probleme suspensie pneumatica spate

Totul despre C4 Picasso
Avatar utilizator
mielu'
Mesaje:210
Membru din:Sâm Feb 11, 2012 1:04 am
Marca si model masina:Citroen C4 Grand Picasso
Numar Inmatriculare:AG-94-MEL
Localitate:Pitesti
Contact:
Re: probleme suspensie pneumatica spate

Mesaj de mielu' » Mar Ian 15, 2013 9:09 pm

Revin. Ieri am dat comanda de acest produs asa zis minune si astazi mi-a venit. L-am comandat la UNIX pentru ca ei sunt singuri in Pitesti care aduc asa ceva. L-am comandat in varianta de 237 ml aceasta fiind cea mai mica cantitate care poate sa vina dar pentru o perna este destul. Dupa 237 ml urmeaza de 500 ml, de 1L, de 2L, de 5L. Pe recipient scrie Made in USA. Ar trebui sa fie ok.
Am dat 50 lei pe el insa am gasit pe net si la 30 lei dar ajungeam tot acolo cu curieratul.
Maine dupaamiaza am rezervat un elevator. Voi da perna jos, o umflu la compresor, o bag intr-o galeata cu apa sa vad pe unde rasufla si apoi bag maclavaisu. Se pare ca perna din stanga e cu probleme. Masina o gasesc lasata la maxim pe stanga iar pe dreapta nu coboara la maxim ; e putin mai sus.
Imagine
CITROEN C4 Grand Picasso EXCLUSIVE 1.6 HDi / 2010

PEUGEOT 306 XR 1.4i / 1996

Avatar utilizator
commandorsteel
PowerSteel
Mesaje:6538
Membru din:Lun Mai 28, 2007 2:59 pm
Numar Inmatriculare:B-88-
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: probleme suspensie pneumatica spate

Mesaj de commandorsteel » Mar Ian 15, 2013 9:13 pm

daca tine smecheria pe stanga, eu zic sa bagi si in ala din dreapta. asta ca sa nu-ti pice si ala pe undeva...
oricum, mai bine verifica-le pe amandoua... :hi
succes
Citroen C4 Grand Picasso 1,6 HDI ... aproape full (adica are aproape toate rotile)
ImagineImagine
Imagine

Avatar utilizator
mielu'
Mesaje:210
Membru din:Sâm Feb 11, 2012 1:04 am
Marca si model masina:Citroen C4 Grand Picasso
Numar Inmatriculare:AG-94-MEL
Localitate:Pitesti
Contact:

Re: probleme suspensie pneumatica spate

Mesaj de mielu' » Mar Ian 15, 2013 9:18 pm

M-am gandit si eu sa le incarc p-amandoua insa m-am razgandit. Eu zic ca nu are rost sa bag si in cealalta daca nu o doare. Daca voi avea vreodata probleme si cu cealalta voi mai cumpara inca un tub de 237 ml si o incarc. Oricum acum e prea tarziu. Nu-mi ajung 237 ml pentru amandoua. Daca aveam in cap sa le fac p-amandoua luam tub in varianta de 500 ml care costa 80 lei. Baietii de pe clubaudi spueau ca ei au bagat la o singura perna 200 ml. Eu voi pune tot flaconul de 237 ml. Dreapta o voi da jos doar pentru verificare daca rasufla.
CITROEN C4 Grand Picasso EXCLUSIVE 1.6 HDi / 2010

PEUGEOT 306 XR 1.4i / 1996

Avatar utilizator
mielu'
Mesaje:210
Membru din:Sâm Feb 11, 2012 1:04 am
Marca si model masina:Citroen C4 Grand Picasso
Numar Inmatriculare:AG-94-MEL
Localitate:Pitesti
Contact:

Re: probleme suspensie pneumatica spate

Mesaj de mielu' » Mie Ian 16, 2013 9:54 pm

Revin cu vesti. Acum m-am intors cu masina de la service. Cum spuneam am rezervat ieri un elevator intr-un service si astazi la ora 17:00 m-am apucat de treaba. La masina am lucrat eu si cu inca un prieten pentru ca unde-s doi puterea creste :) Pot sa spun ca nu m-am gandit nicio clipa cat de simplu se da perna jos. Este foarte simplu. Cam in 5-10 minute se da jos.
Am dat-o pe stanga jos (care o banuiam ca rasufla) si am vazut indata crapaturile si zona in care cauciucul este imbatranit. Am observat ca portiunea din perna care se uzeaza cel mai repede este zona marcata cu rosu in poza de mai jos ; acolo este portiunea unde cauciucul lucreaza cel mai mult (se indoaie) cand puntea masinii urca si coboara. Pentru verificare am umplut o copaie cu apa, am umflat perna cu un compresor si am bagat-o in apa. In multe locuri unde se vedea uzura a cauciucului rasufla ; se vedea clar in apa cum face bulburuci. Am introdus solutia SLIME in perna cu ajutorul unui furtunas subtire si transparent (gen cum este cel de perfuzie) apoi am agitat perna bine de tot in toate pozitiile posibile ca solutia sa se intinda pe peretii pernei apoi am facut montajul inapoi pe masina.
In pozele de mai jos aveti puntea masinii cu locul gol langa amortizor unde intra perna iar in celelalte poze portiunea in care uzura este cea mai pronuntata.
Cealalta perna nu am mai dat-o jos pentru verificare deoarece arata bine si nu era crapat cauciucul cum a fost cea din stanga. Inca o observatie si anume perna si compresorul de aer sunt marca WABCO adica exact aceeasi firma care echipeaza Audi A6 Allroad, VW Touareg etc. cu compresoare si perne de aer :)
Voi reveni maine cu raspuns daca am gasit masina pe branci iarasi. Daca smecheria nu mi-a tinut peste noapte ar trebui sa se lase. Eu sper sa nu :)
Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine
Ultima oară modificat Mie Ian 16, 2013 10:12 pm de către mielu', modificat 1 dată în total.
CITROEN C4 Grand Picasso EXCLUSIVE 1.6 HDi / 2010

PEUGEOT 306 XR 1.4i / 1996

Avatar utilizator
commandorsteel
PowerSteel
Mesaje:6538
Membru din:Lun Mai 28, 2007 2:59 pm
Numar Inmatriculare:B-88-
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: probleme suspensie pneumatica spate

Mesaj de commandorsteel » Mie Ian 16, 2013 10:05 pm

tot acolo erau si ale mele uzate. in plus, eu am schimbat si furtunasele alea de plastic.
acum, sper sa te tina, cu toate ca ceea ce ai facut tu nu e sigur 100%, in sensul ca ai rezolvat doar 1 perna, iar cealalta nu stii cand iti poate pica si mai ales... unde (roaga-te sa nu-ti pice pe vre-un varf de munte sau intr-o zona fara service-uri...)
succes :hi
Citroen C4 Grand Picasso 1,6 HDI ... aproape full (adica are aproape toate rotile)
ImagineImagine
Imagine

Avatar utilizator
wolf
Mesaje:956
Membru din:Dum Iul 31, 2011 4:05 pm
Numar Inmatriculare:DJ 10 WLF
Localitate:Craiova
Contact:

Re: probleme suspensie pneumatica spate

Mesaj de wolf » Mie Ian 16, 2013 10:09 pm

Vad ca masina este totusi din 2010...cam devreme sa te lase pernele,garantie nu exista pt asa cva?
Bafta cu solutia magica !
WOLF
viewtopic.php?f=19&t=7704&st=0&sk=t&sd=a&hilit=wolf" onclick="window.open(this.href);return false;

OPUSworkshop
viewtopic.php?f=95&t=6022&start=45" onclick="window.open(this.href);return false;
https://m.facebook.com/OPUSWorkshop" onclick="window.open(this.href);return false;


ImagineImagine

Avatar utilizator
mielu'
Mesaje:210
Membru din:Sâm Feb 11, 2012 1:04 am
Marca si model masina:Citroen C4 Grand Picasso
Numar Inmatriculare:AG-94-MEL
Localitate:Pitesti
Contact:

Re: probleme suspensie pneumatica spate

Mesaj de mielu' » Mie Ian 16, 2013 10:25 pm

Furtunasele de plastic le-ai schimbat degeaba. Acelea nu se sparg decat daca le agati in rest nu se pot sparge. Daca erau din cauciuc mai ziceam pentru ca cauciucul inbatraneste. Eu zic ca cei de la reprezentanta nu stiau cum sa umfle factura mai mult. Intr-adevar ce am facut nu este sigur dar crede-ma ca decat sa dau 860 lei/perna merita incercat cu 50 lei cat am dat pe solutie. Mai depinde bineinteles si de buzunarul fiecaruia. Pe mine personal nu ma dau banii afara din casa iar daca exista solutie sa ies mai ieftin este binevenita. Daca tine bine, daca nu, nu am pierdut absolut nimic ; cumpar perna si la revedere. Cealalta perna arata bine ; nu era uzata. Arata bine cauciucul. Daca o fi sa crape si aia vreodata si sunt multumit de lucrarea care am facut-o pe stanga cu siguranta tot asa voi proceda. Sanse sa-mi pice pe vreun varf de munte sau prin vreo vagauna sunt destul de mici pentru ca nu sunt vreun calator din fire. De 2 ani n-am mai fost intr-un concediu.

Masina da, este 2010. Si mie mi s-a parut ca a tinut cam putin tinand cont ca @commandoru le-a inlocuit dupa 5 ani insa stiti si voi ca nu conteaza cat de noua e masina. Poate pica ceva oricand. V-am zis, cealalta perna de exemplu arata bine in comparatie cu asta. De garantie nu poate fi vorba pentru ca masina este adusa din Franta in Ianuarie anul trecut, deci cumparata de mine la mana a doua iar garantie yok.
CITROEN C4 Grand Picasso EXCLUSIVE 1.6 HDi / 2010

PEUGEOT 306 XR 1.4i / 1996

Avatar utilizator
commandorsteel
PowerSteel
Mesaje:6538
Membru din:Lun Mai 28, 2007 2:59 pm
Numar Inmatriculare:B-88-
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: probleme suspensie pneumatica spate

Mesaj de commandorsteel » Joi Ian 17, 2013 8:55 am

sincer, eu nu am stiut de smecleul asta minune, ca nu ma apucam sa imi schimb pernele, ptr ca nici pe mine nu ma dau banii afara din casa. daca stiam de smecleu, sigur imi faceam ambele perne, ca sa nu am surprize mai tarziu si nici sa nu merg cu frica cu masina ca poate m-ar lasa pe undeva... :wink:
chestia e ca o sa plec zilele astea in afara tarii cu masina si nu stiam alta rezolvare. in plus, am profitat si de oferta cu 20% reducere
Citroen C4 Grand Picasso 1,6 HDI ... aproape full (adica are aproape toate rotile)
ImagineImagine
Imagine

Avatar utilizator
mielu'
Mesaje:210
Membru din:Sâm Feb 11, 2012 1:04 am
Marca si model masina:Citroen C4 Grand Picasso
Numar Inmatriculare:AG-94-MEL
Localitate:Pitesti
Contact:

Re: probleme suspensie pneumatica spate

Mesaj de mielu' » Joi Ian 17, 2013 9:53 am

Ok. Am coborat acum la 8:30 sa-l duc pe fimiu la gradinita iar masina a ramas la fel de ridicata cum am lasat-o aseara deci solutia lucreaza minunat. Nici eu nu stiam de treaba asta dar cand mi-am dat seama ca am o problema cu suspensia am intrat pe net de curiozitate sa vad ce au facut altii si am dat peste chestia asta. Voi reveni cu feedback-uri cum se comporta in timp. Momentan sunt foarte multumit si in acelasi timp happy.
CITROEN C4 Grand Picasso EXCLUSIVE 1.6 HDi / 2010

PEUGEOT 306 XR 1.4i / 1996

joeadrianblack
Mesaje:912
Membru din:Vin Mai 22, 2009 5:58 pm
Localitate:Bucuresti

Re: probleme suspensie pneumatica spate

Mesaj de joeadrianblack » Joi Ian 17, 2013 11:24 am

Presupun ca stii si tu ca aceasta solutie i-ti rezolva problema doar temporar, nu?

Cauciucul este cel care tine presiunea inautru si nu solutia. Solutia aia astupa doar micile crapaturi. In timp se consuma si ala (3 luni... 9 luni)

Legat de uzura prematura a acelui cauciuc, eu sunt 80% sigur ca a fost schimbat (furat) la vreun service si doar 20% sigur ca materialul a fost mai prost pt aceasta piesa.

Avatar utilizator
mielu'
Mesaje:210
Membru din:Sâm Feb 11, 2012 1:04 am
Marca si model masina:Citroen C4 Grand Picasso
Numar Inmatriculare:AG-94-MEL
Localitate:Pitesti
Contact:

Re: probleme suspensie pneumatica spate

Mesaj de mielu' » Joi Ian 17, 2013 3:23 pm

Poate sa tina, poate sa nu tina. Macar stiu ca am incercat. Daca va fi sa cedeze din nou voi anunta aici pe acest topic. Cand se va consuma solutia din perna prefer sa mai bag un tub de 50 lei decat sa dau 860 pe o perna si daca fac treaba asta de exemplu din 8 in 8 luni imi comvine.
CITROEN C4 Grand Picasso EXCLUSIVE 1.6 HDi / 2010

PEUGEOT 306 XR 1.4i / 1996

Avatar utilizator
commandorsteel
PowerSteel
Mesaje:6538
Membru din:Lun Mai 28, 2007 2:59 pm
Numar Inmatriculare:B-88-
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: probleme suspensie pneumatica spate

Mesaj de commandorsteel » Joi Ian 17, 2013 3:34 pm

joeadrianblack scrie: Legat de uzura prematura a acelui cauciuc, eu sunt 80% sigur ca a fost schimbat (furat) la vreun service si doar 20% sigur ca materialul a fost mai prost pt aceasta piesa.
nu e neaparat necesar sa fie schimbat. cauciucul se poate uza si de la prea multe urcari si/sau coborari a suspensiei (autostrada -unde masina coboara-si apoi trecut la un drum cu gropi sau neasfaltat -unde suspensia se ridica- si trecut iar pe autostrada sau drum liber + cand te mai joci la ea cu urcatul si coboratul suspensiei sa arati cunoscutilor cum sta pe burta :mrgreen: ) etc
Citroen C4 Grand Picasso 1,6 HDI ... aproape full (adica are aproape toate rotile)
ImagineImagine
Imagine

Avatar utilizator
wolf
Mesaje:956
Membru din:Dum Iul 31, 2011 4:05 pm
Numar Inmatriculare:DJ 10 WLF
Localitate:Craiova
Contact:

Re: probleme suspensie pneumatica spate

Mesaj de wolf » Joi Ian 17, 2013 10:23 pm

Bafta cu "alifia" minune ! :mrgreen:
WOLF
viewtopic.php?f=19&t=7704&st=0&sk=t&sd=a&hilit=wolf" onclick="window.open(this.href);return false;

OPUSworkshop
viewtopic.php?f=95&t=6022&start=45" onclick="window.open(this.href);return false;
https://m.facebook.com/OPUSWorkshop" onclick="window.open(this.href);return false;


ImagineImagine

Avatar utilizator
mielu'
Mesaje:210
Membru din:Sâm Feb 11, 2012 1:04 am
Marca si model masina:Citroen C4 Grand Picasso
Numar Inmatriculare:AG-94-MEL
Localitate:Pitesti
Contact:

Re: probleme suspensie pneumatica spate

Mesaj de mielu' » Joi Ian 17, 2013 10:55 pm

Mersi. Astazi s-a comportat foarte bine. De fiecare data cand am plecat cu ea nu am gasit-o deloc pe burta. Sper sa ramana asa.
CITROEN C4 Grand Picasso EXCLUSIVE 1.6 HDi / 2010

PEUGEOT 306 XR 1.4i / 1996

Avatar utilizator
mielu'
Mesaje:210
Membru din:Sâm Feb 11, 2012 1:04 am
Marca si model masina:Citroen C4 Grand Picasso
Numar Inmatriculare:AG-94-MEL
Localitate:Pitesti
Contact:

Re: probleme suspensie pneumatica spate

Mesaj de mielu' » Joi Ian 24, 2013 7:47 pm

Astazi s-a implinit 1 saptamana de la reparatie iar perna se comporta foarte bine.
CITROEN C4 Grand Picasso EXCLUSIVE 1.6 HDi / 2010

PEUGEOT 306 XR 1.4i / 1996

Scrie răspuns

Înapoi la “Citroen C4 Picasso”