C6 vs Restul lumii

Citroen C4 sau altceva?
Scrie răspuns
Avatar utilizator
Deese
Omul cu plasticele
Mesaje:6710
Membru din:Joi Aug 02, 2007 12:27 pm
Numar Inmatriculare:B22DSM
Localitate:Bucuresti
Re: C6 vs Restul lumii

Mesaj de Deese » Sâm Sep 27, 2008 5:14 pm

Nu ci pentru ca credeti ca daca voi nu ati da 50k pe un C6 nimeni nu ar da-o.
Ei bine, in ultima saptamana am vazut 3 C6-uri prin Bucuresti (toate diferite) - nu ca ar avea relevanta, dar mai exista si alte masini decat BMW, Audi, Mercedes.
La 1.000 audi a6 exista si un cumparator de C6, care e problema?

E o chestie destul de simplu de inteles, unora nu le plac masinile germane (nu pentru ca ar fi proaste, doamne fereste ci din motive de banalitate, din motive de imagine, etc) si nici nu ii intereseaza supermotorizari (capitol la care masinile teutone stau excelent, trebuie sa recunoastem) ci prefera exclusivismul unui C6 sa zicem, chiar daca pana la 100 de kmh ajunge in 8s si nu in 6s si prinde 240 kmh si nu 300.
Desigur, pentru o limuzina teutona trebuie sa scoti din buzunar mai mult decat pe un C6.

Nu inteleg de ce si cu ce drept incercati voi sa ii convingeti pe cei care si-ar lua C6 din pasiune pentru masina asta (putini, atatia cat sunt) sa NU isi ia C6.

Fiecare om isi cumpara masina care ii produce o satisfactie deosebita (sau ma rog, asa ar trebui sa fie)
Iar daca masina care unora le da satisfactiile dorite este C6 nu inteleg ce aveti voi cu ei.

Sincer, mai bine v-ati ruga (sau ne-am ruga cu totii) ca clientii romani ai unor marci ca Mercedes, Audi, BMW sa fie si ei niste oameni care le-au ales din pasiune pentru marca nu din dorinta de a epata in ochii 'dujmanilor'
Pentru ca sa fim seriosi, majoritatea celor ce conduc o limuzina teutona in Romania sunt niste cocalari nu niste domni, care au banii din te miri ce ilegalitati si carora 'garsoniera de 20 de mp in Berceni in care ploua' dar masina la scara de 100.000 euro li se potriveste ca un fix.
Sa fim seriosi, Mercedes/Audi/BMW sunt niste masini excelente care nu merita o astfel de imagine (de masina de cocalar) in Romania.

Asa ca domnilor, pana cand majoritatea posesorilor romani de limuzine teutone vor stii sa raspunda la intrebarea 'De ce ti-ai luat Mercedes/BMW/Audi?' si cu alte argumente decat 'E cea mai tare fratzie' ' E masina de barosani' 'Sa vada lumea ca eu are bani', eu va sfatuiesc sa va calmati, sa luati un croissant cu cafea cu lapte si sa nu mai fiti asa inversunati :)
Caci fiecare e liber sa isi ia ce masina ii pofteste inimioara.
Iar daca cineva nu ar da X euro pe masina Y nu inseamna ca altcineva nu ar face-o.
Chiar daca acel altcineva e mult mai rar de intalnit.
C4 Cactus 2017 Baltic Blue 1.2 puretech 110cv
C4 Hatchback 2007 Noir Obsidien 1.6i 110cv
Sandero Stepway 2017 Rouge de Feu 0,9 TCe 90cv

Avatar utilizator
Bogdan
Fondator
Mesaje:12602
Membru din:Vin Feb 09, 2007 5:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.4 16V, 2005
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: C6 vs Restul lumii

Mesaj de Bogdan » Sâm Sep 27, 2008 5:48 pm

Cine pe cine convinge?? Noi sa nu cumperi tu C6 sau tu pe noi sa cumparam C6!!
Aici lumea isi exprima parerea, opiniile daca ar lua sau nu C6!
EU nu o sa iau C6 niciodata, poate sa fiu vreun excentric si sa am colectie de masini la care sa adaug C6-le!!
Baty_san a zis ca si-ar lua, tu zici ca ti-ai lua, restul care au postat au zis ca nu isi vor lua, motivand prin diverse!

Chiar vrei sa-ti raspund eu de ce mi-as lua Mercedes sau Audi?? Motoare puternice nene, astia au cu ce, pe cand Citroen ce are? Dieseluri foarte bune,fiabile dar doar atat!!

Sa nu mai vorbesc de valoare de revanzare!!Te-ai uitat sa vezi cat costa un C6 Exclusive din 2006? Pai incep de pe la vreo 19 000 EUR, exact cat costa o Honda Civic Type R sau un C4 nou dotat!!

Ia vezi cat costa in aceleasi conditii un A6 un E sau un seria 5?

Cateodata realitatea este departe rau de partea cu visurile
Octavia 3, Elegance, 2.0 TDI,DSG + Black Pack, 2013
C4 Coupe X 1.4, '05 ...a different one ...... ..
KartingClub | DS Spirit | MotorSportNews
Imagine

Avatar utilizator
Deese
Omul cu plasticele
Mesaje:6710
Membru din:Joi Aug 02, 2007 12:27 pm
Numar Inmatriculare:B22DSM
Localitate:Bucuresti

Re: C6 vs Restul lumii

Mesaj de Deese » Sâm Sep 27, 2008 5:55 pm

Atata vreme cat pe acest topic am vazut pareri de genul 'sunt absolut sigur ca daca ai avea banii aia ai uita de C6 si tot ceva german ti-ai lua' da, sunt foarte sigur ca cineva vrea sa convinga pe altcineva sa nu isi ia ce pofteste.

Nu ma intereseaza valoarea de revanzare, nu mi-am luat masina ca sa o dau ca avans pentru viitoarea.

Asa ca daca
1. Nu ma intereseaza valoarea de revanzare
2. Nu ma intereseaza supermega motorizari, ci 0-100s in 8s si 230 kmh imi sunt de ajuns
3. Imi place C6

nu vad de ce nu mi-as lua :)

Exact ce ziceam, nu inteleg de ce cand un om vine si spune ca si-ar lua C6 trebuie sa vina altii 10 si sa ii spuna ca viseaza.
C6 este o investitie proasta, dar un vis frumos.
Esti mai multumit acum? :)
C4 Cactus 2017 Baltic Blue 1.2 puretech 110cv
C4 Hatchback 2007 Noir Obsidien 1.6i 110cv
Sandero Stepway 2017 Rouge de Feu 0,9 TCe 90cv

Avatar utilizator
stevey
Mesaje:781
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 9:44 pm
Marca si model masina:C4 1.6i BLACK
Localitate:Iasi/Bucuresti
Contact:

Re: C6 vs Restul lumii

Mesaj de stevey » Sâm Sep 27, 2008 9:04 pm

Masinile scumpe si in general de lux isi pierd enorm din pret la revanzare.Bogdan nu te supara dar un bmw seria 5 din 2006 il iei sub 20 mii km si diesel si touring, mai binezis 19.800eur cu 70 mii km.Si eu prefer masini puternice dar nu in bucuresti acolo prefer trotineta.C6 este o masina destinata comfortului si nu performanteleor si cred ca ar fi ideala pt drumurile noastre.

Avatar utilizator
onacus
Mesaje:660
Membru din:Mie Feb 28, 2007 3:54 pm
Localitate:Bucuresti Militauri
Contact:

Re: C6 vs Restul lumii

Mesaj de onacus » Sâm Sep 27, 2008 9:55 pm

stevey scrie: un bmw seria 5 din 2006 il iei sub 20 mii km si diesel si touring, mai binezis 19.800eur cu 70 mii km.
Asa ceva nu gasesti decat daca este daramata masina aia. Sub 20.000E masina sigur are peste 100.000 KM si 4 ani vechime.
Honda Civic Sedan ES 1.8 M/T New Red Pearl
Ex C4 Coupe UJ 1.6i Gri Aluminium ...

Avatar utilizator
DMX
Fan C4
Mesaje:1900
Membru din:Vin Feb 09, 2007 8:18 pm
Marca si model masina:Saab
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: C6 vs Restul lumii

Mesaj de DMX » Sâm Sep 27, 2008 10:27 pm

Au cam dat-o in bara cu C6 , nici macar in afara nu sunt prea multe ......

Succes o sa aibe cu noul C5 sunt convins .

Avatar utilizator
Deese
Omul cu plasticele
Mesaje:6710
Membru din:Joi Aug 02, 2007 12:27 pm
Numar Inmatriculare:B22DSM
Localitate:Bucuresti

Re: C6 vs Restul lumii

Mesaj de Deese » Sâm Sep 27, 2008 10:29 pm

Chestia cu datul in bara tine de cate modele si-au propus sa vanda, si nu cred ca si-au propus sa o faca la fel de vanduta precum un A6.
In Franta sunt multe C6-uri.
C4 Cactus 2017 Baltic Blue 1.2 puretech 110cv
C4 Hatchback 2007 Noir Obsidien 1.6i 110cv
Sandero Stepway 2017 Rouge de Feu 0,9 TCe 90cv

Avatar utilizator
DMX
Fan C4
Mesaje:1900
Membru din:Vin Feb 09, 2007 8:18 pm
Marca si model masina:Saab
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: C6 vs Restul lumii

Mesaj de DMX » Sâm Sep 27, 2008 10:52 pm

Deese tu chiar crezi ce scrii ??

Ce producator E ATAT DE IMBECIL sa investeasca intr-un model (oameni , timp , bani ...multe multe resurse intr`un cuvant ) si sa nu doreasca sa vanda cat mai multe modele ?????

Avatar utilizator
Deese
Omul cu plasticele
Mesaje:6710
Membru din:Joi Aug 02, 2007 12:27 pm
Numar Inmatriculare:B22DSM
Localitate:Bucuresti

Re: C6 vs Restul lumii

Mesaj de Deese » Sâm Sep 27, 2008 10:58 pm

Ferrari, Rolls Royce, Bentley, Jaguar, Porsche....mai vrei sa iti zic ?

C6 nu e nici ultra-sport nici ultra-lux dar este un model pe care Citroen il doreste exclusivist, nu de masa.
Un produs mai 'de masa' din aceasi clasa si din acelasi grup (PSA adica) este Peugeot 607 care are vanzari mai mari pentru ca este facut sa satisfaca o gama mai larga de gusturi.
C6 este facut fix pentru fanii Citroen: heritage de Citroen SM si CX, exclusivitate, confort, stil, cateva sisteme inovatoare, etc.
C6 este o masina 'love or hate'
C4 Cactus 2017 Baltic Blue 1.2 puretech 110cv
C4 Hatchback 2007 Noir Obsidien 1.6i 110cv
Sandero Stepway 2017 Rouge de Feu 0,9 TCe 90cv

Avatar utilizator
DMX
Fan C4
Mesaje:1900
Membru din:Vin Feb 09, 2007 8:18 pm
Marca si model masina:Saab
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: C6 vs Restul lumii

Mesaj de DMX » Sâm Sep 27, 2008 11:02 pm

Daca as vrea sa fiu rau ti-as spune ca din toate marcile enumerate de tine sunt de 100 de ori mai multe masini decat C6 .....


C6 nu s-a vandut , nici un producator nu gandeste ca tine , traim in era banului , banul dicteaza , nu pasiunea si alte chestii filozofice ...... nimeni nu mai investeste milioane de euro intr-un proiect doar ptr FANII ADEVARATII ...astea sunt baliverne ...


Sunt masini EXCLUSIVSTE ..apar 100.000 de bucati si gata .... alea sunt exclusiviste , ai prin si tu o bucata bine , nu ....mai astepata ....

C6 s-a dorit un concurent pe piata ptr seria 5 audi 6 ... contructorii francezi nu au scos C6 DOAR PTR FANII ADEVFARATII :lol:

Avatar utilizator
Deese
Omul cu plasticele
Mesaje:6710
Membru din:Joi Aug 02, 2007 12:27 pm
Numar Inmatriculare:B22DSM
Localitate:Bucuresti

Re: C6 vs Restul lumii

Mesaj de Deese » Sâm Sep 27, 2008 11:11 pm

Da, marcile enumerate de mine produc masini mult mai bune decat C6.

Dar nu ai prins ideea, vorbesti prostii.
Hai sa o spun altfel: firmele de care am zis mai sus ar putea sa vanda MULT mai multe masini de cat o fac in prezent (pentru multe modele de Ferrari sau Rolls se fac liste si cozi de ani de zile), cererea e foarte mare.
Si cu toate acestea cadenta se pastreaza, nu se fac fabrici noi.

Ca sa fiu si eu putin rau, tin sa iti amintesc ca Citroen este o marca care s-a facut remarcata tocmai prin curajul de a lansa niste modele foarte 'altfel' si 'neintelese' de pe urma carora a intrat in faliment de 2 ori.

C6 nu s-a dorit un concurent la vanzari pentru Seria 5 sau A6 ci s-a dorit o alternativa 'altfel' pentru o alta categorie de clienti, si din punctul meu de vedere le-a iesit exceptional (bineinteles, intotdeauna se poate mai bine, vezi motoare, finisaje, etc)
Stai asadar linistit, nici un director de la PSA nu si-a imaginat ca C6 va atinge macar 10% din vanzarile A6.
Cat despre bani aka profit stai calm ca el vine din modelele de 'masa' ale grupului PSA, nu din C6.
Sunt masini EXCLUSIVSTE ..apar 100.000 de bucati si gata .... alea sunt exclusiviste , ai prin si tu o bucata bine , nu ....mai astepata ....
100.000 de bucati masina exclusivista?
Cred ca glumesti :)
C4 Cactus 2017 Baltic Blue 1.2 puretech 110cv
C4 Hatchback 2007 Noir Obsidien 1.6i 110cv
Sandero Stepway 2017 Rouge de Feu 0,9 TCe 90cv

Avatar utilizator
mugurel
Mesaje:780
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 8:18 pm
Marca si model masina:DS3, DS4 Crossback, DS5 160HDi BVA.

Re: C6 vs Restul lumii

Mesaj de mugurel » Dum Sep 28, 2008 12:29 pm

discutia asta este oricum complet neurmarita de clientii de audi, c6 sau bmw. fiinca aia de mercedes oricum nu stiu sa deschida calculatorul
o sa radeti, dar citroen chiar nu si-a propus sa faca vanzari cu masina asta! vor sa dovedeasca faptul ca se poate face o masina de calitate exceptionala si in franta. toate masinile vin cu peste 100km de teste si pana acum(cel putin la cele 5 masini vandute de mine si la cei cu care am mai vb) nu au dezamagit de loc. masini impecabile si cu zero probleme.
parerea mea este ca c6 se adresesaza in primul rand teutonilor, dovedindu-le acestora si chiar dandu-le o palma ca si francezii pot face masini de calitate in care sa te simti bine.
restul e istorie.
DS3 1,6HDi 92CP

Avatar utilizator
Deese
Omul cu plasticele
Mesaje:6710
Membru din:Joi Aug 02, 2007 12:27 pm
Numar Inmatriculare:B22DSM
Localitate:Bucuresti

Re: C6 vs Restul lumii

Mesaj de Deese » Dum Sep 28, 2008 12:48 pm

Eh, acum esti si tu un pic rau mugurel.

Da, multi din clientii Mercedes din Romania nu stiu sa deschida un calculator.
Dar in Germania de exemplu am observat ca clientii Mercedes sunt niste oamenii super ok, extrem de civilizati si cu mult bun simt.
C4 Cactus 2017 Baltic Blue 1.2 puretech 110cv
C4 Hatchback 2007 Noir Obsidien 1.6i 110cv
Sandero Stepway 2017 Rouge de Feu 0,9 TCe 90cv

Avatar utilizator
stevey
Mesaje:781
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 9:44 pm
Marca si model masina:C4 1.6i BLACK
Localitate:Iasi/Bucuresti
Contact:

Re: C6 vs Restul lumii

Mesaj de stevey » Dum Sep 28, 2008 3:11 pm

Va stric discutia oleaca si revin la preturile de bmw, mercedes etc.Second hand sunt foarte, foarte ieftine si in stare impecabila.Rupturile de lux costa sub 10.000e.Un fost coleg de servici si-a luat un seria 520 2006, 70.000km la bord cu de toate in afara de scaune piele cu 20.000euro masina arata si merge impecabil.Daca nu sunteti in cunostinta de cauza intrati pe http://www.mobile.de" onclick="window.open(this.href);return false; si veti vedea acolo preturi.Si asta la autohouse-uri care mai baga si adaos, dar iti ofera si garantie 1 an, la particulari gasiti si mai ieftin.

Avatar utilizator
Aiurica
Supermoderator
Mesaje:11244
Membru din:Joi Aug 30, 2007 10:54 am
Marca si model masina:C4 2.0 VTS by Loeb
Numar Inmatriculare:B 32 WRC
Contact:

Re: C6 vs Restul lumii

Mesaj de Aiurica » Dum Sep 28, 2008 3:23 pm

toata lumea isi doreste si "si-ar " lua C6...dar nimeni nu isi ia....
sa fim seriosi....
cred ca prcentul de vanzari este sub 1 % per total vanzari masini de lux....Romania sau Europa.
By Loeb no.1882 2.0 16 VVT-VTS 180 hp
By Aiurica 1.6 16v 110 hp -Sold

Scrie răspuns

Înapoi la “Citroen C4 Vs ...”