Sebastien Loeb intra efectiv in istorie

Totul despre WRC (în special C4 WRC), Formula 1...
Scrie răspuns
Avatar utilizator
Mihay
Supermoderator
Mesaje:11065
Membru din:Lun Noi 19, 2007 10:45 pm
Localitate:Bucuresti
Sebastien Loeb intra efectiv in istorie

Mesaj de Mihay » Vin Noi 20, 2009 1:03 pm

Total, unul dintre furnizorii Citroen WRC, a pus la punct o campanie foarte inteligenta care il "arunca" pe Loeb in istorie dupa castigarea celui de-al saselea titlu consecutiv in WRC

Dupa ce Sebastian Loeb a intrat in istoria motorsportului, fiind primul pilot care reuseste sa castige sase sezoane consecutive intr-o competitie organizata de FIA, sponsorii Citroen s-au grabit sa scoata in fata cat mai bine posibil performanta francezului. Iar una dintre cele mai reusite campanii a fost realizata de Total, furnizorul de lubrifiant al echipei Citroen WRC, care a publicat in presa franceza o imagine in care Loeb este prezentat intrand in istorie la propriu.

Este vorba de o imagine care are la baza un tablou care il infatiseaza pe Napoleon Bonaparte, ideea creatiei apartinandu-i agentiei CLM BBDO.

In prima faza, imaginea a fost publicata in cotidianul sportiv L'Equipe si in revista Auto Hebdo. Datorita reactiilor pozitive primite din partea publicului, agentia de creatie urmand sa dezvolte alte doua variante pe aceeasi tema, plecand de la tablouri istorice cunoscute.

sursa : http://www.automarket.ro" onclick="window.open(this.href);return false;

Imagine

Avatar utilizator
florinc4
Operat ESTetic
Mesaje:3251
Membru din:Dum Sep 28, 2008 4:55 pm
Numar Inmatriculare:B 94 URH
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Sebastien Loeb intra efectiv in istorie

Mesaj de florinc4 » Vin Noi 20, 2009 1:07 pm

Cam prea exagerata faza ::P ...dar a intrat in istorie asta e clar :hi
C4 coupe facelift: 1.6l cu 122 de ponei

Avatar utilizator
Mihay
Supermoderator
Mesaje:11065
Membru din:Lun Noi 19, 2007 10:45 pm
Localitate:Bucuresti

Re: Sebastien Loeb intra efectiv in istorie

Mesaj de Mihay » Vin Noi 20, 2009 1:14 pm

Din punctul meu de vedere este prea putin ce fac cei de la Citroen pentru el . Profita prea putin de pe urma rezultatelor lui . Uite in Franta cand am fost am intrat intr-un service Ford si fix cum intrai pe partea stanga era un maaaare afis cu Ford campioni mondiali la constructori in 2006 ( anul in care Loeb a castigat cu o echipa privata titlul mondial) . Si de atunci n-au mai castigat nimic dar afisul a ramas primul la intrare . Sa nu mai zic de masini , Focus St sau noul Rs . Ma indoiesc ca Ford va vinde mii sau zeci de mii de Rs-uri dar o au in gama, si-au aratat muschii ceea ce Citroen nu face datorita marketingului , zic eu , de neinteles .

Oricum ca si constructor are 5 titluri si Loeb are 6 , e ca un fel de palma data...

Avatar utilizator
florinc4
Operat ESTetic
Mesaje:3251
Membru din:Dum Sep 28, 2008 4:55 pm
Numar Inmatriculare:B 94 URH
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Sebastien Loeb intra efectiv in istorie

Mesaj de florinc4 » Vin Noi 20, 2009 1:30 pm

Pai asa e...ar trebui promovat mult mai mult...eu daca as fi in locul lor as insista toata ziua cu cele 5 titluri castigate la constructori sa nu mai vorbim de cele 6, care il fac pe loeb o legenda vie...marketing slab, asta e clar...probabil ca citroen pune mult mai mult accent pe aspectul masinilor lor cu aerul lor frantuzesc decat pe agresivitatea modelelor si performantele lor...zic si eu :oops:

offtopic: imi aduc aminte cum este/era la renault in showroom cum se tot laudau cu titlul de campioni in formula 1 afise pe strada etc...la fel si la skoda cand am fost...multe materiale promotionale agende pixuri, calendare cu skoda lor de wrc...poate mi se pare mie...dar citroen are asul in maneca si se poate profita la maxim:oops:
C4 coupe facelift: 1.6l cu 122 de ponei

Avatar utilizator
Deese
Omul cu plasticele
Mesaje:6710
Membru din:Joi Aug 02, 2007 12:27 pm
Numar Inmatriculare:B22DSM
Localitate:Bucuresti

Re: Sebastien Loeb intra efectiv in istorie

Mesaj de Deese » Vin Sep 24, 2010 7:40 am

O veste trista
http://www.adevarul.ro/sport/antifotbal ... 66423.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Sper sa nu fie adevarat.
C4 Cactus 2017 Baltic Blue 1.2 puretech 110cv
C4 Hatchback 2007 Noir Obsidien 1.6i 110cv
Sandero Stepway 2017 Rouge de Feu 0,9 TCe 90cv

Avatar utilizator
meercha
Mesaje:95
Membru din:Lun Iul 20, 2009 9:36 am
Numar Inmatriculare:B-110-VTR
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Sebastien Loeb intra efectiv in istorie

Mesaj de meercha » Vin Sep 24, 2010 7:49 am

Deese scrie:O veste trista
http://www.adevarul.ro/sport/antifotbal ... 66423.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Sper sa nu fie adevarat.
E bine totusi ca se retrage in plina glorie.
Citroen C4 Coupe VTR 1.6i 16V 110 cp
viewtopic.php?f=19&t=5818" onclick="window.open(this.href);return false;

Avatar utilizator
Mihay
Supermoderator
Mesaje:11065
Membru din:Lun Noi 19, 2007 10:45 pm
Localitate:Bucuresti

Re: Sebastien Loeb intra efectiv in istorie

Mesaj de Mihay » Vin Sep 24, 2010 7:57 am

Toate ziarele din Romania au tradus si interpretat un articol de pe autosport.com, care la randul lor si-au facut articolul dupa interviul acordat de Seb ptr Paris Match : http://www.parismatch.com/People-Match/ ... le-213131/" onclick="window.open(this.href);return false;

Avatar utilizator
meercha
Mesaje:95
Membru din:Lun Iul 20, 2009 9:36 am
Numar Inmatriculare:B-110-VTR
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Sebastien Loeb intra efectiv in istorie

Mesaj de meercha » Vin Sep 24, 2010 8:05 am

.. scz de off:
Dept. de vanzari/marketing nu este deloc inspirat dupa pararea mea, contrar celor spuse de ultima lor campanie publicitara.
Eu chiar m-am lovit de serviciile proaste oferite de sistemul de vanzari Citroen, si anume: m-am programat de doua ori anul acesta pentru un drive-test cu C4 Coupe. Prima oara m-a sunat un reprezentant de-al lor si mi-a zis ca nu imi poate pune la dispozitie niciun model coupe, in schimb, daca vreau, pot conduce o berlina care "e aproape la fel". Am refuzat si i-am comunicat ca sunt interesat de varianta Coupe, sugerandu-i sa revina cu un telefon in cazul in care imi poate oferi un drive-test cu acest model. Cred ca a trecut cam 1 an de atunci si nu am mai primit niciun telefon.
In urma cu 6 luni am completat un nou forumular de inscriere la drive-test dar nu m-a mai sunat nimeni.
Citroen C4 Coupe VTR 1.6i 16V 110 cp
viewtopic.php?f=19&t=5818" onclick="window.open(this.href);return false;

Avatar utilizator
Mihay
Supermoderator
Mesaje:11065
Membru din:Lun Noi 19, 2007 10:45 pm
Localitate:Bucuresti

Re: Sebastien Loeb intra efectiv in istorie

Mesaj de Mihay » Joi Sep 30, 2010 7:50 am

Weekendul decisiv pentru Sebastien Loeb – preview Raliul Frantei http://www.motorsportnews.ro/wrc/weeken ... l-frantei/" onclick="window.open(this.href);return false;

LOEB SI CITROËN HOTARATI SA INTRE IN ISTORIE http://www.motorsportnews.ro/wrc/citroe ... n-istorie/" onclick="window.open(this.href);return false;

Trei intrebari pentru Sébastien Loeb http://www.motorsportnews.ro/wrc/citroe ... en-loeb-3/" onclick="window.open(this.href);return false;

enjoy :mrgreen:

Scrie răspuns

Înapoi la “WRC, F1...”