turbo suflanta c4 gran picasso

Totul despre C4 Picasso
electricianul
Mesaje:14
Membru din:Mar Iun 03, 2014 2:24 pm
Marca si model masina:future owner of a C4 Picasso
Re: turbo suflanta c4 gran picasso

Mesaj de electricianul » Mie Sep 14, 2016 1:41 pm

electricianul scrie:
wonka jr. scrie:cam pe la turatia aia intra turbina. deci e normal ca abia de la turatia aia sa inceapa sa traga.
Stiu asta, dar problema este ca pana la acea turație, efectiv parcă "se târâie". Sincer, acum nu ma mai încumet să intru intr-o intersecție plecând de pe loc dacă nu am "suficient" spatiu

Trimis de pe al meu Lenovo P1a42 folosind Tapatalk
Si am mai observat ceva : înainte de înlocuirea turbinei, ajungeam fără probleme la 180-183 km/h. Acum, cu pedala la maxim, nu am reușit să trec de 177. Sa fie strict de la turbina nouă, sau să fie vreo problema la injectoare sau circuitul de vacuum?

Trimis de pe al meu Lenovo P1a42 folosind Tapatalk

Avatar utilizator
cisu
Mesaje:856
Membru din:Lun Apr 06, 2009 9:40 pm
Numar Inmatriculare:AG1.6HDI

Re: turbo suflanta c4 gran picasso

Mesaj de cisu » Mie Sep 14, 2016 9:21 pm

Se mai regleaza niste chesti la inlocuirea turbinei...dar poate sa fie si de la injectoare, debitmetru, tubulatura intercooler, filtru de aer... multe chestii...
La mine a fost de la injectoare (diuza si supapa retur)...acum trage la deal doar la relanti. Nu mai am intarziere la acceleratie si nu simt ca e lenta pana la 1500-1800 ture. Viteza max= 198/ autostrada in alta tara...cu motorina Rompetrol.
Musca asfaltul cum ating pedala, de la 800 ture...(turbina ar 11 ani !)
Putin fum doar la talpa brusca...In rest la 5200 ture (maxim), sau intermediar, nu scoate nimic vizibil (fum) pe teava... Verifica injectoarele.
se schimba ceva la citroen service ... sau numai la CARTEC?
( hmmm....)

Scrie răspuns

Înapoi la “Citroen C4 Picasso”