filtru motorina URGENT !!!!

Intervalul reviziilor, costurile aferente. Campaniile de rechemari
Scrie răspuns
victorcostin
Mesaje:2
Membru din:Mar Dec 10, 2013 4:29 pm
Marca si model masina:c4 1.6
filtru motorina URGENT !!!!

Mesaj de victorcostin » Mar Dec 10, 2013 4:36 pm

Salut am facut ultima revizie la un service de cartier si filtru la motorina mann nu are senzor ca cel de pe masina, as dori sa stiu dak e vreo problema dak nu il conectez, adica filtrul nou de combustibil are mufa pt senzor doar de forma nu are pini in ea
nu stiu ce sa fac, astept pareri multumesc anticipat

robitza21
Mesaje:284
Membru din:Dum Apr 28, 2013 2:28 am
Marca si model masina:Citroen C4, 1.6Hdi 90CP
Numar Inmatriculare:B-111-RFM

Re: filtru motorina URGENT !!!!

Mesaj de robitza21 » Mar Dec 10, 2013 10:07 pm

Iti multumim ca ai specificat "URGENT!!!!" ca altfel stateam linistiti !!!!

Nu am adus nimic special acestui forum, dar il citesc zi de zi. Dar probabil ca nu ai masina din moment ce nu exista in prezentari :))

joeadrianblack
Mesaje:912
Membru din:Vin Mai 22, 2009 5:58 pm
Localitate:Bucuresti

Re: filtru motorina URGENT !!!!

Mesaj de joeadrianblack » Mar Dec 10, 2013 10:20 pm

Cred ca ti-a pus alt model de filtru...

Avatar utilizator
Asgard
Mesaje:115
Membru din:Lun Mai 21, 2012 11:37 pm
Marca si model masina:PGT 607
Localitate:Ploiesti

Re: filtru motorina URGENT !!!!

Mesaj de Asgard » Mar Dec 10, 2013 11:06 pm

@robitza21 Deja este o fobie ca cei noi veniti mai intai sa-si prezinte utilajul si apoi sa aiba dreptul sa ceara informatii. Nu cred ca procedand asa ii vei face sa contribuie cu ceva la bunul mers al unui forum. Cine vrea sa ramana, ramane si eventual va contribui si el cu ce poate, cine nu vrea s-o faca nu o va face si gata. Daca sari pe cel nou din prima, cu siguranta ca nu-si va face o parere buna si va disparea rapid.

Acum revenind la intrebare, probabil filtrul este AM fara senzor de prezenta apa si nu are absolut nimic daca nu se conecteaza mufa. Indicat ar fi sa se dreneze periodic filtrul pt a fi sigur ca nu se acumuleaza apa, probabil acest filtru se schimba la un interval mai mare de km, gen 40.000 km.
Am vazut un astfel de filtru montat pe un 1.4 HDi si merge ok.

victorcostin
Mesaje:2
Membru din:Mar Dec 10, 2013 4:29 pm
Marca si model masina:c4 1.6

Re: filtru motorina URGENT !!!!

Mesaj de victorcostin » Mie Dec 11, 2013 11:38 am

@Asgard multumesc mult, si as mai avea o intrebare filtrul de pe masina l am schimbat acum 30 000 KM, sa l schimb cu ala fara senzor sau sa mai astept putin sa mi cumpar unul cu senzor?
Stima. :hi

Avatar utilizator
caraman
Mesaje:736
Membru din:Vin Apr 08, 2011 11:38 am
Marca si model masina:Citroen C4, 1.6HDI, 66,2kw 2006
Numar Inmatriculare:CJ 13 WDV
Localitate:Cluj-Napoca
Contact:

Re: filtru motorina URGENT !!!!

Mesaj de caraman » Mie Dec 11, 2013 12:11 pm

Am sa va intreb ceva: eu din cate stiu - filtrul vine doar cu gaura aia astupata, prevazuta pentru montarea senzorului de detectare a apei in filtru(motorina). iar senzorul, la fel ca preincalzitorul de motorina se monteaza de la filtrul vechi. Nu de alta, dar un senzor de ala ii pe la 170 lei!!

Imagine
Imagine

Avatar utilizator
Rica
Mesaje:1174
Membru din:Joi Iun 13, 2013 1:33 pm
Marca si model masina:....
Localitate:Bucuresti

Re: filtru motorina URGENT !!!!

Mesaj de Rica » Mie Dec 11, 2013 7:24 pm

Eu zic sa puneti cu senzor.
Daca ajunge apa in filtru ramaneti pe drum.
Apa umfla filtru de nu mai trece nici aerul, dar motorina.
Asa macar stii si purjezi apa si mergi mai departe.
In loc sa va bucurati ca aveti ajutor voi il dati la o parte.
Toti isi fac probleme de kilogramele in plus, dar nimeni nu isi face probleme de creierul care este in minus...
Ce ciudat!

robitza21
Mesaje:284
Membru din:Dum Apr 28, 2013 2:28 am
Marca si model masina:Citroen C4, 1.6Hdi 90CP
Numar Inmatriculare:B-111-RFM

Re: filtru motorina URGENT !!!!

Mesaj de robitza21 » Joi Dec 12, 2013 10:10 am

Nu trebuie neaparat. La fostul 206 mi se aprinsese senzorul si am facut 2000km cu el asa.
Masina merge fara probleme. Apa se colecteaza la baza filtrului.

Avatar utilizator
Rica
Mesaje:1174
Membru din:Joi Iun 13, 2013 1:33 pm
Marca si model masina:....
Localitate:Bucuresti

Re: filtru motorina URGENT !!!!

Mesaj de Rica » Joi Dec 12, 2013 11:04 am

Dar sa aprins becul, asta e ideea.
Ai stiut ca ai apa, daca nu stiai iti murea in drum si nu stiai de ce.
Toti isi fac probleme de kilogramele in plus, dar nimeni nu isi face probleme de creierul care este in minus...
Ce ciudat!

Avatar utilizator
Asgard
Mesaje:115
Membru din:Lun Mai 21, 2012 11:37 pm
Marca si model masina:PGT 607
Localitate:Ploiesti

Re: filtru motorina URGENT !!!!

Mesaj de Asgard » Joi Dec 12, 2013 12:01 pm

Rica, apa nu-ti infunda filtrul sub nici-o forma. Dar alta este problema, apa antreneaza si alte particule care de fapt acestea infunda filtrul.
In mare conform specficatiilor tehnice nu este admisa sub nici-o forma prezenta apei in motorina, ar trebui sa fie zero. La benzina in schimb este admis un anumit nivel, de ordinul ppm.
Referitor la acest senzor, banuiesc ca el functioneaza pe principiul conductivitatii electrice, ca si cel aflat la vasul de expasiune de ex, sau cel din vasul de lichid pt parbriz, deci in mare acesti senzori sunt expusi depunerilor. Al meu senzor aflat in vasul pt lichid pt parbriz este mort, nu-i bai ca merge si fara el, in schimb cel de la filtrul de motorina am mari dubii ca mai este viu, pt ca-n vara asta in Croatia am trait cea mai neagra experienta cu un HDI, din care am scos la greu apa din filtrul de motorina si senzorul nici macar nu a piuit. Si cand zic ca am scos apa, nimeni nu-si poate imagina cam cu cata apa au indoit zdrentele alea motorina, in schimb am zis sa traiasca sistemul de injectie Bosch care cu toate ca a fost chinuit intr-un mod greu de de scris cu relanti instabil, mers neregulat al motorului si fum la greu, a reusit sa ne aduca acasa cu bine. Bine de fapt problema a inceput sa dispara de cand am inceput sa realimentez in Italia, Austria, iar in Germania problema a disparut complet.
Deci in cazul meu, nu m-a lasat in drum, dar in cazul acestor motoare de generatie nou nu se poate stii ce se poate intampla.

Avatar utilizator
Rica
Mesaje:1174
Membru din:Joi Iun 13, 2013 1:33 pm
Marca si model masina:....
Localitate:Bucuresti

Re: filtru motorina URGENT !!!!

Mesaj de Rica » Joi Dec 12, 2013 12:14 pm

Am avut un CRDI euro 4 si apa din motorina o vedea senzorul de la filtru si taia alimentarea, o tinea la relanti.
Toti isi fac probleme de kilogramele in plus, dar nimeni nu isi face probleme de creierul care este in minus...
Ce ciudat!

Avatar utilizator
Asgard
Mesaje:115
Membru din:Lun Mai 21, 2012 11:37 pm
Marca si model masina:PGT 607
Localitate:Ploiesti

Re: filtru motorina URGENT !!!!

Mesaj de Asgard » Joi Dec 12, 2013 12:44 pm

Unele chestii chiar sunt gandite, ca sa nu apuci tu ca si utilizator sa distrugi motorul.

Avatar utilizator
Rica
Mesaje:1174
Membru din:Joi Iun 13, 2013 1:33 pm
Marca si model masina:....
Localitate:Bucuresti

Re: filtru motorina URGENT !!!!

Mesaj de Rica » Joi Dec 12, 2013 12:47 pm

Dar ca ruman inventiv ce sunt... :D o sprituiam pana mult prea simtitul senzor nu mai "vedea" apa in pahar si dai talpa, asa am facut si eu 200 de km pan am schimbat filtrul si motorina.
Toti isi fac probleme de kilogramele in plus, dar nimeni nu isi face probleme de creierul care este in minus...
Ce ciudat!

Scrie răspuns

Înapoi la “Reviziile & Campaniile de rechemari”