cele mai atractive Destinatii Europene

Calatorii auto si nu numai, locuri vizitate, locuri recomandate, etc...
Avatar utilizator
b-10-ake
Mesaje:294
Membru din:Mie Oct 24, 2007 7:51 am
Re: cele mai atractive Destinatii Europene

Mesaj de b-10-ake » Mie Iun 16, 2010 7:20 am

Tocmai m-am intors din Croatia si am ramas foarte impresionat.
Totul este foarte curat, frumos, organizat ca lumea.
Am fost la lacurile Plitvice, un loc incredibil, care nu poate fi descris nici macar prin poze, trebuie vazut neaparat.

Am fost si la pestera Postojna in Slovenia, care se viziteaza cu trenuletul si partial pe jos, in zona cea mai frumoasa si am ramas cu gura cascata cand am vazut cat de mari sunt salile si cat de diversificate sunt ca si culori si arhitectura.

Este si accesibila, mai ales pentru cei care vor sa viziteze doar, exista autostrazi care duc aproape de toate destinatiile importante, acum e in constructie una pana la Dubrovnik, mai lipsesc doar vreo 200 de km.

Eu am ales Croatia ca si destinatie mai de criza, am stat la hoteluri de 2-3 stele insa mancarea a fost super buna, oricum mai buna ca la 4 stele in Bulgaria si Turcia iar per ansamblu faptul ca au autostrazi peste tot m-a ajutat sa ajung mai repede si mai linistit in locurile pe care mi le-am propus.Oamenii foarte amabili, majoritatea vorbesc italiana, germana si engleza, nu te agreseaza sa cumperi cum fac turcii, iar preturile la mancare sunt cam peste tot la fel, intre 5 si 8 euro pentru o portie cu garnitura si vreo 2-3 euro o supa.Motorina cam 1.15 euro litrul,eu am pus sprint diesel dar la toate benzinariile era cam la fel pretul la motorina.
Pe plaja am gasit caiace, barci si hidrobiciclete la liber, si "culmea", in 4 zile cat am stat in locul respectiv nu a disparut niciuna, mereu seara erau toate aduse la loc de catre turistii care le foloseau.
Ex C4 coupe 2.0 HDI Vtr Pack 273.273 km
Opel Astra J Notchback 1.6 115

http://www.youtube.com/watch?v=C3CGmguw_MU - top speed la mine

WhiZaH
Mesaje:208
Membru din:Vin Mai 29, 2009 3:52 pm
Marca si model masina:Honda Civic Sedan 1.8 i-VTEC
Numar Inmatriculare:B 57 WHZ
B 55 WHZ

Re: cele mai atractive Destinatii Europene

Mesaj de WhiZaH » Mie Iun 16, 2010 8:38 am

Eu prefer sa ma plimb in vacanta...
In Septembrie anul trecut am fost o saptamana in Sicilia.Avion Bucuresti-Catania,de unde am inchiriat o masina (250 euro/7zile) si am plecat la drum.In fiecare seara ne-am oprit in alt orasel,iar itinerariu arata cam asa: Catania - Etna - Taormina - Messina - Palermo - Corleone - Agrigento - Catania. Este absolut superba insula,unde mai pui ca am nimerit la culesul strugurilor si peste tot se servea vin proaspat :ya
Nu am avut cazare rezervata sau ceva stabilit,pur si simplu ne-am oprit unde am vrut si e al naibii de relaxant sa nu fi legat sau conditionat de ceva.

De Revelion am preferat o destinatie pentru distactie si am mers in Amsterdam.Foarte misto,dar si foarte scump.

Pentru toamna asta ma geandeam la un circuit in sudul Spaniei,gen Barcelona - Valencia - Cartagena - Malaga - Sevilla - Barcelona.
Din toate orasele vizitate pana acum,categoric Barcelona este cel mai frumos.

Cand voi avea familie si copii dupa mine,evident ca voi merge in Turcia,la all inclusive :ok
Honda Civic 1.8 i-VTEC
C4 2006 1.6HDI 110 CP SX Pack

Scrie răspuns

Înapoi la “Calatorii (Auto), vacante, etc”