Jante aftermarket

Eleroane,Kituri de caroserie,Geamuri Fumurii,Xenoane, Roti/Cauciucuri
Scrie răspuns
Avatar utilizator
caraman
Mesaje:736
Membru din:Vin Apr 08, 2011 11:38 am
Marca si model masina:Citroen C4, 1.6HDI, 66,2kw 2006
Numar Inmatriculare:CJ 13 WDV
Localitate:Cluj-Napoca
Contact:
Re: Jante aftermarket

Mesaj de caraman » Joi Oct 27, 2011 4:51 pm

Povestea e cu cantec....jentile sunt second pe la 200 euroi romanesti bucata, un pic zgaraiate de borduri...in iarna asta o sa am de lucru...in garaj o sa-mi improvizez atelier de reparat jenti, smirguit, retusat, primer si apoi cu vopsitul o sa vedem cum facem, cert e ca o sa fie albe. Acum is in cautare de distantiere.
Imagine

Avatar utilizator
fanut
Mesaje:1812
Membru din:Sâm Iul 31, 2010 5:14 pm
Numar Inmatriculare:LGR
Localitate:IASI
Contact:

Re: Jante aftermarket

Mesaj de fanut » Joi Oct 27, 2011 5:51 pm

Pentru distantiere daca imi dai voie sa iti dau un sfat sincer cauta un meserias bun un strungar bun masoara janta masoara fuzeta ia notite si iese treaba buna la mine asa am facut si sunt ultra mega multumit,am luat si de la cineva de pe 4tuning distantiere care spunea el ca sunt de c4 si le am returnat in janta nu intra buza aia de la distantier iar pe fuzeta era joccam de 2-3 mm spoor

Avatar utilizator
Tomita
cre8or
Mesaje:4721
Membru din:Dum Feb 11, 2007 8:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4 coupe noir obsidien vtr pack +
Numar Inmatriculare:. . AG ... OPUS
Localitate:pitesti
Contact:

Re: Jante aftermarket

Mesaj de Tomita » Vin Oct 28, 2011 8:17 am

cu smirgheluirea trebuie sa lucrezi cu sarg, mai ales daca ai timp.
cu vopsitul iti recomand in electrostatic altfel va sari vopseaua. de fapt si doar cu smirgheluirea e problema.
pt o lucrare de calitate si nu teste (vorbin de niste jante frumoase aftermarket cu care sa ffie admirata masina) sablat si electrostatic.
smirgheluit + primer + vopsit este doar de forma, ca idee, dar mai devreme sau mai tarziu va sari din vopsea
Led there b:LIGHT
http://www.facebook.com/OPUSWorkshop

Discutii despre personalizari LED
viewtopic.php?f=49&t=6024

Oferte personalizare cu LED interior-exterior
viewtopic.php?f=95&t=6022&st=0&sk=t&sd=a&hilit=led

Avatar utilizator
Bogdan
Fondator
Mesaje:12602
Membru din:Vin Feb 09, 2007 5:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.4 16V, 2005
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Jante aftermarket

Mesaj de Bogdan » Vin Oct 28, 2011 8:36 am

Sare si la electrostatic, mai greu dar tot sare!
Octavia 3, Elegance, 2.0 TDI,DSG + Black Pack, 2013
C4 Coupe X 1.4, '05 ...a different one ...... ..
KartingClub | DS Spirit | MotorSportNews
Imagine

Avatar utilizator
caraman
Mesaje:736
Membru din:Vin Apr 08, 2011 11:38 am
Marca si model masina:Citroen C4, 1.6HDI, 66,2kw 2006
Numar Inmatriculare:CJ 13 WDV
Localitate:Cluj-Napoca
Contact:

Re: Jante aftermarket

Mesaj de caraman » Vin Oct 28, 2011 8:51 am

Vis-a-vis de pregatirea jantelor exista foarte multe opinii, pro si contra sablare. O sa merg pe smirgher fiindca jantele au pe ele un grunt polimerizant, care cica e esential pentru priza vopselei pe janta.
Daca le le sablez si le fac in camp electrostatic - o sa sara vopseaua peste 2 ani, daca le vopsesc normal, dupa smirgher probabil o sa tina un an +, si atata timp cat o sa le folosesc doar in sezonul cald, nu va fi o problema sa le mai retusez iarna, cand robotelul va fi incaltat cu cizmulite marimea16, de iarna.
Da, o sa am destul de mult de lucru, dar iarna abia vine, se inopteaza repede...trebuie sa-ti ocupi timpul cu ceva.
Distantiere o sa cumpar, daca nu gasesc ceva pe ebay, la pret convenabil,o sa fac la comanda aici in cluj, la Alsteel, sunt specializati in asa ceva.
@fanut, la tine nu au intrat pe janta fiindca buza de pe distantiere nu corespundea cu gaura de la janta, probabil si cel de la care le-ai luat le-a facut la comanda. Poti sa-ti faci distantiere cu buza de centrare pentru janta de 75mm si la butucul rotii de 66.1, cu 4x108 - si sunt pentru C4.
Imagine

Avatar utilizator
Shadow
AfterDark Racing Club
Mesaje:3159
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 11:53 am
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Jante aftermarket

Mesaj de Shadow » Lun Oct 31, 2011 4:01 pm

Eu zic sa va potoliti cu distantierele de pe Ebay sau facute la strungar... Mergeti pe ceva bun calitativ... nu sunt o avere...

Acum fiecare face ce vrea si se joaca cum vrea cu viata lui... Dar sa vezi cum o ia roata inainte pe la 130+km/h... nu cred ca este f fun...
Mitsubishi Evolution X MR - Wicked White

Honda Civic Type-R FN2 - Milano Red (ex)

C4 coupe - Inferno Red (ex)

Avatar utilizator
catalin4u24
StarShip Pilot
Mesaje:5749
Membru din:Dum Iul 26, 2009 10:58 pm
Marca si model masina:Lancer Sportback
Contact:

Jante aftermarket

Mesaj de catalin4u24 » Lun Oct 31, 2011 5:25 pm

Pana sa ajungi sa-ti zboare roata cred ca in primul rand simti ceva vibratii ceva...


Sent from my iPhone using Tapatalk

Avatar utilizator
fanut
Mesaje:1812
Membru din:Sâm Iul 31, 2010 5:14 pm
Numar Inmatriculare:LGR
Localitate:IASI
Contact:

Re: Jante aftermarket

Mesaj de fanut » Lun Oct 31, 2011 5:58 pm

eu am flanse facute la strung si crede ma ca am mers cu jantele de aliaj si cu distantiere cu 160 fara probleme daca ai material bun si un meserias cat de cat priceput ca totusi distantierul asta nu e un lucru complicat iese treaba buna,cat despre distantiere de la producatori mai renumiti eu m am interesat si de la Eibach imi aduceau in Iasi cu 900 ron 4 distantiere si 16 prezoane. E enorma suma.dau 1000 lei pe jante si 900 pe flanse :))))))

Avatar utilizator
cisu
Mesaje:856
Membru din:Lun Apr 06, 2009 9:40 pm
Numar Inmatriculare:AG1.6HDI

Re: Jante aftermarket

Mesaj de cisu » Lun Oct 31, 2011 9:41 pm

Eu tot n-am inteles: pentru ce toata nebunia asta cu distantiere, flanse si jenti care nu se potrivesc pe C4? NU se gasesc jenti de aliaj pt C4? Diverse modele?
se schimba ceva la citroen service ... sau numai la CARTEC?
( hmmm....)

Avatar utilizator
fanut
Mesaje:1812
Membru din:Sâm Iul 31, 2010 5:14 pm
Numar Inmatriculare:LGR
Localitate:IASI
Contact:

Re: Jante aftermarket

Mesaj de fanut » Lun Oct 31, 2011 10:18 pm

Cisu, eu ador un model de janta:oz ultraleggera despre ele e vorba si recunosc ca nu mi le permit,second nu le am gasit nicaieri asa ca am gasit un model care in imaginatia mea aduce cat de cat cu cea ce eu iubesc: ultraleggera,in opinia mea Mak veleno seamana asa ca mi am luat mak-uri numai ca mak-urile nu vin pe masina C4 sunt ok la gauri 4x108 in rest et-ul e de 40 vin prea in interior , deh nu poti sa le ai pe toate si gaura din mijlocul prezoanelor nu vine pe fuzeta asa ca am fost nevoit sa pun flanse, plus ca la et 40 arata caraghios janta pe masina. In concluzie daca iti place un anumit model e posibil sa nu se potriveasca pe C4 decat cu mici modificari de gen :flanse inele de centrare etc .Sanatate la populatie :hi

Avatar utilizator
Shadow
AfterDark Racing Club
Mesaje:3159
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 11:53 am
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Jante aftermarket

Mesaj de Shadow » Lun Oct 31, 2011 11:56 pm

fanut scrie:eu am flanse facute la strung si crede ma ca am mers cu jantele de aliaj si cu distantiere cu 160 fara probleme daca ai material bun si un meserias cat de cat priceput ca totusi distantierul asta nu e un lucru complicat iese treaba buna,cat despre distantiere de la producatori mai renumiti eu m am interesat si de la Eibach imi aduceau in Iasi cu 900 ron 4 distantiere si 16 prezoane. E enorma suma.dau 1000 lei pe jante si 900 pe flanse :))))))

Man... tu faci ce vrei.... Fiecare face ce vrea si se joaca cum vrea cu viata lui... dar nu degeaba alea sunt 100-150E... Si oricum... la 100E gasesti distantiere f bune... "de firma"...

Te-ai mira cat de repede se pot taia prezoanele de la niste distantiere "facute de meseriasi"...
Mitsubishi Evolution X MR - Wicked White

Honda Civic Type-R FN2 - Milano Red (ex)

C4 coupe - Inferno Red (ex)

Avatar utilizator
Costi596
Mesaje:1244
Membru din:Mar Apr 19, 2011 9:18 pm
Numar Inmatriculare:B 42 CJJ
Localitate:Bucuresti

Re: Jante aftermarket

Mesaj de Costi596 » Mar Noi 01, 2011 1:58 pm

http://www.janta.ro/products/janta-alia ... 3,50|44,17" onclick="window.open(this.href);return false;


sunt si cu et15 ,deci nu va mai trebuie distantiere

Avatar utilizator
caraman
Mesaje:736
Membru din:Vin Apr 08, 2011 11:38 am
Marca si model masina:Citroen C4, 1.6HDI, 66,2kw 2006
Numar Inmatriculare:CJ 13 WDV
Localitate:Cluj-Napoca
Contact:

Re: Jante aftermarket

Mesaj de caraman » Mar Noi 01, 2011 3:53 pm

Pret unitar cu TVA: 835.42 Lei
Cred ca cu atat le cumpar second + 400 ron distantierele - tot ies mai bine, nu?
Ce sa-i faci daca-i criza.... :hi
Imagine

Avatar utilizator
Costi596
Mesaje:1244
Membru din:Mar Apr 19, 2011 9:18 pm
Numar Inmatriculare:B 42 CJJ
Localitate:Bucuresti

Re: Jante aftermarket

Mesaj de Costi596 » Mar Noi 01, 2011 4:22 pm

da iesi mai bine , dar cu distantiere nu m-as simtii atat de sigur in masina

Avatar utilizator
caraman
Mesaje:736
Membru din:Vin Apr 08, 2011 11:38 am
Marca si model masina:Citroen C4, 1.6HDI, 66,2kw 2006
Numar Inmatriculare:CJ 13 WDV
Localitate:Cluj-Napoca
Contact:

Re: Jante aftermarket

Mesaj de caraman » Mar Noi 01, 2011 4:28 pm

In Germania, pe autostrada fara limita de viteza, o sa-mi scot distantierele, dar in romania, unde doar ocazional accelerezi peste 130...daca ai grija, totul e ok. Mai sunt cei din cluj, Allsteel - care sunt specializati pe asa ceva, fac distantiere doar pana la 15mm, altfel doar flanse.
Imagine

Scrie răspuns

Înapoi la “Tuning&Styling EXTERIOR”