Grecia - Lefkada

Calatorii auto si nu numai, locuri vizitate, locuri recomandate, etc...
Scrie răspuns
Avatar utilizator
PsH
PasHa
Mesaje:1662
Membru din:Mar Feb 13, 2007 7:25 am
Numar Inmatriculare:B 58 HDI
Localitate:Bucuresti/Galati
Grecia - Lefkada

Mesaj de PsH » Mar Aug 10, 2010 9:40 am

Am petrecut o saptamana de vis la http://www.edenlefkada.com" onclick="window.open(this.href);return false;. Este locul care m-a facut sa nu mai vreau sa ma duc la hotel. Un loc splendid, retras, linistit.

Pe insula se pot face scufundari, windsurfing, parapanta. Nu stiu despre discoteci si distractie de noapte, dar sincer nu m-a intreresat.

O sa revin luna asta cu poze si impresii putin mai detaliate.
Imagine

C4 VTR 1.6 16v Bleu Oriental B 58 HDI - merg cu cioara vopsita doar numarul este de diesel, masina merge cu benzina

Avatar utilizator
Mihay
Supermoderator
Mesaje:11065
Membru din:Lun Noi 19, 2007 10:45 pm
Localitate:Bucuresti

Re: Grecia - Lefkada

Mesaj de Mihay » Mar Aug 10, 2010 10:10 am

baa tu te-ai inscris in MISA ? :ok

Avatar utilizator
emicald
Mesaje:1042
Membru din:Mie Iun 10, 2009 2:35 pm
Marca si model masina:Citroen C4 thp
Localitate:Rm. Vilcea

Re: Grecia - Lefkada

Mesaj de emicald » Mar Aug 10, 2010 10:34 am

Pare frumos acolo, dar e mai comod sa te duci la un all-inclusive, daca ai copii.
Si mi se pare cam scump.
C4

Avatar utilizator
PsH
PasHa
Mesaje:1662
Membru din:Mar Feb 13, 2007 7:25 am
Numar Inmatriculare:B 58 HDI
Localitate:Bucuresti/Galati

Re: Grecia - Lefkada

Mesaj de PsH » Mie Aug 11, 2010 8:51 am

Daca este scump sau nu fiecare apreciaza in functie de buget.
Am avut cu noi familie cu un copil de 4 ani (doamne ce copil cuminte) si nu au avut nicio problema.
Despre partea cu all-inclusive, ma lipsesc cu draga inima pentru linistea pe care am avut-o acolo.
Eu prefer sa imi fac singur cafeaua de dimineata si sa o beau singur pe marginea piscinei decat sa ma duc si sa ma ingramadesc cu alti 1000 de insi...

Tot incerc sa ridic 2 poze dar nu reusesc :(
Imagine

C4 VTR 1.6 16v Bleu Oriental B 58 HDI - merg cu cioara vopsita doar numarul este de diesel, masina merge cu benzina

Avatar utilizator
emicald
Mesaje:1042
Membru din:Mie Iun 10, 2009 2:35 pm
Marca si model masina:Citroen C4 thp
Localitate:Rm. Vilcea

Re: Grecia - Lefkada

Mesaj de emicald » Mie Aug 11, 2010 9:21 am

Bineinteles ca e in functie de buget, de-aia am zis "mi se pare" cam scump. In plus, nu am cautat altele similare sa fac o comparatie...

Si eu am un copil de 4 ani, dar nu se incadreaza deloc la categoria "doamne ce copil cuminte". :D
Ideea e ca eu sint altfel, mai comod, si prefer sa fie totul gata facut decit sa fac eu.
Sint convins ca e frumos, mult mai bine decit in aglomeratie, dar pentru copil, ca sa aiba si el putin entertainment, mie tot la altele imi convine. Fara copil, da, e superb.
C4

Avatar utilizator
B25BUY
Mesaje:1287
Membru din:Mar Dec 09, 2008 10:54 am
Numar Inmatriculare:B-BUY
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Grecia - Lefkada

Mesaj de B25BUY » Mie Aug 11, 2010 9:29 am

Am fost si eu anul trecut in septembrie ... Indri, Porto Katsiki, Vassiliki,etc...toata peninsula mi-a placut la nebunie! E ceva de mers pana acolo, se traverseaza muntii pe la Larisa si Ioannina dar e f.f.fain si e o locatie destul de nefrecventata de romani.
Nu mi s-a parut f. scump, preturi comparabile cu HalkiDiki , cam 30-40 EUR/noapte camera la pensiune iar mancarea cam 15-20 EUR un pranz de 2 persoane (fara bauturi alcoolice, doar cu apa). Dimineata si Seara mancam pe cont propriu. Ne-a dus un concediu de 10 zile cam 1.500 EUR cu tot cu motorina, taxe,mici cumparaturi,etc...
As merge si anul asta, dar cand ma gandesc la treptele alea pana pe plaja...de coborat cu copilul in brate ...mai bine la anul ;)

viewtopic.php?f=41&t=2925&p=109325&hili ... im#p109325" onclick="window.open(this.href);return false;
C4 berlina 5 usi, culoare: Mativoire/2.0 HDI VTR Pack 140 CP - 2009

Avatar utilizator
PsH
PasHa
Mesaje:1662
Membru din:Mar Feb 13, 2007 7:25 am
Numar Inmatriculare:B 58 HDI
Localitate:Bucuresti/Galati

Re: Grecia - Lefkada

Mesaj de PsH » Mie Aug 11, 2010 10:12 am

pe mine mai putin de 40 de euro o masa de 2 persoane cu aperitive, fel principal si bauturi alcoolice, nu m-a ajuns.
Imagine

C4 VTR 1.6 16v Bleu Oriental B 58 HDI - merg cu cioara vopsita doar numarul este de diesel, masina merge cu benzina

Avatar utilizator
emicald
Mesaje:1042
Membru din:Mie Iun 10, 2009 2:35 pm
Marca si model masina:Citroen C4 thp
Localitate:Rm. Vilcea

Re: Grecia - Lefkada

Mesaj de emicald » Mie Aug 11, 2010 10:23 am

Unde mincati? Erau restaurante prin apropiere?
C4

Avatar utilizator
B25BUY
Mesaje:1287
Membru din:Mar Dec 09, 2008 10:54 am
Numar Inmatriculare:B-BUY
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Grecia - Lefkada

Mesaj de B25BUY » Mie Aug 11, 2010 10:25 am

Noi 2 persoane luam o singura salata tzatziki, cate o friptura de vitzel cu o garnitura, paine si eventual o cola (grecii astia nu au pepsi pe care-l prefer) sau o apa la 1.5 L (de multe ori aveam apa in portbagaj si nu mai luam nimic de baut de la restaruant). Cam atat si daca-mi amintesc bine era cam 15-20 EUR. Seara luam de la macelarie cate ceva ce preparam la pensiune sau cate un gyros, iar dimineata branzeturi, masline, oua,etc.. mancam in camera. Nu prea ma omor sa consum de pe la baruri decat unul-doua expresso !! :) Nu prea le am deloc cu berea, vinul, etc.. sotia nici atat.
Ultima oară modificat Mie Aug 11, 2010 10:29 am de către B25BUY, modificat 1 dată în total.
C4 berlina 5 usi, culoare: Mativoire/2.0 HDI VTR Pack 140 CP - 2009

Avatar utilizator
commandorsteel
PowerSteel
Mesaje:6538
Membru din:Lun Mai 28, 2007 2:59 pm
Numar Inmatriculare:B-88-
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Grecia - Lefkada

Mesaj de commandorsteel » Mie Aug 11, 2010 10:29 am

PsH scrie:pe mine mai putin de 40 de euro o masa de 2 persoane cu aperitive, fel principal si bauturi alcoolice, nu m-a ajuns.
tu mananci mult :mrgreen:
te stie lumea :glasses
Citroen C4 Grand Picasso 1,6 HDI ... aproape full (adica are aproape toate rotile)
ImagineImagine
Imagine

Avatar utilizator
PsH
PasHa
Mesaje:1662
Membru din:Mar Feb 13, 2007 7:25 am
Numar Inmatriculare:B 58 HDI
Localitate:Bucuresti/Galati

Re: Grecia - Lefkada

Mesaj de PsH » Mie Aug 11, 2010 12:59 pm

pai cum sa nu mananc, cand trebuie sa intretin aceasta sculptura numita corp...

De regula manacam in doi o salata greceasca, tzatiki si gavros si cate un fel doi plus un suc pentru ea si cam vreo 2-3 beri sau o carafa de un litru de vin. Daca adaugi si bacsisul de rigoare (care a fost tot timpul peste uzante), eu spun ca 40-50 euro de cuplu este corect.

Unde am stat noi nu aveau restaurant, dar erau restaurante la cate minute de mers cu masina. Din ce mi-am dat eu seama si din ce am mai vorbit cu altii, in Grecia nu prea te pacalesti la mancare. De exemplu, la vreo 2 km de vila noastra era un sat mic, Evgiros, despre care cred ca nu avea mai mult de 50 de case (toate cocotzate pe munte). In 'restaurantul' satului am mancat extraordinar de bine (unii au afirmat ca ar fi fost cea mai buna mancare).
Imagine

C4 VTR 1.6 16v Bleu Oriental B 58 HDI - merg cu cioara vopsita doar numarul este de diesel, masina merge cu benzina

Avatar utilizator
B25BUY
Mesaje:1287
Membru din:Mar Dec 09, 2008 10:54 am
Numar Inmatriculare:B-BUY
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Grecia - Lefkada

Mesaj de B25BUY » Mie Aug 11, 2010 8:32 pm

Eu nu prea obisnuiesc sa las bacsis la carciumi mai mare de 0.5 - 1 EUR si excluzand si bauturi alcoolice... asa am ajuns la un 15-20 EUR. Sincer sa fiu 40 E mi se pare destul de mult.
*
De altfel, da , mancarea foarte buna.
Dupa mancarea din Italia (Sicilia,Taormina) si Franta, mancarea din Grecia este f.buna, dupa mine.
C4 berlina 5 usi, culoare: Mativoire/2.0 HDI VTR Pack 140 CP - 2009

Scrie răspuns

Înapoi la “Calatorii (Auto), vacante, etc”