Se circula mai bine in Bucuresti sau e doar o iluzie ?

Informatii despre trafic, radare, gropi, militieni etc
Avatar utilizator
Mihay
Supermoderator
Mesaje:11065
Membru din:Lun Noi 19, 2007 10:45 pm
Localitate:Bucuresti

Mesaj de Mihay » Mie Dec 12, 2007 6:51 pm

pai principala sarcina trasata celor de la ordine publica ce pazesc acum intersectiile este sa nu blocheze centrul intersectiei si vedeti ce bine e.dar vorba celui mai de sus sigur se gaseste vreun dubagiu,"moldovean ratb" sa blocheze tooooooooooata intersectia.o mare reusita ar fii circulatia pe timp de noapte a tot ce inseamna,camioane,tir,aprovizionare,gunoieri etc.nici gunoierii nu mai lucreaza noaptea ca ar trebui sa`i plateasca mai mult.oare din taxele de prima inmatriculare,rovignete si alte taxe nu s`o putea creste salariul gunoierilor?eu cred ca da.plus ca din pretul fiecarui litru de benzina sau motorina 7 000 rol se duc la drumuri.din milioanele astea de euro chiar nu s`or putea face strazi k`lumea.anu asta au facut 7 km pe autostrada buc-ploiesti deci mai putin decat pana acum adica 10 km pe an(A2).ei se lauda ca au banii da n`au constructori seriosi si constructorul ( e cunoscut) nu si`a luat un leutz anu asta si se jura ca nu mai face nici 1 mm de autostrada.e frumos pana la ploiesti dar de acolo spre brasov o sa vedem oare tunele macar ca cele din BG sau GR?

Avatar utilizator
Ovidiu
El_Rey
Mesaje:542
Membru din:Joi Mar 01, 2007 1:58 pm
Marca si model masina:AUDI A6 2013 2.0TDI
VW POLO 2007 1.4i
Numar Inmatriculare:BXX5EBI
Localitate:BUCURESTI
Contact:

Mesaj de Ovidiu » Mie Dec 12, 2007 11:40 pm

silvius scrie:...
Hai sa fim putin realisti. Un politai fluiera si opreste pe cei care pleaca, apoi da drumul la ceilalti in asa fel incat sa nu se mai blocheze intersectia.
Spune-mi te rog frumos de cate ori ai intrat tu pe galben in intersectie? Cel putin cand e ud pe jos prefer sa nu bag piciorul in frana pana jos sa nu ma trezesc cu ala din spate in mine. ...
Pai daca e coada pe tot Magheru' (dau un exemplu) unde prinzi tu viteza de nu apuci sa opresti la galben??? Vezi coloana si blocaj si ii dai in goarna?Sa fim seriosi, in RO se gasesc cei mai necivilizati soferi, pentru ca nu a pus nimeni "biciul" pe ei! Treaba cu ud pe jos si cu galben e cu totul altceva!
AUDI A6 2.0TDI 177cp
VW Polo tossa blue 1.4 85cp
Kia Pro Cee'd negru 1.4 109cp

Imagine

Avatar utilizator
silvius
Mesaje:2430
Membru din:Dum Feb 11, 2007 1:25 am
Numar Inmatriculare:B08BBK
Localitate:Bucuresti / Varna
Contact:

Mesaj de silvius » Joi Dec 13, 2007 12:02 am

eh Magheru, e vb de unirii unde mai prinzi
C4 by silvius , K&N, Borla, si cate si mai cate
Dodge Grand Caravan V6 3,8L !!!

Avatar utilizator
m0rpheus
Mesaje:798
Membru din:Mie Aug 01, 2007 4:43 pm
Numar Inmatriculare:B 69 GCB
Localitate:Bucuresti/Berceni

Mesaj de m0rpheus » Joi Dec 13, 2007 11:46 am

mihaysmen scrie:dar vorba celui mai de sus sigur se gaseste vreun dubagiu,"moldovean ratb" sa blocheze tooooooooooata intersectia.?
Ai ceva cu moldovenii ? :roll:
C4 Berlina Champion, 1.6i 16V 110CP Negru Obsidien B 69 GCB

Imagine

Avatar utilizator
PsH
PasHa
Mesaje:1662
Membru din:Mar Feb 13, 2007 7:25 am
Numar Inmatriculare:B 58 HDI
Localitate:Bucuresti/Galati

Mesaj de PsH » Joi Dec 13, 2007 4:20 pm

am solutia:

La rosu sa iasa din asfalt tepi pentru "smecheri"

sau

Camere de filmat in intersectii si suspendarea permisului pentru 1 an fara drept de reexaminare.
Imagine

C4 VTR 1.6 16v Bleu Oriental B 58 HDI - merg cu cioara vopsita doar numarul este de diesel, masina merge cu benzina

Avatar utilizator
Mihay
Supermoderator
Mesaje:11065
Membru din:Lun Noi 19, 2007 10:45 pm
Localitate:Bucuresti

Mesaj de Mihay » Vin Dec 14, 2007 12:26 am

@m0rpheus DA am cu cei de pe RATB si NU cu moldovenii la propriu deoarece se zice ca si eu as fii desi sunt din buzau.

Avatar utilizator
Dan pasare
Supermoderator
Mesaje:6120
Membru din:Joi Noi 01, 2007 12:01 pm
Numar Inmatriculare:B 35 DOX
Localitate:Bucuresti/Cernica
Contact:

Mesaj de Dan pasare » Vin Dec 14, 2007 1:36 pm

Nu ca as iubi politia dar trebuie sa recunosc ca prezenta lor in intersectii a fluidizat evident taficul :) Ca sa fiu mai concret,din Rahova(P.Ispirescu) pana la intrarea pe A2 trecand prin Unirii,am facut acum zece zile pe la 8 seara, 1ora si 10 minute,iar ieri, la aceeasi ora am facut acelasi drum in fix 24 minute :shock:
Imagine viewtopic.php?f=19&t=1547" onclick="window.open(this.href);return false;

Avatar utilizator
Mr_kokaa
Maniac
Mesaje:3491
Membru din:Lun Ian 14, 2008 9:45 am
Numar Inmatriculare:TSE
Localitate:Bucuresti - Ctza
Contact:

Re: Se circula mai bine in Bucuresti sau e doar o iluzie ?

Mesaj de Mr_kokaa » Vin Feb 13, 2009 1:35 pm

Shadow scrie:Nu stiu d c tot vreti sa se ieftineasca benzina...eu as vrea sa se faca 7 lei/l poate atunci nu o sa se mai circule cu masina asa de mult si pot sa recuperez si eu diferenta cu un consum mai mic. :lol:

Hai sa fim seriosi!!!
Are dreptate maestru : 90% . Singura diferenta e ca s-a scumpit EUROiu . De cand cu cresterea asta se poate circula ortodox pe strazi. Eu unu nu am mai vazut aglomeratii asa mari. Adica sa ajung din Ghencea in Tineretului in 25 minute.
Si la orice ora se pare ca e liniste. Exceptie fac orele critice 8am si 17pm, dar si aici am vazut imbunatatiri.

Voi ce ziceti?
viewtopic.php?f=80&t=2102&start=0&st=0& ... foto+video" onclick="window.open(this.href);return false;

Avatar utilizator
Deese
Omul cu plasticele
Mesaje:6710
Membru din:Joi Aug 02, 2007 12:27 pm
Numar Inmatriculare:B22DSM
Localitate:Bucuresti

Re: Se circula mai bine in Bucuresti sau e doar o iluzie ?

Mesaj de Deese » Vin Feb 13, 2009 2:33 pm

Lasand la o parte ca topicul e din 2007, da, acum sunt si eu de acord ca se circula mai bine in Bucuresti.
Probabil din cauza crizei ?

Nu mai vezi cozi asa mari, nu mai vezi zone paralizate chiar cum era inainte.
C4 Cactus 2017 Baltic Blue 1.2 puretech 110cv
C4 Hatchback 2007 Noir Obsidien 1.6i 110cv
Sandero Stepway 2017 Rouge de Feu 0,9 TCe 90cv

Avatar utilizator
Bogdan98
Citroen Fan
Mesaje:2812
Membru din:Vin Mar 21, 2008 11:47 am
Marca si model masina:C4 1.6 e-HDI (nebotezat inca)
Localitate:Bucuresti / Militari
Contact:

Re: Se circula mai bine in Bucuresti sau e doar o iluzie ?

Mesaj de Bogdan98 » Vin Feb 13, 2009 2:35 pm

E relativ simpla explicatia: foarte multe firme si-au redus activitatea. Ca urmare, masinile acestora, STAU. Ceea ce a redus traficul cu cel putin 10-15%, conform unor opinii de prin mass media
C4 1.6 e-HDI 110CP 5P Gris Fer = B 16 VBF

Avatar utilizator
chainsaw
Mesaje:2733
Membru din:Lun Noi 24, 2008 11:28 pm
Numar Inmatriculare:B-58-HDY
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Se circula mai bine in Bucuresti sau e doar o iluzie ?

Mesaj de chainsaw » Vin Feb 13, 2009 2:40 pm

desi eu mereu am ceva de carcotit referitor la trafic, tre' sa recunosc ca acu' chiar se circula OK. DAR... mie mi s-ar parea inteligent sa se centralizeze toata reteaua semafoarelor, si rolu' politistului din intersectie sa fie inlocuit de cineva care sta la un birou si da din butoane sau daca ar fi astia in stare sa-l implementeze, de un soft care sa calculeze cat sa tina pe verde/rosu fiecare semafor in functie de ora, si de media de masini care circula pe fiecare artera care intra in intersectie.

si sa amintim totusi si solutia cea mai eficienta pentru decongestionare, si anume oprimizarea retelei de transport public... optimizare la care eu nu prea vad ca se munceste. cred ca daca am avea metrou din 400 in 400 m ca in paris, aproape niciunu din noi n-ar mai circula cu masina ... eu cel putin as lasa-o linistit acasa.
2007 Citroën C4 VTR 1.6i 110cp
1988 Citroën BX 1.9 GTi 16V, 160cp ... din pacate, vandut.
_________________
Imagine

Avatar utilizator
Deese
Omul cu plasticele
Mesaje:6710
Membru din:Joi Aug 02, 2007 12:27 pm
Numar Inmatriculare:B22DSM
Localitate:Bucuresti

Re: Se circula mai bine in Bucuresti sau e doar o iluzie ?

Mesaj de Deese » Vin Feb 13, 2009 2:57 pm

Pai acum se lucreaza la un management centralizat.
Chiar este un astfel de comandament cu zeci de monitoare in fata.

Referitor la metrou, idiotii astia de comunisti de la noi au facut statiile cu distante de 1 km and more intre ele :(
C4 Cactus 2017 Baltic Blue 1.2 puretech 110cv
C4 Hatchback 2007 Noir Obsidien 1.6i 110cv
Sandero Stepway 2017 Rouge de Feu 0,9 TCe 90cv

Avatar utilizator
Mr_kokaa
Maniac
Mesaje:3491
Membru din:Lun Ian 14, 2008 9:45 am
Numar Inmatriculare:TSE
Localitate:Bucuresti - Ctza
Contact:

Re: Deese

Mesaj de Mr_kokaa » Vin Feb 13, 2009 3:00 pm

@Deese ,
post_ul lui Shadow e de prin noiembrie cind se discuta de ieftinirea carburantilor si de metoda de boicot la pompe.
Am considerat ,
acel post + situatia din traficul de azi , un nou inceput de discutii pe tema circulatie in Bucuresti.
Titlul era perfect, chiar daca a fost initializat in 2007.
viewtopic.php?f=80&t=2102&start=0&st=0& ... foto+video" onclick="window.open(this.href);return false;

Avatar utilizator
HaPPy
"PIAR"
Mesaje:1224
Membru din:Sâm Apr 21, 2007 8:45 pm
Localitate:Bucuresti

Re: Se circula mai bine in Bucuresti sau e doar o iluzie ?

Mesaj de HaPPy » Vin Feb 13, 2009 3:09 pm

imaginati-va ca toate marile capitale sunt la fel. oare de ce? n-or exista nicaieri, dar nicaieri oameni capabili sa construiasca un sistem de semaforizare inteligent???
cu toate astea, m-ar bucura o asemenea varianta in Bucuresti, desi nu cred ca ar putea rezolva mai mult de 30% din balamuc !
COUPE, 1.6, 110CP, noir obsidien, bestiala :D

Avatar utilizator
chainsaw
Mesaje:2733
Membru din:Lun Noi 24, 2008 11:28 pm
Numar Inmatriculare:B-58-HDY
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Se circula mai bine in Bucuresti sau e doar o iluzie ?

Mesaj de chainsaw » Vin Feb 13, 2009 3:17 pm

@deese: da? si idiotii de capitalisti n-au fost in stare sa continue construirea liniilor. n-au fost in stare pana acum, in 20 de ani de zile, sa faca vreo statie noua, vreo linie noua ... tot ce s-a deschis pana acum era deja sapat si nu trebuia decat amenajat... incompetenti ordinari

mie nu mi se pare o asa mare filosofie un sistem computerizat de management al semafoarelor... daca nu's capabili sa dezvolte un soft care sa faca treaba singur, sa stea ei cu ochii beliti in monitoare, tot s-ar salva timp si bani ... dar stati! solutiile propuse de conducerea orasului sunt mult mai realiste si inteligente: autostrada suspendata!!!!
2007 Citroën C4 VTR 1.6i 110cp
1988 Citroën BX 1.9 GTi 16V, 160cp ... din pacate, vandut.
_________________
Imagine

Scrie răspuns

Înapoi la “Info Trafic”