VW Transporter T4 sau T5

Discutii despre orice legat de masini
Scrie răspuns
joeadrianblack
Mesaje:912
Membru din:Vin Mai 22, 2009 5:58 pm
Localitate:Bucuresti
VW Transporter T4 sau T5

Mesaj de joeadrianblack » Mie Noi 23, 2016 4:06 pm

Salutare,

Am nevoie de o duba :)

As prefera VW, si una dintre modelele T4 sau T5.
Motor sub 2000cmc, diesel, Turbo sau simplu, pana in 300.000 km

Dc e sa fie T4 ceva la 2500 euro, iar dc T5 atunci undeva la 4000.

DAAAR, din cate am citit T5 nu ar fi atat de fiabil pe cat T4. As dori o masina pe care sa ma pot baza la drumuri lungi si nu plimbari prin oras.

Aveti experienta cu cele doua masini? :)
Astept parerile voastre personale...

Avatar utilizator
Madalin1796
Mesaje:370
Membru din:Dum Ian 31, 2016 4:32 pm
Marca si model masina:Citroen C4 SX 1.6i 16v berlina
Numar Inmatriculare:B796MAD
Localitate:Bucuresti

Re: VW Transporter T4 sau T5

Mesaj de Madalin1796 » Mie Noi 23, 2016 4:38 pm

Despre T4 pot doar sa-ti spun ca am un vecin cu motorul de 2.5 cu care aduce masini din germania. Nu l-am auzit pana acum o data sa se planga de ea iar la interior mi se pare super confortabila (are si trapa :o ).
Pe langa cele doua m-as uita mai atent si la renault trafic. Am condus de cateva ori unul de 2.5 150cp si am mers in dreapta cu un 2.0 110cp. Trage foarte bine cu ambele motoare (de asta depinde cat e de incarcata si cum e configurata), spatiu, confort mediocru (am facut 500 km intr-o zi fara dureri de spate), fiabilitate ok (motorul n-are moarte, problema e la rulmentii rotilor, din cate stiu la latitude daca se duce un rulment trebuie sa schimbi puntea, nu stiu la trafic cum e).
Depinde si ce vrei sa faci cu ea, daca e doar de carat traficul mi se pare mai mare la interior.
Ex: Opel Astra G 1.7 DTI Elegance - 2001
Peugeot 307sw 1.6 HDI Navtech - 2004

„Viața este ca mersul pe bicicletă. Pentru a-ți menține echilibrul trebuie să continui să pedalezi.”

Noobz
Mesaje:76
Membru din:Mie Noi 02, 2016 12:40 pm
Marca si model masina:Citroen c4 2.0HDI VTS

Re: VW Transporter T4 sau T5

Mesaj de Noobz » Sâm Dec 17, 2016 7:08 pm

In 2008 am cumparat un t4 caravelle buisness 2.5 tdi 150 cai cu 400 si ceva de mii de km. Anul trecut i-a fost dat jos turbo ca sa ii curete geometria variabila, s-a blocat dupa ce 1 furtun de vacum s-a spart. Momentan e trecuta bine de 500 000 si anul asta i-am facut toata directia si articulatiile. Mecanicul mi-a spus ca era totul original ..si m-a injurat pentru ca atrebuit sa taie toate suruburile cu flexu :ok . Masina inca are ambreaj/volant neschimbat si turbo original. si pe toata masina absolut totul functioneaza in afara de sirocolul( incalzirea stationara pentru motor) Incalzirea stationara pt cabina functioneaza perfect la fel ca si climatronicul sau incalzirea in scaune. Ca o masina sa aiba dupa 500 000km scaune de piele si volan piele fara o ruptura si fara uzura pe butoane mi se pare extraordinar.
T5 e mult mai problematic. Motorul cu distributzie pe pinioane nu e la fel de reusit si pompe-diuzele nu sunt nici pe aproape la fel de fiabile precum injectia clasica. Cutiile la 2.5 tdi se sparg pe la 300 000km. Nu degeaba T5 nu au fost niciodata agreeate de cei care fac transport extern.

Imagine

Imagine

Imagine

Scrie răspuns

Înapoi la “Discutii diverse”