C4 Berlina vs Coupe

Discutii generale,ce cumparam, de unde cumparam, de ce cumparam, ce dotari, ce motorizari etc
Scrie răspuns

Berlina sau Coupe

Berlina
63
29%
Coupe
155
71%
 
Voturi totale: 218

Avatar utilizator
Bogdan
Fondator
Mesaje:12602
Membru din:Vin Feb 09, 2007 5:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.4 16V, 2005
Localitate:Bucuresti
Contact:

Mesaj de Bogdan » Mie Mai 23, 2007 12:33 pm

Nici nu trebuie...tu oricum n-ai ;)
Octavia 3, Elegance, 2.0 TDI,DSG + Black Pack, 2013
C4 Coupe X 1.4, '05 ...a different one ...... ..
KartingClub | DS Spirit | MotorSportNews
Imagine

Avatar utilizator
Tomita
cre8or
Mesaje:4721
Membru din:Dum Feb 11, 2007 8:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4 coupe noir obsidien vtr pack +
Numar Inmatriculare:. . AG ... OPUS
Localitate:pitesti
Contact:

Mesaj de Tomita » Mie Mai 23, 2007 6:47 pm

nici tu nu mai ai....:lol:
Led there b:LIGHT
http://www.facebook.com/OPUSWorkshop

Discutii despre personalizari LED
viewtopic.php?f=49&t=6024

Oferte personalizare cu LED interior-exterior
viewtopic.php?f=95&t=6022&st=0&sk=t&sd=a&hilit=led

Avatar utilizator
SAMmy
My C4 Rocks!
Mesaje:731
Membru din:Mar Feb 13, 2007 9:56 am
Marca si model masina:Citroën C6 Exclusive
Citroën C4 Coupé VTR
Numar Inmatriculare:VN 29 SAM
Localitate:Bucuresti
Contact:

Mesaj de SAMmy » Joi Mai 24, 2007 8:33 am

Pentru cine vrea sa vada cum ar arata...
C4 Exclusive
C4 Berlina VTR
Citroën C6 Exclusive 2.7 V6 HDi Gris Fer Claudia Alezane nicknamed Jax
Citroën C4 Coupé VTR 1.6i 16V Noir Obsidian nicknamed Tux

Avatar utilizator
vladut_v
Mesaje:711
Membru din:Mar Feb 27, 2007 5:33 pm
Contact:

Mesaj de vladut_v » Joi Mai 24, 2007 10:44 am

Dar filmul frantuzesc cu tipul din Taxi ... cum se numea ?

Intr-adevar, in primul link dat de tine e vorba de un C4 Exclusiv. Asta uitandu-ma la ce se vede: bandou spate in culoarea caroseriei + senzori de parcare spate pe acest bandou, sau manerele usi cromate. La interior probabil mai sunt: cotiera centrala spate, tapiserie velour, etc.

Dar Exclusiv nu inseamna dotarea maxima. Pentru maxim vorbim de: piele + scaune incalzite + reglaj electric ; navigatie color + telefon GSM/GPRS cu SIM (eventual asta noua cu HDD de 30 GB) ; alarma + inchidere supercentralizata ; AFIL (senzori de monitorizare a traiectoriei si motorase vibratoare in scaun pentru atentionare) ; senzori parcare si in fata ; geamuri laminate ; eventual cealalta cutie SENSO cu padele de schimbat viteza pe volan ; JBL ; magazie CD ; detecotare presiune roti ... etc.

Asadar, C4-le asta permite o groaza de optiuni pentru cine are posibilitatea si doreste sa investeasca intr-o astfel de masina si poate trece usor de 30 de mii de euro. Dar masina in sine ramane aceiasi: motor, caroserie, tren de rulare, etc.
C4 1.6i 16V Berlina

Avatar utilizator
SAMmy
My C4 Rocks!
Mesaje:731
Membru din:Mar Feb 13, 2007 9:56 am
Marca si model masina:Citroën C6 Exclusive
Citroën C4 Coupé VTR
Numar Inmatriculare:VN 29 SAM
Localitate:Bucuresti
Contact:

Mesaj de SAMmy » Joi Mai 24, 2007 11:33 pm

Dap, Exclusive e nivelul de dotare maxim la berlina, dar are si el lista proprie de optionale... ;)
Oricum, eu m-as multumi si cu un Exclusive fara optionale, atat timp cat are motorul 2.0i 16V 143CP... ;)
Citroën C6 Exclusive 2.7 V6 HDi Gris Fer Claudia Alezane nicknamed Jax
Citroën C4 Coupé VTR 1.6i 16V Noir Obsidian nicknamed Tux

Avatar utilizator
lecram
Mesaje:113
Membru din:Mar Iul 17, 2007 3:59 pm
Localitate:Timisoara

Mesaj de lecram » Joi Iul 19, 2007 4:57 pm

Am dat si eu de topicul asta cam tirziu, am votat berlina, ca ma gindeam ca e mai putin votata, asta e motivul.
Imi plac "ambele doua", au forme placute si una si alta.
Eu eram hotarit pentru berlina (n-am familie, n-am copii, n-am mama, pe mine m-a facut o matusha! - glumesc) din motive pur practice. Dar dupa ce am parcurs unele topicu-uri am decis ca imi iau Coupe, din pacate nu asa de repede, mai tre sa astept pina la anul.
"eni uei" ... un coupe e mai practic pentru copii, stiu din experienta unor amici care au copii, sint mereu stresati ca cei mici in spate umbla la geam, la usa sa o deschida. La masinile mai noi sint blocaje la usi, oarecum se rezolva problema. Altfel, la coupe ii "arunca-n" spate si nu mai au treaba lor.
Am vrut berlina, imi plac amindoua, imi iau coupe ( cu mentiunea ca o sa luam 2 masini, una coupe pentru mine si una berlina pentru "soarele vietii" )
basic instinct ( mers pe jos )

Avatar utilizator
Deese
Omul cu plasticele
Mesaje:6710
Membru din:Joi Aug 02, 2007 12:27 pm
Numar Inmatriculare:B22DSM
Localitate:Bucuresti

Mesaj de Deese » Joi Apr 03, 2008 6:34 pm

Amandoua imi plac, dar cum berlina e mult mai practica am luat berlina.
Desi coupeul are o nota de unicitate mai mare, totusi nu imi place cum vine privita din unele unghiuri (de exemplu perpendicular pe spatele ei - e doar o parere personala)
Dar dpdv estetic ambele imi plac cam la fel de mult, insa cum practic berlina > coupe am ales berlina.

Vorbeati pe aici ceva de bara fata coupe vs berlina....care e defapt diferenta intre ele?
Stiam ca cea de coupe are 2 fante gen aerisiri spre colturi si care ii confera o mai mare agresivitate vizuala si cam astea sunt diferentele intre ele.
A, si defapt bara aia cu `fante` am vazut-o in poze oficiale pusa si pe berlina deci nu stiu cat de corect e `bara de coupe`
Alte diferente mai sunt intre ele? Cineva zicea pe aici ca cea de berlina ar fi mai flexibila.
C4 Cactus 2017 Baltic Blue 1.2 puretech 110cv
C4 Hatchback 2007 Noir Obsidien 1.6i 110cv
Sandero Stepway 2017 Rouge de Feu 0,9 TCe 90cv

octaviancosminsem
Mesaje:10
Membru din:Joi Mar 06, 2008 4:42 pm
Localitate:Tg-Jiu

Mesaj de octaviancosminsem » Joi Apr 03, 2008 7:16 pm

Am votat coupe. Sunt posesorul unui coupe gri iceland 110 cp benzina din martie 2008. Practic, desi nu eram hotarati sa ne luam masina, pur si simplu am vazut-o pe net si.... in aceeasi saptamana am fost la dealer. Desi mai erau si alte variante, eu nu mi-am mai putut lua gandul de la ea. Apoi am convins-o si pe nevasta-mea, care desi la inceput era reticenta, deh, doar doua usi???, cum facem cu fetita( face 2 ani)?? Dar acum este foarte mandra de masina si-mi spune cum se uita ceilalti soferi la masina si cum ii dau prioritate. Coupe-ul are o personalitate aparte, care o distinge de alte masini, iar berlina este mai practica(si frumoasa) insa tot la coupe ne-am oprit.
C4 Coupe benzina 1,6 gri ice land

Avatar utilizator
dumiflo
The Citroen C4 man
Mesaje:659
Membru din:Mie Feb 14, 2007 11:35 am
Localitate:Bucuresti
Contact:

Mesaj de dumiflo » Vin Apr 04, 2008 8:20 am

fiecare cu parerea lui , dar din orice unghi Coupe-ul arata muuuult mai bine decat "berlina"...hatchback :!:
ex: '07 Civic 5D, 1.8 M/T Sport - Alabaster Silver
['06 C4 Coupe-VTR PLUS 1.6i 16V ] ...RIP
I don't drive fast, I fly low! ... ;)

Avatar utilizator
nero
Robotizat
Mesaje:843
Membru din:Mie Aug 08, 2007 9:45 am
Localitate:Bucuresti
Contact:

Mesaj de nero » Vin Apr 04, 2008 9:18 am

Coupe-ul arata mai bine, berlina e mai practica. Cel mai nasol lucru la coupe e ca intr-o parcare mai inghesuita e mult mai greu sa intrii sau sa iesi din masina - portiera e foarte lunga deci in spatiu restrans se deschide sub un unghi mai mic. Pentru mine asta chiar ar fi o problema, pentru ca in fiecare zi e aglomeratie in parcarea blocului. De portierele din spate as putea sa ma lipsesc.
Citroen C4 - 1.6HDI - SX Pack

Avatar utilizator
Bogdan
Fondator
Mesaje:12602
Membru din:Vin Feb 09, 2007 5:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.4 16V, 2005
Localitate:Bucuresti
Contact:

Mesaj de Bogdan » Vin Apr 04, 2008 9:22 am

Deese scrie:Amandoua imi plac, dar cum berlina e mult mai practica am luat berlina.
Desi coupeul are o nota de unicitate mai mare, totusi nu imi place cum vine privita din unele unghiuri (de exemplu perpendicular pe spatele ei - e doar o parere personala)
Dar dpdv estetic ambele imi plac cam la fel de mult, insa cum practic berlina > coupe am ales berlina.

Vorbeati pe aici ceva de bara fata coupe vs berlina....care e defapt diferenta intre ele?
Stiam ca cea de coupe are 2 fante gen aerisiri spre colturi si care ii confera o mai mare agresivitate vizuala si cam astea sunt diferentele intre ele.
A, si defapt bara aia cu `fante` am vazut-o in poze oficiale pusa si pe berlina deci nu stiu cat de corect e `bara de coupe`
Alte diferente mai sunt intre ele? Cineva zicea pe aici ca cea de berlina ar fi mai flexibila.
La versiunile de baza mai sunt niste plastice care nu sunt vopsite, manerul de la portbagaj si cam atat vizual...asta comparat cu coupeul! A ta fiind neagra nu prea poti sa iti dai seama..
Bara de berlina exista si la coupe la varianta X, eu am bara d-aia si daca la inceput vroiam d-aia cum are toata lumea, acum chiar sunt f multumit ca e altfel decat a majoritatii :D.
Octavia 3, Elegance, 2.0 TDI,DSG + Black Pack, 2013
C4 Coupe X 1.4, '05 ...a different one ...... ..
KartingClub | DS Spirit | MotorSportNews
Imagine

Avatar utilizator
Luucass
Mesaje:1
Membru din:Mar Apr 07, 2009 8:06 am
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: C4 Berlina vs Coupe

Mesaj de Luucass » Mar Apr 07, 2009 8:54 am

Salutare...prima mea zi pe acest forum si din cate se pare si primul meu post !

Sunt un ex-detinator de Ford Mondeo 2003, 2.0 TDCI, 170 CP (chip tuning) si acum m-am hotarat sa-mi cumpar o masina coupe pt ca destul am "suferit" avand ditamai berlina la numai 24 de ani :(

Intre coupe-urile second care sunt acum pe piata, in jurul sumei de bani pe care o am disponibila, voi alege curand un C4 Coupe 1.6 Hdi...cum s-a mai afirmat deja berlina parca nu arata asa bine, insa acest coupe mi se pare foarte reusit, interesant si agresiv...asadar inca un vot si de la mine pt COUPE 8)

P.S. : curand va aparea si C4-ul meu si atunci voi putea sa afirm mai multe detalii

Avatar utilizator
Aiurica
Supermoderator
Mesaje:11244
Membru din:Joi Aug 30, 2007 10:54 am
Marca si model masina:C4 2.0 VTS by Loeb
Numar Inmatriculare:B 32 WRC
Contact:

Re: C4 Berlina vs Coupe

Mesaj de Aiurica » Mar Apr 07, 2009 8:58 am

pai bine ai venit printre noi si sa te vedem cat mai curand la bordul masinii dorite de tine!
te asteptam cu detalii, poze si de ce nu si intrebari sau pareri legate de viitoarea achizitie!
poate te ajutam!
By Loeb no.1882 2.0 16 VVT-VTS 180 hp
By Aiurica 1.6 16v 110 hp -Sold

Avatar utilizator
Dan pasare
Supermoderator
Mesaje:6120
Membru din:Joi Noi 01, 2007 12:01 pm
Numar Inmatriculare:B 35 DOX
Localitate:Bucuresti/Cernica
Contact:

Re: C4 Berlina vs Coupe

Mesaj de Dan pasare » Mar Apr 07, 2009 9:55 am

Stiu ca-i voi supara pe cei cu berlina dar.....
Primul C4 pe care l-am vazut pe strada a fost o berlina, iar reactia mea a fost: ''Ce gogoase au facut astia de la Citro, cine draq isi cumpara asa ceva?'' :mrgreen:
La putina vreme,eram prin oras,pieton, si vroiam sa traversez.La semafor chiar langa mine a oprit un C4 coupe,condus de o tipa.Era pe inserat si avea luminile aprinse, faruri, bord, tot.vedeam perfect in interior.Am ramas..... :shock: Ce design...ce bord...uau :love10: Nici n-am mai traversat, am ramas pe trotuar pana a plecat si s-a pierdut printre masini.Din momentul ala mi-am dorit coupe-ul. :D
Imagine viewtopic.php?f=19&t=1547" onclick="window.open(this.href);return false;

Avatar utilizator
silman63
Mesaje:196
Membru din:Mar Sep 09, 2008 2:23 pm
Localitate:Constanta

Re: C4 Berlina vs Coupe

Mesaj de silman63 » Mar Apr 07, 2009 10:23 am

cu toate ca am berlina, imi place mult coupe-ul.
my family e compusa din 2 persoane+un baiat care e in buc( masina personala), totusi am optat pt 4 potiere din motive obiective: carat parinti la shoping etc, de altfel as fi optat pt un coupe. ffff multi mai intorc capul dupa ele si la ~ 5 ani de la lansare. :drive rules happy
C4 berlina sx 1.6 110 cp (transformers) 2007 + stiker
job: seat cordoba 1.4-75 caluti (2005)

Scrie răspuns

Înapoi la “Citroen C4 Coupe, Berlina & Sedan”