Vacanta Croatia

Calatorii auto si nu numai, locuri vizitate, locuri recomandate, etc...
Avatar utilizator
alex82
Alex Ploiesteanu'
Mesaje:4529
Membru din:Sâm Mai 03, 2008 7:23 am
Marca si model masina:Peugeot 407 , 2.0 HDI
Localitate:Ploiesti
Re: Vacanta Croatia

Mesaj de alex82 » Mie Iun 29, 2011 1:26 pm

anul trecut la parcarea aia mare era 24 de euro /zi ... indiferent ca stai o ora sau 24... :hi

LE : dupa parcarea aia , drumul face in dreapta si mai e o parcare etajata mai mica decat imensitatea aia ce`i drept , era vre 2,5 eu / h daca mai tin bine minte...
Amenda pt venetia e asa : 78 eu + 80 ca vine masina de ridicat ( si nu vorbesc din auzite :twisted: ) ...
Imagine
Se vinde leul - 2.0 HDI 190 cp fara FAP , an 2005

Spiry
Mesaje:92
Membru din:Mie Apr 07, 2010 7:54 pm
Marca si model masina:C4
Localitate:Bucuresti

Re: Vacanta Croatia

Mesaj de Spiry » Joi Iun 30, 2011 9:57 am

Ieftineala. In Bucuresti e mai mult de 1200 lei! Tot din patite, de la Gara de Nord! :mrgreen:

cipicric
Mesaje:85
Membru din:Mie Feb 10, 2010 5:18 pm
Numar Inmatriculare:BC 62 CYP
Localitate:Iasi
Contact:

Re: Vacanta Croatia

Mesaj de cipicric » Joi Iun 30, 2011 10:52 am

Multumesc de raspunsuri. In legatura cu cazarea o sa incerc sa caut si local dar din ce am vazut pe net la astea ieftine chiar era destul de nasol si am zis ca decat sa stau undeva unde nu este curat prefer la cort unde stiu ca am dormit doar eu. Referitor la traseu care ar fi cea mai buna ruta pentru Bacau-Oradea? Am de ales intre :
1. Bacau-Lacul Rosu-Toplita-Tg Mures-Cluj Napoca-Oradea : 559 km
2. Bacau-Brasov-Tg Mures-Cluj Napoca-Oradea : 607 km
3. Bacau-Suceava-Vatra Dornei-Cluj Napoca-Oradea : 613 km

Eu am facut de vre-o 2 ori anul trecut prima ruta pana in Cluj deci stiu cam cum este drumul, voi ce ati alege?
Citroen C4 5 usi 1.4 echipare X :)

Avatar utilizator
caraman
Mesaje:736
Membru din:Vin Apr 08, 2011 11:38 am
Marca si model masina:Citroen C4, 1.6HDI, 66,2kw 2006
Numar Inmatriculare:CJ 13 WDV
Localitate:Cluj-Napoca
Contact:

Re: Vacanta Croatia

Mesaj de caraman » Joi Iun 30, 2011 12:50 pm

Eu as alege ruta nr. 3, prin Vatra Dornei, dat fiind faptul ca e mult mai ok drumul - chiar daca is multe localitati.
Prin Toplita stiu ca ii destul de disrus drumul.
Spor!!
Imagine

joeadrianblack
Mesaje:912
Membru din:Vin Mai 22, 2009 5:58 pm
Localitate:Bucuresti

Re: Vacanta Croatia

Mesaj de joeadrianblack » Joi Iun 30, 2011 2:35 pm

La capitolul curatenie eu zic sa nu-ti faci probleme... doar hostelurile sunt mizerabile intr-adevar.

Avatar utilizator
Dan_bv
Mesaje:166
Membru din:Vin Aug 07, 2009 11:21 am
Numar Inmatriculare:BV-09-NCN
Localitate:Brasov
Contact:

Re: Vacanta Croatia

Mesaj de Dan_bv » Vin Iul 01, 2011 12:18 am

1. Bacau-Lacul Rosu-Toplita-Tg Mures-Cluj Napoca-Oradea : 559 km este cea mai buna varinata Drumul este prost intre Lacul Rosu si Sovata dar cum ai iesit de acolo este de vis.
Nu vad de ce te-ai complica sa ajungi pana in BV sau sa treci prin mai multe localitati.
C4 coupe - A.D.2006 - 1.4 16v X - "X" and proud
________________________________________

cipicric
Mesaje:85
Membru din:Mie Feb 10, 2010 5:18 pm
Numar Inmatriculare:BC 62 CYP
Localitate:Iasi
Contact:

Re: Vacanta Croatia

Mesaj de cipicric » Vin Iul 01, 2011 10:04 am

Cred ca o sa ramana ruta prin Lacul Rosu. O alta intrebare pentru cei care au mai fost in Croatia cu banii cum ati facut? De unde ati cumparat Kune? Sa merg cu euro schimbati la mine si in Croatia sa ii schimb in Kune sau mai bine scot de pe card direct kune? Benzina de unde puneati? Am mai auzit ca cele mai bune statii ar fi cele Ina.
Citroen C4 5 usi 1.4 echipare X :)

Avatar utilizator
cpv_13
Mesaje:308
Membru din:Joi Ian 29, 2009 3:09 pm
Numar Inmatriculare:VL 21 CPG

Re: Vacanta Croatia

Mesaj de cpv_13 » Vin Iul 01, 2011 11:07 am

prima data am fost cu euro. iti schimba la orice terasa si iesi mai bine decat la casa de schimb. le platesti cu euro si-ti dau rest kune - stai linistit ca sunt foarte seriosi. iti dau inapoi pana la ultimul banut (si din cate am vazut nu accepta bacsis - probabil este inclus)
a doua oara am folosit doar cardul - taxe autostrada, motorina, etc - si am scos direct de la bancomat kune, cat am avut nevoie. iti recomand sa platesti cu cardul autostrazile - mai rapid si eviti sa te tzapeasca sarbii (de croati nu-mi fac griji).
sa nu bagi motorina la sarbi - mi-am furat-o acum doi ani. Nu am alimentat cand trebuia si am fost nevoit sa alimentez la sarbi - 1.5 euro litrul de motorina. Singura data cand am bagat doar 15 litri... :(. Din ce am vazut (nu mai stiu cum e acum) pretul la carburant este comparabil cu pretul de la noi (ma refer la croati).
neaparat sa va luati apa din tara: e foarte scumpa la ei (defapt, cam tot ce e lichid).
un pet de 2l era (daca mai tin minte bine) un euro si ceva, un pet de 2l de bere era vreo 2 euro (asta in magazin). la terasa o sticla de 0.5 e aproape 2 euro - mai bine iei sticla de 1.5 l (iesi mai avantajos la terasa). noi ne-am lua un bax de 2l si unul de 0.5, sa avem dupa noi.
C4 Berlina - Rosu Lucifer
1.6 HDI 92 CP

joeadrianblack
Mesaje:912
Membru din:Vin Mai 22, 2009 5:58 pm
Localitate:Bucuresti

Re: Vacanta Croatia

Mesaj de joeadrianblack » Vin Iul 01, 2011 12:09 pm

INA la ei e un fel de Petron, Kuna schimbi la case de schimb cum treci vama la Letenye deja este acolo una. (cel putin 100 euro sa schimbi sa ai Kune pt Autostrazi si surprize)

Eu nu recomand plata in euro si rest in kuna... niciodata nu stii de cine dai, si i-ti poti strica vacanta...

Evident daca doresti sa cumperi cadouri gen: inele, cercei de aur este indicat sa platesti cu cardul :) dar pt un peste la terasa sau o inghetata pe litoral... e putin mai aiurea cu Euro sau Card.

cipicric
Mesaje:85
Membru din:Mie Feb 10, 2010 5:18 pm
Numar Inmatriculare:BC 62 CYP
Localitate:Iasi
Contact:

Re: Vacanta Croatia

Mesaj de cipicric » Vin Iul 01, 2011 3:24 pm

Multumesc de sfaturi. O sa schimb ceva euro inainte de a pleca din tara. O sa ma opresc sau in Oradea sau in Baile 1 Mai pentru o noapte. Stiti cumva vre-o cazare buna in zona? Sau poate chiar si mai aproape de granita?
Citroen C4 5 usi 1.4 echipare X :)

joeadrianblack
Mesaje:912
Membru din:Vin Mai 22, 2009 5:58 pm
Localitate:Bucuresti

Re: Vacanta Croatia

Mesaj de joeadrianblack » Vin Iul 01, 2011 3:54 pm

in Baile 1 Mai, http://www.cazare-baile1mai.ro/" onclick="window.open(this.href);return false;

eu tot timpul fac popas aici, e mai scump dar primesti calitate pt pret. NEAPARAT DAR DEAPARAT sa mananci la ei.

asta e mai ieftin: http://www.hotelterra.ro/" onclick="window.open(this.href);return false;

Benzina/Motorina sa bagi la iesire din Romanica inainte de vama inca in Oradea, dupa Ungaria (adica la vama Letenye) la Croati o sa ai un INA chiar la Vama si bagi iar, si nu ai probleme pana la Plitvitze pe autostrazi...

sa ai pasaport, Croatia nu e in UE, si sa nu te miri dc te intreaba vamesul Croat in lb Romana ceva. Sa ai toate actele ca le verifica (actele masini, carte verde mai e? :)) ... nu intotdeauna... mai au si ei zile de frecus, cand treci chiar si fara stampila dar mai rar...

Avatar utilizator
commandorsteel
PowerSteel
Mesaje:6538
Membru din:Lun Mai 28, 2007 2:59 pm
Numar Inmatriculare:B-88-
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Vacanta Croatia

Mesaj de commandorsteel » Vin Iul 01, 2011 4:59 pm

eu tot n-am inteles ce cauti pe la oradea!!!???
vrei sa vizitezi zona... sau ce?
daca alegi ruta prin oradea ca sa ajungi la opatija, ocolesti enorm si in plus mergi rau pe drumurile din romania.
o ruta mai scurta este prin arad-szeged-pecs.. apoi intri in croatia (nu mai stiu punctul de intrare) si esti oarecum destul de aproape si de plitvice
Citroen C4 Grand Picasso 1,6 HDI ... aproape full (adica are aproape toate rotile)
ImagineImagine
Imagine

daniii
Mesaje:12
Membru din:Mie Apr 28, 2010 7:35 pm
Numar Inmatriculare:AR02ERE

Re: Vacanta Croatia

Mesaj de daniii » Vin Iul 01, 2011 7:08 pm

..In Croatia merge linistit cu buletinul ...
Daca vrei sa iesi mai ieftin si sa nu intri pe autostrada in ungaria ( care se plateste ) si sa mai reduci ceva din km facuti pe la budapesta poti sa faci un traseu szeged -baja -mohacs-udvar (vama ) -osijek ,,,unde te sui pe autostrada spre zagreb ...plitvice !

Avatar utilizator
cpv_13
Mesaje:308
Membru din:Joi Ian 29, 2009 3:09 pm
Numar Inmatriculare:VL 21 CPG

Re: Vacanta Croatia

Mesaj de cpv_13 » Sâm Iul 02, 2011 1:37 pm

joeadrianblack scrie:INA la ei e un fel de Petron, Kuna schimbi la case de schimb cum treci vama la Letenye deja este acolo una. (cel putin 100 euro sa schimbi sa ai Kune pt Autostrazi si surprize)

Eu nu recomand plata in euro si rest in kuna... niciodata nu stii de cine dai, si i-ti poti strica vacanta...

Evident daca doresti sa cumperi cadouri gen: inele, cercei de aur este indicat sa platesti cu cardul :) dar pt un peste la terasa sau o inghetata pe litoral... e putin mai aiurea cu Euro sau Card.
Pe noi nu ne-au pacalit niciodata. De fiecare data ne-au "schimbat" la un curs foarte apropiat de cel oficial.
Uite aici un convertor valutar foarte bun http://coinmill.com/HRK_calculator.html#EUR=100
C4 Berlina - Rosu Lucifer
1.6 HDI 92 CP

Avatar utilizator
atenzaC4
Mesaje:569
Membru din:Mie Mar 30, 2011 9:13 pm
Numar Inmatriculare:CT
Localitate:Constanta
Contact:

Re: Vacanta Croatia

Mesaj de atenzaC4 » Joi Sep 01, 2011 12:52 am

Salut. am fost in concediu 10 zile. am ales Italia si Croatia. am citit la forumuri de mi s-a acrit.toti le stiu pe toate si dau sfaturi. am plecat spre italia...toti merg prin ungaria. de ce??? nu stiu dar e mai lung drumul cu 350-400 km.am iesit pe la portile de fier,un drum superb de vreo 200 km pana la belgrad si hopa sus pe autostrada pana la Ljubliana. vreo 650 km de la beograd.superb.numai autostrada.bineinteles de la zagreb poti merge spre Opatija.
Am vizitat Ljubluana, un oras superb si o tara de vis (dar romanul nu stie decat de turcia,grecia,spania la fel ca de vw si audi). Apoi spre Verona. o zi la Milano,alta Venetia, lacul Guarda si imprejurimile. apoi la Opatija...de vis. croatia e o tara superba, oameni corecti si care nu vor dori nici in ruptul capului sa voteze pro EU la referendum.am fost la Postoina in Slovenia,la Plitvice in Croatia, Senj, Krk, Zagreb si Pula. M-am intors prin Serbia, am stat la Beograd si am intrat in tara pe la Moravita spre Timisoara. in 4200 km am alimentat la Cta, am completat la drobeta,am bagat in slo, apoi dupa italia tot in slovenia am alimentat si ultima data la zagreb.urmeaza sa bag din brasov.
In it motorina intre 1,40 € si 1,60 €
In slo motorins nu sare de 1,24 € si serbia de 1,30 la fel ca in croatia.
Recomand Opatija din inima...superb
De ce Facebook nu are si optiunea de DISLIKE?

Scrie răspuns

Înapoi la “Calatorii (Auto), vacante, etc”