probleme cutie robotizata c4 grand picasso

Totul despre C4 Picasso
Scrie răspuns
latenightevents
Mesaje:3
Membru din:Dum Noi 06, 2022 3:50 pm
Marca si model masina:c4 grand picasoo 1.6 hdi automata ( 2010 )
probleme cutie robotizata c4 grand picasso

Mesaj de latenightevents » Dum Noi 06, 2022 3:59 pm

salutare
simt ca o iau razna.
c4 grand picasso, 2010, 1.6 hdi 109cp, cutia robotizata. masina la vreo 278000 km, provenienta Franta
cumparata de mine in iulie 2022, si a mers totul ok pana la final se septembrie cand pur si simplu masina s-a pus pe liber si nu a vrut sa mai cumpleze nicicum.
am dus-o la service la niste baieti ( mecanici din reprezentanta citroen care au plecat pe cont propriu )
diagnoza 1 - ambreiaj blocat ( ceva eroare pe cilindrul de ambreiaj,nu se mai citea pozitia cutiei, nu stiu exact )
s-a procedat la inlocuirea completa a ambreiajului ( volant, placa de presiune, disc, rulment, cilindru etc ) plus ulei nou in cutia de viteze plus ulei nou in robotul cutiei de viteze. ( plus revizia de ulei si filtre dar asta nu e relevant )
iau masina la ora 18 , a doua zi la ora 11 o duc inapoi pentru ca iar dadea sa se blocheze cutia ( sarea din auto in manual si facea figuri )
de atunci, nu i-a mai dat nimeni de cap . s-a reinitializat cutia , a functionat 2 ore, iar s-a blocat, si tot asa vreo 3 zile la rand.
pana la urma, iar s-a pus la diagnoza, s-a investigat
diagnoza 2 - robotul cutiei este defect . ( conform codului de eroare si simptomelor masinii producatorul chipurile recomanda inlocuirea robotului - 9000 ron nou )
am ales varianta ieftina si am cumparat de la dezmembrari o cutie completa cu tot cu robot, de pe care am demontat robotul si l-am pus pe cutia mea.
s-a facut initializare, bla bla ... masina a functionat excelent timp de 4 zile . excelent. dupa 4 zile iar s-a blocat
am dus-o inapoi cu platforma si de atunci nu mai stie nimeni ce sa ii faca.

oare masinile astea nu se pot repara ?

Avatar utilizator
Norishor
Mesaje:2240
Membru din:Dum Mar 01, 2009 9:10 pm
Marca si model masina:Citroen C2 VTS - 1.6 16V (Track and Hillclimb car)
Numar Inmatriculare:NOR
Localitate:Bucuresti / Campina

Re: probleme cutie robotizata c4 grand picasso

Mesaj de Norishor » Mar Noi 15, 2022 4:58 am

Salutare! Imi pare rau sa aud de experienta ta insa, masinile acestea se pot repara daca se respecta cu strictete niste conditii - ca in oricare alt caz de altfel. Iar in 95% din cazuri, alegerea "ieftina" este aia mai scumpa. Aici ma refer la ambreiaj. De asemenea, mai sunt niste mici secrete pe care cei "din reprezentanta" ar fi trebuit sa le stie... Si eu am lucrat de cealalta parte a baricadei, si impreuna cu atelierele cu care colaborez, avem peste 600 de cutii d-astea rezolvate... Inca n-a picat niciuna. La tine, sigur nu s-au respectat niste proceduri iar alegerea pieselor a fost bazata pe finante nu pe functionalitate.
:idea: Diagnoza computerziata - Lexia/DiagBox: Activari/dezactivari optiuni (centuri, DRL, AUX, etc..) /Update soft ECU /Resetare auto-adaptivi /Programare cheie noua /Programare RD/RT CD/Mp3 /Diagnoza pre-achizitie auto
:idea: Reparatii diverse cheie telecomanda
:arrow: http://www.facebook.com/ClubCitroenC4

latenightevents
Mesaje:3
Membru din:Dum Noi 06, 2022 3:50 pm
Marca si model masina:c4 grand picasoo 1.6 hdi automata ( 2010 )

Re: probleme cutie robotizata c4 grand picasso

Mesaj de latenightevents » Mar Noi 15, 2022 10:24 am

baietii care au lucrat la ea sunt veniti din rep. Citroen.
piesele la ambreiaj nu sunt din gama celor ieftine, cel putin asa mi-a spus mecanicul, a folosit sachs, ate, etc.
acum am schimbat al2-lea rulment de presiune, si masina mare sa funcioneze.
mecanicul spune ca daca intr-o luna nu se mai blocheaza, imi da cei 1500 ron ( contravaloare rulment si manopera ) inapoi pentru ca va considera interventia pe garantie.

astept sa vad, pana atunci, am trimis robotul pe care l-am avut initial pe masina la verificat/reconditionat unui baiat din Bucuresti .

Avatar utilizator
Norishor
Mesaje:2240
Membru din:Dum Mar 01, 2009 9:10 pm
Marca si model masina:Citroen C2 VTS - 1.6 16V (Track and Hillclimb car)
Numar Inmatriculare:NOR
Localitate:Bucuresti / Campina

Re: probleme cutie robotizata c4 grand picasso

Mesaj de Norishor » Mar Noi 15, 2022 2:04 pm

Din experienta, iti spun, ca la robotizate cu piese aftermarket au fost mereu probleme (mai devreme sau mai tarziu). Principalul vinovat fiind placa de presiune pe care rulmentul de presiune nu o poate apasa cum trebuie ca nu este calculata pentru partea hidraulica.
:idea: Diagnoza computerziata - Lexia/DiagBox: Activari/dezactivari optiuni (centuri, DRL, AUX, etc..) /Update soft ECU /Resetare auto-adaptivi /Programare cheie noua /Programare RD/RT CD/Mp3 /Diagnoza pre-achizitie auto
:idea: Reparatii diverse cheie telecomanda
:arrow: http://www.facebook.com/ClubCitroenC4

latenightevents
Mesaje:3
Membru din:Dum Noi 06, 2022 3:50 pm
Marca si model masina:c4 grand picasoo 1.6 hdi automata ( 2010 )

Re: probleme cutie robotizata c4 grand picasso

Mesaj de latenightevents » Lun Noi 21, 2022 12:41 pm

update,
s-a inlocuit rulmentul de presiune si acum masina functioneaza.
ca si recapitulare
ambreiaj blocat - inlocuit volanta, placa, disc, rulment, tot tot cu piese de calitate ( asa spun ei ) - 5000 ron cheltuiti ( in asta a intrat si revizia de ulei si filtre )
la predarea masinii comportamentul era acelasi; dupa aprox 2 ore o lasam din nou la service.
diagnoze peste diagnoze, eroare actuator blocat ( intermitenta ) se reinitializa cutia, iar mergea putin, iar o aduceam la service.
alta diagnoza si s-a recomandat inlocuirea robotului - chiar daca se stia ca rulmentul poate veni defect sau cu figur de nou.
inlocuit robot cu unul de pe alta cutie din dezmembrari - cheltuiala 2100 ron
masina a functionat 3 zile dupa care a revenit comportamentul .
cu chiu cu vai a acceptat mecanicul da dea jos cutia sa schimbe rulmentul cu altul ( el nu credea ca e de la rulment, ca doar il pusese nou )
s-a inlocuit din nou rulmentul - masina functioneaza de 2 saptamani fara nici o problema - cheltuiala 1500 ron ( cu mentiunea ca ii primesc inapoi daca masina nu mai face figuri pentru ca se va considera garantie. daca masina face figuri banii raman la mecanic pentru ca se considera ca nu era rulmentul de vina )

concluzia mea pana acum - interes scazut din partea celor 2 mecanici ( 1 cu diagnoze si electrica si celalalt cu mecanica )
cheltuiala de 8500 ron care se putea reduce la la prima predare a masinii la cei 5000 cheltuiti initial pe ambreiaj nou si revizie daca mecanicul se strangea de oua si schimba din start rulmentul din cutie.

acum, am 2 roboti, unul din dezmembrari care este pe masina, si cel care a fost initial pe masina este trimis la bucuresti la un baiat pentru verificari dar am impresia ca imi va spune ca robotul este bun. totodata, mai am si cutia de viteze cumparata impreuna cu robotul din dezmembrari care este in stare foarte buna cu rulment de presiune pe ea cu tot .

vio7888
Mesaje:2
Membru din:Lun Noi 21, 2022 11:17 am
Marca si model masina:C4 grand picasso 2012 1.6ehdi
Numar Inmatriculare:B78Ehx

Re: probleme cutie robotizata c4 grand picasso

Mesaj de vio7888 » Lun Noi 21, 2022 12:54 pm

la mine este alta problema, se pune pe neutru uneori cand opresc la semafor, dupa ce imi da eroarea cu gearbox faulty.
Iar astazi face urat , nu schimba la timp vitezele, se tureaza, sare de pe automat pe manual si invers, pur si simplu am impresia ca ma lasa in orice moment, la fe lam schimbat anul trecut kitul de ambreiaj complet plus ulei cutie, dar buba asta la mine tine de vreo luna cu gearbox faulty.
So, inca mai caut raspunsuri sa vad daca s-a mai lovit cineva de asta

viomarmi22
Mesaje:6
Membru din:Joi Iun 17, 2021 9:40 pm
Marca si model masina:Citroen C4 Grand Picasso 1.6 eHDI ( 2012 )
Numar Inmatriculare:GJ 17 VIR

Re: probleme cutie robotizata c4 grand picasso

Mesaj de viomarmi22 » Joi Mar 23, 2023 7:22 pm

Și eu am aceeași problemă de vreun an de zile pe Citroen C4 grand Picasso 1.6HDI motor UA9HR, cutie robotizată din 2012. Mașina o duc pe la toți mecanicii din zona unde locuiesc, chiar pe la unul faimos de pe la Târgu Jiu pe nume (Luca Claudiu) cică tăticul tăticilor în defecte Citroen/Peugeot pe toată Oltenia specializat zic lăudătorii la reprezentanța Citroen din Spania ! Mecanicul ăsta faimos ba mi-a schimbat robotul ăla cu rezervor sub presiune, ba chitul complet de ambreiaj cu volantă, ba mi-a spus că nu știu ce senzor de turație de la volanta veche, cică ar fi fost acoperit cu pilitură și d”aia îmi dădea blocaj gearbox faulty, necesitând chitul nou de ambreiaj cu volantă, ba că injectoarele bla, bla, bla ... și uite așa am plătit peste 100 mil. lei vechi pe piese, manoperă etc. și mașina a mers câteva zile după fiecare așa zis reparație, dar defectul gearbox faulty persistă ca un blestem, parcă nimeni din România nu știe să repare acest defect ! Abia aștept să scap de pacostea asta de mașină mofturoasă franțuzească și în vecii vecilor Amin nu mai cumpăr mașini franțuzești cu roboți și cutii pilotate prost gândite, lente și mai ales defectuoase ! #-o

Daniel_Ctin
Mesaje:2
Membru din:Dum Oct 07, 2018 1:00 pm
Marca si model masina:Citroen C4 Picasso 1.6HDI
Numar Inmatriculare:B111AYR

Re: probleme cutie robotizata c4 grand picasso

Mesaj de Daniel_Ctin » Vin Mar 24, 2023 4:29 pm

salut!
am si eu un c4 Picasso si am aceleasi necazuri, nici in Bucuresti nu gasesti un om de incredere sa il lasi sa mestereasca la ea.
este problema electrica dar nu gasesc pe nimeni sa schimbe mufa de la calculatorul cutiei.
mie pe diagbox imi apare gearbox = commnunication error
nu stiu cum sa procedez

Scrie răspuns

Înapoi la “Citroen C4 Picasso”