Excursie Romania,Brasov - Spania,Bilabao

Calatorii auto si nu numai, locuri vizitate, locuri recomandate, etc...
Scrie răspuns
Avatar utilizator
valde
Mesaje:90
Membru din:Vin Noi 13, 2009 3:58 pm
Numar Inmatriculare:B 89 ZNH
Localitate:Brasov
Excursie Romania,Brasov - Spania,Bilabao

Mesaj de valde » Dum Noi 21, 2010 6:18 pm

Acesta este traseul pe care il voi incepe maine!!Daca aveti ceva idei,sugestii despre acest traseu sunt bine venite.
Scuze ca sunt asa pe scurt,dar sunt cam grabit,voi reveni cu informatii mai tarziu.


Mersi mult!!

Avatar utilizator
andu_nae
Mesaje:705
Membru din:Joi Mar 25, 2010 1:37 am
Marca si model masina:Volvo XC70, D5
Localitate:Iasi

Re: Excursie Romania,Brasov - Spania,Bilabao

Mesaj de andu_nae » Dum Noi 21, 2010 8:49 pm

1. Ai grija cum conduci ca tu esti kamikaze si poate mai strici ceva la masina :mrgreen:
2. Drum bun si te asteptam cu poz(n)e inapoi :drive
Volvo XC70, D5
ex: C4 Coupe 1.6 HDI
Toyota Yaris, 1.0

Avatar utilizator
valde
Mesaje:90
Membru din:Vin Noi 13, 2009 3:58 pm
Numar Inmatriculare:B 89 ZNH
Localitate:Brasov

Re: Excursie Romania,Brasov - Spania,Bilabao

Mesaj de valde » Dum Noi 21, 2010 9:51 pm

Ok......si acum sa incep " povestea"......
Totul a inceput acum 2 zile cand fratele meu cu inca un amic au hotarat sa mearga in Franta sa munceasca,si atunci mi-a venit transita idee de ai duce eu pana acolo!
Am dat zvon prin zona si s-au mai gasit baieti dornici de o drumetie,asa ca acum suntem pe punctul de a pleca 5 "golani" la un drum de aproximativ 7000km!
Traseul va fi c-am asa: Brasov-Arad(sau Oradea)-Budapesta-Slovenia(sau Austria,nici aici nu sunt hotarat)-Italia-Franta(pe coasta de azur prin Monaco si Nisa,unde vom sta 2 zile)-Spania,pana in Bilbao(aici vom sta 2 nopti)
La intoarcere va fi mai frumos,deoarece vizitam orasele din nordul Italiei,printre care si Venetia!

Deci,daca cunoaste careva zonele,ati putea sa ne ajutati si pe noi cu ceva ponturi,in principiu variantele de mers si informatii despre plata "stricatelor" de autostrazi!
Si.....apropo...am vrea sa ne icadram la 550euro cheltuiti pe motorina si plata rovinietelor si a autostrazilor!

Sper ca povestea sa o continui la fel de frumos cum a inceput!

Ms mult pt rabdarea de a citi aceste randuri!

Avatar utilizator
alex82
Alex Ploiesteanu'
Mesaje:4529
Membru din:Sâm Mai 03, 2008 7:23 am
Marca si model masina:Peugeot 407 , 2.0 HDI
Localitate:Ploiesti

Re: Excursie Romania,Brasov - Spania,Bilabao

Mesaj de alex82 » Lun Noi 22, 2010 12:15 am

la dus eu zic sa mergeti pe ungaria-austria , iar la intoarcere daac ajungeti in venetia veniti prin slovenia ( unde e 24 de eu vigneta, daca`mi aduc bine aminte :mrgreen: )
eu in vara am facut 6k de km cu 5,5 consum ( 1.6 hdi , deci undeva la 330 L de motorina )... asa ca 550 de eu pt motorina si vignete + taxe de autostrada nu stiu daca va ajung... depinde cum o calcati... eu in italia facand zilnic un traseu , am invatat unde`s camerele pe autostrada si mergeam destul de tare
in Venetia aveti grija cu parcarea :!: daca in cea de`afara nu gasiti loc , nu parcati aiurea ci duceti`va la cele etajate ... e una de 4,5 eu / 2h ( parca ) si inca una de 24 de eu / zi , indiferent ca stati o ora sau o zi , tot 24 de eu e... oricum e mai ieftin decat amenda , eu am dat 158 de eu pt o juma` de ora :lol:
drum bun :!:
Imagine
Se vinde leul - 2.0 HDI 190 cp fara FAP , an 2005

Avatar utilizator
valde
Mesaje:90
Membru din:Vin Noi 13, 2009 3:58 pm
Numar Inmatriculare:B 89 ZNH
Localitate:Brasov

Re: Excursie Romania,Brasov - Spania,Bilabao

Mesaj de valde » Lun Noi 22, 2010 7:58 am

24 euro vigneta la sloveni??? :shock: ....mi se pare un pic c-am mult pt cei aprox 300 de km!
cel mai sigur voi merge pe austria
ms mult !

Avatar utilizator
commandorsteel
PowerSteel
Mesaje:6538
Membru din:Lun Mai 28, 2007 2:59 pm
Numar Inmatriculare:B-88-
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Excursie Romania,Brasov - Spania,Bilabao

Mesaj de commandorsteel » Lun Noi 22, 2010 9:03 am

depinde ceea ce vreti sa faceti atat la dus cat si la intors.
parerea mea este sa mergeti pe un drum si sa va intoarceti pe altul
nu va cazati in venetia ptr ca nu merita: in hoteluri miroase a igrasie (indiferent de cate stele are hotelul) si in plus e destul de scump, iar parcarea de asemenea. mai bine va cazati in mestre (este mult mai ieftin) si de acolo puteti lua autobuzul care va lasa exact langa statia de vaporase
Citroen C4 Grand Picasso 1,6 HDI ... aproape full (adica are aproape toate rotile)
ImagineImagine
Imagine

Avatar utilizator
alex82
Alex Ploiesteanu'
Mesaje:4529
Membru din:Sâm Mai 03, 2008 7:23 am
Marca si model masina:Peugeot 407 , 2.0 HDI
Localitate:Ploiesti

Re: Excursie Romania,Brasov - Spania,Bilabao

Mesaj de alex82 » Lun Noi 22, 2010 2:22 pm

pesemne ca am gresit cu vigneta de Slovenia... e 15 eu , imi cer scuze
http://ljubljana.mae.ro/index.php?lang=ro&id=67572" onclick="window.open(this.href);return false;
Imagine
Se vinde leul - 2.0 HDI 190 cp fara FAP , an 2005

Avatar utilizator
valde
Mesaje:90
Membru din:Vin Noi 13, 2009 3:58 pm
Numar Inmatriculare:B 89 ZNH
Localitate:Brasov

Re: Excursie Romania,Brasov - Spania,Bilabao

Mesaj de valde » Dum Noi 28, 2010 12:30 am

olllllaaaaa!
Va salut pe toti de pe Spania unde sunt foart foarte mlte c4! :applause
totul este foarte bine(cu mici exceptii:un far ars,un bec de stop si ala ars,si....un pic zgariata masinuta ca nu a vrut sa mai vireze intr-o curba si m-am rezemat de balustrada :oops: ....nimic grav..noroc cu plasticurile de pe ea)
pana acum am oprit prin milano,nisa,monaco,montpellier(coasta de azur),oceanul Atlantic,bilbao,iar acum suntem la niste prieteni prin imprejurile orasului Bilbao,unde se fumeaza ilegale la noi si se bea mult :twisted:
Am facut pana acum 3300km,cu un consum de 4,8%...e tuto bene!
Am bagat 85 litri in Romania,26 in Italia(30 euro),60 litri in Franta(70 euro),32 litri in Spania(35 euro)...cea mai ieftina motorina a fost in Spania 1,089!......=220 euro
In schimb ne-au rupt drumurile...50 lei Ungaria,8euro Austria,37euro autostrazile pe Italia,unde jumate din drum l-am facut pe nationale,50euro Franta,10 euroin Spania...=117 euro
In mare,ne c-am incadram in ceea ce ne-am propus!
la intoarcere vrem sa mergem prin Barcelona,in o data pe coasta de azur,Venetia,viena,si daca suntem in stare intram si in Budapesta!

Scrie răspuns

Înapoi la “Calatorii (Auto), vacante, etc”