Este C4 o masina cu probleme? ... RE: e ca toate celelalte

Discutii generale,ce cumparam, de unde cumparam, de ce cumparam, ce dotari, ce motorizari etc
Avatar utilizator
SR71Blackbird
Mesaje:166
Membru din:Sâm Iun 09, 2007 11:44 am
Localitate:Iasi
Contact:
Este C4 o masina cu probleme? ... RE: e ca toate celelalte

Mesaj de SR71Blackbird » Mar Iul 31, 2007 7:18 pm

Foarte curand o sa fac si eu faimoasa comanda....dar......de cand m-am hotarat mi s-a intamplat de f multe ori sa spun cuiva ce masina urmeaza sa-mi cumpar si sa urmeze o reactie de genul "a da masina aia e cu probleme, mi-a zis nu stiu cine....nu te-as sfatui", asa ca va intreb pe voi fericiti posesori :"ESTE C4 O MASINA CU PROBLEME?"
C4 1.6i 110CP Berlina gris fer IS 15 BRN + sticker
Daca cineva zambeste atunci cand lucrurile merg prost,
inseamna ca s-a gandit deja pe cine sa dea vina...

Avatar utilizator
Tomita
cre8or
Mesaje:4721
Membru din:Dum Feb 11, 2007 8:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4 coupe noir obsidien vtr pack +
Numar Inmatriculare:. . AG ... OPUS
Localitate:pitesti
Contact:

Mesaj de Tomita » Mar Iul 31, 2007 7:52 pm

toate masinile sunt cu probleme la noi in tara, si te ignora toti dealerii dupa ce le cumperi...
ceea ce tine de engine management se baga la computer si se rezolva. ceea ce tine de mecanica de asemenea mergi la service si se rezolva...
ideea este ca trebuie sa te impui, altfel te iau de fraier. de cand te duci prima oara tre sa conduci ostilitatile. si agentul de vanzari sa stie ca o sa aiba zile negre cu tine daca patesti ceva...si stai pe capul lui pana se termina tevatura...
Led there b:LIGHT
http://www.facebook.com/OPUSWorkshop

Discutii despre personalizari LED
viewtopic.php?f=49&t=6024

Oferte personalizare cu LED interior-exterior
viewtopic.php?f=95&t=6022&st=0&sk=t&sd=a&hilit=led

Avatar utilizator
lecram
Mesaje:113
Membru din:Mar Iul 17, 2007 3:59 pm
Localitate:Timisoara

Mesaj de lecram » Mar Iul 31, 2007 7:54 pm

Sunt posesor de C3, la anul vreau si eu C4 si din acest motiv "bântui" pe acest forum.
Am sa iti spun ceea ce am "trait" eu cu C3-ul, desi e masina diferita de C4. In primul rind, o sa te lovesti vesnic de sintagma "masina germana e masina germana" ( de parca ar putea fi masina de alta natie ). Apoi, o sa auzi des, chiar foarte des ca " stiu eu de la cineva care are ca numai probleme a avut".
Eu am masina din 2005, repet, e vorba de C3, 1.4 HDI. Masina asta mi-a intrat la suflet de felul in care se comporta, de fiabilitate, de ceea ce poti transporta cu ea (nu intra in Logan cit intra in C3) si mai ales de tinuta la drum intins. Nu am avut probleme cu Citroen-ul, am pus in masina doar motorina si solutie de spalat parbrizul. In rest ... numai de bine. Ca sa fi fost de Foarte Bine si sa nu trec de la C3 la C4 ar fi trebuit sa aiba bordul de masina adevarata, asa cum e acum e mult plastic si parca e de jucarie.
Cred ca cel mai bine ar fi sa faci un drive test cu masina. Eu am facut, urma sa ma duc sa fac si cu Focus si nu m-am mai dus dupa ce am facut cel cu C4 din cauza ca masina imi placea de cind am vazut-o, are oferta cea mai buna de la noi si e masina care are 5 stele la testele de protectie.
Sint curios ce masini mai ai in calcul. Si mai ales sint curios cit de tare o sa conteze "masina nemtzeasca" si " stiu eu pe cineva care ... "
basic instinct ( mers pe jos )

Avatar utilizator
silvius
Mesaje:2430
Membru din:Dum Feb 11, 2007 1:25 am
Numar Inmatriculare:B08BBK
Localitate:Bucuresti / Varna
Contact:

Mesaj de silvius » Mar Iul 31, 2007 9:19 pm

eu o singura problema am avut, si aia din cauza benzinei. De cand am pus carerra100 nu mai am nicio chestie.
La un moment dat a inceput volanul sa tremure, insa nu de la discuri cum am crezut, am echilibrat rotile.
O am din decembrie 2005 si nu pot spune ca a fost ceva semnificativ. Insa depinde foarte mult de cum o intreti si cum te porti cu ea.
C4 by silvius , K&N, Borla, si cate si mai cate
Dodge Grand Caravan V6 3,8L !!!

Avatar utilizator
SAMmy
My C4 Rocks!
Mesaje:731
Membru din:Mar Feb 13, 2007 9:56 am
Marca si model masina:Citroën C6 Exclusive
Citroën C4 Coupé VTR
Numar Inmatriculare:VN 29 SAM
Localitate:Bucuresti
Contact:

Mesaj de SAMmy » Mie Aug 01, 2007 11:22 am

C4 NU este o masina cu probleme, in general... cat despre sintagmele "masina nemteasca..." si "stiu eu pe cineva care..."
Nu m-au interesat si nu ma intereseaza in general... persoanele care generalizeaza dupa tara de provenienta
in epoca de aur a globalizarii, precum si cele care dau sentinte pe baza unei experiente singulare sunt neavizate
(sunt foarte indulgent, ma bucur ca plua... in zilele mele de forma maxima as fi folosit apelative mult mai acide...)

PS: ATS-ul pe de alta parte este un service cu probleme, dar hey... toate service-urile atasate dealerilor au probleme...
Citroën C6 Exclusive 2.7 V6 HDi Gris Fer Claudia Alezane nicknamed Jax
Citroën C4 Coupé VTR 1.6i 16V Noir Obsidian nicknamed Tux

Avatar utilizator
SR71Blackbird
Mesaje:166
Membru din:Sâm Iun 09, 2007 11:44 am
Localitate:Iasi
Contact:

Mesaj de SR71Blackbird » Mie Aug 01, 2007 7:14 pm

Eu unul nu mai aveam nici o alta masina in vedere pentru ca sunt de-a dreptul indragostit de masina asta.....dar am auzit de prea multe ori genul ala de sintagme, si am vrut asa, pt linistea sufletului meu sa lamuresc odata pt totdeauna problema asta....
C4 1.6i 110CP Berlina gris fer IS 15 BRN + sticker
Daca cineva zambeste atunci cand lucrurile merg prost,
inseamna ca s-a gandit deja pe cine sa dea vina...

Avatar utilizator
SR71Blackbird
Mesaje:166
Membru din:Sâm Iun 09, 2007 11:44 am
Localitate:Iasi
Contact:

Mesaj de SR71Blackbird » Mie Aug 01, 2007 7:16 pm

By the way, intr-o sapt fac comanda:D O sa fie gata in noiembrie.....any way nu ma grabesc
C4 1.6i 110CP Berlina gris fer IS 15 BRN + sticker
Daca cineva zambeste atunci cand lucrurile merg prost,
inseamna ca s-a gandit deja pe cine sa dea vina...

Avatar utilizator
DMX
Fan C4
Mesaje:1900
Membru din:Vin Feb 09, 2007 8:18 pm
Marca si model masina:Saab
Localitate:Bucuresti
Contact:

Mesaj de DMX » Mie Aug 01, 2007 7:21 pm

SR71Blackbird

-da`ne mai multe detalii .... ce model ...ce motor

Avatar utilizator
Bogdan
Fondator
Mesaje:12602
Membru din:Vin Feb 09, 2007 5:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.4 16V, 2005
Localitate:Bucuresti
Contact:

Mesaj de Bogdan » Mie Aug 01, 2007 8:07 pm

SR71Blackbird scrie:Eu unul nu mai aveam nici o alta masina in vedere pentru ca sunt de-a dreptul indragostit de masina asta.....dar am auzit de prea multe ori genul ala de sintagme, si am vrut asa, pt linistea sufletului meu sa lamuresc odata pt totdeauna problema asta....
Ce buget ai alocat pentru masina?
Octavia 3, Elegance, 2.0 TDI,DSG + Black Pack, 2013
C4 Coupe X 1.4, '05 ...a different one ...... ..
KartingClub | DS Spirit | MotorSportNews
Imagine

Avatar utilizator
lecram
Mesaje:113
Membru din:Mar Iul 17, 2007 3:59 pm
Localitate:Timisoara

Mesaj de lecram » Mie Aug 01, 2007 8:22 pm

In cazul tau cred ca o sa fie o placere sa ai C4, daca asta ti-a placut si asta o sa iti iei, atunci cred ca o sa fie bine, cu toate problemele marunete pe care o sa le intimpini. Tie trebuie sa iti placa, tu trebuie sa fii multumit de alegerea facuta, nu cei care dau sfaturi ce sa faci tu cu simturile/trairile tale.
Te invidiez deocamdata, eu mai am de asteptat aproape 1 an :wink:
basic instinct ( mers pe jos )

Avatar utilizator
stevey
Mesaje:781
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 9:44 pm
Marca si model masina:C4 1.6i BLACK
Localitate:Iasi/Bucuresti
Contact:

Mesaj de stevey » Joi Aug 02, 2007 2:55 pm

Excluzand problemele sau multitudinea de probleme pe care le am cu masina, pot sa zic ca nu m-a lasat in drum inca.Deasemeni sustin si eu aceleasi pareri: ce vine la noi e altceva ce vine la ei, orice poarta denumirea de masina.Daca vrei masina klumea te duci cu 2000e in plus si o iei de la ei.
De curand a fost si o emisiune la OTV cu minunatele hyundai care raman pe drum...scandal discutii etc si e vorba foarte multa lume.In ziua de azi ,cel putin la noi, cand cumperi o masina nu stii niciodata la ce sa te astepti indiferent de marca.Deci in concluzie, se pare ca la noi, inca nu ajung masini care ajung la ei, cu toate ca suntem in UE.Eu personal din romania nu mai imi cumpar masina fie ea si maybach.Oricum fata de ce probleme se aud cu marci care pozeaza ca fiind "za best" c4 se tine mult mai bine.

Avatar utilizator
SR71Blackbird
Mesaje:166
Membru din:Sâm Iun 09, 2007 11:44 am
Localitate:Iasi
Contact:

Mesaj de SR71Blackbird » Joi Aug 02, 2007 6:23 pm

Ok, o sa fie un benzinar de 1.6 110CP, berlina gris fer, Champion+vopsea metalizata, jante, inchidere supercentralizata, alarma,tapiserie velour bej moara. Totul ajunge 15162 euro , discount 840 euro. Acum nu sunt in tara, ajung luni si primul lucru pe care il fac e sa merg laSuceava sa dau comanda, cica intra in fabricatie in octombrie si e in tara in noiembrie.....Am vrut si mp3 dar zic ca dupa noile norme in vigoare nu se mai fac cu mp3....cam ciudat, nu prea imi vine sa cred....voi ce ziceti?
C4 1.6i 110CP Berlina gris fer IS 15 BRN + sticker
Daca cineva zambeste atunci cand lucrurile merg prost,
inseamna ca s-a gandit deja pe cine sa dea vina...

Avatar utilizator
dannastasa
Mesaje:59
Membru din:Lun Mar 19, 2007 12:58 pm
Localitate:Iasi
Contact:

Mesaj de dannastasa » Joi Aug 02, 2007 8:09 pm

SR71Blackbird scrie:Ok, o sa fie un benzinar de 1.6 110CP, berlina gris fer, Champion+vopsea metalizata, jante, inchidere supercentralizata, alarma,tapiserie velour bej moara. Totul ajunge 15162 euro , discount 840 euro. Acum nu sunt in tara, ajung luni si primul lucru pe care il fac e sa merg laSuceava sa dau comanda, cica intra in fabricatie in octombrie si e in tara in noiembrie.....Am vrut si mp3 dar zic ca dupa noile norme in vigoare nu se mai fac cu mp3....cam ciudat, nu prea imi vine sa cred....voi ce ziceti?
Buna alegere ai facut cu dealer-ul din Suceava - eu tot de acolo am luat masinutza si s-au descurcat bine baietii - sa vedem daca o sa fie la fel de profi si in toamna cand merg la revizia de 17.000 de km. :D
C4 Coupe 1.6i 16V 110CP, Urban Jungle, Negru, Volan piele, MP3 si Oglinzi incalzite.
B 58 PAZ

Avatar utilizator
stevey
Mesaje:781
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 9:44 pm
Marca si model masina:C4 1.6i BLACK
Localitate:Iasi/Bucuresti
Contact:

Mesaj de stevey » Joi Aug 02, 2007 8:36 pm

Pai avand in vedere ca nu se mai fac cu mp3 (very strange) poate mai facem si noi o intalnire in iasi, din moment ce au mai aparut ceva posesori de c4 :roll:

Adrian
Membru 'tunat'
Mesaje:1296
Membru din:Mar Feb 13, 2007 10:23 pm
Localitate:Bucuresti

Mesaj de Adrian » Joi Aug 02, 2007 9:11 pm

Comparand C4 cu alte masini, pot spune ca este foarte, dar foarte proasta la articulatii, tren de rulare! Hai, e rigida, dar de la a fi rigida, pana la a troncani la 20k si de a produce niste zgomote iritante pe suspensia spate (asa face toate) e o cale destul de lunga..

In rest.. Masina e ok! Arata bine si .. cam atat.. Pentru 1.6 e destul de slabuta - datorita cuplului care este de 16v - apare undeva la 3500-4000 RPM (consum crescut) .. Un 1.6 de pe Golf, fiind pe 8v, chiar daca e mai slab si ca putere si conceptie, iti da impresia ca misca masina cu mai putin efort!

Puse una langa alta, si e testat de mine aici, C4 de 1.6, are un avans de 1-2 masini, cand se schimba a3a! Numai pe a1a, aveam 1 masina avans!

In fine, C4 mi se pare o masina de inceput, una pe care sa o ai la o varsta frageda, si cu care sa intorci priviri - daca mai e cazul la 3 ani de la aparitia modelului!

Nu e o masina de familie, de servici, de oras (e foarte obositoare in oras) .. E o masina de extraurban, de autostrada ar putea fi daca e diesel, in care te simti FOARTE bine, dar pe un drum bun, fara gropi!

Tin sa mentionez ca daca aveam masina asta la dispozitie in test drive 3-4 zile cu siguranta o dadeam inapoi, si continuam plimbarile pe la alti dealeri!
Ultima oară modificat Joi Aug 02, 2007 9:12 pm de către Adrian, modificat 1 dată în total.

Scrie răspuns

Înapoi la “Citroen C4 Coupe, Berlina & Sedan”