C5 sau Insignia

Citroen C4 sau altceva?
Avatar utilizator
lucyano
Mesaje:118
Membru din:Lun Noi 17, 2008 10:15 am
Marca si model masina:C4,1.6.i 110 hp,SX
Numar Inmatriculare:OT-03-ZAR
Localitate:Slatina,Jud.Olt
Contact:
C5 sau Insignia

Mesaj de lucyano » Dum Ian 26, 2014 12:36 am

Salutare prieteni.A venit timpul sa schimb robotzelul pe care l-am luat in 2007,un C4 de care sunt foarte multumit pana in prezent.Am 10.000 de euroi si m-am blocat intre C5 si Insignia.Va rog ajutati-ma cu cat mai multe pareri si sfaturi.Va multumesc anticipat si postez si link-urile spre cele doua ,,frumoase,,

http://www.autovit.ro/opel-insignia-C31988754.html" onclick="window.open(this.href);return false;

http://www.autovit.ro/citroen-c5-C31257421.html" onclick="window.open(this.href);return false;
forever citroen

Avatar utilizator
mituc
Mesaje:9122
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 6:18 pm
Marca si model masina:Mazda 3 MPS BK
Localitate:Iasi
Contact:

Re: C5 sau Insignia

Mesaj de mituc » Dum Ian 26, 2014 8:30 am

Vezi ca insignia avea mai multe bube...
C5 e o masina destul de buna, eu as merge pe c5 dintre astea doua.
Rablamentul atomic C4 1.6i 110CP 5p (ex)

Visul meu cel mai umed sa e merg cu un kaiac cu visle de titan pe o mare de capete de prosti.
All I wanna do... is have some fucked! And I've got a feeling... that I'm not the only one!

Avatar utilizator
catalin4u24
StarShip Pilot
Mesaje:5749
Membru din:Dum Iul 26, 2009 10:58 pm
Marca si model masina:Lancer Sportback
Contact:

Re: C5 sau Insignia

Mesaj de catalin4u24 » Dum Ian 26, 2014 11:27 am

Am fost si eu in dilema asta o data si am ales C5'ul doar pentru ca la banii care ii aveam la momentul ala C5'ul venea mult mai dotat decat Insignia plus atractia care inca o am pt Citroen ca si brand.
Cat de buna e, depinde si de noroc, tinand cont ca va fi o masina sh te poti astepta sa bagi ceva bani in oricare dintre ele iar apoi mai conteaza si cat de intretinuta a fost inainte.
Dintre astea doua cred ca tine de gusturi, daca ma intrebi pe mine Insignia arata mai bine insa nu vine cu ce vine C5'ul, gen suspensia hydractive daca este cazul sau tapiseria de piele care este superba in C5 sau scaunele super ultra reglabile tot la C5.
Asadar, daca umbli dupa maxim comfort, nu cred ca exista comparatie, C5'ul castiga clar insa daca mai ai momente in care ai vrea si ceva sportivitate, si sunt destul de dese momentele alea, ia-ti Insignia ca C5'ul n-are nici o treaba.
Nu stiu ce probleme zice mituc ca are Insignia dar parca imi aminttesc ca iesise undeva in topul celor mai fiabile la un moment dat.

Apoi cum spuneau si altii, C5'ul ori il iei super dotat ori nu-l mai iei pentru ca practic dotarile il ridica pe C5. Daca nu-i dotat n-are nici un farmec, e doar o alta masina si deci o Insignia ar fi mult mai frumoasa in cazul asta.

LE: din linkurile alea doua ale tale eu as alege Insignia

Avatar utilizator
sorinel0310
Mesaje:1098
Membru din:Lun Mar 11, 2013 5:44 pm
Marca si model masina:Citroen C4 Coupe (an: 2008) - 2.0 HDi 16V - Noir
Numar Inmatriculare:B *** SXN
Localitate:Bucuresti (RO) / Groningen (NL)

Re: C5 sau Insignia

Mesaj de sorinel0310 » Dum Ian 26, 2014 11:41 am

Dintre cele doua masini din linkurile tale, as alege C5-ul din 2 motive:
1. suspensia si xenon ca dotari peste Insignia
2. interiorul cu bej foarte frumos, aduce putin a C6, fata de interiorul Insigniei, care personal mi se pare urat.

Pe de alta parte, Insignia are avantajul motorului mai puternic. Dar este un motor destul de nou si nu stii exact ce probleme ar putea avea, pe langa 2.0 HDI-ul de pe C5, despre care se stie ca este un motor foarte bun.

La 10.000 iepuroi buget, eu m-as mai uita si la alte modele. :hi
Citroen C4 Coupe (2008): 2.0 HDi 16V, 138CP & FAP (VTR+) - Noir Obsidian
Currently updated to VTS features + Engine Chiptuning - Stage 2: 163CP & 395NM

Imagine

Magic number: 200.000km
viewtopic.php?f=19&t=7683&start=0

Avatar utilizator
Vasea
Mesaje:968
Membru din:Vin Mar 01, 2013 1:18 pm
Marca si model masina:Renault Scenic 2, 1.6 b, 2006
Localitate:IASI
Contact:

Re: C5 sau Insignia

Mesaj de Vasea » Dum Ian 26, 2014 1:49 pm

Opel e masina buna primii 2-3 ani, din ce am vazut prin testele din Germania, in plus, nu stii cati km reali au ambele masini. mai vezi pe forumurile din tara, de afara.

avand in vedere ca Norishor te poate ajuta mai usor, pti cauta un C5, vezi ca sunt si mai ieftine, daca vrei motor de 1.6 HDi.

si cum spunea si Sorin, poti incerca si alte marci, functie de ce "relatii/conexiuni" ai....

BAFTA! :hi

Avatar utilizator
atenzaC4
Mesaje:569
Membru din:Mie Mar 30, 2011 9:13 pm
Numar Inmatriculare:CT
Localitate:Constanta
Contact:

Re: C5 sau Insignia

Mesaj de atenzaC4 » Dum Ian 26, 2014 2:26 pm

Fratiware!
Raspunsul meu este foarte clar!

Am avut de ales intre Accord sau Mazda 6, Mondeo sau C5, Insignia sau Superb.

Am eliminat Grupul VAG... prea ostil si scump. Apoj japonezele ca erau si scumpe si intrtinere scumpa. Am avut Mazda 6. Insignia foarte multe stricaciuni si recall-uri.
A ramas C5 si Mondeo. Am ales C5 ptr comfort, calitate, aspect, exclusivitate.
Toate celelalte sunt foarte des intalnite si nu sunt ceva spectaculos.
Nu am avut in vedere A4 seria 3 sau cklass. Toata lumea "buna" are in Cta si nu numai.
am vizat Seria 5, A6 break si f putin E classe la bani asemanatori.

Am ales din nou C5. E superba. Dar daca faci pasul...ia te rog si Suspensia Hydractive. Fara e la fel ca oricare de sus.
Vrei ceva simplu si ieftin la intretinere si blah blqh...Cruze sau Logan (am un benzinar si in oras e talent si mai ales cu 2 caini).

Succes
De ce Facebook nu are si optiunea de DISLIKE?

robitza21
Mesaje:284
Membru din:Dum Apr 28, 2013 2:28 am
Marca si model masina:Citroen C4, 1.6Hdi 90CP
Numar Inmatriculare:B-111-RFM

Re: C5 sau Insignia

Mesaj de robitza21 » Dum Ian 26, 2014 3:26 pm

-Ce face neamtul cand nu are ce face?
-Opel!

Sincer sa fiu nu cunosc posesor de Opel care sa se declare multumit de el, majoritatea fiind fosti posesori. Vorbesc de oameni care au facut multi km cu ele. Cineva care face 2000/an normal ca este multumit.
Opel construieste motoare mari(impozit si asigurare mai scumpa) cu putini cai. Cat despre spotivitate nu poate fi vorba... Vorbesc dupa ce am condus Vectra GTS din 2007, 2.2Diesel cu 125 de cai, care nu se prea simtzeau...

Insignia nu am condus dar mi se pare o masina inghesuita la interior...(m-am urcat in showroom)

Avatar utilizator
catalin4u24
StarShip Pilot
Mesaje:5749
Membru din:Dum Iul 26, 2009 10:58 pm
Marca si model masina:Lancer Sportback
Contact:

Re: C5 sau Insignia

Mesaj de catalin4u24 » Dum Ian 26, 2014 4:24 pm

robitza21 scrie:-Ce face neamtul cand nu are ce face?
-Opel!
Gresit.
Logan! daca te referi ca atunci cand nu are ce face nu are bani defapt.
robitza21 scrie:Cat despre spotivitate nu poate fi vorba... Vorbesc dupa ce am condus Vectra GTS din 2007, 2.2Diesel cu 125 de cai, care nu se prea simtzeau...
Pai tu ce vroiai sa simti la 125 de cai :lol: GTS poate era nivel de echipare chiar daca suna sport... asa cum si C4 poate veni VTS la motor de 1.6 ...
Faptul ca ai condus tu o putoare de Vectra nu-ti da nici un drept sa categorisesti un intreg brand. Ce faceai daca conduceai un Astra OPC? Ziceai apoi ca Opel e cel mai tare?
Opel are multe modele cu adevarat sportive! Chiar si Insignia vine cu motoare potente, sa nu mai aduc aminte de gama OPC sau cum ii spune in alte tari VXR...

Daca tu consideri Citroen ca si brand mai premium decat Opel inseamna ca traim in lumi paralele!
Da, Citroen are gama DS, modelele alea frumoase care nu le cumpara nimeni ! Mai e cate unu mai raslet care vrea sa fie diferit si e dispus sa cheltuie banii pe un DS, dar astia sunt putini... putin rau.

Avatar utilizator
mituc
Mesaje:9122
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 6:18 pm
Marca si model masina:Mazda 3 MPS BK
Localitate:Iasi
Contact:

Re: C5 sau Insignia

Mesaj de mituc » Dum Ian 26, 2014 4:58 pm

catalin4u24 scrie: Faptul ca ai condus tu o putoare de Vectra nu-ti da nici un drept sa categorisesti un intreg brand. Ce faceai daca conduceai un Astra OPC? Ziceai apoi ca Opel e cel mai tare?
Opel are multe modele cu adevarat sportive!
Am avut C4 in paralel cu un cunoscut care si-a luat un astra H la acea vreme. Vai, insertii din lemn, vai, sistem audio nus' de care, vai, nu stiu ce. Dupa doi ani si ceva de laude si aere de superioritate el vinde astra pentru ca de fiecare data cind mergea mai mult de o ora fara intrerupere cu masina il durea spatele, pentru ca nu stiu ce cacat i se intimplase prin zona EGR/turbina, pentru ca nu stiu ce trasnaie nu se mai putea regla la geometrie si tragea usor stinga desi masina n-a fost niciodata lovita sau data de borduri, etc.
Amindoi am luat masinile in acelasi timp, el a vindut-o sa scape de ea cu 7k EUR dupa 2.5 ani desi noua fusese vreo 17k EUR sau ceva, eu am dat-o pe a mea cu 9k EUR la doua luni inaintea lui desi a mea de noua fusese aproape 14k parca. De atunci el s-a reprofilat pe mercedes si mercedes are si acum (ceva un C280 V6 benzina de 3 litri si 231cp, awd, senzationala masina!).

Vai, opel, nemtesc, premium, insertii lemn, nu stiu ce cacat! Au spatele! Au valoarea de revinzare ca-s multe pe piata, toti au si nimeni nu vrea. FAIlpel.
Opel era in 2005-2010 un brand mai premium decit citroen insa cu foarte putine exceptii facea masini mai bune. Da, si avea gama OPC, dar eu n-am sa-mi iau niciodata varianta cheala cu motorul cel mai mic doar de dragul existentei unui model de performanta. Chiar asta imi aduce aminte de o patanie din trafic cu un foltvaganar cu 1.9TDI+chip-frateh! (cel putin el spunea ca are chip de la 90 la 120cp sau ceva) care dupa ce a ramas in urma la un moment dat la vreo 3 semafoare mai incolo ma ajunge, se pune paralel, da geamul jos la mine si-mi spune: "Daca aveam un GTI ce fum iti dadeam bai mucea...!". Adica tot eu mucea.. :)
Rablamentul atomic C4 1.6i 110CP 5p (ex)

Visul meu cel mai umed sa e merg cu un kaiac cu visle de titan pe o mare de capete de prosti.
All I wanna do... is have some fucked! And I've got a feeling... that I'm not the only one!

robitza21
Mesaje:284
Membru din:Dum Apr 28, 2013 2:28 am
Marca si model masina:Citroen C4, 1.6Hdi 90CP
Numar Inmatriculare:B-111-RFM

Re: C5 sau Insignia

Mesaj de robitza21 » Dum Ian 26, 2014 8:58 pm

Pai tu ce vroiai sa simti la 125 de cai :lol: GTS poate era nivel de echipare chiar daca suna sport... asa cum si C4 poate veni VTS la motor de 1.6 ...

Am avut o Octavia 2, 1.9Tdi, 105CP. Tin sa iti spun ca iti dadea mai multe senzatii decat un Opel.
Si da, acum neamtul sarac a trecut de pe Opel pe Logan. Opel este/era masina neamtzului sarac.

Faptul ca ai condus tu o putoare de Vectra nu-ti da nici un drept sa categorisesti un intreg brand. Ce faceai daca conduceai un Astra OPC? Ziceai apoi ca Opel e cel mai tare?

Nu vreau sa conduc un Opel. Am condus timp de cateva luni un A6, 3.0Tdi, 231CP, 4X4. Asa ca asta mi-as lua, nici macar nu m-as opri sa ma uit la vre-un model de la Opel!
De aici iti dai seama ca nu favorizez C5-ul/Citroen-ul. Mi-am spus o parere strict despre alegerea mea. Eu as alege C5-ul intre cele 2( anuntul de la Insignia nici nu l-am deschis)...

Avatar utilizator
lucyano
Mesaje:118
Membru din:Lun Noi 17, 2008 10:15 am
Marca si model masina:C4,1.6.i 110 hp,SX
Numar Inmatriculare:OT-03-ZAR
Localitate:Slatina,Jud.Olt
Contact:

Re: C5 sau Insignia

Mesaj de lucyano » Dum Ian 26, 2014 11:07 pm

Mulțumesc pentru părerile voastre.Sper sa ma hotărăsc într-un final si sa fac alegerea corecta. In momentul de fata balanța înclină foarte mult spre C5. Aștept si alte păreri.
forever citroen

joeadrianblack
Mesaje:912
Membru din:Vin Mai 22, 2009 5:58 pm
Localitate:Bucuresti

Re: C5 sau Insignia

Mesaj de joeadrianblack » Lun Ian 27, 2014 9:16 am

Am un coleg care a avut un clio de nou. Dupa 3 ani a crescut familia a vandut si a cumparat un Insignia tot nou... Dupa 6 luni l-a pus la vanzare din cauza ca nu mai suporta psihic problemele marunte care apar/dispar... Cred ca si acuma inca-l mai are la vanzare pe autovit.

Dc doresti vb azi cu el i-ti lasa un nr de tel si i-ti spune el ca proprietar parerea despre...

Intre cele doua clar recomand c5-ul, asta a fost gandita, mai ales ultima generatie, pt piata germana pe cand Insignia nu cred :)

Avatar utilizator
alex82
Alex Ploiesteanu'
Mesaje:4529
Membru din:Sâm Mai 03, 2008 7:23 am
Marca si model masina:Peugeot 407 , 2.0 HDI
Localitate:Ploiesti

Re: C5 sau Insignia

Mesaj de alex82 » Lun Ian 27, 2014 10:29 am

robitza21 scrie:
Opel construieste motoare mari(impozit si asigurare mai scumpa) cu putini cai. Cat despre spotivitate nu poate fi vorba... Vorbesc dupa ce am condus Vectra GTS din 2007, 2.2Diesel cu 125 de cai, care nu se prea simtzeau...

Insignia nu am condus dar mi se pare o masina inghesuita la interior...(m-am urcat in showroom)
Cum poti sa spui ca Opel face motoare mari cand in link`urile puse sunt 2 masini cu moatoare de 2L , citroen cu 140 de cai si Opel cu 160 de cai ? Sportivitate ? Tare as vrea sa vad ca e Citroenul ala mai sportiv decat modelul ala de Insignia
Nu stiu cu ce GTS de 2.2 ai mers tu , eu am avut Vectra GTS din 2005 cu motor 1.9 diesel de 150 de cai . Citroen cam ce avea atunci la hdi ? 2.0 de 136 ... mie unul imi da cu virgula la marimea motoarelor , sportivitate si impozite , dar astea`s doar calculele mele :hi
Imagine
Se vinde leul - 2.0 HDI 190 cp fara FAP , an 2005

Avatar utilizator
dimabogdan
Mesaje:916
Membru din:Mie Feb 14, 2007 9:43 am
Localitate:CONSTANTA

Re: C5 sau Insignia

Mesaj de dimabogdan » Lun Ian 27, 2014 11:18 am

La banii aia, iti iei chiar si A4 break din 2010. Si e alta masina deja, cel putin fata de C5 si Insignia. Desi eu as merge pe un Golf 6 2010-2011. La asta din urma, plusul ar fi si faptul ca nu pierde bani cu nemiluita la revanzare.
Mai bine sa taci si sa pari prost, decat sa vorbesti si sa spulberi toate indoielile.

Avatar utilizator
lucyano
Mesaje:118
Membru din:Lun Noi 17, 2008 10:15 am
Marca si model masina:C4,1.6.i 110 hp,SX
Numar Inmatriculare:OT-03-ZAR
Localitate:Slatina,Jud.Olt
Contact:

Re: C5 sau Insignia

Mesaj de lucyano » Lun Ian 27, 2014 12:12 pm

dimabogdan scrie:La banii aia, iti iei chiar si A4 break din 2010. Si e alta masina deja, cel putin fata de C5 si Insignia. Desi eu as merge pe un Golf 6 2010-2011. La asta din urma, plusul ar fi si faptul ca nu pierde bani cu nemiluita la revanzare.
Audi A4 sau VW nici macar nu intra in calculele mele.Pur si simplu nu le suport,sunt fade si fara personalitate.Multumesc oricum,e parerea ta si o respect. :drive
forever citroen

Scrie răspuns

Înapoi la “Citroen C4 Vs ...”