Problema Senzori Parcare

Discutii generale,ce cumparam, de unde cumparam, de ce cumparam, ce dotari, ce motorizari etc
Scrie răspuns
Ivascu1978
Mesaje:21
Membru din:Lun Iun 06, 2011 4:57 pm
Numar Inmatriculare:DB 07 CDS
Problema Senzori Parcare

Mesaj de Ivascu1978 » Mar Mai 24, 2016 8:19 pm

Va salut

De cateva zile ma confrumt cu o problema nu grava dar cumva deranjanta.

NU mai funtioneaza senzorii de parcare la C4-ul meu. Mentionez ca totul este din fabrica, asa am luat masina , am si butonul de ON/OFF care a-si facea treaba cu mentiunea de rigoare pe display activ sau inactiv pt asistenta parcare. O vaga idee asa avea in sensul ca am mers pe un drum prost de tara plin de gropi si este posibil sa se fi deplasat vreo mufa ceva de contact. Ideea este ca nu stiu unde este tot ansamblul asta ca si centralina sa zic asa. In portbagaj in partea din spate spre bara am o cutiuta cu 2 mufe. Dintr-una ies 6 fire albe si una este cu cablajul protejat de izolatie. AM scos mufele alea dupa ce le-am miscat in prealabil si dupa ce le-am scos mi-a dat eraoare de SERVICE in bord. Le-am pus la loc si a disparut eroarea. SENZORII TOT OFF.

Aveti idee unde este dracia asta cu senzorii , unde as putrea sa verific un contact ceva ... nu cred sa fie ars ceva ( siguranta este ok - dupa carte ar fi siguranta cu nr 12 de pe tabloul din masina ).

Va multumesc anticipat.

berty
Mesaje:31
Membru din:Joi Mai 14, 2015 12:25 am
Marca si model masina:C4 1.6HDi

Re: Problema Senzori Parcare

Mesaj de berty » Mar Mai 24, 2016 11:31 pm

Nu mai depisteaza nimic sau te avertiveaza ca ai obstacol desi in spate e liber? Ce eroare iti apare? Ai incercat sa o bagi in marsarier de mai multe ori consecutiv?
Citroen C4 1.6HDi 110 FAP coupe

Ivascu1978
Mesaje:21
Membru din:Lun Iun 06, 2011 4:57 pm
Numar Inmatriculare:DB 07 CDS

Re: Problema Senzori Parcare

Mesaj de Ivascu1978 » Mie Mai 25, 2016 6:43 am

Salut

In momentul in care bagam in marsarier se auze imediat sunetul specific senzorilor ( prima atentionare sa spun asa ). Acum nu se aude nimic. Culmea in dimineata asta am plecat de la serviciu si a trecut o cucoana prin spatele masinii. Nivelul sonor al radio-cd-ului a scazut imediat... deci se comporta normal senzorii doar ca nu mai am acel bipppppp care sa ma avertizeze. Acasa am testat cu muzica data destul de tare ,am dat innapoi spre poarta.Acelasi fenomen, imediat ce m-am apropiat volumul a scazut deci senzorii a-si fac treaba.

De ce nu mai am bipppp-ul ??? habar nu am

Ivascu1978
Mesaje:21
Membru din:Lun Iun 06, 2011 4:57 pm
Numar Inmatriculare:DB 07 CDS

Re: Problema Senzori Parcare

Mesaj de Ivascu1978 » Mie Mai 25, 2016 3:24 pm

astazi am demontat bara ( partea cu senzorii ) si am masurat cu un amic electronist toate firele. Totul este ok. Inainte de a demonta am verificat fiecare senzor in parte daca lucreaza ( prin metoda cu muzica data tare - cum puneam mina in fata lui scadea automat volumul in masina ... asta intrucat nu am acel sunet de avertizare ). Am gasit un senzor mort. NU simte absolut nimic.
Dupa ce am batut putin in bara in jurul lui am primit eroarea de SERVICE cu care am ramas si acum dupa ce am montat la loc tot. Eroarea este si cu senzorul defect pe masina si fara el.

Concluzia : cablajul este ok, un senzor defect , Eroare PARKING ASSISTS si cu senzor defect montat si fara, inainte sa lovesc cu palma usor in bara nu aveam eraoarea de SERVICE legata de parking assist acum nu mai dispare

ceva sugestii ?

va multumesc

Ivascu1978
Mesaje:21
Membru din:Lun Iun 06, 2011 4:57 pm
Numar Inmatriculare:DB 07 CDS

Re: Problema Senzori Parcare

Mesaj de Ivascu1978 » Sâm Mai 28, 2016 6:51 pm

intrebare : functioneaza centralina si impicit sistemul de senzori fara unul din ei ? Ex: daca unul esre ars mai functioneaza sistemul s-au ar trebui sa mai functioneze ?

cosminatorul
Mesaje:1
Membru din:Vin Apr 21, 2017 4:02 pm
Marca si model masina:Citroen C4 1.6hdi, 110 cp

Re: Problema Senzori Parcare

Mesaj de cosminatorul » Sâm Mai 13, 2017 8:02 am

Fără unul din ei lipsă sau ars nu funcționează niciunul.....
Ai rezolvat în vreun fel? Și eu am o problema ciudată și eram curios ce s a mai întâmplat la tine.

Scrie răspuns

Înapoi la “Citroen C4 Coupe, Berlina & Sedan”