Muntenegru 2010

Calatorii auto si nu numai, locuri vizitate, locuri recomandate, etc...
Scrie răspuns
Avatar utilizator
ingfrancisc
Mesaje:917
Membru din:Sâm Mar 28, 2009 11:37 am
Marca si model masina:C4 Picasso, 1.6 HDI
Numar Inmatriculare:TM04DVF
Localitate:Timisoara
Contact:
Muntenegru 2010

Mesaj de ingfrancisc » Dum Aug 22, 2010 3:46 pm

Salut tuturor,

anul asta ne-am facut concediul in Muntenegru (a doua oara pentru noi) si las mai jos cateva impresii.
Daca prima oara am fost cu bilete prin agentie, la Budva, anul asta am ales sa mergem pe cont propriu, (de ... criza + renovarea casei). Ne-am rezervat un apartament pe net (http://www.montenegro.com" onclick="window.open(this.href);return false;), intr-o vilisoara in apropiere de statiunea Ulcin. Cazarea a costat 10 euro/zi/persoana si 7 euro/zi pentru fetita. Deci am platit cazarea 270 euro/10 zile. Apartamentul foarte ok, cu bucatarie complet utilata, baie mare, hol, camera spatioasa si terasa, intr-o zona izolata, verde si foarte linistita, gazdele foarte primitoare. Ne-a placut mai mult decat la hotel :D
Mancarea foarte foarte ieftina daca se ia din supermarketuri (afumaturile sunt extraordinare) si ieftina buna si multa daca se merge la restaurante.
Asa cum ii sta bine calatorului, noi am cam batut tot Muntenegru, in lung si-n lat, cel mai multe zile insa le-am stat in Ulcin. Oraselul este foarte frumos, cu o cetate, etc, gasiti multe poze pe net. Are doua plaje, plaja mica care este in satiune, foarte frumoasa la poalele cetatii (dar si inghesuita) si plaja mare, cea mai mare din Europa, de vreo 20 si ceva de Kilometrii. Plaja mare are mai multe plaje, noua ne-a placut cel mai mult ultima, langa care se varsa raul Bojana si este mai salbatica. La ea se ajunge pe un drum de aproape 1 km, printre dune de nisip si mlastini, salbatic si neasfaltat. Poze sunt mai jos.
Plaja mare - Ulcinj (la intalnirea cu raul Bojana)
Plaja asta se chema inainte Moscow beach acum are alt nume. In poza este si drumul care duce la plaja. Il recomand tuturor celor care se duc la Ulcinj si au ca pasiune condusul in conditii inedite, drumul este printre dune de nisip, marginit de stufaris sau mlastini si are cam 15 km daca se pleaca de langa oras sau mai putin in functie de locul in care intrii pe el. Ultima intrare este cam la 2 km de Ada Bojana.
Imagine Imagine Imagine Imagine
Imagine Imagine Imagine Imagine

Observati ce inghesuiala pe plaja ... ca la Mamaia ::P Am uitat sa spun, dar se subintelege ... apa curata, plaja curata, liniste

Alte plaje din alte statiuni (Sveti Stefan, Budva, Kotor)
Majoritatea plajelor din Muntenegru au "blue flag", toate sunt impecabil de curate si apa preia coloare mediului din jur. Foarte frumos este in golful Kotor, unde ai impresia ca esti pe un lac, intre munti si unde nu exista valuri.
Cu exceptia celei din Ulcinj, care este doar din nisip, celelalte plaje din Muntenegru sunt din pietris sau stanca insa intre munti si paduri de pini sau maslini.

Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine

Parcul national LOVCEN

Am fost in parcul national Lovcen de doua ori, o data cand ne-am intors din Kotor pentu ca am vrut sa merg pe un drum alpin, din Kotor pana in Njegusin (1700 m) si mai departe pana in Cetinje (fosta capitala regala), aproximativ 100 km pe un drum foarte frumos, cu o singura banda si foarte pitoresc. Ne-a placut mult si am mai mers o data pentru a o drumetie prin munti. A fost foarte foarte frumos si racoros pentru ca particularitatea zonei este ca aerul este cu pana la 10 grade mai rece decat litoralul. Munti si paduri frumoase, chiar daca nu la fel de frumoase ca in Retezat (spre exemplu) insa altfel ...
Drumul Kotor-Njegusin-Cetinje este obligatoriu pentru pasionatii de volan iar daca aveti HDI sau un cuplu mai maricel placerea va fi si mai mare :ya Transfagarasanul (ca dificulate si curbe) este mic copil pe langa asta.

Imagine Imagine Imagine Imagine
Imagine Imagine Imagine Imagine
Imagine Imagine Imagine

Parcul (lacul) national Skadar

Lacul Skadar este iarasi foarte foarte frumos si cred ca un viitor concediu va fi doar acolo. Drumul care merge paralel cu el este de tip alpin, cu o singura banda si foarte frumos. Pleaca din Ulcinj - Vladimir - Ostros - Livari - Virpazar. Virpazar este partea "comerciala" a turismului pe lac insa catre Ostros sau Vladimir este mult mai salbatic si mai frumos. Cred ca e cel mai mare lac din Europa, apa este foarte limpede si calda.
Noi nu am stat acolo decat pentru o baie, in drumul spre casa (ocolind europeanul)

Imagine Imagine Imagine Imagine

Imagine Imagine Imagine Imagine
Imagine Imagine Imagine Imagine
Imagine Imagine Imagine Imagine
Imagine Imagine

Drumul de dus - intoarcere este si el foarte pitoresc intre Podgorica si Bielo Polje, vreo 2 - 300 km prin munti, insa drum european, larg.

Imagine Imagine Imagine Imagine

Toate raurile/lacurile din Muntenegru au o culoare verge-turcoaz, incredibila si toate sunt foarte curate si cristaline.
C4 Picasso, 1.6 HDI 109 CP
C3 Picasso, 1.6 HDI 92 CP

Avatar utilizator
cpv_13
Mesaje:308
Membru din:Joi Ian 29, 2009 3:09 pm
Numar Inmatriculare:VL 21 CPG

Re: Muntenegru 2010

Mesaj de cpv_13 » Dum Aug 22, 2010 5:24 pm

Salut,

Spune-mi, te rog, ce traseu ai ales catre Ulcinj si inapoi spre casa.

Multumesc
C4 Berlina - Rosu Lucifer
1.6 HDI 92 CP

Avatar utilizator
commandorsteel
PowerSteel
Mesaje:6538
Membru din:Lun Mai 28, 2007 2:59 pm
Numar Inmatriculare:B-88-
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Muntenegru 2010

Mesaj de commandorsteel » Dum Aug 22, 2010 6:28 pm

am auzit si eu de la prieteni ca muntenegru e deosebit. tu mi-ai intarit convingerea.
frumoasa prezentarea :hi
Citroen C4 Grand Picasso 1,6 HDI ... aproape full (adica are aproape toate rotile)
ImagineImagine
Imagine

Avatar utilizator
ingfrancisc
Mesaje:917
Membru din:Sâm Mar 28, 2009 11:37 am
Marca si model masina:C4 Picasso, 1.6 HDI
Numar Inmatriculare:TM04DVF
Localitate:Timisoara
Contact:

Re: Muntenegru 2010

Mesaj de ingfrancisc » Dum Aug 22, 2010 7:16 pm

@cpv_13
sunt mai multe variante cam de aceeasi lungime. Eu am ales-o pe asta: Timisoara-Moravita-Bavaniste-Smederevo-Kragujevac-Cacak-Uzice-Bielo Polje-Podgorica-un tunel spre Sutomore/Bar-Ulcin
O alta varianta este iesirea prin Jimbolia - Zrenjanin - Belgrad - Cacak si mai departe la fel ca sus. Si o alta varianta este ca prima dar prin Belgrad. Eu am preferat sa ocolosc Belgradul ca am mers pe zi si n-am vrut sa-mi prind urechile in traficul din Belgrad.
Toate cele trei variante au cam 700 km (+- 20) cea mai rapida mi se pare insa prima.

La intoarcere dn Ulcin am mers pe langa lacul Skadar: Ulcin-Vladimir-Livari-Vurzipar si de acolo am revenit pr drumul mare. Atenrie, drumul asta este montan si are doar o banda si aia cam ingusta. Evident nu are gropi!
Orice varianta ai alege se circula civilizat, fara ambuteiaje si fara stres. Nici in Serbia si nici in Muntenegru eu nu am gasit gropi, nici macar pe drumurile secundare sau pe cele de doar o banda ... si am mers pe multe :hi

Daca vi dinspre Valcea probabil trebuie sa iesi pe la Portile de fier si apoi Belgrad si mai departe ca sus. Sau pe altundeva, nu stiu.


@commandorsteel
da. e foarte frumos munte/mare/lacuri, foarte curat si foarte civilizat. Se gasesc si cazari mai ieftine decat am gasit eu (5-6 euro/noapte) dar mai in interiorul statiunilor ... mie nu-mi place inghesuiala asa ca intotdeauna aleg locatii retrase pentru liniste. Marile statiuni (Budva-Petrovac-Ulcinj) sunt cam ca Mamaia/Eforie dar curate si fara manele. Daca vrei distractie/cluburi/viata de noapte in statiuni trebuie mers. Si in Serbia sunt cateva statiuni de munte foarte frumoase.
C4 Picasso, 1.6 HDI 109 CP
C3 Picasso, 1.6 HDI 92 CP

Avatar utilizator
cpv_13
Mesaje:308
Membru din:Joi Ian 29, 2009 3:09 pm
Numar Inmatriculare:VL 21 CPG

Re: Muntenegru 2010

Mesaj de cpv_13 » Dum Aug 22, 2010 7:42 pm

Multumesc pentru informatii.
Eram interesat daca ai trecut prin Kosovo. Prin Serbia, Bosnia nu am nicio treaba sa merg (am si fost de doua ori - spre Croatia), dar prin Kosovo nu prea m-as aventura - tinand cont de faptul ca nu i-am recunoscut nu stiu cat de mult ne iubesc :) ...
Oricum, poate fi ocolit fara prea multe probleme.
C4 Berlina - Rosu Lucifer
1.6 HDI 92 CP

Avatar utilizator
vlad
CREATIVE TECHNOLOGIE
Mesaje:7482
Membru din:Vin Dec 21, 2007 12:10 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.6 HDI
Numar Inmatriculare:BH 57 ELA

Re: Muntenegru 2010

Mesaj de vlad » Dum Aug 22, 2010 7:54 pm

ingfrancisc scrie:La intoarcere dn Ulcin am mers pe langa lacul Skadar: Ulcin-Vladimir-Livari-Vurzipar si de acolo am revenit pr drumul mare. Atenrie, drumul asta este montan si are doar o banda si aia cam ingusta. Evident nu are gropi!
Si drumul respectiv e cu sens unic ?
Black pearl, 1,6 HDI, 90 caluti.

ImagineImagineImagineImagine

Avatar utilizator
ingfrancisc
Mesaje:917
Membru din:Sâm Mar 28, 2009 11:37 am
Marca si model masina:C4 Picasso, 1.6 HDI
Numar Inmatriculare:TM04DVF
Localitate:Timisoara
Contact:

Re: Muntenegru 2010

Mesaj de ingfrancisc » Dum Aug 22, 2010 8:15 pm

@cpv
... ce sa caut prin Kosovo? Orice varianta ai alege nu treci prin Kosovo. Doar daca vrei sa ajungi mai repede in Albania :? Pentru Muntenegru nu ai traba cu Kosovo. Eu prin Kosovo m-as duce numai cu masina de serviciu :glasses

@vlad.
nu, nu sunt drumuri cu sens unic, doar ca au o singura banda. Pe unde e posibil sunt mici intranduri in care te pote trage pe a face loc altei masini, dar putine. Drumurile aste sunt insa putin circulate, eu am intalnit doar cateva masini pe toate, pentru ca exista rutele europene intre principalele orase. Astea de o banda sunt ocolitoare. Spre exemplu in Cetinje poti ajunge pe doua trasee:
1. european: Kotor-Budva-Cetinje care are doua benzi iar pe urcare chiar trei
2. local/alpin: Kotor-Njegusin-Cetinje care are o singura banda cam tot drumul, prapastie pe o parte si stanca pe alta, dar e mult mai frumos, ceva mai lung dar cu f. putine masini

La fel si in Ulcinj, nu trebuie sa o iei pe langa lacul Skadar pe drum cu o banda, o iei pe european prin Bar.

Doar ca drumurile prin munti sunt mult mai placut de condus iar peisajele incredibile.
C4 Picasso, 1.6 HDI 109 CP
C3 Picasso, 1.6 HDI 92 CP

Avatar utilizator
aristotelro
Mesaje:200
Membru din:Sâm Iul 10, 2010 9:34 pm
Numar Inmatriculare:TM-14-BSG
Localitate:Timisoara

Re: Muntenegru 2010

Mesaj de aristotelro » Lun Aug 23, 2010 3:38 pm

Cam cate ore a durat drumul (dus), cat au fost opririle.
Important de stiut.
Eu am facut Timisoara-Optija (traseul Beograd-Zagreb), autostrada din Beograd, total vreo 745 km, durata circa 8,5 ore. Trei opriri: prima de 40 minute la intrare in Beograd (benzinaria pe dreapta chiar inainte de pod), a doua cam in dreptul localitatii Slavonski Brod (de vreo ora), a treia inainte de tunelurile spre Rijeka, de vreo 40 minute.

Avatar utilizator
ingfrancisc
Mesaje:917
Membru din:Sâm Mar 28, 2009 11:37 am
Marca si model masina:C4 Picasso, 1.6 HDI
Numar Inmatriculare:TM04DVF
Localitate:Timisoara
Contact:

Re: Muntenegru 2010

Mesaj de ingfrancisc » Lun Aug 23, 2010 3:49 pm

cu timpul e relativ ... acum 3 ani cand am mai fost am facut cam 8 ore mers cu o medie de ~ 80 km/h (cam 70km/h in localitati si cam 95/100 in afara) dar am mers noaptea
Acum la dus am facut cam 11 ore dar vreo 2 ore mai mult am stat sau am mers cu 20 km/h ca ne-a prins o furtuna urata rau cu grindina si vizibilitate aproape 0. La intors am facut foarte mult ca nu ne-am grabit, am ocolit pe langa lacul Skadar de 2 ori pentru cate o baie (vreo 3 ore cred ca doar baile), multe opriri pentru poze, etc. Ma rog, nu ne atragea Timisoara :( Am plecat din Ulcinj pe la 11 dimineata si am ajuns acasa pe la 2 noaptea.
Cred ca un timp mediu rezonabil este de 9 ore, noaptea chiar 8 ca e pustiu.
C4 Picasso, 1.6 HDI 109 CP
C3 Picasso, 1.6 HDI 92 CP

Avatar utilizator
aristotelro
Mesaje:200
Membru din:Sâm Iul 10, 2010 9:34 pm
Numar Inmatriculare:TM-14-BSG
Localitate:Timisoara

Re: Muntenegru 2010

Mesaj de aristotelro » Lun Aug 23, 2010 10:52 pm

Google Earth te trimite asa: Varset- Vlajkovac-Ujma- Deliblata-Kobin-Smederevo, nu prin Bavaniste, care ar fi pe ocolirea prin Pancevo. ...

Scrie răspuns

Înapoi la “Calatorii (Auto), vacante, etc”