Probleme cutie robotizata, sfaturi va rog...

Totul despre C4 Picasso
Scrie răspuns
coscadar
Mesaje:2
Membru din:Mie Noi 16, 2016 9:02 am
Marca si model masina:en C4 Grand Picasso 1.6 HDI
Probleme cutie robotizata, sfaturi va rog...

Mesaj de coscadar » Mie Noi 16, 2016 9:18 am

Am un C4 Grand Picasso, 1.6 HDI, cutie robotizata, fab. 2011/10 fara start/stop. Intalnesc urmatoarea problema: dupa ce merg cu masina si se incalzeste in trafic (in special mersul bara-la-bara), cand accelerez ca sa intre in viteza I-a, apare o zguduiala a motorului. Tampoanele sunt ok, le-am verificat. Problema se manifesta mai putin daca accelerez foarte incet, sau foarte tare, dar daca accelerez normal, zguduiala este foarte pronuntata. Cei de la Citroen DS, mi-au spus ca am un semering care curge, si din aceasta cauza face asa. Un alt simptom, legat tot de cutie, daca las motorul sa ruleze in N, dupa cca 10 minute daca o bag in A, se aude un zgomot foarte pronuntat cand cupleaza fara sa plec cu masina de pe loc. Apoi masina merge si schimba foarte normal, exceptand zguduiala care apare in trafic (cand motorul este rece, zguduiala nu se manifesta deloc). Si inca o problema, tot de cutie legata, la franare, in special cand este destul de brusca (la semafor de ex) se aude destul de tare cum se decupleaza ceva la cutie (timoneria as spune). Imi puteti da cateva sfaturi despre cum sa rezolv aceste probleme, sau ce diagnoze sa fac ptr constatarea defectelor: Multumesc.

Avatar utilizator
mootoo
Mesaje:187
Membru din:Lun Aug 25, 2008 7:37 pm
Marca si model masina:şe şinşi
Numar Inmatriculare:numar di numar
Localitate:galati

Re: Probleme cutie robotizata, sfaturi va rog...

Mesaj de mootoo » Mie Noi 16, 2016 10:12 am

viewtopic.php?f=106&t=8055&p=238445#p238445" onclick="window.open(this.href);return false;

Avatar utilizator
Norishor
Mesaje:2240
Membru din:Dum Mar 01, 2009 9:10 pm
Marca si model masina:Citroen C2 VTS - 1.6 16V (Track and Hillclimb car)
Numar Inmatriculare:NOR
Localitate:Bucuresti / Campina

Re: Probleme cutie robotizata, sfaturi va rog...

Mesaj de Norishor » Mie Noi 16, 2016 10:23 am

Multumesc pentru recomandare mootoo. Am vb deja cu colegul coscadar. :hi :drive
:idea: Diagnoza computerziata - Lexia/DiagBox: Activari/dezactivari optiuni (centuri, DRL, AUX, etc..) /Update soft ECU /Resetare auto-adaptivi /Programare cheie noua /Programare RD/RT CD/Mp3 /Diagnoza pre-achizitie auto
:idea: Reparatii diverse cheie telecomanda
:arrow: http://www.facebook.com/ClubCitroenC4

Scrie răspuns

Înapoi la “Citroen C4 Picasso”