Victorie pentru C2R2 si Alex Filip in Raliul Clujului 2009

Totul despre WRC (în special C4 WRC), Formula 1...
Scrie răspuns
Avatar utilizator
Mihay
Supermoderator
Mesaje:11065
Membru din:Lun Noi 19, 2007 10:45 pm
Localitate:Bucuresti
Victorie pentru C2R2 si Alex Filip in Raliul Clujului 2009

Mesaj de Mihay » Lun Iun 22, 2009 10:54 am

Victorie în minutul 90

* „Dinamobilul” a câştigat în deplasarea de la Cluj
* Echipajul 79 a urcat 4 locuri în clasamentul grupei A
* S-au strâns 1.777 Euro pentru campania: „Race and Help”

Alex Filip şi Bogdan Iancu au obţinut prima victorie cu modelul Citroen C2 R2 la grupa A. Cu cele 10 puncte obţinute în Raliul Clujului, echipajul 79 a urcat pe locul secund în clasamentul general al grupei A, la un singur punct în spatele liderului.

Nici un abandon în Raliul Clujului şi clasări pe podium la fiecare etapă. Acesta era palmaresul echipajului Alex Filip/Bogdan Iancu în etapa clujeană din Campionatul Naţional de Raliuri. Ediţia din 2009 s-a terminat perfect, cu prima victorie la grupa A, o victorie obţinută, ca la fotbal, în minutul 90, adică pe ultima super specială a raliului.

Alex Filip şi Bogdan Iancu au început Raliul Clujului cu cel mai bun timp pe prima probă specială, urmată de mici probleme pe cea de-a doua. „Au început să se aprindă mai multe beculete de avarie în bord şi am redus ritmul. Nu ştiu ce s-a întâmplat şi am preferat să pierd câteva secunde pe această probă”, a spus Alex Filip, în primul parc de service de sâmbătă.

Liniştiţi de inginerii de la Colina Motors, Alex Filip şi Bogdan Iancu au continuat ziua în acelaşi ritm, dar au pierdut câteva secunde în duelul cu clujeanul Edwin Keleti. După speciala a cincea, ultima din prima zi, echipajul 79 se afla pe poziţia a doua în clasamentul general al grupei A, la 9,3 secunde în spatele liderului. „Ţinând cont de diferenţa de putere între Citroen-ul C2 R2 şi maşina liderului, sunt mulţumit cu acest rezultat. Nu am renunţat însă la prima poziţie, chiar dacă nu va fi uşor deloc. Mâine mai avem o probă lungă pe care voi merge la maximum. Acolo este singura noastră şanşă”, a spus Alex Filip, la finalul primei zile din Raliul Clujului Mobil 1.

Duminică, în ziua a doua a raliului, Alex Filip şi Bogdan Iancu au mers „maximum attack” pe speciala a şasea şi au reuşit să recupereze peste 8 secunde în duelul cu Edwin Keleti. Lupta decisivă s-a dat pe ultima super specială, Alex Filip reuşind să se impună cu un avans de 1,8 secunde faţă de următorul clasat la grupa A. „A fost exact ca la fotbal. Am obţinut victoria în minutul 90. A fost o super specială în care am mers la limită şi am reuşit să câştigăm acest raliu cu un avans de doar 8 zecimi. Este prima mea victorie cu Citroen C2 R2 şi aş vrea să le mulţumesc tuturor celor care au fost alături de mine în toată această perioadă şi mai vreau să dedic această victorie memoriei lui Lucian Garbacea Sr., cel care a obţinut prima cupă cu această maşină. Cele 10 puncte de aici ne-au readus în lupta pentru titlu şi vom bate pentru el pe fiecare probă specială.”, a adăugat Alex Filip.

„Este a treia cursă împreună şi am obţinut deja prima victorie. Raliul Clujului a fost un test important pentru noi. Au fost cinci probe foarte lungi şi două super speciale pe care ne-am înţeles perfect din toate punctele de vedere. Sunt fericit că am obţinut cele 10 puncte şi că am ajuns pe locul doi în clasamentul general al grupei A”, a spus Bogdan Iancu, copilotul echipajului 79.

Odată cu etapa de la Timişoara, echipajul cu numărul 79 a demarat şi campania „Race and Help”: la fiecare cursă, sponsorii lui Alex Filip vor dona câte 5 Euro pentru fiecare kilometru de probă specială parcurs, în scopuri caritabile. Astfel, la Raliul Clujului, echipajul 79 a parcurs 119,1 kilometri de probă speciala, ceea ce înseamnă că în contul acţiunii „Race and Help” au intrat încă 595,5 Euro, bani care vor fi donaţi de Colina Motors. Suma totală strânsă până acum, pentru Fundaţia Hospice „Casa Speranţei” Braşov, este de 1.777 Euro.

Alex Filip şi Bogdan Inacu vor sărbători victoria de la Cluj pe 26 iunie, pe plaja H2O din Mamaia la Orange Prepay Party unde va cânta, în premieră în România, Duffy. Următoarea etapă din Campionatul Naţional de Raliuri Dunlop este programata, în perioada 16 – 18 iulie, pe specialele de macadam din jurul Sibiului.

În 2009, echipajul Alex Filip/Bogdan Iancu contează pe sprijinul partenerilor: Orange România, Citroën România, Coza Advertising, Cefin, Converse şi Colina Motors.

REZULTATE – RALIUL CLUJULUI 2009 ( etapa a 4-a din 8 ) - GRUPA A *
1. Alexandru Filip/Bogdan Iancu - Citroen C2R2 01h09:07,0
2. Edwin Keleti/Victor Ponta – Renault Clio + 00:00,8
3. Ciprian avu/Serban Tomita – Honda Civic Type R
4. Bogdan Barbu/Sebastian Barbu – Renault Clio
5. Cristian Stefan Szabo/Aurelian Hanea – Ford Fiesta ST

Clasament general – grupa A (dupa Raliul Clujului 2009):* 1. Edwin Keleti, 24 puncte, 2. Alex Filip, 23 p, 3. Alexandru Mitroi, 18 p, 4. Ernest Mullner 16 p, 5. Lucian Garbacea jr 15 p, 6. Nistor Duval 14 p, 7. Bogdan Barbu 11 p, 8. Ciprian Savu 9 p, 9. Lucian Garbacea 5 p, 10. Cristian Stefan Szabo, 4 p, 11. Cristian Enache 3 p, 12. Adrian Dragan 2 p, -. Szabo Csongor 2 p, 14. Mircea Calin Bucur 1 p

Avatar utilizator
Mihay
Supermoderator
Mesaje:11065
Membru din:Lun Noi 19, 2007 10:45 pm
Localitate:Bucuresti

Re: Victorie pentru C2R2 si Alex Filip in Raliul Clujului 2009

Mesaj de Mihay » Mie Aug 05, 2009 3:22 pm

http://www.rallymagazin.ro/raliul-sibiu ... -8069.html" onclick="window.open(this.href);return false;

on-board Super Speciala Raliul Sibiului

Avatar utilizator
eduardo_didi
Edi Talent
Mesaje:1602
Membru din:Dum Feb 18, 2007 8:37 pm
Localitate:Bucuresti

Re: Victorie pentru C2R2 si Alex Filip in Raliul Clujului 2009

Mesaj de eduardo_didi » Joi Aug 06, 2009 11:05 am

vai ce tipa copilotu ala i-a mai zis odata alex sa nu mai tipe parca :D
eu as turba cu un copilot d-asta
http://www.motorsportnews.ro" onclick="window.open(this.href);return false;

Avatar utilizator
Bogdan
Fondator
Mesaje:12602
Membru din:Vin Feb 09, 2007 5:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.4 16V, 2005
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Victorie pentru C2R2 si Alex Filip in Raliul Clujului 2009

Mesaj de Bogdan » Joi Aug 06, 2009 11:10 am

Ce-i aia , Stanga 6 , Razvan si Dani? :D :D
Octavia 3, Elegance, 2.0 TDI,DSG + Black Pack, 2013
C4 Coupe X 1.4, '05 ...a different one ...... ..
KartingClub | DS Spirit | MotorSportNews
Imagine

Avatar utilizator
Mihay
Supermoderator
Mesaje:11065
Membru din:Lun Noi 19, 2007 10:45 pm
Localitate:Bucuresti

Re: Victorie pentru C2R2 si Alex Filip in Raliul Clujului 2009

Mesaj de Mihay » Joi Aug 06, 2009 1:44 pm

asta cu razvan si dani nu m`am prins tre sa revad. de regula folosesc si puncte de reper la dictare ... stg. la casa, dreapta dupa cauciucuri etc. ma gandesc razvan si dani sa nu fie vreun puct de reper botezat asa

Avatar utilizator
Mihay
Supermoderator
Mesaje:11065
Membru din:Lun Noi 19, 2007 10:45 pm
Localitate:Bucuresti

Re: Victorie pentru C2R2 si Alex Filip in Raliul Clujului 2009

Mesaj de Mihay » Joi Aug 06, 2009 2:49 pm

L-am intrebat pe Alex ce si cum pe alt forum , raspunsul fiind :

"Referitor la ritmul alert al lui Bogdan, mie asa-mi place si la fel am fost invatat si cu Gicu Nemes, fostul meu co-pilot. Fiecare pilot este diferit, de aceea unora s-ar putea sa nu le placa stilul lui. Pe de alta parte, informatia de la el soseste exact atunci cand trebuie si foarte accentuat.

Iar virajul "Razvan si Dani" a ramas pentru noi celebru de cand anul trecut, Dani Otil a avut in acel loc o usoara iesire in decor la volanul masinii mele, cu ocazia Citroen VIP Driving Experience 2008 unde au mai fost Mihaela Radulescu, Cabral si Andreea Patrascu.

Eu am reusit acest lucru, respectiv iesirea de pe drum cu un viraj inainte :oops: La asta duce lipsa de concentrare; ma simteam pe un traseu extrem de familiar si l-am subestimat. In total, la toate evenimentele facute acolo cu masina de curse, cred ca am parcurs superspeciala de la Sibiu de peste 100 de ori.

Salutari fanilor Citroen!
Alex."

mi-a promis ca o sa-si faca timp si de Club C4 :wink:

alex filip
Mesaje:13
Membru din:Joi Aug 06, 2009 2:42 pm
Numar Inmatriculare:VL 79 BUG

Re: Victorie pentru C2R2 si Alex Filip in Raliul Clujului 2009

Mesaj de alex filip » Joi Aug 06, 2009 2:55 pm

Gata, sunt aici! :drive

multumesc pentru invitatie Mihay.

Avatar utilizator
Bogdan
Fondator
Mesaje:12602
Membru din:Vin Feb 09, 2007 5:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.4 16V, 2005
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Victorie pentru C2R2 si Alex Filip in Raliul Clujului 2009

Mesaj de Bogdan » Joi Aug 06, 2009 3:20 pm

Bine ai venit, si poate ne dai si pe noi pe o speciala :D :D..
Octavia 3, Elegance, 2.0 TDI,DSG + Black Pack, 2013
C4 Coupe X 1.4, '05 ...a different one ...... ..
KartingClub | DS Spirit | MotorSportNews
Imagine

Avatar utilizator
Mihay
Supermoderator
Mesaje:11065
Membru din:Lun Noi 19, 2007 10:45 pm
Localitate:Bucuresti

Re: Victorie pentru C2R2 si Alex Filip in Raliul Clujului 2009

Mesaj de Mihay » Joi Aug 06, 2009 3:54 pm

daca te tine buzunarul Bogdane

http://www.okazii.ro/catalog/30222977/C ... -C2R2.html" onclick="window.open(this.href);return false;

banii astia ajung la niste oameni cu boli incurabile

Avatar utilizator
Bogdan
Fondator
Mesaje:12602
Membru din:Vin Feb 09, 2007 5:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.4 16V, 2005
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Victorie pentru C2R2 si Alex Filip in Raliul Clujului 2009

Mesaj de Bogdan » Joi Aug 06, 2009 3:58 pm

M-as fi gandit de 2 ori, daca nu eram prins cu altele!
Octavia 3, Elegance, 2.0 TDI,DSG + Black Pack, 2013
C4 Coupe X 1.4, '05 ...a different one ...... ..
KartingClub | DS Spirit | MotorSportNews
Imagine

Scrie răspuns

Înapoi la “WRC, F1...”