Ajutor inchiderea centralizata nu functioneaza din cheie

Discutii generale,ce cumparam, de unde cumparam, de ce cumparam, ce dotari, ce motorizari etc
Scrie răspuns
Bulhard
Mesaje:5
Membru din:Vin Mar 02, 2018 1:50 pm
Marca si model masina:Citroen C4 1.6 hdi
Localitate:Alba Iulia
Ajutor inchiderea centralizata nu functioneaza din cheie

Mesaj de Bulhard » Vin Mar 02, 2018 6:48 pm

Salutare, sunt nou pe forum si de curand posesor de citroen C4 1,6 hdi 2005 4 usi
Masina am cumparato cu cheia toata lipita cu superglue carcasa era plina de lipici inauntru placa si cipul erau si ele pline de lipici abia am desfacuto si am cumparat o carcasa noua.
butonul de pe placa de inchidere este rupt si inchiderea nu functioneaza doar din interiorul masini de pe butonul de pe bord si cu cheia din butucul usi. porbagajul nu il pot deschide.
am mers cu cheia la un electrician sa verifice cheia si trimite semnal masini dar masina nu il primeste. am verificat sigurantele si pe siguranta F1 si F2 nu este curent (sigurantele sunt bune dar nu ajunge curent la ele)
Ma poate ajuta cineva cu un sfat ? ma gandeam sa cumpar un modul aftermarket si sa il montez daca nu reusesc sa fac sa mearga cu telecomanda masinii, si porbagajul e normal sa nu se deschida numai din cheie? Va multumesc

chelner
Mesaje:60
Membru din:Sâm Apr 14, 2012 1:45 pm
Marca si model masina:Citroen C4 1.6 HDI,110 Cp
Numar Inmatriculare:B 51 CDJ
Localitate:Bucuresti

Re: Ajutor inchiderea centralizata nu functioneaza din cheie

Mesaj de chelner » Vin Mar 02, 2018 11:36 pm

Daca esti din Bucuresti,ia legatura cu Norishor.Completeaza-ti profilul,sa stim de unde esti.
http://www.clubc4.ro/viewtopic.php?f=4& ... t=norishor" onclick="window.open(this.href);return false;

Bulhard
Mesaje:5
Membru din:Vin Mar 02, 2018 1:50 pm
Marca si model masina:Citroen C4 1.6 hdi
Localitate:Alba Iulia

Re: Ajutor inchiderea centralizata nu functioneaza din cheie

Mesaj de Bulhard » Sâm Mar 03, 2018 9:18 am

Sunt din Alba Iulia si aici pt o siguranta arsa in panou am platit 180 lei si a stat masina 2 zile la electrician ca cica e mult de lucru si trebuie sa puna el ceva piese , eu nu am verificat sigurantele si a spus ce a vrut el.

Avatar utilizator
Norishor
Mesaje:2240
Membru din:Dum Mar 01, 2009 9:10 pm
Marca si model masina:Citroen C2 VTS - 1.6 16V (Track and Hillclimb car)
Numar Inmatriculare:NOR
Localitate:Bucuresti / Campina

Re: Ajutor inchiderea centralizata nu functioneaza din cheie

Mesaj de Norishor » Sâm Mar 03, 2018 9:44 pm

A trimite semnal si a trimite semnal corect sunt doua lucruri total diferite. Ca sa stii daca trimite semnal corect iti trebuie un decodor de semnal special pentru chei Peugeot / Citroen (un sac de bani). Foarte multi "electronisti" confunda cele doua treburi. Iti spun din experienta si peste 300 de telecomenzi reparate pana acum, ca super-glue-ul acela nu i-a facut deloc bine. Mergi la cineva care stie sau trimite-mi cheia prin curier sa-ti fac verificarile necesare.

Asa arata un decodor si verifici daca semnalul e corect:
Imagine

Din motive de securitate, am cenzurat bitii importanti, deoarece mi-am scanat propria cheie.
:idea: Diagnoza computerziata - Lexia/DiagBox: Activari/dezactivari optiuni (centuri, DRL, AUX, etc..) /Update soft ECU /Resetare auto-adaptivi /Programare cheie noua /Programare RD/RT CD/Mp3 /Diagnoza pre-achizitie auto
:idea: Reparatii diverse cheie telecomanda
:arrow: http://www.facebook.com/ClubCitroenC4

Bulhard
Mesaje:5
Membru din:Vin Mar 02, 2018 1:50 pm
Marca si model masina:Citroen C4 1.6 hdi
Localitate:Alba Iulia

Re: Ajutor inchiderea centralizata nu functioneaza din cheie

Mesaj de Bulhard » Sâm Mar 03, 2018 10:38 pm

Domnul Norishor mie in tabloul de sigurante nu am curent pe siguranta F1 si F2 si pe manualul de reparatie la citroen scrie ca la una din ele este inchiderea centralizata. Azi cand am scos siguranta am observat ca a fost arsa si pusa o lita de cupru.

Avatar utilizator
Norishor
Mesaje:2240
Membru din:Dum Mar 01, 2009 9:10 pm
Marca si model masina:Citroen C2 VTS - 1.6 16V (Track and Hillclimb car)
Numar Inmatriculare:NOR
Localitate:Bucuresti / Campina

Re: Ajutor inchiderea centralizata nu functioneaza din cheie

Mesaj de Norishor » Dum Mar 04, 2018 9:15 am

Si acum este totul ok?
:idea: Diagnoza computerziata - Lexia/DiagBox: Activari/dezactivari optiuni (centuri, DRL, AUX, etc..) /Update soft ECU /Resetare auto-adaptivi /Programare cheie noua /Programare RD/RT CD/Mp3 /Diagnoza pre-achizitie auto
:idea: Reparatii diverse cheie telecomanda
:arrow: http://www.facebook.com/ClubCitroenC4

Bulhard
Mesaje:5
Membru din:Vin Mar 02, 2018 1:50 pm
Marca si model masina:Citroen C4 1.6 hdi
Localitate:Alba Iulia

Re: Ajutor inchiderea centralizata nu functioneaza din cheie

Mesaj de Bulhard » Dum Mar 04, 2018 10:59 am

Nu este pt ca nu am curent pe F1 si F2. O sa dau tabloul de sigurante jos sa vad ce e pe acolo daca il pot desface si daca nu merge ii pun un modul aftermarket cu 2 telecomenzi

Avatar utilizator
Norishor
Mesaje:2240
Membru din:Dum Mar 01, 2009 9:10 pm
Marca si model masina:Citroen C2 VTS - 1.6 16V (Track and Hillclimb car)
Numar Inmatriculare:NOR
Localitate:Bucuresti / Campina

Re: Ajutor inchiderea centralizata nu functioneaza din cheie

Mesaj de Norishor » Lun Mar 05, 2018 7:48 am

F1 este pentru stergatorul spate si doar F2 este pentru inchidere, dar nu o sa ai tensiune pe F2 pentru ca "asigura masa" nu plusul. Poti masura punand aparatul pe F2 si pe un +12V permanent. Atata timp cat din butonul interior functioneaza, nu are nimic inchiderea centralizata. Problema este, asa cum ti-am zis, din telecomanda care se poate repara. :hi Inchiderile centralizate aftermarket iti pot da usor peste cap tot sistemul electric, pt ca este unul destul de complex. Practic ai doar 2 fire de comunicatie prin care trec semnale la frecvente diferite astfel incat calculatoarele sa se inteleaga intre ele. Cand adaugi "un intrus", e posibil sa le dai peste cap la un momentdat de nu mai stii pe unde sa o apuci.
:idea: Diagnoza computerziata - Lexia/DiagBox: Activari/dezactivari optiuni (centuri, DRL, AUX, etc..) /Update soft ECU /Resetare auto-adaptivi /Programare cheie noua /Programare RD/RT CD/Mp3 /Diagnoza pre-achizitie auto
:idea: Reparatii diverse cheie telecomanda
:arrow: http://www.facebook.com/ClubCitroenC4

Bulhard
Mesaje:5
Membru din:Vin Mar 02, 2018 1:50 pm
Marca si model masina:Citroen C4 1.6 hdi
Localitate:Alba Iulia

Re: Ajutor inchiderea centralizata nu functioneaza din cheie

Mesaj de Bulhard » Lun Mar 05, 2018 5:19 pm

Norishor scrie:F1 este pentru stergatorul spate si doar F2 este pentru inchidere, dar nu o sa ai tensiune pe F2 pentru ca "asigura masa" nu plusul. Poti masura punand aparatul pe F2 si pe un +12V permanent. Atata timp cat din butonul interior functioneaza, nu are nimic inchiderea centralizata. Problema este, asa cum ti-am zis, din telecomanda care se poate repara. :hi Inchiderile centralizate aftermarket iti pot da usor peste cap tot sistemul electric, pt ca este unul destul de complex. Practic ai doar 2 fire de comunicatie prin care trec semnale la frecvente diferite astfel incat calculatoarele sa se inteleaga intre ele. Cand adaugi "un intrus", e posibil sa le dai peste cap la un momentdat de nu mai stii pe unde sa o apuci.

Aveti perfecta dreptate cu sigurantele, am verificat azi cu aparatul de masura .
Eu am doar o cheie la masina si circul cu masina zilnic. nu pot sa trimit cheia ca asta ar insemna3- 4 zile in care nu am masina si sotia e gravida si am nevoie de masina. o sa mai incerc aici in Alba Iulia sa vad daca ii da cinva de cap dar slabe sanse cred . un electrician a zis ca e din modulul de confort si ca il poate face dar imi e frica sa nu o strice mai tare daca spuneti ca e din cheie defectul.

Scrie răspuns

Înapoi la “Citroen C4 Coupe, Berlina & Sedan”