Serviceul Pro Motor din Valcea

Atelier mecanica, Livrare vehicule noi, Vanzare piese de schimb, ITP, Atelier Caroserie si Vopsire, Vehicule noi
Scrie răspuns
Avatar utilizator
Alex Nicoare
Mesaje:25
Membru din:Mar Mar 10, 2009 11:34 am
Localitate:Bucuresti
Re: Revizii la Mugurel

Mesaj de Alex Nicoare » Sâm Iun 13, 2009 4:56 pm

Salut tuturor!

Azi am fost la prima revizie si, dupa cum va spuneam, am ales ProMotor Ramnicu-Valcea.
Foarte cumsecade mi s-au parut cei de acolo, foarte deschisi, m-au intrebat daca vreau componentele vechi pe care urmau sa le schimbe, mi-au permis sa intru langa masina in timp ce lucrau la ea (desi n-am stat in permanenta langa cei doi baieti pentru ca mi se pare stresant sa-ti stea cineva pe cap in timp ce lucreaza), am facut o "tura" de proba dupa ce au terminat de lucru pentru a vedea daca a disparut zgomotul aerotermei, mi-au dat si parasolar cu Loeb & Elena alaturi de masinile campioane de 5 ani incoace.

S-a rezolvat si "problema" mea cu ventilatorul zgomotos al aerotermei: se datora filtrului de polen care era foarte murdar dupa iesirea din iarna si care, printre altele, continea si cateva pene de vrabie care "falfaiau" la trecerea aerului prin dreptul lor :)

De asemenea, i-am rugat sa-mi monteze si mie "soricei" la burdufurile amortizoarelor, dar masina mea avea deja din fabrica niste cleme pentru a le sustine in pozitia corecta.

Iata si costurile pe care le-a implicat revizia Citronicii mele (motor cu benzina, 1.6i, 16v, 110 CP):
1. Manopera revizie: 143.19 lei;
2. Filtru de ulei: 31.45 lei;
3. Filtru de aer: 41.57 lei;
4. Filtru de polen: 81.41 lei;
5. Ulei Total 5W40: 134.45 lei;
6. Spray curatire: 14.29 lei.
-----------------------------
Total de plata: 531.19 lei.

Ma declar foarte multumit de calitatea oamenilor de acolo, de calitatea serviciilor, iar pretul a fost conform cu cel preconizat de catre dl. Cristi H. atunci cand am vorbit la telefon in vederea programarii. Durata a fost de circa o ora jumatate, dar asta datorita distributiei de energie electrica ce a fost intrerupta de cateva ori, asa ca totul s-ar fi putut reduce la o ora.

Felicitari echipei ProMotor de azi, nota 10 din partea mea si sper sa ramana la fel si la anul =D>

Numai bine tuturor!
C4 Coupe VTR-pack 1.6i 16v 110CP

Avatar utilizator
Norishor
Mesaje:2240
Membru din:Dum Mar 01, 2009 9:10 pm
Marca si model masina:Citroen C2 VTS - 1.6 16V (Track and Hillclimb car)
Numar Inmatriculare:NOR
Localitate:Bucuresti / Campina

Re: Revizii la Mugurel

Mesaj de Norishor » Dum Iun 28, 2009 10:12 pm

Postez aici parerea unui prieten, posesor de Opel Astra H - Caravan 1.7 Diesel.
Postul este preluat de pe un forum asemanator cu al nostru doar cu posesori Opel.
I-am recomandat ProMotor pt. revizie, a luat legatura cu Mugurel (caruia tin sa ii multumesc pt. promptitudinea de care a dat dovada) iar restul vedeti mai jos:

DJ Flavio a scris:
"Nu am masina in garantie, deci nu m-am dus la Opel. Ba chiar mai rau, m-am dus la o reprezentanta Citroen (Promotor) din Ramnicu Valcea (eu fiind ploiestean).

82.000km. Schimbat filtru motorina + filtru polen + schimbat antigel + verificat frane + verificat suspensii si directie + verificat faruri = 384ron. Uleiul + filtrul de ulei le-am schimbat in urma cu vreo luna singur ( 5litri * 50ron uleiul + 36ron filtrul).

Cand m-au intrebat ce am de facut la masina le-am zis ca vreau, in afara de ce am scris, schimbat placute frana, si reglat faruri (mi se parea ca nu sunt reglate corect). Dupa ce au dat rotile jos m-au chemat sa-mi arate ca placutele sunt ok si mai pot merge cu ele cel putin 15.000km, si ca la fiecare exista un senzor care incepe sa caraie cand se uzeaza placuta de tot (habar n-aveam). Deci nu le-am mai schimbat. Discurile erau ok. Cand au verificat farurile mi-au aratat ca sunt reglate corect (a miscat ceva la cel din dreapta totusi, dar nu mult); n-au trecut asta pe factura.

Au inceput la ora 09:00, au terminat la 11:30. Mi-au uns balamalele usilor ca scartaiau, mi-au umflat rotile, si gata de drum. La Ploiesti m-am intors via Sibiu, Sighisoara, Miercurea Ciuc, Sf. Gheorghe, Reghin, Toplita, Borsec, Bicaz, Piatra Neamt, Bacau, Buzau. In total 1450km in loc de 180. A fost o placere, inclusiv vizita la service. Oameni ca acolo nu vad asa des. Daca toti romanii ar fi asa, tara noastra s-ar numi Germania, probabil."

Felicitari ProMotor ! =D> :hi
:idea: Diagnoza computerziata - Lexia/DiagBox: Activari/dezactivari optiuni (centuri, DRL, AUX, etc..) /Update soft ECU /Resetare auto-adaptivi /Programare cheie noua /Programare RD/RT CD/Mp3 /Diagnoza pre-achizitie auto
:idea: Reparatii diverse cheie telecomanda
:arrow: http://www.facebook.com/ClubCitroenC4

Pac
Mesaje:87
Membru din:Lun Oct 27, 2008 3:22 pm
Numar Inmatriculare:B-95-AFU
Localitate:Bucuresti - Doamna Ghica

Re: Revizii la Mugurel

Mesaj de Pac » Mar Iun 30, 2009 3:07 pm

Multumiri pentru Mugurel si toata echipa ProMotor din partea altui utilizator multumit de C4. Efectuat revizie 20 000 la Valcea si nu pot spune decat ca sunt foarte multumit. Pe langa faptul ca am dus masina la ei le-am stat si pe cap pentru ca nu aveam baterie la laptop si aveam de dat niste mail-uri urgente :).
Apreciez faptul ca nu s-au lasat pana nu au ucis greierasul care aparuse in usa stanga, merci Cristi.
N-am semnatura, eu semnez anonim...
http://paculet.wordpress.com/2008/12/18 ... aordinara/

Avatar utilizator
mugurel
Mesaje:780
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 8:18 pm
Marca si model masina:DS3, DS4 Crossback, DS5 160HDi BVA.

Re: Revizii la Mugurel

Mesaj de mugurel » Mar Iun 30, 2009 8:11 pm

Rog un moderator sa inlocuieasca titlul : Revizii la Pro Motor.
DS3 1,6HDi 92CP

Avatar utilizator
Dan pasare
Supermoderator
Mesaje:6120
Membru din:Joi Noi 01, 2007 12:01 pm
Numar Inmatriculare:B 35 DOX
Localitate:Bucuresti/Cernica
Contact:

Re: Revizii la Pro Motor

Mesaj de Dan pasare » Mar Iun 30, 2009 10:06 pm

S-a rezolvat Mugurel :D :hi
Imagine viewtopic.php?f=19&t=1547" onclick="window.open(this.href);return false;

Avatar utilizator
sorigen
Mesaje:515
Membru din:Mar Iul 15, 2008 7:28 am

Re: Revizii la Pro Motor

Mesaj de sorigen » Mar Iun 30, 2009 10:30 pm

Joi sau vineri imi duc masina, daca mai vrea cineva sa mearga :P
2008 Citroen C4 VTR 1.6HDi 110cp + (Folii Llumar, Faruri Dectane, Xenon GT HID) aici
http://www.info-service.ro

Avatar utilizator
Deese
Omul cu plasticele
Mesaje:6710
Membru din:Joi Aug 02, 2007 12:27 pm
Numar Inmatriculare:B22DSM
Localitate:Bucuresti

Re: Revizii la Pro Motor

Mesaj de Deese » Dum Iul 26, 2009 11:10 am

Am fost saptamana trecuta pentru cateva operatiuni minore, s-au comportat foarte ok, ca de obicei.
Revizia II + reparatiile in urma grindinei care m-a prins in locul gresit tot acolo o sa le fac :)
C4 Cactus 2017 Baltic Blue 1.2 puretech 110cv
C4 Hatchback 2007 Noir Obsidien 1.6i 110cv
Sandero Stepway 2017 Rouge de Feu 0,9 TCe 90cv

Avatar utilizator
sorigen
Mesaje:515
Membru din:Mar Iul 15, 2008 7:28 am

Re: Revizii la Pro Motor

Mesaj de sorigen » Dum Iul 26, 2009 11:49 am

Am avut un accident cam acum 3 saptamani, am lovit un bloc de beton din cauza ESP-ului. Pe Vasile Milea cand faci stanga jos pe straduta aia mica inainte sa se infunde era putin nisip si practic cu vreo 50m inainte sa trebuiasca sa fac stanga masina nu a mai virat de nici o culoare, in timp ce acceleratia sau frana nu mergeau :|

Imagine

Good
- au vopsit-o foarte bine (tot in afara de plason)
- s-au purtat la fel de frumos ca de obicei
- nu mi-au mai luat bani in plus pentru montajul xenoanelor
- mi-au pus de la ei ornamentul pe spate care imi lipsea

Bad
- am platit 9 mil jumate revizia (cu 4 sticle de ulei) si cand am ajuns in bucuresti m-am uitat la ulei si era negru, asta inseamna ca nu l-au schimbat s-au ca au schimbat jumate; plus ca nu imi trecusera nimic in cartea de service, m-am intors sa imi treaca si tipa cineva pe acolo ca nu se mai pune stampila, ceea mi se parut cam ciudat; acum de filtre nu stiu daca le-au schimbat ca nu ma pricep pentru ca am gasit in portbagaj doar placutele vechi;
- nu mi-au dat stergatoarele care mi le-au dat Citroen romania doar pentru ca cel care se ocupa de garantii era in concediu, desi masina era la ei de 2-3 saptamani si stia toata lumea ca sunt primul care a primit stergatoare pe garantie;
- placutele de frana s-ar putea sa fie montate prost pentru ca se aude un hasait cand mergi;
- au schimbat radiatoare, bara si tot ce mai era prin fata, dar nu au schimbat clema de unde deschizi capota, desi e stramba in 6 locuri;
- masina troncane in ultimul hal din cauza protectiei turbo rupte si se mai aude un sunet care vine din alta parte, chestii pe dupa care mai trebuie sa ma duc alta data sa le schimb;
- farurile noi (Dectane + Xenon de la coasta de est) au fost montate foarte prost, adica unul batea din stanga si celalalt pe sus; ei au zis ca nu prea s-au descurcat sa le regleze, dar cred ca au uitat pentru ca la fel au uitat sa-mi puna o parte din luminile de pozitie (trebuiau puse pozitiile de la farurile vechi! si stiau chestia asta, dar au uitat sa le puna) aici m-a ajutat Aiurica si le-a facut impecabil doar cu o surubelnita in parcarea de la Auchan :D (multumesc inca o data);
- le-am zis clar ca vreau sa-mi dea o solutie pentru ESP, ori un update, ori schimbare, ori scoatere si au uitat iar;
2008 Citroen C4 VTR 1.6HDi 110cp + (Folii Llumar, Faruri Dectane, Xenon GT HID) aici
http://www.info-service.ro

Avatar utilizator
Deese
Omul cu plasticele
Mesaje:6710
Membru din:Joi Aug 02, 2007 12:27 pm
Numar Inmatriculare:B22DSM
Localitate:Bucuresti

Re: Revizii la Pro Motor

Mesaj de Deese » Dum Iul 26, 2009 1:10 pm

E normala faza cu uleiul zic eu, o stiu de la un prieten care a schimbat uleiul impreuna cu mine la Corsa lui (eu faceam figuratie pe acolo), si a doua zi cand am verificat la joja era negru deja.
Iar la ESP daca nu apare update nu ai ce sa ii faci, nu poti sa il dezactivezi de tot.

In rest, imi pare rau pentru celelalte chestii mai putin bine facute.
Din experienta, cel mai bine ar fi sa lasi pe o hartie scris detalitat tot ce vrei sa faci la masina, si cred ca lui Cristi Hodorog trebuie sa ii lasi hartia.

PS: ma batea si pe mine gandul la niste faruri Dectane, dar cred ca o las balta, prea complicat.
Mai multor persoane (nu cu C4) li s-au aburit, intra apa, probleme cu reglajul...
C4 Cactus 2017 Baltic Blue 1.2 puretech 110cv
C4 Hatchback 2007 Noir Obsidien 1.6i 110cv
Sandero Stepway 2017 Rouge de Feu 0,9 TCe 90cv

Avatar utilizator
Bogdan
Fondator
Mesaje:12602
Membru din:Vin Feb 09, 2007 5:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.4 16V, 2005
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Revizii la Pro Motor

Mesaj de Bogdan » Dum Iul 26, 2009 1:14 pm

@sorigen, asa e nu stiu sa le regleze! Se regleaza relativ usor, daca reglajul functioneaza! Ai 2 reglaje mecanice, stanga-dreapta si sus si jos!
Daca ti se aburesc, se rezolva repede cu niste silicon ..in rest, chinezarii care arata bine :).

E bine ca ti-a iesit vopseaua..lucru mare!
Octavia 3, Elegance, 2.0 TDI,DSG + Black Pack, 2013
C4 Coupe X 1.4, '05 ...a different one ...... ..
KartingClub | DS Spirit | MotorSportNews
Imagine

Avatar utilizator
vlad
CREATIVE TECHNOLOGIE
Mesaje:7482
Membru din:Vin Dec 21, 2007 12:10 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.6 HDI
Numar Inmatriculare:BH 57 ELA

Re: Revizii la Pro Motor

Mesaj de vlad » Dum Iul 26, 2009 1:42 pm

Faza cu uleiul e normala. De ESP poti scapa, dar odata cu el scapi si de ABS, ASR, EBD. Daca chiar rei si asa scoate-i siguranta si gata. Doar de ESP nu cred ca poti scapa si la peste 50 km/h.
Black pearl, 1,6 HDI, 90 caluti.

ImagineImagineImagineImagine

Avatar utilizator
Mihay
Supermoderator
Mesaje:11065
Membru din:Lun Noi 19, 2007 10:45 pm
Localitate:Bucuresti

Re: Revizii la Pro Motor

Mesaj de Mihay » Dum Iul 26, 2009 1:42 pm

uleiul la diesel asa se face, il pui si cum ai iesit pe poarta serviceului e negru deja, nu ai cum sa`ti dai seama daca chiar a fost schimbat sau nu .

- asa cum ti`am zis si la telefon , despre faruri , ii scoti din rutina lor zilnica s-a terminat joaca.

Avatar utilizator
sorigen
Mesaje:515
Membru din:Mar Iul 15, 2008 7:28 am

Re: Revizii la Pro Motor

Mesaj de sorigen » Dum Iul 26, 2009 5:15 pm

Prima oara nu s-a innegrit decat de abia dupa o saptamana si la fel a fost si la un prieten care a fost cu un C4 2.0 HDi, de asta zic ca mi s-a parut ciudat.

Plus ca masina daca a stat 2 saptamani sigur s-a scurs tot uleiul de peste tot.
2008 Citroen C4 VTR 1.6HDi 110cp + (Folii Llumar, Faruri Dectane, Xenon GT HID) aici
http://www.info-service.ro

Avatar utilizator
Norishor
Mesaje:2240
Membru din:Dum Mar 01, 2009 9:10 pm
Marca si model masina:Citroen C2 VTS - 1.6 16V (Track and Hillclimb car)
Numar Inmatriculare:NOR
Localitate:Bucuresti / Campina

Re: Revizii la Pro Motor

Mesaj de Norishor » Dum Iul 26, 2009 10:19 pm

Subscriu si eu la "problema" cu uleiul.Acesta se face negru imediat ce l-ai schimbat.Asta arata ca isi face "treaba" asa cum trebuie.Daca ar fi fost "alb" .. inseamna ca era apa de ploaie. :hi
:idea: Diagnoza computerziata - Lexia/DiagBox: Activari/dezactivari optiuni (centuri, DRL, AUX, etc..) /Update soft ECU /Resetare auto-adaptivi /Programare cheie noua /Programare RD/RT CD/Mp3 /Diagnoza pre-achizitie auto
:idea: Reparatii diverse cheie telecomanda
:arrow: http://www.facebook.com/ClubCitroenC4

Avatar utilizator
chainsaw
Mesaje:2733
Membru din:Lun Noi 24, 2008 11:28 pm
Numar Inmatriculare:B-58-HDY
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Revizii la Pro Motor

Mesaj de chainsaw » Lun Iul 27, 2009 12:55 am

daca masina nu mai vira, inseamna ca a subvirat pe nisip, si n-are treaba cu esp. nu maivoia sa franeze din cauza MIZERIEI de ABS. iar acceleratia ti-o bloca, intr'adevar, ESP. daca n-aveai deloc ESP, cel mai probabil la fel pateai. ESP e ok, ABS e useless. scuze daca's offtopic.
2007 Citroën C4 VTR 1.6i 110cp
1988 Citroën BX 1.9 GTi 16V, 160cp ... din pacate, vandut.
_________________
Imagine

Scrie răspuns

Înapoi la “Pro Motor Râmnicu Vâlcea”