Masini ridicate in sectoarele 1,4,5,6

Informatii despre trafic, radare, gropi, militieni etc
Avatar utilizator
Mihay
Supermoderator
Mesaje:11065
Membru din:Lun Noi 19, 2007 10:45 pm
Localitate:Bucuresti
Re: Masini ridicate in sectoarele 1,4,5,6

Mesaj de Mihay » Lun Feb 02, 2009 7:03 pm

:applause :applause :applause

Avatar utilizator
HaPPy
"PIAR"
Mesaje:1224
Membru din:Sâm Apr 21, 2007 8:45 pm
Localitate:Bucuresti

Re: Masini ridicate in sectoarele 1,4,5,6

Mesaj de HaPPy » Lun Feb 02, 2009 11:05 pm

@Mihay: tu ce comentezi ma?

revenind.... cunosc caz concret, cat se poate de "pe bune": amenda de viteza cu suspendare.... facuta contestatie in timp, trimisa de politie la judecatorie dupa nu stiu cat timp.... carut inca de la primul termen poza, caseta, bla bla. politia tras de timp.... la al treilea termen, asta dupa mai bine de 6 luni ca intre timp mai trecuse o vara.... noi nu tinem probele decat 6 luni, deci nu mai avem inregistrearea....... trageti voi concluziile.
concluzia lor a fost ca soferul sa dovedeasca cu inscrisuri ca n-a fost asa.
COUPE, 1.6, 110CP, noir obsidien, bestiala :D

Avatar utilizator
Mihay
Supermoderator
Mesaje:11065
Membru din:Lun Noi 19, 2007 10:45 pm
Localitate:Bucuresti

Re: Masini ridicate in sectoarele 1,4,5,6

Mesaj de Mihay » Lun Feb 02, 2009 11:08 pm

alecu260579 scrie: Dar am si eu o intrebare pentru cele ridicate in secotrul 2....Procesul verbal se face in Afumati, cand ridic masina...deci in momentul cand SUPERCOM ridica masina...e FURT...sau in fine...tulburare de posesie.
d-asta!! tanti !!! :mrgreen:

Avatar utilizator
HaPPy
"PIAR"
Mesaje:1224
Membru din:Sâm Apr 21, 2007 8:45 pm
Localitate:Bucuresti

Re: Masini ridicate in sectoarele 1,4,5,6

Mesaj de HaPPy » Mar Feb 03, 2009 12:19 am

bai tanti esti tu !
COUPE, 1.6, 110CP, noir obsidien, bestiala :D

Avatar utilizator
Mr_kokaa
Maniac
Mesaje:3491
Membru din:Lun Ian 14, 2008 9:45 am
Numar Inmatriculare:TSE
Localitate:Bucuresti - Ctza
Contact:

Halal parcare

Mesaj de Mr_kokaa » Dum Feb 08, 2009 12:31 am

Asa se asteapta clientii la taximetre la UNIRII : stationare cu pozitii aprinse pe trecerea de pietoni si pe zona hasurata. Politia ? Camerele ?
... noaptea nu se vad


Imagine
viewtopic.php?f=80&t=2102&start=0&st=0& ... foto+video" onclick="window.open(this.href);return false;

alecu260579
Mesaje:210
Membru din:Mar Oct 23, 2007 12:35 pm
Localitate:Bucuresti

Re: Masini ridicate in sectoarele 1,4,5,6

Mesaj de alecu260579 » Lun Feb 09, 2009 2:08 pm

HaPPy scrie:@Mihay: tu ce comentezi ma?

revenind.... cunosc caz concret, cat se poate de "pe bune": amenda de viteza cu suspendare.... facuta contestatie in timp, trimisa de politie la judecatorie dupa nu stiu cat timp.... carut inca de la primul termen poza, caseta, bla bla. politia tras de timp.... la al treilea termen, asta dupa mai bine de 6 luni ca intre timp mai trecuse o vara.... noi nu tinem probele decat 6 luni, deci nu mai avem inregistrearea....... trageti voi concluziile.
concluzia lor a fost ca soferul sa dovedeasca cu inscrisuri ca n-a fost asa.
nu am inteles exact ce sa intamplat...
dar asta e o tactica buna de adoptat mai ales in cazul amenzilor de viteza, sau a celor unde sunteti inregistrati pe ceva camere: trimite-ti contestatia in ultima zi posibila, adica 15. Trimiteti contestatia prin posta, si la o instanta care nu are treaba cu infractiunea propiuzisa. Ei o sa decline responsabilitatea si o vor trimite la instanta corecta. Aia o sa ceara probele la politia care a facut inregistrarea, dar, din cauza volumului mare de poze, filmulete, Garcea reinregistreaza casetele asa ca nu au ce sa mai trimita instantei. Conform practici CEDO la nivel european, amenzile contraventionale sunt asimilate infractiunilor penale, deci, cel care contesta beneficiaza de perzumtia de nevinovatie, deci cel care acuza trebuie sa dovedeasca vinovatia. Politia in cazul citat de tine se abereaza, si se bazeaza pe faptul ca poate prinde o instanta mai fraiera si daca tu nu invoci prezumtia de nevinovatie poate tine faza. Cum naiba sa dovedesc eu ca circul cu viteza legala? Am cutie neagra la bord sau ce? Eu aduc martor pe cineva...ei ce vor face? Fa apel la decizia instantei...in caz ca a fost data.
1,6 Hdi coupe rouje lucifer 110CP, Champion

alecu260579
Mesaje:210
Membru din:Mar Oct 23, 2007 12:35 pm
Localitate:Bucuresti

Re: Masini ridicate in sectoarele 1,4,5,6

Mesaj de alecu260579 » Lun Feb 09, 2009 2:10 pm

Mihay scrie:
alecu260579 scrie: Dar am si eu o intrebare pentru cele ridicate in secotrul 2....Procesul verbal se face in Afumati, cand ridic masina...deci in momentul cand SUPERCOM ridica masina...e FURT...sau in fine...tulburare de posesie.
d-asta!! tanti !!! :mrgreen:
Nu am inteles exact ce vrei sa spui.
1,6 Hdi coupe rouje lucifer 110CP, Champion

Avatar utilizator
Mihay
Supermoderator
Mesaje:11065
Membru din:Lun Noi 19, 2007 10:45 pm
Localitate:Bucuresti

Re: Masini ridicate in sectoarele 1,4,5,6

Mesaj de Mihay » Lun Feb 09, 2009 3:17 pm

si eu am sustinut acelasi lucru ca tine dar mai demult

Avatar utilizator
HaPPy
"PIAR"
Mesaje:1224
Membru din:Sâm Apr 21, 2007 8:45 pm
Localitate:Bucuresti

Re: Masini ridicate in sectoarele 1,4,5,6

Mesaj de HaPPy » Lun Feb 09, 2009 3:59 pm

alecu260579 scrie:
HaPPy scrie:@Mihay: tu ce comentezi ma?

revenind.... cunosc caz concret, cat se poate de "pe bune": amenda de viteza cu suspendare.... facuta contestatie in timp, trimisa de politie la judecatorie dupa nu stiu cat timp.... carut inca de la primul termen poza, caseta, bla bla. politia tras de timp.... la al treilea termen, asta dupa mai bine de 6 luni ca intre timp mai trecuse o vara.... noi nu tinem probele decat 6 luni, deci nu mai avem inregistrearea....... trageti voi concluziile.
concluzia lor a fost ca soferul sa dovedeasca cu inscrisuri ca n-a fost asa.
nu am inteles exact ce sa intamplat...
dar asta e o tactica buna de adoptat mai ales in cazul amenzilor de viteza, sau a celor unde sunteti inregistrati pe ceva camere: trimite-ti contestatia in ultima zi posibila, adica 15. Trimiteti contestatia prin posta, si la o instanta care nu are treaba cu infractiunea propiuzisa. Ei o sa decline responsabilitatea si o vor trimite la instanta corecta. Aia o sa ceara probele la politia care a facut inregistrarea, dar, din cauza volumului mare de poze, filmulete, Garcea reinregistreaza casetele asa ca nu au ce sa mai trimita instantei. Conform practici CEDO la nivel european, amenzile contraventionale sunt asimilate infractiunilor penale, deci, cel care contesta beneficiaza de perzumtia de nevinovatie, deci cel care acuza trebuie sa dovedeasca vinovatia. Politia in cazul citat de tine se abereaza, si se bazeaza pe faptul ca poate prinde o instanta mai fraiera si daca tu nu invoci prezumtia de nevinovatie poate tine faza. Cum naiba sa dovedesc eu ca circul cu viteza legala? Am cutie neagra la bord sau ce? Eu aduc martor pe cineva...ei ce vor face? Fa apel la decizia instantei...in caz ca a fost data.
contestatia o depui la politie. ei o inainteaza la judecatorie.
pe acelasi lucru a mizat si respectiva persoana.... politia a facut o acuza, sa o dovedeasca. ca asa ma trezesc si eu maien ca nu stiu cine mi-a dat in cap, eu evident n-am nici un semn nimic, da sa dovedeasca ala ca i-am dat eu in cap. cam asa vine.
si cu toate astea..... crede-ma (revenind la povestea cu politia) ca instanta, inclusiv cea de recurs, a dat castig de cauza politiei pe motivul ca cel ce a contestat n-a dovedit ca are dreptate. si dupa ce politia comunicase ca ei nu "mai" au proba video.
din surse neoficiale, se pare ca se intampla asta atunci cand ai semnat pe procesul verbal pentru ca, chipurile se considera ca la fata locului ti-ai recunoscut culpa, pe care ulterior o contesti................
COUPE, 1.6, 110CP, noir obsidien, bestiala :D

Avatar utilizator
PsH
PasHa
Mesaje:1662
Membru din:Mar Feb 13, 2007 7:25 am
Numar Inmatriculare:B 58 HDI
Localitate:Bucuresti/Galati

Re: Masini ridicate in sectoarele 1,4,5,6

Mesaj de PsH » Mar Feb 10, 2009 12:17 pm

Contestatia se depune direct la judecatorie.
S-a dat demult decizie de neconstitutionalitate pe articolul ala din lege care spunea ca se depune la politie.
Imagine

C4 VTR 1.6 16v Bleu Oriental B 58 HDI - merg cu cioara vopsita doar numarul este de diesel, masina merge cu benzina

Avatar utilizator
HaPPy
"PIAR"
Mesaje:1224
Membru din:Sâm Apr 21, 2007 8:45 pm
Localitate:Bucuresti

Re: Masini ridicate in sectoarele 1,4,5,6

Mesaj de HaPPy » Mar Feb 10, 2009 2:53 pm

e poveste de apropae 2 ani ce spun eu aici.... atunci asa era.
COUPE, 1.6, 110CP, noir obsidien, bestiala :D

alecu260579
Mesaje:210
Membru din:Mar Oct 23, 2007 12:35 pm
Localitate:Bucuresti

Re: Masini ridicate in sectoarele 1,4,5,6

Mesaj de alecu260579 » Mar Feb 10, 2009 11:53 pm

HaPPy scrie:
alecu260579 scrie:
HaPPy scrie:@Mihay: tu ce comentezi ma?

revenind.... cunosc caz concret, cat se poate de "pe bune": amenda de viteza cu suspendare.... facuta contestatie in timp, trimisa de politie la judecatorie dupa nu stiu cat timp.... carut inca de la primul termen poza, caseta, bla bla. politia tras de timp.... la al treilea termen, asta dupa mai bine de 6 luni ca intre timp mai trecuse o vara.... noi nu tinem probele decat 6 luni, deci nu mai avem inregistrearea....... trageti voi concluziile.
concluzia lor a fost ca soferul sa dovedeasca cu inscrisuri ca n-a fost asa.
nu am inteles exact ce sa intamplat...
dar asta e o tactica buna de adoptat mai ales in cazul amenzilor de viteza, sau a celor unde sunteti inregistrati pe ceva camere: trimite-ti contestatia in ultima zi posibila, adica 15. Trimiteti contestatia prin posta, si la o instanta care nu are treaba cu infractiunea propiuzisa. Ei o sa decline responsabilitatea si o vor trimite la instanta corecta. Aia o sa ceara probele la politia care a facut inregistrarea, dar, din cauza volumului mare de poze, filmulete, Garcea reinregistreaza casetele asa ca nu au ce sa mai trimita instantei. Conform practici CEDO la nivel european, amenzile contraventionale sunt asimilate infractiunilor penale, deci, cel care contesta beneficiaza de perzumtia de nevinovatie, deci cel care acuza trebuie sa dovedeasca vinovatia. Politia in cazul citat de tine se abereaza, si se bazeaza pe faptul ca poate prinde o instanta mai fraiera si daca tu nu invoci prezumtia de nevinovatie poate tine faza. Cum naiba sa dovedesc eu ca circul cu viteza legala? Am cutie neagra la bord sau ce? Eu aduc martor pe cineva...ei ce vor face? Fa apel la decizia instantei...in caz ca a fost data.
contestatia o depui la politie. ei o inainteaza la judecatorie.
pe acelasi lucru a mizat si respectiva persoana.... politia a facut o acuza, sa o dovedeasca. ca asa ma trezesc si eu maien ca nu stiu cine mi-a dat in cap, eu evident n-am nici un semn nimic, da sa dovedeasca ala ca i-am dat eu in cap. cam asa vine.
si cu toate astea..... crede-ma (revenind la povestea cu politia) ca instanta, inclusiv cea de recurs, a dat castig de cauza politiei pe motivul ca cel ce a contestat n-a dovedit ca are dreptate. si dupa ce politia comunicase ca ei nu "mai" au proba video.
din surse neoficiale, se pare ca se intampla asta atunci cand ai semnat pe procesul verbal pentru ca, chipurile se considera ca la fata locului ti-ai recunoscut culpa, pe care ulterior o contesti................
aaa...pai eu am scris la rubrica mentiunii ca am parcat la distanta regulamentara fata de semnul care interzicea stationarea.
A incercat politistul sa ma abureasca ca nu are loc sa scrie tot, ca bla, bla dar i-am spus ca nu e problema mea, sa mai ia o foaie. Oricum, am impresia ca si faza cu semnatura e o chestie abearanta. De ce???? Pentru ca daca nu semnezi, ce se intampla? Se cheama un martor asistent, dar care constanta DOAR ca nu vrei sa semnezi, nu si daca fapta respectiva exista sau nu. Intelegeti logica mea? E cumva asemanator cu plata amenzi in 48 de ore. Eu profit de posibilitatea data de lege de a plati in 48 de ore juma de suma, nu inseamna ca-mi recunosc vina prin plata amenzii. La fel si cu plata taxei de ridicare a masinii. Am nevoie de masina si nu vreu sa dau eventual 300 RON pe zi de depozitare.
In fine...exista multe chestii care le poate gresii Garcea, asa ca va sfatuiesc sa depuneti contestatie, poate sfatuiti de un avocat. Mai ales in Sectorul 2, din cauza fazei cu dusul masinii in Afumati.
Da, la fel cu depunerea contestatiei...a fost depusa la judecatorie.
1,6 Hdi coupe rouje lucifer 110CP, Champion

Avatar utilizator
Mihay
Supermoderator
Mesaje:11065
Membru din:Lun Noi 19, 2007 10:45 pm
Localitate:Bucuresti

Re: Masini ridicate in sectoarele 1,4,5,6

Mesaj de Mihay » Mie Feb 11, 2009 1:12 am

ba ce bine ar fii sa parcam pe unde vrem noi si cum vrem noi si sa nu ne deranjeze nimeni nu?? oare pe afara de ce nu faceti asa? o sa`mi ziceti da acolo sunt parcari ! daaa dar costa triplu sau mult mai mult de atat fata de noi. si noi ce facem cand avem parcari tot cautam sa nu le bagam inauntru . vezi Unirii unde s-a facut spalatorie si carciuma sau ce draq e la ultimul etaj, vezi Cluj , care are 2 parcari imense (probabil pe jumate goale) ca asa e romanul, mereu cauta o scuza!!!

alecu260579
Mesaje:210
Membru din:Mar Oct 23, 2007 12:35 pm
Localitate:Bucuresti

Re: Masini ridicate in sectoarele 1,4,5,6

Mesaj de alecu260579 » Mie Feb 11, 2009 10:43 am

de acord cu asta.
dar nici politia sa nu abuzeze sa sa-si faca treaba cum trebuie. Eu chiar am cascat ochii si am parcat la cel putin 50 de metri de respectivul semn. Deasemenea banii aia, vreo 550 RON pentru incarcare, tractare, depozitare sa ajunga in mare parte la bugetul local si din profit ( e clar ca este profit enorm) sa se faca parcari, pasaje etc. Si chiar mi se pare aberant ca in sectorul doi imi duc masina in Afumati. (deci nu pe raza sectorului, nu pe raza bucuresti, nici macar in orasele limitrofe). De ce nu o duc la dracu in praznic la Timisoara, sau Satu Mare atunci. In cazul fericit al meu aveam rovigneta. Daca nu aveam existau trei solutii: ori mi se aduce masina inapoi de catre Supercom in interiorul Bucuresti, ori platesc amenda la politie (si aici eram in stare sa ma autodenunt) ori imi platesc ei rovigneta achizitionata.

Pe mine ma distrat la stilul de condus observat afara urmatoarea faza: pana la Nadlac depasiri din alea disperate, cu dublari, triplari, viteza etc. In Ungaria, imediat se respectau limitele de 30 la ora, chiar si de Q7 si Porsche Chayenne.
1,6 Hdi coupe rouje lucifer 110CP, Champion

Avatar utilizator
HaPPy
"PIAR"
Mesaje:1224
Membru din:Sâm Apr 21, 2007 8:45 pm
Localitate:Bucuresti

Re: Masini ridicate in sectoarele 1,4,5,6

Mesaj de HaPPy » Mie Feb 11, 2009 10:47 am

exact Mihay!
da stii de ce? pt afara exista parcari cu plata si.... surpriza, si fara plata. am mai scris pe undeva pe aici, pentru rezidenti. un spatiu unde parcheaza cine vine primul, locatari dintr-o arie desemnata si nu la cine stie ce distanta de bloc.
si mai stii de ce?
pentru ca din parcarea dfe la unirii, aia mare si scumpa, nu stiu daca ia primaria banii sa faca ceva si gratis.... nu stiu sigur dar am senzatia ca e privata, face - ma scuzati - kuru mare unui privat gen prigoana. repet, nu cunosc exact situatia respectivei parcari dar daca e a primariei, a statului si cu banii aia se va face vreodata o parcare de resedinta gratuita.... ei bine cand o sa vad asta promit ca duc masina acolo la unirii in parcare si o las parcata o zi intreaga, in spirit comunitar. :ok
COUPE, 1.6, 110CP, noir obsidien, bestiala :D

Scrie răspuns

Înapoi la “Info Trafic”