Raliul Tara Barsei 21-22 august 2009

Totul despre WRC (în special C4 WRC), Formula 1...
Avatar utilizator
Bogdan
Fondator
Mesaje:12602
Membru din:Vin Feb 09, 2007 5:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.4 16V, 2005
Localitate:Bucuresti
Contact:
Re: Raliul Tara Barsei 21-22 august 2009

Mesaj de Bogdan » Mie Aug 19, 2009 4:04 pm

Oricine este bine primit pe ClubC4, atat timp cat poate respecta un regulament, si anume acela al bunului simt!
Welcome!
Octavia 3, Elegance, 2.0 TDI,DSG + Black Pack, 2013
C4 Coupe X 1.4, '05 ...a different one ...... ..
KartingClub | DS Spirit | MotorSportNews
Imagine

Avatar utilizator
Mihay
Supermoderator
Mesaje:11065
Membru din:Lun Noi 19, 2007 10:45 pm
Localitate:Bucuresti

Re: Raliul Tara Barsei 21-22 august 2009

Mesaj de Mihay » Mie Aug 19, 2009 4:05 pm

Am luat un Logan dci numai bun de hingherit pe drumurile alea

@valiflo multumim. am rugamintea daca poti sa ne explici cum se poate ajunge exact la startul unei probe. Ceva de genul Buc-Brasov-Sacele...

valiflo
Mesaje:6
Membru din:Mie Aug 19, 2009 3:55 pm
Numar Inmatriculare:CV 04 CVX

Re: Raliul Tara Barsei 21-22 august 2009

Mesaj de valiflo » Mie Aug 19, 2009 5:28 pm

Daca nu va intereseaza PS1 de vineri, si veniti direct de la Bucuresti pentru PS2...7, va recomand 3 variante:
1. Bucuresti-Ploiesti-Valeni de Munte-Cislau-Zabratau, se intra pe traseu pe la sosire, se poate merge pana va convine un loc - poiana, apa curgatoare, loc de campare
2. Bucuresti-Ploiesti-Sacele-Tarlungeni-Budila-Bicfalau-Ozun-Reci-Covasna-Comandau, am pus pe harta doar portiunea mai complicata.
3. Bucuresti-Ploiesti-Valeni de Munte-Cislau-Intorsura Buzaului-Valea Mare-Borosneu-Covasna-Comandau, macadam pe portiunea Intorsura Buzaului-Valea Mare(10km)
Atentie! La ora 7.30 se inchide traseul PS 2,4,6 si se redeschide in jurul orelor 16.00. Pe PS 3,5,7 nu se poate parca, traseul este scurt, acces greoi. Distracție faină!
Imagine

Imagine

Imagine

Avatar utilizator
Mihay
Supermoderator
Mesaje:11065
Membru din:Lun Noi 19, 2007 10:45 pm
Localitate:Bucuresti

Re: Raliul Tara Barsei 21-22 august 2009

Mesaj de Mihay » Mie Aug 19, 2009 5:31 pm

prima varianta pe ce Ps duce, mi se pare cea mai viabila si mai scurta pentru cei care vin din bucuresti. multumesc mult pentru informatii :applause

valiflo
Mesaje:6
Membru din:Mie Aug 19, 2009 3:55 pm
Numar Inmatriculare:CV 04 CVX

Re: Raliul Tara Barsei 21-22 august 2009

Mesaj de valiflo » Mie Aug 19, 2009 5:47 pm

Mihay scrie:prima varianta pe ce Ps duce, mi se pare cea mai viabila si mai scurta pentru cei care vin din bucuresti. multumesc mult pentru informatii :applause
Pe PS 2,4 si 6. Dupa cum se vede in harta generala se repeta de trei ori fiecare PS:
PS2-pleaca din Comandau la 9.01(prima masina)-sosire Zabratau, regrupare Barcani
PS3-pleaca din Barcani la 10.14(prima masina)-sosire Zagon, regrupare Comandau
PS4-pleaca din Comandau la 11.57(prima masina)-sosire Zabratau, regrupare Barcani
PS5-pleaca din Barcani la 13.10(prima masina)-sosire Zagon, regrupare Comandau
PS6-pleaca din Comandau la 14.38(prima masina)-sosire Zabratau, regrupare Barcani
PS7-pleaca din Barcani la 15.51(prima masina)-sosire Zagon, regrupare Brasov
Imagine

Imagine

Avatar utilizator
Mihay
Supermoderator
Mesaje:11065
Membru din:Lun Noi 19, 2007 10:45 pm
Localitate:Bucuresti

Re: Raliul Tara Barsei 21-22 august 2009

Mesaj de Mihay » Mie Aug 19, 2009 6:06 pm

multumesc mult acum totul e mai clar chiar si decat pe autorally ::P tu faci parte din organizatori sau alergi sa stim pe cine aplaudam pe acolo :wink:

valiflo
Mesaje:6
Membru din:Mie Aug 19, 2009 3:55 pm
Numar Inmatriculare:CV 04 CVX

Re: Raliul Tara Barsei 21-22 august 2009

Mesaj de valiflo » Mie Aug 19, 2009 6:27 pm

Mihay scrie:multumesc mult acum totul e mai clar chiar si decat pe autorally ::P tu faci parte din organizatori sau alergi sa stim pe cine aplaudam pe acolo :wink:
Expunere de motive:
- sunt localnic, deci cunosc zona
- imi plac probele pe macadam
- proba speciala Comandau - Zabratau urmareste (cca. 15km) un râu splendid care se cheama Bâsca Mare, si pe care pescuiesc de cate ori am ocazia
- nu fac parte din staff, sunt in concediu si fac harti, poate mai promovez zona, căci "premarul nostru zace".
Respect!

Avatar utilizator
Mihay
Supermoderator
Mesaje:11065
Membru din:Lun Noi 19, 2007 10:45 pm
Localitate:Bucuresti

Re: Raliul Tara Barsei 21-22 august 2009

Mesaj de Mihay » Mie Aug 19, 2009 6:36 pm

ultima si te-am lasat ::P pe PS 2-4-6 se poate circula cu un Logan,adica sunt gropi mari ceva, parauri ceva de trecut?

Valenii de Munte-Cislau-Zabratau cam cati km sunt? dar din Zabratau pana la intrarea pe proba cati km sunt?

valiflo
Mesaje:6
Membru din:Mie Aug 19, 2009 3:55 pm
Numar Inmatriculare:CV 04 CVX

Re: Raliul Tara Barsei 21-22 august 2009

Mesaj de valiflo » Mie Aug 19, 2009 7:02 pm

1. Dupa cum scriam mai sus, macadamul este foarte bun, nu sunt treceri prin vaduri, sau şleauri. Daca va ploua inainte in zonele umbrite o sa fie mai umed, dar no problemo. Cunosc firma care se ocupa de drumurile forestiere si sunt convins ca o sa-l aranjeze, fara discutie. Eu merg cu Audi 80, asa ca...
2. Valenii de Munte-Zabratau 88.2km. Ar trebui sa ceri relatii prin telefon de la vreo comuna de pe traseu, in special intre Valeni si Cislau, sa vezi starea drumului, dar cred ca nu sunt probleme. De la Cislau la Zabratau asfalt extra.
3. Dupa intrarea in Zabratau (indicator) se merge pana la podul peste paraul cu acelasi nume, dupa pod prima la dreapta, si dupa cca. 2,5km se ajunge la SOSIRE. Cred ca o sa fie si indicatoare.
Imagine

Avatar utilizator
eduardo_didi
Edi Talent
Mesaje:1602
Membru din:Dum Feb 18, 2007 8:37 pm
Localitate:Bucuresti

Re: Raliul Tara Barsei 21-22 august 2009

Mesaj de eduardo_didi » Joi Aug 20, 2009 7:49 am

multumim frumos pentru informatiile foarte detaliate =D>
http://www.motorsportnews.ro" onclick="window.open(this.href);return false;

Avatar utilizator
Bogdan
Fondator
Mesaje:12602
Membru din:Vin Feb 09, 2007 5:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.4 16V, 2005
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Raliul Tara Barsei 21-22 august 2009

Mesaj de Bogdan » Joi Aug 20, 2009 8:51 am

Mihay si Edi, sa-l cautati pe om cand ajungeti acolo sa-i dati vreo 10 beri pentru asta :D :D
Octavia 3, Elegance, 2.0 TDI,DSG + Black Pack, 2013
C4 Coupe X 1.4, '05 ...a different one ...... ..
KartingClub | DS Spirit | MotorSportNews
Imagine

valiflo
Mesaje:6
Membru din:Mie Aug 19, 2009 3:55 pm
Numar Inmatriculare:CV 04 CVX

Re: Raliul Tara Barsei 21-22 august 2009

Mesaj de valiflo » Joi Aug 20, 2009 9:46 am

Bogdan scrie:Mihay si Edi, sa-l cautati pe om cand ajungeti acolo sa-i dati vreo 10 beri pentru asta :D :D
Multumesc, dar nu consum bauturi (chiar slab alcoolice) atunci cand sunt la pescuit.

Avatar utilizator
Mihay
Supermoderator
Mesaje:11065
Membru din:Lun Noi 19, 2007 10:45 pm
Localitate:Bucuresti

Re: Raliul Tara Barsei 21-22 august 2009

Mesaj de Mihay » Joi Aug 20, 2009 10:08 pm

Cu exact 40 de ani în urmă, în 1969, exact pe traseul din centrul Braşovului unde va avea loc superspeciala de deschidere a Raliului „Ţara Bârsei Dunlop - SEAT”, a avut loc un concurs pionieresc de karting, la care au participat, conform presei din acele vremuri, 18 pionieri din Braşov, Codlea şi Făgăraş, care au fost împărţiţi în 6 serii. În seria a 3-a, cu numărul 15 de concurs, a luat startul Dorin Toma, un pionier destoic al Braşovului, care a câştigat cursa organizată de ziarele „Drum nou”, „ Uj idő” şi de revsita „Karpaten Rundschau”, în colaborare cu Consiliul Judeţean al Pionierilor.

Un palmares de invidiat
A fost primul succes din carieră al lui Dorin (Dodo) Toma, care a ajuns un nume de referinţă în automobilismul românesc. „Cam atunci a inceput totul isi aminteste pilotul brasovean. Au urmat 20 de ani de karting, cu bune si rele, ani in care am acumulat un barem de «Maestru al Sportului». Pe langa participarile in concursuri internationale ca si component al lotului national, rezultatele cele mai remarcabile obtinute in anii ‘80 ar fi: titlurile individuale de campion national la clasa de 250cmc in ‘84 si ‘85, titluri in campionate de anduranta alaturi de alti doi superpiloti brasoveni, Constantin (Puiu) Rusu si Gunther (Gugu) Graef, precum si numeroase titluri de campioni nationali, alaturi de acestia in cadrul echipei Unirea Tricolor Bucuresti. Punctele de referinta ale activitatii automobilistice desfasurate dupa 1990, exprimate in cateva cuvinte ar fi: campion national absolut de raliuri in 1992; castigatorul Cupei Romaniei –OPEN in 1996; titluri de campion la toate grupele N, A si H; tiluri de campioni nationali in echipele in care am activat”, a incheiat „Dodo”, actualmente consilier federal FRAS si pilotul masinii “0” din CNR - Dunlop

Revenire pe traseul primei victorii
După 40 de ani, „Dodo” Toma se va întoarce pe circuitul pe care a obţinut primul succes din prodigioasa sa carieră. El va deschide, la volanul unui kart, „balul” de vineri seara, numit „Brasov Rally Show”. Evident, bolidul nu va fi acelasi de acum 40 de ani, intrucat nu avea cum sa reziste, dar emotiile lui „Dodo” vor fi exact ca la startul primei victorii: „Este ceva extraordinar să revin exact pe acelaşi traseu pe care acum 40 de ani am obţinut prima victorie. Mă înceracă o senzaţie deosebită şi trebuie să dau totul pe traseu, exact ca acum 40 de ani. Să fiu, din nou, cel mai bun”, a precizat omul care va deschide spectacolul automobilistic din centrul Brasovului.
Brasov Rally Show proba prolog a Raliului Tara Barsei Dunlop SEAT se va desfasura pe un circuit stradal desenat de organizatori in centrul orasului de la poalele Tampei vineri 21 august de la ora 19:00


NU MAI VRETI NICIUNUL SA MERGETI?

Avatar utilizator
Mihay
Supermoderator
Mesaje:11065
Membru din:Lun Noi 19, 2007 10:45 pm
Localitate:Bucuresti

Re: Raliul Tara Barsei 21-22 august 2009

Mesaj de Mihay » Dum Aug 30, 2009 11:42 pm

sa scriu totusi ca am fost prezenti si noi pe acolo.foarte misto traseul dar extrem de mult praf. am inhalat cat ptr 3 raliuri. se putea evita praful dar nu mai era asa palpitant

http://www.rallymagazin.ro/raliul-tara- ... -9302.html" onclick="window.open(this.href);return false;

si cateva poze proprii:

Imagine Imagine

Imagine Imagine

Imagine Imagine

Imagine Imagine

Imagine Imagine

Imagine

Avatar utilizator
commandorsteel
PowerSteel
Mesaje:6538
Membru din:Lun Mai 28, 2007 2:59 pm
Numar Inmatriculare:B-88-
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Raliul Tara Barsei 21-22 august 2009

Mesaj de commandorsteel » Lun Aug 31, 2009 11:59 am

ceva frumos =D>
doar tu cu edi ai fost?? grataru unde este? ati mers pe jos sau ati intrat cu masina?
ceva palpitant? (derapaje in decor... masini busite... ceva? =P~ )
Citroen C4 Grand Picasso 1,6 HDI ... aproape full (adica are aproape toate rotile)
ImagineImagine
Imagine

Scrie răspuns

Înapoi la “WRC, F1...”