Timisoara-Ramnicu Sarat

Informatii despre trafic, radare, gropi, militieni etc
Scrie răspuns
adei
Mesaje:91
Membru din:Joi Mai 15, 2008 5:01 pm
Localitate:Timisoara
Timisoara-Ramnicu Sarat

Mesaj de adei » Vin Sep 19, 2008 9:08 am

Imi puteti spune cum sunt drumurile pe acolo? Trebuie sa ajung la Ramnic la sfarsitul lui octombrie. M-ar intereza informatii despre drumul Ploiesti-Buzau si despre Buzau-Brasov, prin Intorsura. O sa trebuiasca sa trec prin Predeal, cum este raficul in timpul saptamanii? Praobabil o sa ajung acolo miercuri sau joi, vreau sa evit weekend-ul. In rest, cam stiu la ce sa ma astept.
Merci
C4 1.6i SX sable de langrune

adei
Mesaje:91
Membru din:Joi Mai 15, 2008 5:01 pm
Localitate:Timisoara

Re: Timisoara-Ramnicu Sarat

Mesaj de adei » Vin Sep 19, 2008 10:25 am

Am scris numai tampenii, o multime de litere inversate, si nu mai pot sterge acum. Sper sa se inteleaga ce am vrut.
C4 1.6i SX sable de langrune

Avatar utilizator
Dan pasare
Supermoderator
Mesaje:6120
Membru din:Joi Noi 01, 2007 12:01 pm
Numar Inmatriculare:B 35 DOX
Localitate:Bucuresti/Cernica
Contact:

Re: Timisoara-Ramnicu Sarat

Mesaj de Dan pasare » Vin Sep 19, 2008 12:45 pm

In mod normal drumul asta nu trebuie sa-ti faca probleme. Soseaua e relativ buna pe tot parcursul, cu exceptia unei portiuni de pe Valea Prahovei unde sa lucreaza. Pe aici si aglomaratia e mai mare dar daca nu e nici un accident se circula acceptabil in cursul saptamanii.
Timisoara-Rm. Sarat estimez ca dureaza cam 10 ore :roll: daca nu te intalnesti cu neprevazutul :)
Imagine viewtopic.php?f=19&t=1547" onclick="window.open(this.href);return false;

Avatar utilizator
exdani
Mesaje:836
Membru din:Dum Mar 02, 2008 8:24 pm
Marca si model masina:Citroen C4 Coupe 1.6i
Numar Inmatriculare:B 94 WRR

Re: Timisoara-Ramnicu Sarat

Mesaj de exdani » Vin Sep 19, 2008 12:58 pm

e ok drumul si intre Ploiesti si Buzau, doar ca vei trece prin multe comune...iar intre Buzau si Ramnic iar e ok.

adei
Mesaje:91
Membru din:Joi Mai 15, 2008 5:01 pm
Localitate:Timisoara

Re: Timisoara-Ramnicu Sarat

Mesaj de adei » Vin Sep 19, 2008 3:13 pm

Ok, multumesc mult de informatii. Acum ma mai intereseaza doar partea prin Intorsura Buzaului, ca la intoarcere nu mai vreau sa merg pe Valea Prahovei.
C4 1.6i SX sable de langrune

Avatar utilizator
Dan pasare
Supermoderator
Mesaje:6120
Membru din:Joi Noi 01, 2007 12:01 pm
Numar Inmatriculare:B 35 DOX
Localitate:Bucuresti/Cernica
Contact:

Re: Timisoara-Ramnicu Sarat

Mesaj de Dan pasare » Vin Sep 19, 2008 3:20 pm

Sorry, eu nu stiu, n-am mai fost pe acolo de vreo 7-8 ani :(
Imagine viewtopic.php?f=19&t=1547" onclick="window.open(this.href);return false;

Avatar utilizator
Mihay
Supermoderator
Mesaje:11065
Membru din:Lun Noi 19, 2007 10:45 pm
Localitate:Bucuresti

Re: Timisoara-Ramnicu Sarat

Mesaj de Mihay » Vin Sep 19, 2008 4:56 pm

de la intorsura pana la Buzau este absolut incredibil de bun drumul...proaspat si f bine asfaltat!! dar 1 banda pe sens. intre Ploiesti si Buzau ai pana la albesti-paleologu ( vreo 20km) ai 2 benzi si radare la greu in Prahova. Apoi ai 1 banda pana in Buzau. De la Buzau pana la Rm SArat treci iar pe 2 benzi f bune ( E85). Drum bun

adei
Mesaje:91
Membru din:Joi Mai 15, 2008 5:01 pm
Localitate:Timisoara

Re: Timisoara-Ramnicu Sarat

Mesaj de adei » Lun Sep 22, 2008 12:12 pm

Multumesc mult de informatii. O sa revin cu impresii dupa ce parcurg traseul, peste o luna.
C4 1.6i SX sable de langrune

adei
Mesaje:91
Membru din:Joi Mai 15, 2008 5:01 pm
Localitate:Timisoara

Re: Timisoara-Ramnicu Sarat

Mesaj de adei » Mar Sep 23, 2008 12:55 pm

Inca o intrebare. La Ploiesti am 2 variante:
1. viamichelin ma baga prin centru
2. map24 ma pune sa fac stanga inainte de oras, si sa ocolesc pe la nord, prin Ploiestior-Tantareni.

Care e varianta oprima?
C4 1.6i SX sable de langrune

Avatar utilizator
Mihay
Supermoderator
Mesaje:11065
Membru din:Lun Noi 19, 2007 10:45 pm
Localitate:Bucuresti

Re: Timisoara-Ramnicu Sarat

Mesaj de Mihay » Mar Sep 23, 2008 2:26 pm

ploiestori este pe soseaua lor de centura...e buna dar poti prinde bariera la tren. orasul nu e f greu sa`l traversezi...e cam la fel oras si centura

adei
Mesaje:91
Membru din:Joi Mai 15, 2008 5:01 pm
Localitate:Timisoara

Re: Timisoara-Ramnicu Sarat

Mesaj de adei » Mar Oct 28, 2008 3:55 pm

Am facut si calatoria asta.
Etapa 1: Timisoara-Hunedoara - nimic nou, drum destul de prost, dar destul de liber. Ajuns joi seara in Hunedoara
Etapa 2: Plecat vineri la 5:45 din Hunedoara, ajuns la 10 in Brasov (traseul Hd-SIbiu-Medias-Sighisoara-Brasov). Destul de liber drumul, date fiind ora si ploaia. Am ratat un indicator la un sens giratoriu in Brasov, dar ne-am dat seama destul de repede. In continuare am mers pana la Predeal, o oprire pe acolo, cateva magazine vazute de sotie si continuare pana la Busteni. Aici mancare la un restaurant pe partea stanga ( nu stiu cum se numeste, dar avea o vaca in fata - milka, nu a lui mituc :D). Mancarea ok, timpul de asteptare cam mare. Am continuat drumul pana la Ploiesti, unde am pierdut cam 2 ore (una in carrefour, una asteptand la cozile de pe centura - poate era mai bine sa trec prin oras). In continuare, drum fara probleme pana la Ramnicu Sarat.
Etapa 3: Intoarcerea - plecat duminica la 14 din Ramnicu Sarat, ajuns la 21 in Hunedoara. Traseul: Ramnic-Intorsura Buzaului-Harman(langa Brasov)-Sighisoara-Medias-Sibiu-Hd. Drumul destul de liber, exceptand partea Sibiu-Hd. De asemnea, pe serpentine intre Buzau si Brasov, cam greu de facut depasirile de camioane din cauza configuratiei drumului.
Etapa 4: luni Hd-Tm, nimic important

Concluzii:
1: Calitatea drumurilor creste de la vest spre est.
2: Mizeria de pe drumuri este uriasa. Am mers sambata pe ploaie si masina arata groaznic. In aceleasi conditii, in vara in Croatia, masina era curata.
3: O sa mai merg pe Valea Prahovei doar cand o sa am autostrada Tm-Ploiesti sau Tm-Brasov. Sau elicopter
4: Sunt tot mai multumit de masina ( e drept, abia am trecut de 8000 km si inca nu am ajuns in service). Consumul cam mare, datorat insa si stilului de mers. CU alt sofer ( sotia) consumul a fost cu aproape 1l/100km mai mic. Pe 1500 km descrisi mai sus, consumul mediu a fost de 8.1 ( la asta au contirbuit si "stationarea" de la Ploiesti, si vitezele de peste 140kmph pe unde s-a putut, si depasirile facute in general in viteza 3 la 90-100 kmph). nu stiu exact viteza medie, a fost 64 sau 68.
C4 1.6i SX sable de langrune

Avatar utilizator
Mihay
Supermoderator
Mesaje:11065
Membru din:Lun Noi 19, 2007 10:45 pm
Localitate:Bucuresti

Re: Timisoara-Ramnicu Sarat

Mesaj de Mihay » Mar Oct 28, 2008 6:04 pm

mda asta cu drumurile mai bune de la Vest la Est am observat-o si eu...Zona moldovei este chiar foarte ok dmpdv....si in jurul Bucurestiului la fel ok....doar prin TRansilvania am mai gasit cazaturi de drumuri . exemplu Dej, Campia Turzii, Jud. Bistrita...

adei
Mesaje:91
Membru din:Joi Mai 15, 2008 5:01 pm
Localitate:Timisoara

Re: Timisoara-Ramnicu Sarat

Mesaj de adei » Mie Oct 29, 2008 11:15 am

daca te plangi de alea, sa vezi drumurile din Timis. :cry:
unde nu sunt gropi, sunt valuri, sau dealuri, sau se repara drumul de nspe ani
singurul drum pe care-l recomand este cel catre Cenad, iar de acolo ... sunt drumurile ungurilor
C4 1.6i SX sable de langrune

Avatar utilizator
Mihay
Supermoderator
Mesaje:11065
Membru din:Lun Noi 19, 2007 10:45 pm
Localitate:Bucuresti

Re: Timisoara-Ramnicu Sarat

Mesaj de Mihay » Mie Oct 29, 2008 11:49 pm

cea mai mare teapa am luat-o acum 1 an si ceva de la Orsova spre Timisoara....nici la cel mai mare dusman nu doresc asa ceva. Pe harta aparea DRUM EUROPEAN E 76 parca si in realitate era PAMANT!!!! cu bolovani si pietris si se lucra....in vara asta am inteles ca tot asa era...in lucru

Scrie răspuns

Înapoi la “Info Trafic”