa taci si sa pari prost, decat sa vorbesti si sa spulberi toate indoielile.

Avatar utilizator
mituc
Mesaje:9122
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 6:18 pm
Marca si model masina:Mazda 3 MPS BK
Localitate:Iasi
Contact:

Re: C4 vs Kia Ceed

Mesaj de mituc » Lun Sep 29, 2008 9:30 pm

pai tot bani, energie, nervi, etc a bagat si in subaru.
Rablamentul atomic C4 1.6i 110CP 5p (ex)

Visul meu cel mai umed sa e merg cu un kaiac cu visle de titan pe o mare de capete de prosti.
All I wanna do... is have some fucked! And I've got a feeling... that I'm not the only one!

Avatar utilizator
Mihay
Supermoderator
Mesaje:11065
Membru din:Lun Noi 19, 2007 10:45 pm
Localitate:Bucuresti

Re: C4 vs Kia Ceed

Mesaj de Mihay » Lun Sep 29, 2008 9:36 pm

pai poate "a bagat" si " nu mai baga" :mrgreen:

Avatar utilizator
mituc
Mesaje:9122
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 6:18 pm
Marca si model masina:Mazda 3 MPS BK
Localitate:Iasi
Contact:

Re: C4 vs Kia Ceed

Mesaj de mituc » Mar Sep 30, 2008 7:42 am

DMX scrie:sa sefaca un split ...C4 vs Auris..... nu mai are nici o legatura cu topicul
Este deja topic pentru asta. L-am deschis eu acum ceva timp cind am fost la un dealer local in iasi sa-i intreb de corola TS si mi-ai spus ca nu exista, insa au fost suficient de amabili sa ma lase sa fac un drivetest cu un auris 2.0 d4d 120cp.
Mihay scrie:pai poate "a bagat" si " nu mai baga" :mrgreen:
Toate lucrurile nefericite au un sfirsit. Sa zicem ca subaru nu se strica la fel de des ca citroen (doar sa zicem, desi din ce spune mugurel apar probleme relativ grave pe care nu le-am intilnit cel putin deocamdata la c4 sau citroenuri in general), insa macar citroen se vinde, ai o masa mai mare de clienti multumiti si e una dintre cele mai ieftine marci la intretinere de pe piata (o revizie costa mai putin si decit la logan).
Rablamentul atomic C4 1.6i 110CP 5p (ex)

Visul meu cel mai umed sa e merg cu un kaiac cu visle de titan pe o mare de capete de prosti.
All I wanna do... is have some fucked! And I've got a feeling... that I'm not the only one!

Avatar utilizator
Mihay
Supermoderator
Mesaje:11065
Membru din:Lun Noi 19, 2007 10:45 pm
Localitate:Bucuresti

Re: C4 vs Toyota Auris

Mesaj de Mihay » Joi Oct 23, 2008 6:58 pm

n-ar trebui sa pun linku asta :mrgreen:
http://www.autojournal.fr/face-a-face-a ... conclusion" onclick="window.open(this.href);return false;


daca si francezi zic asta...e clar :(


pasare foloseste http://translate.google.com/translate_t#" onclick="window.open(this.href);return false; la translate web page mai jos putin

Scrie răspuns

Înapoi la “Citroen C4 Vs ...”