C6 vs Restul lumii

Citroen C4 sau altceva?
Scrie răspuns
Avatar utilizator
Bogdan
Fondator
Mesaje:12602
Membru din:Vin Feb 09, 2007 5:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.4 16V, 2005
Localitate:Bucuresti
Contact:
Re: C6 vs Restul lumii

Mesaj de Bogdan » Dum Sep 28, 2008 3:25 pm

Deese scrie:Atata vreme cat pe acest topic am vazut pareri de genul 'sunt absolut sigur ca daca ai avea banii aia ai uita de C6 si tot ceva german ti-ai lua' da, sunt foarte sigur ca cineva vrea sa convinga pe altcineva sa nu isi ia ce pofteste.

Nu ma intereseaza valoarea de revanzare, nu mi-am luat masina ca sa o dau ca avans pentru viitoarea.

Asa ca daca
1. Nu ma intereseaza valoarea de revanzare
2. Nu ma intereseaza supermega motorizari, ci 0-100s in 8s si 230 kmh imi sunt de ajuns
3. Imi place C6

nu vad de ce nu mi-as lua :)

Exact ce ziceam, nu inteleg de ce cand un om vine si spune ca si-ar lua C6 trebuie sa vina altii 10 si sa ii spuna ca viseaza.
C6 este o investitie proasta, dar un vis frumos.
Esti mai multumit acum? :)
Pai ia-ti tata ca nu te opresc eu. Eu am dat cateva motive de ce nu mi-as lua asa ceva..
Asa zicem toti ca nu ne intereseaza valoarea de revanzare pana cand ajungem sa le vindem
Tu ai inteles aiurea discutiile de aici, nimeni nu te opreste sa-ti iei sau incearca sa te convinga...
Octavia 3, Elegance, 2.0 TDI,DSG + Black Pack, 2013
C4 Coupe X 1.4, '05 ...a different one ...... ..
KartingClub | DS Spirit | MotorSportNews
Imagine

Avatar utilizator
nero
Robotizat
Mesaje:843
Membru din:Mie Aug 08, 2007 9:45 am
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: C6 vs Restul lumii

Mesaj de nero » Lun Sep 29, 2008 12:28 pm

DMX scrie:Au cam dat-o in bara cu C6 , nici macar in afara nu sunt prea multe ......
Te inseli rau de tot. Scopul lui C6 nu a fost profitul ci imaginea, au spus-o si ei de la inceput. Imaginea marcii la capitolul calitate a cam fost zdruncinata in ultimii 20 de ani, aveau nevoie de o masina care sa arate ca se poate.
Noul C5 va beneficia enorm de plusul de imagine adus de C6, de acolo se vor scoate banii.

Mai mult decat atat, cand iti permiti o masina de 50k euro, ti-o iei pentru ca iti place. Daca iti faci griji ca vei pierde cu 10k mai mult la revanzare, inseamna ca nu ti-o permiti. E drept, la noi e plin de oameni cu masini care nu si le permit.
Citroen C4 - 1.6HDI - SX Pack

mario
Mesaje:19
Membru din:Mar Sep 16, 2008 2:25 pm
Numar Inmatriculare:BH-24-SRL
Localitate:ORADEA
Contact:

Re: C6 vs Restul lumii

Mesaj de mario » Mar Oct 07, 2008 8:33 pm

NU AM AUZIT ..TI AMO MERCEDES.....DOAR CE MERTAN AM MANCATI-AS...LA FEL BMW,AUDI(APROPO CEA MAI PROASTA MASINA PE CARE AM CONDUS-O)VW ETC :lol: :lol:

Avatar utilizator
stevey
Mesaje:781
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 9:44 pm
Marca si model masina:C4 1.6i BLACK
Localitate:Iasi/Bucuresti
Contact:

Re: C6 vs Restul lumii

Mesaj de stevey » Mar Oct 07, 2008 8:42 pm

De ce zici ca audi e prost?Sunt curios ce nu ti-a placut.

Avatar utilizator
baty_san
Mesaje:846
Membru din:Mie Sep 03, 2008 9:26 am
Localitate:Cluj Napoca

Re: C6 vs Restul lumii

Mesaj de baty_san » Mar Oct 07, 2008 10:39 pm

stevey scrie:Va stric discutia oleaca si revin la preturile de bmw, mercedes etc.Second hand sunt foarte, foarte ieftine si in stare impecabila.Rupturile de lux costa sub 10.000e.Un fost coleg de servici si-a luat un seria 520 2006, 70.000km la bord cu de toate in afara de scaune piele cu 20.000euro masina arata si merge impecabil.Daca nu sunteti in cunostinta de cauza intrati pe http://www.mobile.de" onclick="window.open(this.href);return false; si veti vedea acolo preturi.Si asta la autohouse-uri care mai baga si adaos, dar iti ofera si garantie 1 an, la particulari gasiti si mai ieftin.
si de curios nu te-ai uitat la un c6? ca nu e departe cu pretul de bmw.... sau gresesc? :shock: :shock: si sa va stric si eu discutia.... mi-as lua C6. (asa vrea muschiu' meu) :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :-({|= :-({|= :bounce: :bounce:
Don't steal...goverment hates competition!

Avatar utilizator
stevey
Mesaje:781
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 9:44 pm
Marca si model masina:C4 1.6i BLACK
Localitate:Iasi/Bucuresti
Contact:

Re: C6 vs Restul lumii

Mesaj de stevey » Mie Oct 08, 2008 12:14 pm

Ba da m-am uitat, tocmai asta e ideea, sunt destul de asemanatoare ca pret.

Avatar utilizator
nero
Robotizat
Mesaje:843
Membru din:Mie Aug 08, 2007 9:45 am
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: C6 vs Restul lumii

Mesaj de nero » Mie Oct 08, 2008 12:43 pm

Cauta un BMW seria 5 cu aceleasi dotari ca pe C6 sa vedem daca mai sunt aceleasi preturi. Eu zic ca BMW-ul va fi dublu.
Citroen C4 - 1.6HDI - SX Pack

Avatar utilizator
stevey
Mesaje:781
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 9:44 pm
Marca si model masina:C4 1.6i BLACK
Localitate:Iasi/Bucuresti
Contact:

Re: C6 vs Restul lumii

Mesaj de stevey » Mie Oct 08, 2008 3:39 pm

Ok se pare ca suntem pe alta lungime de unde.
bmw seria 530 diesel, 6 cl linie, 67 000km, 231 cp, an 2006, EUR 23,330
http://suchen.mobile.de/fahrzeuge/showD ... geNumber=1" onclick="window.open(this.href);return false;
Feature Sets
ABS , Alloy wheels , Central locking , Cruise control , Electric heated seats , Electric windows , ESP , Full Service History , Immobilizer , Navigation system , Particulate filter , Power Assisted Steering , Sunroof

citroen c6, diesel 205 cp (nu stiu daca e motorizarea v6) 103,144 km, an 2006, 22,900 EUR
http://suchen.mobile.de/fahrzeuge/showD ... geNumber=1" onclick="window.open(this.href);return false;
Feature Sets
ABS , Alloy wheels , Central locking , Cruise control , Electric heated seats , Electric windows , ESP , Immobilizer , Leather seats , Navigation system , Parking sensors , Particulate filter , Sunroof , Trailer coupling , Warranty , Xenon headlights

Acum cred ca e mai usor sa faceti o comparatie , daca tot va e asa greu sa mergeti pe site sa cautati.Poate asa mai scurtam din discutii de genu x e dubla la pret ca z si are aceleasi dotari.

Avatar utilizator
baty_san
Mesaje:846
Membru din:Mie Sep 03, 2008 9:26 am
Localitate:Cluj Napoca

Re: C6 vs Restul lumii

Mesaj de baty_san » Mie Oct 08, 2008 4:02 pm

ca sa nu va incurc ... si c4 meu e din germania, dar vanzatorul respectiv(sau handler) habar nu avea ce dotari are masina :D:D:D nici macar nu stia ca are alarma :D daca nu face "bep-bep" cand se inchide... :lol: :lol: :lol: ce sa mai zic de AFIL, comanda vocala, senzor presiune roti,etc?
deci nu asteptati sa scrie la un citronel toate dotarile....
cand l-am cumparat m-am uitat la bmw, vw, opel, audi.... si cam toate cu dotarile, km,si varsta lui C4 la pret aproape dublu. Nu zic ca nu m-ar fii tentat un BMW dar la banii care am fost eu dispus sa dau pe masina.... sorry dar nu am vrut sa platesc sigla firmei si nu masina.
Parerea mea
Don't steal...goverment hates competition!

Avatar utilizator
Mihay
Supermoderator
Mesaje:11065
Membru din:Lun Noi 19, 2007 10:45 pm
Localitate:Bucuresti

Re: C6 vs Restul lumii

Mesaj de Mihay » Mie Oct 08, 2008 4:10 pm

bai nene ce minister sau institutie si-a luat C 6 ca am vazut vreo 2-3 azi cu nr rosii si stampile d-alea mari in geam

Avatar utilizator
nero
Robotizat
Mesaje:843
Membru din:Mie Aug 08, 2007 9:45 am
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: C6 vs Restul lumii

Mesaj de nero » Joi Oct 09, 2008 4:31 pm

stevey scrie:Ok se pare ca suntem pe alta lungime de unde.
bmw seria 530 diesel, 6 cl linie, 67 000km, 231 cp, an 2006, EUR 23,330
http://suchen.mobile.de/fahrzeuge/showD ... geNumber=1" onclick="window.open(this.href);return false;
Feature Sets
ABS , Alloy wheels , Central locking , Cruise control , Electric heated seats , Electric windows , ESP , Full Service History , Immobilizer , Navigation system , Particulate filter , Power Assisted Steering , Sunroof

citroen c6, diesel 205 cp (nu stiu daca e motorizarea v6) 103,144 km, an 2006, 22,900 EUR
http://suchen.mobile.de/fahrzeuge/showD ... geNumber=1" onclick="window.open(this.href);return false;
Feature Sets
ABS , Alloy wheels , Central locking , Cruise control , Electric heated seats , Electric windows , ESP , Immobilizer , Leather seats , Navigation system , Parking sensors , Particulate filter , Sunroof , Trailer coupling , Warranty , Xenon headlights

Acum cred ca e mai usor sa faceti o comparatie , daca tot va e asa greu sa mergeti pe site sa cautati.Poate asa mai scurtam din discutii de genu x e dubla la pret ca z si are aceleasi dotari.
Pai si in cazul de fata, C6 are xenon, senzori de parcare, senzori de ploaie, afisajul cu laser pe parbriz, AFIL, suspensie hydractive, eleron automat, etc. pe care BMW-ul probabil nu le are (unele din ele sigur nu le are). BMW-ul are doar avantajul performantelor dinamice, acum depinde ce te intereseaza mai mult.
Citroen C4 - 1.6HDI - SX Pack

candymann

Re: C6 vs Restul lumii

Mesaj de candymann » Vin Oct 10, 2008 10:14 am

cine a fost la siab acum un an poate a vazut la standul citroen un C6. ei bine acel C6 era dotat cu tot ceea ce se putea pune pe el, doar ca nu avea motorizarea cea mai mare si mai puternica. avea un V6 Hdi de 2.7 si costa vreo 52.100! nush ce beamveu sau mercedes sau nush mai ce masina se poate cumpara cu dotarile alea la banii aia. diferenta sta in marca.

Avatar utilizator
mugurel
Mesaje:780
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 8:18 pm
Marca si model masina:DS3, DS4 Crossback, DS5 160HDi BVA.

Re: C6 vs Restul lumii

Mesaj de mugurel » Joi Oct 16, 2008 7:02 pm

lasand la o parte discounturile/preturile/optiunile/si valoarea de revanzare, ma intereseaza si pe mine o chestiune:
totusi, cand iti cumperi o masina conteaza cu cat o revinzi? te plimbi pe sosea cu socotitoarea pusa pe bord unde scazi boabele? eu credeam ca in primul rand conteaza ce simti tu, nu ce bani iei in targ! conteaza confortul! conteaza spatiul! conteaza sa nu vomite nevasta la curbe! conteaza cat de vesel esti si cat de stresat esti in fiecare zi! conteaza sa iti rezolvi afacerile pe bancheta din spate cat mai confortabil!
clientul posibil de C6 asa il vad eu. de aceea sunt putini.
la noi e mult mai important ce zic vecinii, si cat iei dupa 3 ani de chin, si cat de frica ti-a fost pe o curba in care ti-a fugit spatele si ai scapat pt k are 1890de airbaguri. nu se gandeste nimeni la zambetul pe care ti-l provoaca o masina care iti aduce confort, placere sau siguranta.
la salon la Paris am vazut oameni interesati de modularitate, de cum isi pun scaunul de copil, de cate sevice-uri are in zona, de vaoarea indicatiei reale de pe bord vis a vis de de viteza...
parerea mea este ca mentalitatea noastra e defectuoasa prin prisma siglei.
de fapt cata lume si-ar cumpara televizor Myria in loc de Sony? chiar dac ar fi Myria produs in Finlanda si Sony pe vapor! nu isi ia nimeni. personal, gandesc asa: mai bine imi iau un Sony mai mic si cu mai putine optiuni decat un Myria full option.
am fost la un supergreu in Franta acasa si am ramas masca cat de simpla avea casa si ce mobila ieftina avea si ce pozitie la 18 km de centru avea.
la noi? pana nu iti faci un palat cu aur inseamna ca esti prost.
reveniti-va!
si hai sa discutam la loc de C6(oricum numa' eu am luat-o razna) pt ca e o masina care se adreseaza clar unui segment delicat, in niciun caz celor care vor sa dovedeasca ca au bani!
DS3 1,6HDi 92CP

Avatar utilizator
baty_san
Mesaje:846
Membru din:Mie Sep 03, 2008 9:26 am
Localitate:Cluj Napoca

Re: C6 vs Restul lumii

Mesaj de baty_san » Joi Oct 16, 2008 8:35 pm

ca sa-l citez pe candyman.... pam...PAM !!! =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D>
Don't steal...goverment hates competition!

candymann

Re: C6 vs Restul lumii

Mesaj de candymann » Joi Oct 16, 2008 8:42 pm

:mrgreen:

Scrie răspuns

Înapoi la “Citroen C4 Vs ...”